Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. iia 1876. Np 1919. Woensdag 13 Decemter. neerd.) szn. JTELS, eruirnd. Kennisgeving. Begrooïlngs-Oiscussiëii. n. fG. u r Iels. H! en, zullen RENTEN dacht der aan. 8 lezorgen ran ar Nationale ader de Heer jen genieten. erhandelen, in vanneer, met huune f, te Eind- te Hendrik e te BREDA daatschap of «ner ZaaJe- ANGERS le dlUttle, het geheele GOUDSCHE COURANT EB. Schroom. ipt roldoen worden be ier wet ran at, maar zjj 1 door hem cht kunnen tö door het De BURGEMEESTER van Gouda, breugt bij deze tér kenni» vim de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen etn. te Botterdam, op den len DECEMBER8 1876 zjju executoir verklaard i Hel 2e kwartaal» en een voljaorskohier voor de belasting op het personeel No. 3 en 4 dienst 1876/77. Dnt voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldden, en dat heden ingnat de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welken de reclames behooren t» worden ingediend. Gouda, den lln December 1876. De Burgrnueiter ooornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. Slechts één minister zag in de afgeloopen week zjju begrooting aangenomen; de begrooting van Justitie werd met byna algemeene stemmen aangenomen, slechts de heer Haffmans kon zich daarmede niet vereenigen. Is dit nn, omdat de minister hem geen belofte deed omtrent een regeling van het drait de réponee of had die afgevaardigde andere redenen om solo te zingen Praktische resultaten der discussiën waren, dat een post om een nieuwe cellulaire gevan genis te 's Gravenham te bouwen van de be grooting is afgevoerd. Wel wilde men gelden toestaan om daar een kleinere gevangenis te bouwen voor preventieve gevangenenmoet er nog een cellulaire gevangenis zyn. dan behoort die in het Noord-Öoeteu des lands te komen. Nader zal door den minister op die zaak wor den tetuggekomen, hy stelde zich aan geen stemming bloot, maar trok de post in. Een tweede poet van ruim 10,000 om nog een paar gebouwen te Veenhuizen te zetten, weid door den minister, in weerwil van de oppositie daartegen, gehandhaafd, maar door de Kamer verworpen. Men wilde geen gelden meer toestaan, voordat die koloniën definitief geregeld zyn, en dat kan alleen geschieden door een wet op de bedelarij. Da minister beloofde spoedige indiening van die wet en ook van eenige andere, ons nieuwe strafwetboek zal toch nog vooreerst niet inge voerd wordenpartiëele regeling van verschil lende zaken blijft wenschelyk. Nu zoude men die toezeggingen nog kunnen vermelden als praktische resutaten der discussie, maar tusschen beloften en daden is een groot verschil, het ministeriëele leven hangt van zoo veel omstandigheden af, het is beter op daden te wachten. Liever een enkel woord omtrent de hoogst- belangryke onderwerpen die naar aanleiding dier begrooting besproken zyn. Drankverbruik en vervalsching der levensmid delen, een onuitputtelyk onderwerp om te bespre ken. Duizend hectoliters sterken drank worden dagelyks verbruikt, een vreeselyk cyfer, misschien wel te groot, om den indruk te maken, dien men van de mededeeling verwachtte. En was die draak nn nog onrervalscht, maar helaas! welke knoeierijen hebben niet plaats by de vervaardiging? Worden al onze levensmiddelen bovendien niet vervalscht? Waarlyk, gaat men dat na, men zon bevreesd zyn iets te gebruiken. Een Strafwet is dringend noodig om de volks gezondheid tegen misbruik en misdryf te ver dedigen. Vergeten wy echter niet, dat het gemakkelyker is wetten te maken dan die te doen gehoorzamen, dat het gemakkelyker is straffen te benalen dan die toe te passen on de - - - - - o overtreders. Beter dan strafwetten ia: het 186,11 naar communisme en wat niet meer! Wat volk door, goed onderwys in staat te stellen I heften zy? Het verbond zal trachten i tegeven, dan wordt even spoedig geklaagd over O Kuyperwaarom waart gy niet daar, om uw vrienden in te lichten? Waarom koudet gy, o volksman, uw stem niet verheffen, om het recht van het volk te handhaven ongoed onderwys, dat het ontvoeren zal aan het dwangjuk waaronder nog zoov«len zuchtenZullen uie mannen van het verledene dan nooit leeren begrijpen, dat dwang niet verbetert, maar verbittert Erken nen zy niet nu reeds, dat de werkman, waarop zy met minachting of medelyden nederzien, reeds nu, verre boven hen staat als hy onder wys vraagt voor zijn kinderen? Zeker, dat gedeelte der discussie was allertreurigst, omdat toen afgevaardigden van het Nederlandsche volk spraken in een geest, die van wantrouwen ge tuigde in die schare van mannen, die krachtig voort willen op den weg van beschaving en ontwikkeling. Gelukkig, dat hunne woorden den loop des tyds niet kunnen vertragen. De aarde beweegt zich, in weerwil van Galilei’s belagers Hiermede kon bet overzicht der algemeene beraadslagingen gesloten worden, indien de heer Haffmans nog niet een enkel» aanteekening vroeg, voor de pogingen door hem aangewend om ons het recht van antwoord te bezorgen, voor ieder die in een dagblad wordt aangeval len. Het beste bewijs voor de noodzakelijkheid va» dit reeht, had hy kunnen bybrengen sta hy had kunnen opgeren welke bladen hem het recht van antwoord geweigerd hebben, als dit door hem in beschaafde taal verzocht was. Dit deel der discussie kan dus zeer bewys door spreker of anderen Br goed, tot dit geleverd is, ter griffie .edeponeerd worden. Na de algemeene beraadslagingen was de discussie van weinig belang, die omtrent de cellulaire gevangenissen te 'sHage en der ge bouwen in de strafkoloniën uitgezonderd, waar van het resultaat boven is medegedeeld. De minister van Bmnenl. zaken werd door geene algemeene discussiën lastig gevallen. Na eenige discossiën over de archieven, die bronnen der geschiedenis, en over een zeer billyke ver- hooging van de tractementen der militie-com- missarissen, door den minister verdedigd, en door de Kamer goedgekeurd, zag de minister zich het geld onthouden, benoodigd voor het stichten van een krankzmnigen-gesticht De meerderheid was by deze stemming streng conservatief. Bij de wet van 1841 was de zorg voor de krankzinnigen opgedragen aan de pro vinciën; zoolang die wet bestond moest zy ge handhaafd worden, al waren ook de tegenwoor dige gestichten overvuld, al konden velen niet geplaatst worden. Gelukkiger was de minister met zjjne aan vrage van f 800,000 tot beteugeling der long ziekte. Afmaken, zeide de minister; afmekeu besliste de meerderheid der kamer, in weerwil der verzuchtingen, dat men zich niet moest ver zetten tegen de verordeningen des Heeren, in weerwil van de voorstellen, die gedaan waren, om een enquête in te stellen. Eenmaal heeft de minister de verdienste gehad door krachtige maatregelen den veetyphus te bedwingen, moge ook nu de longziekte bedwongen worsen tot voordeel van onzen veestapel. Misschien is nu het juiste oogenblik daar, om met opoffering van betrekkelyk weinig gelds, voor goed een einde te maken aan de ziekte, die sedert jaren talryke offers vordert en onzen belangrijken veehandel benadeelt. Zoo was de vertegenwoordiging tot de afd. waterstaat gevorderd, hierover later. zelf de bedriegerijen te ontdekken; de winkelier het onderwys zooveel mogelyk voor allen ver- die zich daaraan schuldig maakt, zal dan ge- krygbaar te maken, leerplicht heeft 't verbond dwongen worden zich van die kwade praktyken op zyn vaandel geschreven, het zal zich bezig- te onthouden. Men wil wel eens te veel van houden, o vreeselyk! met het stellen van can- den Staat, en wordt aan die wenschen toege- didateu bij verkiezingen. En dat werklieden Staats-alvermogen en de oveigroote bemoeizucht der ambtenaren. Hierin Vooral is het juiste midden moeilyk te bewaren. De toestand der Hervormde kerk werd door den afgevaardigde van Alkmaar ter sprake ge bracht. «Niet hier, op de Synode behoort dit te huis,» antwoordde de minister. Moge do minister waarheid gesproken hebben, maar de vrees ie niet ongegrond, dat in het vervolg zal blykeu, dat de woorden des ministers niet meer dan een machtspreuk zijn, en de rechters meer dan hun lief is uitspraak zullen moeten doen over quaestien omtrent de eigendommen der kerkelyke gemeenten. Wanneer geheele ge meenten de gehoorzaamheid aan de Synode, de hoogste kerkelyke autoriteit, opzeggen, zal de regeering dan nog voortgaan de tractementen aan de predikanten uit te betalen? Hoe zal het gaan, als een scheiding plaats heeft, en de eene party zich beroept op net kerkelyk gezag, de andere op het groote beginsel der Protes tanten: vrijheid van overtuiging, protest tegen gewetensdwang? Zal deregeering dan beslissen aan welke zjjde hst reeht is Misschien ware bet wenschelyk, dat reeds nn de verhouding tusschen Staat en Kerk geregeld werd, nn is het nog betrekkelyk rustig, in de dagen van storm en stryd zal die regeling hoogst be zwaarlijk zyn. Vergeten wy toch niet, dat de scheiding van Kerk en Staat hier meer schijn baar dan in waarheid bestaat, al zyn de minis- teriën van eeredienst ook afgeschaft. Van een andere zyde werd ook de Kelk in het debat gebracht. Veel is reeds te doen ge weest over de Limburgscheprocessiëndrinken mag men zooveel men wil, levensmiddelen ver- valscben kan men ongestraft doen, maarzynen God dienen, overeenkomstig zyn overtuiging, mag in ons vrye land niet, daardoor komt men in ernstig conflict met de politie, die de geloo- vigen als wilde dieren opjaagd. Treurige toe stand voorzeker; gelukkig dat alle klachten, hoe ook in koor aangeheven, van geen waarde ble ken, na de ophelderingen van den minister. Hoeveel geschreeuw aangeheveu is over het mis noegen der regeering over de justitie in Noord- brabant, alles bleek verzonnende minister ver klaarde, zelf de bevelen te hebben gegeven, omdat de verboden processiën onwettig waren. Een goede les, om niet te veel vertrouwen te stellen in de klachten en openbaringen van zekere pers. Ook de enquête onlangs gehouden over onze koopvaardijvloot, gaf tot bescheiden vragen aan den minister aanleiding. De wet op de tucht, sedert lang wegens hare gebreken bekend, moet herzien wordenregeling der averyen is on voldoende, en nog veel meer vraagt de aan- regeering en de minister verklaarde zich bereid tot partiëele regeling; plykbaar zal de minister in dit zittingjaar nog dikwyls aan het woord zyn, om wetten met de hem eigene bekwaamheid te verdedigen. Het Algemeen Nederl. Werklieden-verbond mocht zich niet in de algemeene sympathie verheugen; het werd den minister zelfs ten kwade geduid, dat door hem de statuten van dat ver bond aan den Koning ter goedkeuring werden voorgedragen. Die statuten zyn dan ook vree- seljjk! en de spreker uit Almelo, een onzer weinige fabriek-districten, mocht verwyzen op die schandelijke bepalingen, zy voeren ons lyn-

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1