f NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. IB428 Woensdag 2 Januari 1824 82* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, Öit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en feestdagen HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. DOOR SMART GELOUTERD iiOlDSCHE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2/9Ü, per week 22 cent. overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, QOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onie bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 645. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—4 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring; 1—6 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1-4 regels ƒ2.06, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceer- den prijB. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plsataiag aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. RNOhbarg's voorstellen worden niet gesteund f Millerand en Koning Albert over het schadevergoedingsvraagstuk Geen protectiepolitiek in Engeland. De plannen van den groot-industrieel Rechberg schijnen niet hedl erg in den smaak te vallen van de Duitsche regeering. In ons vorig overzicht heeft men kunnen le zen dat het plan-Rechbeig wellicht de Fran- ache regeering bevrediging zou schenken, en de heer Rechberg reeds besprekingen hield met Foincaré, Barthou, de voorzitter van de Commissie van Herstel, Foch en verschillende fc'ransohe induetrieelen. Bdj de besprekingen moet de heer Rech beng hebben gezegd dat hij overleg had gepleegd met vón Hoesch, den Duitsche zaakgelastigde in Parys. Thans komt het bericht dat von Hoesch den heer Rechberg uitsluitend als particu lier persoon heeft ontvangen en hem er op merkzaam op heeft gemaakt, dat de Duit sche regeering met zyn plannen niets te maken had. Veel nieuws brengt de qerste dag van het jaar al met. President Millerand heeft op het Elysée de leden van het diplomatieke corps ont vangen. De nuntius Ceretti sprak namens het corps den president toe. Millerand sprak in zyn antwoord van de volharding en de continuïteit van de Fransche poli tiek, die met onbuigzame gematigdheid haar weg vervolgend, goede vruchten zal dragen en zal leiden tot defiinitieven vrede. Koning Albert van "België heeft by de nieuwjaarsreceptie ten paleize er op ge wezen dat vertrouwen in het nationale cre- diet, verzet tegen tendentieuse berichten en tegen pogingen om de Belgische valuta 'rukken en vooral noeste arbeid de fac- n zyn die den financieelen toestand .an België kunnen versterken. Maar in de eerste plaats moet Duitschland betalen, want de regeling der schadevergoeding is een noodzakelyke voorwaarde voor het her stel van ons economisch evenwicht. Duitsch land en de geheele wereld hebben de recht matigheid van de schadevergoeding erkend. Over den binnenlandschen toestand zeide Z. M.: In mdnder dan 5 jaar is het herstel van het verwoeste gebied byna voltooid. Dat is een arbeid waarvoor hulde dient be tuigd. Onze steenkool-bronnen breiden zich uit, dank zy den opmerkeiyken vooruitgang In de exploitatie van het bekken in de Kem pen. Het gebrek aan werkkrachten in Bel gië dwingt ons vreemde arbeiders te werk te stellen. Dat maakt het noodig door goed vakonderwys een keurkorps van Belgische arbeiders te vormen, die deze vreemde werkkrachten kunnen onderrichten en lel den. Aan het slot van zyn toespraak zeide de koning: Onze regeeringen gedurende en na den oorlog hebben dezelfde gedragslijn gevolgd. Onze houding wordt bepaald door onzen politieleen en geografischen toe stand en strekt tot handhaving van de vriendschappen en het behouden van den steun, welke België als vastelands-, zee- en koloniale mogendheid behoeft. Ik ben over tuigd dat België zal zegevieren, indien het eensgezind blyft ten aanzien der gevaren, die het nog kunnen bedreigen. Uit Engeland komt het bericht dat het Kabinet definitief besloten zou zyn zyn protectiepolitiek te laten varen. De bladen hechten groote beteekenis aan een brief, die naar gemeld wordt, door de conservatieve vereeniging der City van Londen, <Lw.z. het financieele en commer- cieele hart van de hoofdstad, aan Baldwin is gezonden. Verklaard wordt dat in dezen brief formeel wordt voorgesteld, dat Bald win zich tot Asquibh, den leider der libe ralen, zal wenden met het doel om óf den steun der liberalen voor de conservatieve regeering te verkrygen, of. om een liberale regeeritg den steun der conservatieven te verleenen. Het hoofddenkbeeld is, dat in de erste plaats Asquibh wordt uitgenoodigd, de conservatieve regeering te steunen, onder beding dat geen tot principieede meenings- venschil aanleiding gevende wetgevende maatregelen worden voorgesteld en d^t 's lands uitgaven worden verminderd. Anderzyds wordt in het hoofdkwartier der liberalen met nadruk verklaard, dat hun van conservatieve zyde geen enkel voor stel is gedaan. Opnieuw wordt verzekerd, dat de liberale partij, niets gevoelt voor het denkbeeld van een coalitie, ofschoon wordt toegegeven dat conservatieve steun voor een liberaal bewind den liberalen niet on welkom zou zyn. Woensdag komt waarschynlyk het kabi net byeen voor de definitieve vaststelling der troonrede, welke den grondslag zal vormen voor de te verwachten politieke discussie. BUITENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Een spoorwegongeluk. Volgens een bricht uit Frankfort is de D-trein uit Nederland r&ar Bazel Zondag avond by Fulda op een aldaar stilstaanden goederentrein geloopen, waarby een rem mer van den goederentrein gedood, de ma chinist en de stoker vaft den D-trein zwaar gewond en vier passigiers van den D-trein licht gewond werden, terwijl de materieele schade aanzienlijk is. Hot Rynlandsche bruinkoolsyndicaat heeft/ 29 December met de Micum te Dus- seldorp overeenkomsten gesloten over her- stelleverantdes en betaling van de kolenbe- lasting. Als herstelleveranties moeten de eerste drie maanden per maand 90.000 ton briketten en van de vierde maand af 70.000 ton briketten gratis geleverd worden. Voor het tydperk van het begin van de Roerbe zetting af is een aanzieniyk bedrag aan kxi lenbolasting aan de Micum te betalen. De toekomstige kolenbelasting is bepaald op fr. 6.50 per ton briketten en fr. 140 per ton ruwe kolen. Hetgeen overblyft na ze kerstelling van de herstelleveranties kan vry verkocht worden. De herstelleveranties' die over water vervoerd worden, moeten tot op zekere hoogte gratis vervoerd wor den. Daarvoor wordt aan het bruinkolen syndicaat het eigendom en het bezit van zyn vloot gewaarborgd, ovenals van zyn opslagplaatsen. De terugtrekking van troepen uit het Ruhrgebied. Het Fransche dept .van buitenl. zaken maakt bekend, dat «in de maand December drie Fransche regimenten uit het Ruhrge bied zyn teruggetrokken, met het oog op de uitvoering van de politiek der „onzicht bare bezetting. Kolen voor het herstel. Het saboUgeproces. De Belgische krijgsraad in Aken veroor deelde in het sabotage proces een der be klaagden tot levenslangen dwangarbeid, een tot 16 jaar dwangarbeid en een tot een jaar gevangenisstraf. Een groot aantal be klaagden werden by verstek veroordeeld, waaronder vyf ter dood. Een beklaagde werd vrygesproken. FRANKRIJK. Watersnood in Parijs. In Parys werken arbeiders met alle macht aan het opwerpen van dammen langs de Seine. Gevreesd wordt dat, wanneeX het water blyft wassen, dammer zuWn worden weggeslagen en het centrum flei stad zal onderloopen. De poÜtie treft bereidingen voor het ontruimen vi ningen. In de voorsteden is de J&estand ernstig. De straten staan onder toeter. Vele bruggen zyn vernield. De Dixmudé. Naar de Tribuna uit tïelaccia| verneemt, zyn daar aan de kost Kalf verbande over- blyfselen gevonden, naar me| vermoedt van de Ddxmude, het vergane Fransche luchtschip. Deskundigen zyn bezig de over- blyfselen nauwgezet te onderzoeken. De overstrooming van de Seine. Door de overstrooming van de Seine is op het traject VirielRuffldeux over een afstand van 100 meter de spooriyn verzakt. Een passagierstrein uit Rufflieux viel in een 50 meter diep ravyn terzyde van den spoorweg. De machinist en de stoker wer den gedood, terwyl vele passagiers werden gewond. Door hevige stormen in de Riviera is de telegrafische verbinding met /Italië ver stoord. In Weenen is een nieuwe pretendent op gedoken naar de Fransche kroon, n.l. de Hertog Jozef van NormandiëBourbon, die sinds eenige jaren in Weenen woont. Hy beweert een afstammeling te zyn van den dauphin die volgens de geschiedenis in den ouderdom van 100 jaar zou zyn ge storven, doch volgens hom uit de gevange nis is gevlucht. De Hertog deelt dan ver der mede dat deze dauphin naar Lippe kwam om door de vorsten van Trauttmann- dorff te worden opgevoed. Als verdere bewyzen van erkenning deelt hy mede dat de dauphin van zyn- oom Ka- rel I van Frankrijk geregeld geld toege zonden kreog. Zyn zuster Maria Theresia huwde met den graaf van Ohambord en deze graaf de Ohambord vermaakten den pretendent zyn slot Chambord aan de Loire, verschillende rechten in Drohsdorff in be neden Oowtenryk en verschillende rechten die hem als hertog van Madrid toekwamen. Ook dezen titel beweert de pretendent te hebben geërfd. Hy is echter in het bezit van geen dezer rechten. Voorts heeft hy recht op het slot Sobieski in Polen, dat hy van Maria Lesczinsky heeft geërfd. Hij heeft thans den Franschen afgevaardigde Daudet gevraagd de zaak in de Fransche Kamer ter sprake te brengen. Aanspraken op den troon zal hy niet maken. BELGIE. Treinbotsing voor Brussel. Naar de „Matin" meldt, is de sneltrein van Brussel Maandag op één K.M. afstand van heit Gare du Nord met een boemeltrein in botsing gekomen. Veertig reizigers lie pen lichte verwondingen op. ENGELAND. Zeepfabriek verbrand. De zeepfabriek van John Kntght te ^ilvertown is Zondagavond door brand vernield. Er hadden geen persoonlijke ougelukken plaats. De brandweerlieden n oesten liet blusschingswerk verrich ten in een stroom van vloeibare zeep. OOSTENRIJK. Habsburgers en Bourbons. Een belangryk; stuk is bekend gemaakt waaruit blykt dat keizer Frans Jozef reeds in 1901 een voorgevoel had van de rampen die zyn dynastie zouden treffen. Het stuk draagt den datum 6 Januari 1901 en vormt een codicil op het testament des keizers. Het is behalve door den keizer mede-onder teekend door alle meerderjarige manneiykc leden van zyn huis en bevat bepalingen aangaande het vermogensrecht van het huis Habsburg. Een der bepalingen begint met de volgende woorden: „Als door den loop der omstandigheden en de ontwikkeling der historie de regeeringsvorm der Oosten rijk-Hongaarse he monarchie een wyzlging zou ondergaan en wat God verhoede, de kroon niet in ons huis zou blyven..." Deze woorden geschreven op een tyd dat de dy nastie nog op het toppunt harer macht was, bewijst hoezeer de keizer toen reeds reke ning hield mot de mogeiykgbld eener Ver andering. ITALIË. I Een radio-station op het gebied van den t Paus. De „Chicago Inbuilt»'vernoemt uit Rome, dut ue Paus toostoinmuig heelt verleend tot de oprichting van n groot rudio-utation in do tuinen van het Va- ticaan. Kurdinaui UusparrV heelt olhcieus aan du ltuliuunscno regoenug gevruugd ot zit tegen den bouw bezwaar nad daar uoi. de groote'ontwikkeluig dor radio- :hÉm i dert vijlt" jaren weder in vrij coutact met iie buitenwereld zal komen. Het ltaliaanscUo kabinet zal ui den lotu> van deze week het verzoek besprekoK D woiiHch van bet Vaticaan i«7 dat liet station zoo krachtig zal zijn, dat iedere hoek vau de wereld bereikt kan worden, terwijl voorts de installatie vrij moet blijven van regeeruigscou- trole. VEREEN1GDE STATEN. De Conejos" met man en muis vergaan. In Constantinopel is bevestiging ontvan gen van het bericht, dat de „Conejoe" van don Amerikaanse hen Shipping Board in de Zwarte Zee gezonken is. De geheele beman ning van 3ï koppen is omgekomen. Naar gemeld wordt, is het schip tydens de jong ste hevige stormen op oen dryvende rayn gostooten. BINNENLAND. De lange duur der kabinetscrisis. Mr. K. J. H. I'atijn schrijft over deu langen duur der kabinetscrisis in de N. R. Ct. een artikel waaraan tiet volgen de is ontleend De lange duur der crisis ia, zoo zegt bij op zich zelf een zoo groot kwaad, dut schier iedere oplossing te verkie zen is boven een verlenging. Allereerst uit zuiver financieel oogpunt. De Stand- uard becijferde, dat de crisis f 4U0.DÜ0 per dag kost. Het cijfer schijnt mij wat hoog gegrepen maar dat het uitstellen \an de uoodige hervormingen op het gebied der Rijksfinanciën veel geld kost is onmiskenbaar. Welke regeering ook* moge optreden, aan bezuiniging en ver sterking van de middelen zal zij met kunnen ontkomen. Stelt men het resul taat van een en ander op f 1ÜK) millioen pei jaar, dan beteekent iedere week uitstel van de noodzakelijke reorgani satie een meerdere uitgave van f 2 mil lioen. Tien crisisweken zijn dua te schatten op een verhooging van het te kort op den staatsdienst ad f 20 milli oen Aan rente en aflossing van dit be drag zal gedurende een halve eeuw ten Een rijzende zon wordt door minder menschen gezien dan een dalende. FEUILLETOW. door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J. P. Weeselink—Van Roseum Nadruk verboden 27) „Gij hebt ons bij het aanbreken van den dag niet op den weg ontmoet," zei Gabriël, toen hij vertrok om Griff een eind weg te brengen. „Ik dacht, dat ge wel ergen slaap zoudt hebben na het werk, dat ge hadt gedaan." „Dat was het niet. Ik had 'n vrouw en een dood kind op de Ling. Crag hei de gevonden ook zij was bijna ge storven en dus bleef ik om haar te ver zorgen, totdat Hester Royd vanmorgen niet het brood zou komen." Gabriël bleef verrast staan. „En zij is daar in die ruwe hut van u?" >»Ja, en daar zal zij een poosje blij ven. Ik betwijfel, of zij wel zal kunnen uitgaan, voordat de sneeuw weg is." ..Wei gij jjijt weer eens onder ons J^^BRekeerd, Griff, en twee daden van liefdadigheid lagen te wachten op uw handen twee op eenzelfden dag. Dat 18 ,te5ken» i°n«en, een toeken." „Ik heb vele teekenen gezien, Ga- biièl, sedert ik tegen de heide leerde worstelen," zei de ander ernstig. „En het kind Hebt ge het daar ginds niet begraven „Ik begroef het gisternacht, in den veengrond boven het stuk, dat ik heb ontgonnen." „Gij hebt het begraven herhaalde üe predikant ontzet. „Gij hebt het van de christelijke begrafenis beroofd waar op het recht had Griff kon den afschuw in zijn stem niet begrijpen. Hij was niet iemand die zich aan algemeene gebruiken en voor schriften stoorde en zijn leven had de onverschilligheid.daarvoor nog grooter gemaakt het |^ek hem beter om op de open heide te'liggen, onder den geu renden veengrond, dan op een kerkhof te slapen, dat door onbeholpen handen \an den mensch was gemaakt. „De sterren keken op de begrafenis neer," zei hij, „en zeker waren dat teederder rouwdragers dan anderen die het kind zou kunnen hebben. Ja, de diepe hemel en de sterren en de groote heldere maan keken naar beneden en zeiden gebeden op, welke gij en ik in het geheel niet kennen." De predikant schudde zijn hoofd. „Ge hebt altijd voUheidensche verbeeldings kracht gezeten, jongen," mompelde hij. ,.Wat kan het kind het gemis van een christelijke begrafenis vergoeden Ga- biiël liep zwijgend voort. Hij was van plan geweest Griff slechts tot den hoofd weg te vergezellen, maar hij zinspeel de er niet meer op om terug te keeren; en Lomax wist, dat hfj meeging om boven dat versche graf te doen, wat hij zijn plicht achtte. Toen zij dicht bij de piaats waren gekomen, nam de predi kant zijn arm. „Wijs mij het graf," zei hij. Griff leidde hem, naar de veenachti ge hoogte en bracht hem bij de spade, die het graf aanwees. En de predikant ontblootte het hoofd ondanks den scher pen wind en sprak met heldere, zachte stem de grafrede uit en bad daarna on hoorbaar. Een grimmig tooneel was het voor Griff de oneindige witheid van het land, de weinige schaarsche meters bevroren grond, de gezette gestalte van di n predikant en onder den grond het lichaam, dat niet meer zien en geen geluid of gdbeden hooren kon. Toen alles voorbij was, gingen zij weg en Griff wilde zijn vriend in een eenvoudig naai laten deelen maar IHirst herinnerde zich nog menigen plicht, dien hij had te vervullen en wil de niet wachten. „Als van ouds^, zei de ander, met een vriendelijk druk je op zijn arm. „Gij vergeet dikwijls een maaltijd, maar nooit een plicht, Gabriël." „Een maaltijd kan men nog altijd krijgen een plicht is voor altijd ver loren, als wij hem verzuimen. Zie daar, vriend, ik zou even goed voor den westenwind kunnen praten als voor u en misschien is dat op uw manier he» vervjullen van uw plicht." Grifi wees naar het stuk ontgonnen liind. „Daar ligt goed land, verborgen onder de sneeuw", zei hij eenvoudig. „Ja, maar men moet nog iets anders hebben dan werk. Hoe staut het met het geloof, Griff, jongen Griff knikte hem plimtacheud goeden dag „Misschien heb ik ook een geloof, Gabriël," zei hij, maar het is er een, ciat de open lucht noodig heeft, om te kunnen groeien," Hester Royd "stond over het vuur ge bogen, toen hij binnenkwam en keerde zich met een potlepel in de hand om. „Zij slaapt", zei zij op gedempten toon, ;;en heeft dat bij tuaschenpoozen, s.hds uw vertrek, gedaan." Hij liep naar het bed en zag, dat er meer kleur kwam op het kalme gelarft. „Arm kind"; zei hij. „De slaap zal voor haar doen, wat noch gij, noch ik kan, Hester." „O, wees daar niet te zeker van", antwoordde Hester bitsj „Zij heeft in baar droomen gesproken van een groo- leu, dapperen man, die haar uit de sneeuw redde. Gij zult voor meer din gen le zorgen hebben, dan voor de ont ginning van een stuk heide, en voor de •paar koeien en het half docajn scha- I en Wel, ik moet weer naar huis want er is nog een hoeleboel te doen op Windyfarm en vader zou uit zijn hu meur zijn, als ik niet terugga." „Wat fiebt ge daar in die pan, Hes ter zei Griff, die slechts weinig aan dacht schonk aan haar jaloerschheid op de vreemdelinge ja, er ternauwer nood iets van merkte. „Versche havermoutpap. Zij heeft se der* uw vertrek maar weinig gehad en ik denk, dat zij wel iets wil gebruiken, aU zij wakker wordt." Hester wendtfc» zich naar de deur, wierp eerst een vluchtigeu blik naar 't bod, keek dan lang naar Griff ging ein delijk naar buiten en liep verder over de bevroren sneeuw voort. „Hij denkt, dat hij verheven is bo ven zulke gedachten als vrouwen in de mannen doen ontstaan," mompelde zij: „maar het zal olie op het vuur zijn, als dat hoopje vleesch en bloed weer her steld is. Ja, hij is in dit opzicht gevoe lig, Griff Lomux wat hij van de heide redt, heeft hij lief en hij zal haar liefhebben." Dit alles was zeer treurig. Zelfs ds koude heide, wit, ongerept, karig aan medegevoel zooais alle vlekkelooze din gen zijn, moet een flauw idee gehad hebben van het treurspel, die zich ging afspelen, toen zij Hester Royd, met haar lichten gang naar de Windyfarm zag loopen. Haar vader, ofschoon hij op zijn rustige wijze genoeg van baar hield had zich na den dood van zijn vrouw om geen enkel mensoheiikind al te zeer bekommerd hij had zich om troost tot zijn hoeve gewend en niet tot lijn dochter en nu, dit wist Hester, hi-ld hi| van zijn paar schrale akkers, zijn koeien en schapen meer dan van iets anders. Zoo lang zij vaardig was met de handen, bij het melken, het karnen eu zulk soort werk, had Joshua Royd haar vrij gelaten om van haar vrije uurtje, te genieten zooals zij wou en had hij zich niet afgevraagd, hoe zij er gebruik van maakte. (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1