GOUDSCHE A COURANT Felle strijd tusschen Maas en Moezel. Qouda Ut 194-4-. Dinsdag 2 Januari 194S S3ste Jurgang No. 21705 ChefredacteurF. TIETER, Gouda Bureau i Markt 31, Teletoon 2745 Postrekening 43400 NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Prijs 5 cents per nummer Prijs abonnement bezorgkrfng Gouda: p. kw. ƒ2,36, p. m. 0,73, p. w. ƒ0.15 Buiten Gouda: p. w. 0,19. Franco per post: p. kw; 3,41, p. m. ft, 21 (Dultscb legerberlcbt) Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht gisteren bekend; Aan het Zuidelijke front van ons pe- netratiegebied tusschen Maas en Moezel wordt fel gestreden. Hernieuwde po fingen der Amerikanen om, met sterke taoKStrijdkrachten. onze stellingen ten Zuiden en Westen van Bastogne in te drukken, bleven zonder succes en kost ten hun bijzonder zware verliezen aan materiaal en menschen. Onze beproefde formaties schoten in den geheelen dag door woedende gevechten 121 tanks en gepantserde, verkenningswagens stuk en reraieiden talrijke vijandelijke colonnes. In Elzas-Lotharingen ondernamen on- tt troepen een reeks aanvallen op het, thans ran sterke strijdkrachten ontbioote, Amerikaansc.hr front. Aan weerszijden van Bitsch vielen zij op breed front de stellingen der vijandelijke gevechts-voor- posten aan en wierpen hen op de hoofd gevechtslinie terug- Het vijandelijke ravitailleeringsverkeer in Noord-Frankrijk en Belgis was den afgeloopen nacht blootgesteld aan doel treffende aanvallen onzer gev echts vliegers jagers Luik en Antwerpen lagen onder het voortdurende vuur onzec lange-afstands- wapenen. In midden Italië werden vijaadelijke Verkennlngsaanvallen in de bergen ten Zuiden van Imoia en in de Romagna afgeslagen. Bewegingen en concentraties der Britten werden door krachtige vuur- salvo's bestreden. Ondanks herhaalde aanvallen der bolsjewieken, bleef de toestand in Hon garije aan het geheele front tusschen de Drau en de Slowaaksche grens, benevens voor Boedapest ongewijzigd Het brandpunt van de gevechten van gisteren lag in het Slowaaksche grens gebied tusschen "Tien Gran en den boven loop van den Eipel. Met lurizondering van eenige, intus- ïchen afgegrendelde, penetraties, misluk ten de vijandelijke aanvallen reeds voor onze stellingen. Aan het geheele overige Oostelijke front, tot aan de Memel, verliefde dag tonder bijzondere gebeurtenissen. In Koerland hervatte de vijand alleen |n het gebied ten Noord-Westen van Robleti zijn aanvallen. Onze divisies sloegen in harde gevech ten de, na felle vuurvoorbereiding, on dernomen doorbraakpogingen der bols jewieken uiteen, die daarbij zware ver lieten aan dooden en gewonden leden. in elf zware gevechtsdagen hebben de onder het opperbevel van kol.-generaal ^""oerotrijdcndeforniatles van het leger, de Waffen SS en Letlandsche vrijwilïi-1 gers, schitterend gesteund door vliegen-1 de formaties en eenheden afweergeschut van het luchtwapen, onder leiding van hun opperbevelhebber generaal der vlie gers Pflugbeil, den stormloop van 46 di* visies infanterie en 22 formaties tanks en stormgeschut afgeslagen. Dank zij de hooge prestaties van lei ding en troep bleef het front in Koer land, afgezien van onbelangrijke terrein- verliezen, hecht in eigen hand. Van 21 tot 31 December werden 515 tanks vernield en 79 kanonnen en 267 machine-geweren buitgemaakt De bloe dige verliezen van den vijand zijn onge woon groot. Regentschap la Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dat koning George den aartsbisschop Damaskinos heeft benoemd tot regent van Griekenland. Te Athene acht men het zeker, dat de regeering Papandreoe onmiddellijk na de eedsaflegging zal aftreden. Naar uit Athene wordt gemeld, zou den de - leiders der E.A M. gelijktijdig met de benoeming van den regent ook de voorwaarden van generaal Scobie aanvaard hebben in een aan Churchill gerichte nota. De E.A M zou er mee accoord gaan, dat de Elas-troepen zich terugtrekken achter de door Scobie aan gegeven grenzen en dat de Elas-aanhan- gers in Athene en den Piraeus hun wa penen inleveren, mits een Britsche ga rantie haar beschermt tegen vergeldings maatregelen van hun tegenstanders. De regeling der politieke vraagstukken zou aan Churchill worden overgelaten. Churchill ea Eden zijn ln Engeland teruggekeerd. J BINNENLAND Beurs van Koophandel, kamers 324/327, mr. P- E. Barbas, corr.-adrespostbus 95, tel. 27365, 26719, privé-adresPark weg 299, tel- 773616, VoorburgH. Ver hoeven, Hondiuastraat 9b, tel. 34832, Rotterdam Agentschap Gouda J. Save- nye, Graaf Florlsweg 4, tel. 2803. Aanmelding Landstorm Nederland. Keuringen en toelating tot de SS-brl- gade Landstorm Nederland vinden plaats in Den Haag. Korte Vijverberg 5? op 17 J^buari om 10 uur. DIS TRIBUTIENIEUWS Wielrijders op rijwielpaden. De Höhere S$- und Polizeiführer en commissaris-generaal voor de veiligheid wijst er op, dat den laats ten tijd veel vuldig 14 waargenomen, dat wielrijders ook op de wegen, die van fietspaden zijn voorzien, gebruik maken van den rijweg en daardoor het verkeer storen, terwijl zij tevens zichzelf en anderen in gevaar brengen. Voor zoover er op openbare wegen fielspaden aanwezig zijn, zijn wielrijders verplicht, uitsluitend daarvan gebruik te maken. Aan de politie is opgedragen, tegen overtreders op t« treden. Centrale Reederij Voedselvoorziening. Ten behoeve van schippers, die hun diensten willen aanbieden aan de Cen trale Reederij Voedselvoorziening, yolgen hier enkele adressen en telefoonaanslui- tingen: Sleepvaartcommissariaat Rotterdam d Suringh, Beurs van Koophandel, Spinhuisstraat 69, tel. 27130 (thuis 21867); Bcvrachtingscommlssariaat Rotterdam Uitreiking derde noodkaart. In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zullen door de distributiedien sten op nader aan te kondigen dagen, maar vóór 20 januari noodkaarten (der de serie) alsmede nieuwe inlegvellen worden uitgereikt. Bij het afhalen van deze bescheiden moet de rechthebbende of zijn gemachtigde de tweede distribu tiestamkaart en het thaas ia gebruik zijnde inlegvel overleggen en tevens bon 268 of R 09 van de tweede nóodkaart inleveren. Op Ie stamkaarten wordt door de distributieambtenaren in het vakje AA het getal 901 ingevuld, tevens wordt het vakje 501A afgekruist. Van de inlegvel len zullen de bonnen GA 401, GB 401, GC 401, GD 401 of GE 401 worden in genomen. Uitgereikt zullen worden: a) aan personen, geboren in 1926 of vroeger: een inlegvel GA 501 en een noodkaart lila; b) aan personen, geboren in een der jaren 1927 t/m 1930: een inlegvel GB 501 en een noodkaart lila t cj aan personen, geboren in een der jaren 1931 t/m 1940 een inlegvel GC 501 en een noodkaart lila; d) aan personen, geboren in 1941, 1942 of 1943: een inlegvel GD 501 en een noodkaart 111b; e) aan personen, geboren in 1944 of later een inlegvel GE 501 en een nood kaart 111b. Zij, die tijdelijk buiten hun woon- gemeente verblijf houden, mogen de nieuwe noodkaarten en inlegvellen afha len bij den distributiedienst in hun tij delijke woongemeente, ook al heeft om wisseling van de tweede distributiestam kaart nog niet plaats gevonden. Men dient er evenwel rekening mede te hou den, dat de nieuwe kaarten slechts geldig zijn in den distributiekring, waar zij zijn uitgegeven? Nieuwe aardappelbon. In Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht zijn voor de week van 7 tot en met 13 Janua'i de bonnen 248 van de tweede noodkaart geldig verklaard voor het koopen van 1 kg. aardappelen per bon. Deze aardappelen moeten, voor zoover niet van de centrale keuken ge bruik kan worden gemaakt, vóór Don derdag 4 januari worden ingeleverd bij den aardappelhandelaar, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Nadat de han delaren hierop zijn bevoorraad, zal zonder nadere aankondiging tot aflevering wor den overgegaan, doch uitsluitend in de week van 7 tot en met 13 januari. Geen voorinlevering bonnen spijsolie. Bonnen 278 en R 02 van de tweede noodkaart, welke geldig zijn voor het koopen van 360 gram of ongeveer 4 dl, spijsolie, mogen niet tevoren bij de win keliers worden ingeleverd. In den loop van januari zal de aflevering geschieden, hitsluitend tegen gelijktijdige afgifte van de bonnen bij bepaalde, daartoe aange- wez^f winkeliers. Voorinlevering van deze bonnen kan tot misbruik ten na- deele van het publiek aanleiding geven. Verlenging geldigheidsduur bonnen. De geldigheidsduur van de bonnen 294 en R13 van de tweede noodkaart is verlengd tot en met 6 januari 1945 Op deze bonnen kan derhalve tot uiterlijk dien datum 1 dl of ongeveer 90 gram Spijsolie worden gekocht, doch uitslui tend in die distributiekringen, waar op t'ofl 295 spijsolie werd verstrekt.Voor zoover bon R 13 in bepaalde distributie- kringen is vóór-ingeleverd voor het be trekken van boter, kan aflevering van boter hierop alsnog geschieden. Levensmiddelenkaarten weermacht. De geldigheidsduur van de levensmid delenkaarten van de Duitsche Weermacht (tot dusver 31-12-1944) Is tot nader order verlengd. STADSNIEUWS Jeugd uit eten en logeeren. Het sympathieke streven van het inter kerkelijke comité voor kindervoeding gaat geleidelijk weerklank vinden Met een nobel gebaar schonk een stadgenoot efen half mud aardappelen, een aantal savoye kooien, een hoeveelheid erwten en spek en dientengevolge kon het co mité op Nieuwjaarsdag in een der zalen van de voormalige kazerne vijf en zeventig kinderen onthalen op stamppot en erwten soep met spek. ln de tweede Week van januari zullen twee en twintig Goudsche schoolkinde ren naar boeren in Stolwijk en vier naar landbouwers in Vlist uitgezonden wor den, bij Vie zij van één tot vier weken, sommigen wellicht nog langer, kunnen logeeren. ..Bovendien hebben, dank zij het initi atief van de commissie, reeds bijna vijf- tig stadgenooten zich bereid verklaard, éfcn of meer dagen per week een school- kjnd aan hun maaltijden te laten deel namen. Het beeld van het afgeloopen jaar wordt beheerscht door de bewogen laatste vier maanden, toen de oorlog de grenzen van ons land had overschreden. De nabij heid van den oorlog had haar weerslag op het maatschappelijke en persoonlijke leven ook in Gouda. De stad onderging het leed van de aanraking door het oorlogs geweld. Daarnaast was er veel, dat het gewone doèn onderbrakde uitzonde ringstoestand noopte om 8 uur binnen te zijn, de verkeersmiddelen function- neerden niet meer, de levering van gas en electriciteit werd gataakt, de kolen- schaarschte had haa^lnvloed op het bedrijfsleven en leidde tot sluiting der scholen. In de levensmiddelenvoorziening trad een verschraling der rantsoenen in met als gevolg een groote trek den boer op en de stichting hier en i» de omgeving van comité's om kinderen aan nog voor ziene tafels en bij landbouwers te plaat sen. Een duister en moeilijk jaar was 1944, een jaar van zorgen en oorlogs tragiek. Moge 1945 den zoo vurig be geerden vrede brengen. Laten wij in het kleine bestek, dat de tegenwoordige omvang der krant geeft, het jaar voorbijgaan, dan zijn eerst te herdenken zij, die heengingen -, mevr. dr. M M. C. de Witt Wijnen-Koumans, H Heistek, A. j IJsselstijn Azn., N. Ver douw, J. C. den Boer Wzn., P. J KolMjO, J. Dercksen H.Mzn., H. Kool, A. joflV^ Azn., de zeereerwaarde heer W. G. J d. Voort, eerwaarde zuster Galgaftj mevr. J. E, Tieter-Brinkman en FV oud-stadgenooten de zeereerwaarde P. J. A de Graaf O F. M. en Ulbo J «ijs. Burgemeester E. A. A. Liera werd be noemd tot waarnemend burgemeester van Arnhem, later tot bestuursraad, tevens plaatsvervangend commissaris der pro vincie Gelderlandwethouder B. W. P Stelende waker. De politie heeft aangehouden den 54- jarigen fabrieksarbeider J H., die op de fabriek, waar hij als nachtwaker dienst deed, tijdens zijn werkzaamheid 100 kg industrienootjes had ontvreemd. De kolen zijn bij den betrokkene thuis in beslag genomen. Tegen den 44-jarige groentenhandelaar W. J G., die op den Bodegraafsche straatweg een boom had afgezaagd, Is proces-yerbaal wegens diefstal van hout opgemaakt. Wegens diefstal van vijf konijnen ach ter een tijdelijk onbewoonde woning aan de ,Jan van Henegouwenstraat heeft de politie gearresteerd den 31-jarigen tim merman P B. v. H. alhier De dader was destijds, toen hij met de konijnen wegfietste, door een buurtbewoner aan gehouden, maar kon na een worsteling vluchten, met achterlating van z'n rij- Acket werd met de waarneming van het burgemeestersambt hier belast. Toonkunst opende een zangschool. De Ned. Herv. Gemeente stelde met de be noeming van een gemeentezuster voor de geestelijke gezinszorg een nieuwe ker kelijke figuur in. De splitsingin de Gerei, Kerk leidde ook hier tot de stichting van een Vrijgemaakte Geref Kerk. Een groote reeks diefstallen en inbraken toonde een stijging der criminaliteit. Het aantal post bestellingen werd tot één per dag ver minderd en ook overigens werd de post dienst ingekrompen. Een ongekepd hevi ge storm in September veroorzaakte veel vernielingen. De heeren J. J. Baale en dr J. Milikan beëindigden hun leeraar- schap aan de R.H.B S, De heer G. J. J. Pot was 25 jaar gemeente-secretaris. Ds. H. S. J. Kalf vertrok naar Rotterdam. Uit de omgeving vallen als voornaam ste feiten te vermelden, dat de Remonstr. Geref. Gemeente te Boskoop 300 jaar en de Zuldplaspolder als bestuurd lichaam 100 jaar bestond. Een zware brand in Februari in een rletmattenfabriek in Gouderak zette de streek in lichtgloed. In eenige gemeenten werd een distributie van klompen ingevoerd. De Krimpaner- waard had een muizenplaag, uit de weiden werd veel vee. vooral schapen, gestolen. Tot burgemeester van Moer- kapelle werd benoemd de heer N. A. Scharwüchter, tot burgemeester van Ouderkerk a. d. IJssel de heer R. A. v. d. Snoek Dr. D. Jacobs té Boskoop en ds. B. J. Kanis te Stolwijk gingen met emeritaat Pastoor D. Bont te Haastrecht 'vertrok naar Zoeterwoude, ds. W. F. Zuurdeeg te Boskoop naar Eindhoven. De heer S. Paul Czn. te Zevenhuizen trad af als dijkgraaf van den Zuidpias- polder Overleden zijn: oud-wethouder W. C. van Erk te Berkenwoude, C. v. d. Kuij Sr te Moordrecht, oud-wethouder G. N J. v. d. Pavoordt te Oudewater en wethouder Th van Leeuwen te Reeuwijk. wiel en den zak met konijnen. Het po- litie-onderzork heeft tot de opsporing van den man geleid, die, in verband met ernst en omvang der konijnendiefstallen. naar het Huis van Bewaring te Rotter dam is overgebracht. Voorts is aangehouden de 28-jarige metaalbewerker A. A. v. M. alhier, die een poging tot afpersing had gedaan door verschillende winkeliers een dreig brief te schrijven, waarin hij de betrok kenen van zwarten handel beschadigde en geld, olie of zeep voor z'n stilzwijgen verlangde. Er moet verduisterd worden van 16.45 tot 8 45 uur. Hoofdredacteur; Q. Weysters, Rotterdam; chef-redacteur voor Gouda en Omstreken: F. Tleter, Gouda. Verantwoordelijk voor de adver- ttntJCn: L. Akkersdtjk, Rotterdam. Uitgeefster: N.V. Rotterdamsch Nieuwsblad, Rotterdam.

Goudsche Courant | 1945 | | pagina 1