GOUDSCHE® COURANT” I 1 Aangewezen bonnen voor de 2e week van de 2e periode 1945 28 Januari t/m 3 Februari 1945 voor den distributlekring GOUDA. Verbitterde gevechten aan geheele Oostelijke front duren voort. Vrijdag 26 Januari 1945 K 969 ÏUUl UCI1 UiOll lecrings- EJk der volgende boni de stad geeft recht op het koe B351 C01 inlegvel 278) R 02 l'/< rantsoen Vleesch 225, 226, 259 t en :8e- 83ste Jaargang No. 21712 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau: Markt 31, Telefoon 2745 Postrekening 48400 i Boëda- :nd door 306. 307 A 351 1 Kg. aardappelen 250 gr. 90 gr. of m. 39 v. J. de Brec, 2 al m. 37 v. i-38. uit islau van de i vijand laar, Voor- n, Amster- i^everwijk, uiterst zware a een hevigen handen van R04 R05 257 258 302 E01 inlegvel D 01 inlegvel 235, 241, 247, 251, 256 244, 248, 255, 300 243 294, R 13 ting tot in de van Elbing en t Oostelijke deel en zich de ge- sche meren ver hevigen strijd aan de Deine bolsjewisten Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2,36, V). m. 0,78, p. w. 0,18 Buiten Göuda: p. w\/0,19. Franco per post: p. kw. 3,41, p. m. ƒ1,21 206, R 26 R03 nnen van de noodkaart3e serie „jopen van: Geldig t/m 10 Febr, 4 rants, brood 2 rants, brood of bloem Geldig t/m 3 Febr. 3 rants, brood of bloem of 250 gram .kindermeel of voedingssuiker 1 Kg. aardappelen r op gevestigd, dat 306, 307 en A 351 sterfgev. R.K. meisje and 28 jr. als huish. stoppen en naaien, bun blad 305 De aandacht wordt er met de broodbonnen 1 t/m 10 Februari moét worden toege komen. Reeds eerder aangewezen root formaat Fornuis, 3-gaats ieuw of in zeer goeden staat, ok genegen te ruilen, astinek, Karnemelksloot 138. mgenssch. m. 35. N. Koster, ophiastraat 104 TER RUILING AANGEBODEN^ w. br. 1. sch. m. h. zool m. 7 en zw. zijden sch. m. i g. st. z. sch. m. 37V». usker, v. Heusdestr. 19 •oede jongenswinterjas Ift. 15 v. heerenwinterj. Ift. 20 jr. I. Both, Zuidk. 202, Wad- inxveen 4 traproeden lengte 76 cM. 14 trapr. lengte 65 cM. afeber, Zoutmanstr. 34 A iindersch. m. 23 v. nfc. 25. waluw, O. de Boompjes 103 .g.a.n. meisjessch. m. 33 v. t. 36. Nielen, Zoutmanpl. 15 ïooge zw. damessch. m. 39 v. indersch. m. 33; roode suède ch. m. 37% v. kl. m. 37; wit i. zw. pumps m. 39 v. zw. umps m. 38. 'lamingstr. 39 'osbont (geen zilver) v. plus- jur Ift. 14 jr. en jongenssch. ■j, 38. de Waal, Boschweg42 DIVERSEN: 'erl. Donderdag op de Turf- larkt damesportemonnaie m. ih. T.b.t b. Turfmarkt 54. 'erl. dop v. kinderwagen omg, lattensingel. T.b.t.b. M. v.d. Veel, P. C. Bothstraat 60. 'erl. 11 Jan. ring m. sleutels, imtrek Gouwe. T. b. t. b. 'ersijnstraat 17. Zeer gedup. ievr. wed. om mee samen te onen. Zoo mogel. met pens. Ir. no. 160 bur. blad. 'erloren Parkervulpen zonder op. T.b t. b. Turfmarkt 69, 'erl. 2e Kerstd. bl. portem. ih. f23.75, halsk., armb. en orknoppen. Gedachtenis. Ter. bez. Bogen 67. Geld mag ehouden worden. 'erl. dubb. gre isch van fiets, Voorwillens vi en Froeschweiler werden op den tegen stander Veroverd. De militaire woordvoerder van de Wilhelmstrasse deelde mede, dat in het kader van de Duitsche distantn beweging uit Oost-Slowakije Kascbau aan de Russen werd over gelaten. Nadat de kisten met het stoffelijk over schot van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg en zijn vrouw 'in veiligheid waren gebracht is het nationale monu ment bij Tannenberg opgeblazen Bij de voortzetting van hun offensief tusschen het Plattenmeer en de Donau hebben de Duitsche troepen in Honga rije de stad Stuhlweiszenburg heroverd-. BINNENLAND o_.rezen Geldig t/m 3 Febr. 100 gram kaas 20-J- 10^ liter melk 600 gr. taptemelkpoeder of 6 liter taptemelk 200 gr. taptemelkpoeder of 2 liter taptemelk 360 gram of ongeveer 4 dl. spijsolie 125 gram boter 250 gram suiker 62‘/i gr. koffiesurrogaat 1 rantsoen vervangings middelen Geldig t/m 12 Mei 45 (tabakskrt.) 45 gr. scheerzeep Geldigheidsduur verlengd van: Geldig t/m 3 Febr. Suikerbieten in het brood. Ir. K. Kalis van het departement van Landbouw en Visscherij is er. naar ..Het Vaderland'' meldt, in geslaagd suiker- bietenpulp, die alleen maar gekookt is. in brood te verwerken. In de proef- bakkerij van Paul Kaiser te Den Haag zijn met het procédé op kleine schaal proeven genomen Het brood krijgt een andere smaak, maar dat is zeker niet onaangenaam. Als de proef slaagt, zal een onofficieele verhooging van het .broodrantsoen mogeliik zijn met 50 pet. De proefbakkerij van Paul Kaiser begint dezer dagen met een proefneming op grooterc schaal. Omdat alle bestand- deelen van de suikerbieten in de ver werkte pulp aanwezig blijven, is de voe dingswaarde van het brood van de nieuwe samenstelling zeker niet minder dan die van normaal brood. Bovendien is het verwerken van suikerbieten onschadelijk voor de gezondheid. Gewicht van brieven. Er is aanleiding gevonden het maxi mum gewicht van brieven tijdelijk terug te brengen van 2000 tot 200 gram. Dienst- st ukken vallen niet onder deze beper king. DIS TN1I3 V T1EN1EUWS Bon voor peulvruchten aangewezen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend.- dat op de bonnen 309 van de derde noodkaart in de distributiekringen Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen,Maas sluis. Delft, den Haag. Wassenf"’ burg. Rijswijk, Leiden. Haarlem. dam. Zaandam. Wormerveer. Be’ Alkmaar. Velsen. Gouda. Hilversum Bussum en Naarden, 250 gram pe„. vruchten per bon beschikbaar wordt gesteld. Het publiek dient deze bonnen voor Zondag 28 Januari bij den leverancier in te leveren, desverlangd tegen ontvangst bewijs. Aflevering door handelaren zal zonder nadere aankondiging geschieden, nadat de detaillisten de peulvruchten Ebben ontvangen. niet van de centrale keukens of de diëetkeukens gebruik zal worden gemaakt, vóór Donderdag 1 Februari as. worden ingeleverd bij den aardappel handelaar, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Het koopen op de inet ingang van 28 Januari aangewezen bonnen is van Vrijdag 26 januari des middags 12 uur af geoorloofd mc uitzondering van de bonnen voor aardappelen, melk en tapte melk' waarvan het koopen eerst met ingang van 29 Januari is toegestaan. Levering vpn melk. In de provincies Noórd-Holland. Zuid- Holland en Utrecht moet de levering vap gestandaardiseerde melk voor kinderen, die geboren zijn in 1944 of 1945, voor rang hebben boven elke andere levering. De moeilijke melkpositie in deze provin cies maakt het noodzakelijk de hoeveel heid gestandaardiseerde melk, welke aan zieken, aanstaande en jonge moeders en aan ziekenhuizen en soortgelijke instel lingen wordt verstrekt, voor een belang rijk gedeelte te vervangen door tapte melkpoeder. Met ingang van 21 Januari zullen de noodziekenrantsoenen daarom recht geven op 3/4 liter gestandaardiseerde melk en 100 gram taptemelkpoeder, ter wijl, de toewijzing voor ziekenhuizen en soortgelijke instellingen op overeenkom stige wijze zullen worden behandeld. STADSNIEUWS gestreden. Van het Zuid-Oosten zijn vijandelijke aanvalsspitsen Bres dichter genaderd. Ten Oosten stad zijn alle aanvallen van den mislukt. Een bij Steinau over de Oder gezette Sowjet-Russische gevechtsgroep met 30 tanks werd na het stukschieten van 24 gevechtswagens verdreven Posen en Thorn werden in weerwil van sterke bolsjewistische aanvallen behouden. In Bromberg woeden hevige straatgevechten In Oost-Pruisen probeert de vijand zijn penetratie in (je richting van Elbing naar de flanken uit te breiden. Hier zijn verbitterde gevechten aan den gang. Ten Oosten daarvan werd ons verdedigings- front naar de Masoerische meren tus schen Ortelburg, Loetzen en Annerburg teruggenomen en versterkt. Tusschen Annerburg en het Kurische Haff hebben onze dappere divisies herhaalde vijande lijke doorbraakpogingen verijdeld. In Nederland was de activiteit van stoottroepen van weerszijden den laatsten tijd bijzonder levendig. In het Roer- bruggenhoofd ten Zuid-Oosten van Roer- )nd wordt hevig gevochten om Heins- VERDERE FRONTBER1CHTEN In de Duitsche legerberichten der vo-a rige dagen werd over den strijd in het Oosten o.a. medegedeeld: Het garnizoen van Boedapest heeft zijn stellingen naar den Westelijken oever van de Donau teruggenomen. Krakau kon de vijand na u straatgevechten innemen. Na strijd is Litzmannstadt in 1 de bolsjewieken gevallen. In het Zuidelijk grensgebied van Oost- Pruisen bereikten de bolsjewieken Gil- genburg, Neidenburg en Chorzele- De Sowjet-Russen konden na zware gevech ten in Deutsch-Eylau binnendringen Over de gevechten aan het Westelijk front werd o a. bekend gemaakt: De bezetting van Diekirch werd op een nieuwe stelling ten Noorden van de Sauer teruggenomen. Ten Noord-Oosten van Straatsburg werden de door den vijand taai verde digde plaatsen Sesenheim en Herrlis- helm stormenderhand veroverd. Om het front te verkorten werd de in dè richting van Houffalize vooruit springende bocht in de Duitsche stel lingen zonder druk op van te voren gereed gemaakte stellingen teruggetrok ken. Onder den druk van de Duitsche concentrische aanvallen stortte het Ame- rikaansche front ten Noorden en ten Oosten van het bosch van Hagenau ineen. De Amerikanen weken in de richting van den Moder-sector terug. In scherpe achtervolging veroverden de Duitsche troepen de ten Noorden “Van dezen sector gelegen vestingen van de Maginotlinie en bevrijdden zij ouden Duitschen bodem. Talrijke plaatsen, waar- na< onder Niederbronn, Reichshofen, Woeth hel -rof linnen br, is, inh. melkfl. via Zwarteweg Gr. Jacobastr. Tegen ruime el. t. t. b. Gr. Jacobastr. 54. ,ege kruiken enz terug te ez. Mulder Ooms, Groe- endaal 92. PERSONEEL AANGEBODEN iet meisje 22 jaar als hulp d. huish. voor d. en n. Br. o. 156 bur. blad Vegens s oerenstai oed k. Jr. no, 200 VERHUUR» Jevr. 2 kamers m. keuken of ebr. v. k. Br. no. 205 b. bl. appelen peulvruchten >f ongeveer 1 dl. spijsolie 150 gr. versnaperingen 300 gram kinderdrank- poeder Geldig t/m 17 Febr. 1 rts.eenheidstoiletzeep. zeepvervangende waschmiddelen of waschpoeder rantsoenen eenheids- toiletzeep, zeepvervangende waschmiddelen of wasch poeder De met gemerkte nummers zijn bonnen, welke reeds voor een daarvoor bepaalden datum bij de winkeliers zijn ingeleverd. >um Alle verdere bonnen, behalve voor melk taptemelk, mogen eerst bij aflevering der goe? ren aan de winkeliers worden afgegeven. Ongeoorloofde voorinlevering kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. Bij deelneming aan warme maaltijden uit de Cen trale Keukens moeten aldaar de volgende bonnen wordeg ingeleverd: 305 voor aardappelen. VoorinleverlngsbonnenIn de week van 4 fot en met 10 Februari 1945 zullen de bonnen 308 recht geven op het koopen van I kg. aardappelen. Deze bonnen met de onderste helft van de groen- tebonnen 2e periode 1945 moeten, voor zoover NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Sowjets dringen verder op. Uit het hóofdkwarticr van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht Woensdag bekend: De aanval ten Zuid-Westen van pest won ook gisteren, doeltreffei formaties der luchtmacht gesteund en na het afweren van vrij starke. vijandelijke tegenaanvallen, verder terrein in Noorde lijke richting. Tusschen de Noordêlijke grens van Slo wakije en de Weichsel werden de tot in het gebied van Makow doorgedrongen bolsjewisten in het gebtergte opgevangen x In Opper-Silezië mislukten Sowjet- doorbraakpogingen aan den Oostelijken rand van het industriegebied. De vijandelijke druk op den Noorde lijken rand en op de Oder tusschen Kosel en Briech nam toe Hevige gevech ten woeden in dezen frontsector, voor al om Glelwitz en Oppeln. In het strijdgebied ten Oosten van Breslau wierpen vastberaden tegenaanval len van onze formaties de bolsjewisten uit verscheidene plaatsen Uit het gebied ten Oosten van Schirats baanden zich sterke onderdeden van de in de diepte van het slagveld gebleven Duitsche strijdkrachten al vechtende den weg vrij naar de bevolen linie Leiding en troepen hebben hier in heldhaftige gevechten onder de moeilijkste omstan digheden schitterende prestaties geleverd. Bij Kalisj, Posen en aan het kanaal van Bromberg duren de verbitterde ge vechten voort. In het Westelijk deel van Oost-Prui sen drong de vijand, ondanks het taaie verzet van onze divisies, in Noordelijke en Noord-Oostelijke richti gebieden, ten Zuiden i Mohringen door. In het van Oost-Pruisen hebber vechten naar de Masoerisc. plaatst. Insterburg ging na 1 verloren. Aan de Pregel en werden overzetpoglngen der afgeslagen In Koerland gingen de Sowjets, na krachtige voorbereiding door de artillerie, met het zwaartepunt ten Zuid-Oosten van Libau, alsmede ten Zuiden van Koln- burg en ten Noord-Westen van Doblen, met talrijke infanterle-divisies en pantser wagens tot den aanval over. De vijande lijke stormloop stortte door de stand vastigheid onzer troepen ineen. In zware ^jV[e|C^ten wer<Icn Ml Sowjet-tanks ver in het Westen mislukte tusschen Roer mond en Geilenkirchen opnieuw het meerendeel der Engelsche aanvallen Alleen bij Heinsberg drong de vijand onze linies terug. Het aantal der in het Roerbruggenhoofd sedert het begin van de Engelsche aanvallen stukgeschoten tanks is tot 150 gestegen. Tijdens hun sterke, van het Noorden en Westen uit, ondernomen aanvallen konden de Amerikanen gisteren in het totaal verwoeste St, Vith binnendringen. Op ons front ten Zuid-Westen van St. Vith en aan den Clerf-sector ondernomen vijandelijke aanvallen mislukten. In het gebied van Vianden, waar de vijand met geconcentreerde strijdkrachten op een dag tot veertienmaal toe aan viel, zijn hevige gevechten om plaatsen gaande. Tusschen Reiperzweilef en Hagenau drongen onze troepen tot aan den Roth en Modor-sector door en zuiverden het gebied ten Noorden hiervan van vijan delijke troepen. Ook het bosch van Hagenau werd in zijn geheele lengte doorgetrokken. In het gebied van Rap- mot pelsweiler zijn hevige afweergevechten berj met de daar aanvallende Amerikanen ontbrand. jf* In den strijd tegen den Anglo-Ameri- kaanschen aanvoer boorden onze motor- torpedobooten voor de monding van de Schelde na harde gevechten met lichte vijandelijke vlootstrijdkrachten een schip van 7000 bruto registerton in den grond, een ander schip werd getorpedeerd, drie vijandelijke artilleriemotorbooten werden beschadigd. In Italië bepaalde de vijand zich to enkele aanvallen, die werden afgeslagen Bij een eigen stoottroep-actie. ten Zu - den van het meer van Comacchio, dron gen onze troepen in vijandelijke kazemat- stelllngen door en brachten gevangenen en buit binnen, i Anglo Amerikaansche terreurvliegtui- gen vielen gisteren overdag West Duitsch gebied aan. Er ontstond, vooral in Neusz, groote schade aan gebouwen Door laagvliegende vliegtuigen werden met schending van het volkenrecht twee hospitaaltreinen bij Remagen en Hameln gebombardeerd en met mitrailleurs be schoten. *ïn hel Duitsche legerbericht van gis teren werd o a. bekend gemaakt: Ten Zuiden van de Weichsel en aan de randen van het Opper-Silezische in dustriegebied werden sterke, door slag- vliegers ondersteunde aanvallen van de bolsjewisten bloedig afgeslagen of op gevangen. Tusschen Gleiwitz en Briech probeert de vijand de Oder over te ste ken. Het gelukte hem na zware ge vechten Oppern in te nemen. De over- zetpogingen over de rivier werden echter in hoofdzaak in een tegenaanval uiteen geslagen. Om enkele inmiddels inge krompen bruggenhoofden wordt nog Predikbeurten voor Zondag. Ned. Herv. Gemeente: Sint Janskerk, Achtel de Kerk 5, 10 uur ds. G. Elzenga, 3 uur ds. F.V.W. G. Verheul, bediening H Doop. Ver. van Vrijz Ned. Hervormden, Peperstraat 128, 10 uur mej. ds. C. P. Thomsen. Ned. Herv. Ver. Calvijn, Turfmarkt 142, 10 uur ds. E. R Damsté van Stavenisse. Rem. Geref Gemeente. KefzerstrAt 2, 10-30 uur ds. J. Nienliuis. Vrijz. Jeugdkerk (In Remonsfr. Kerk, Keizer straat 2) 8.45 uur mej ds. C. P. Thomsen. Evang. Luth. Kerk, Gouwe 134, 10 uur ds. J. J. Simon. Oud Katholieke Kerk, Gouwe 107, 10 en 3.30 uur pastoor O. P. Giskes Geref. Kerk, Turfmarkt 60. 10 en 3 uur ds. J. P. C. ten Brink. Vrijgemaakte Geref. Kerk 8.45 uur in Chr. Geref. Kerk (Gouwe 141) en 3 uur In Remonsfr. Kerk (Keizerstraat 2) ds. G. Koenekoop. Geref. Gemeente (in Geref Kerk, Turfmarkt 60) 1.15 -uur ds. A. de Blois. Chr. Geref, Kerk, Gouwe 141, 10 en 3 30 uur ds. A. Dubois, m Ned. Geref. Gemeente, Turfmarkt 54a, 10 en 3 uur ds. Joh. van Welzen. - Woensdag 3 uur ds Joh. van Welzen. bidstond voor den nood der tijden. Vrije Evang. Gemeente, Zeugestraat 38, 10 en 3 uur ds. H. C. Leep. Woensdag 3 uur ds. H. C. Leep, biduur voor den nood van onzen tijd. Geloofsgemeenschap «Leger des Hells". Turf markt lil, 10 uur Heillglngsdienst. 1145 uur jeugddienst, 3 uur Verlossingsdlenst. Dinsdag en Donderdag 10 uur bidstond voor den nood der tijden. Dinsdag 2.15 uur GeZinsbond-samen- komst. Donderdag 3 uur openbare samenkomst. In alle diensten leiders de heer en mevrouw H. Wels. Jubilea. Op 29, Januari hoopt de heer C. de Groot, besteller-chauffeur op het PTT-kantoor alhier, den dag te her denken, ^vaarop hij 25 jaar aan de PTT verbonden is. Op 1 Februari hoopt de heer Chr. van Loon den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als incasseerder in dienst trad bij de firma T. Goedewaagen <fc Zo nen, bankiers.

Goudsche Courant | 1945 | | pagina 1