s GOUDSCHE COURANT I Sowjet-aanvallen bij Frankfort en Küstrin o Dinsdag 6 Februari 1945 K 968 BINNENLAND DIS TRIBUTIENIEUWS :n Führer Duitsche mei STADSNIEUWS Verduisteren van 17.45 tot 8 u«r. 83ste Jaargaèg No. 21715 Chefredacteur: F. TIETER, Gouda Bureau; Markt 31. Telefoon 2745 Postrekening 48400 i den lezen venst van koe*' grutv van Schwetz drongen tanks diep in de flanken van rachten hem zware verlie Prijs abonnement bezorgkring Gouda: p. kw. 2.36. p. m. 0.78. p. w. 0.18 Buiten Gouda p. w. 0,19. Franco per post: p. kw. 3,41. p. m. ƒ1,21 van Schneidemühl ok gisteren verbitter middenloop van de Roer :ndige vijandelijke bewegin- -ok het artillerievuur wordt binnenkort een worden ver- omlté voor Klndarultzandlng. lovengenoemd comité gaat laaltijden organiseeren voor inderen van 2 tot 6 jaar. lanmelding ten Stadhuiie van 012 en van 24 uur: A t/m F op 5 Februari .‘ebrengen. De opperbevelhebber van de leger groep Koerla: dr. Goebbels medegedeeld, dat de troe der vesting Koerland, van generaal grenadier, als gift ter gelegenheid den 30en Januari 1945 een bedrag van ruim 50 millloen rijksmark hebben bij- aan eengebracht voor het oorlogswinterhulp- Keu werk. De vijf Belgische socialistische ministers hebben in verband met het tekort aan voedsel en brandstoffen hun ontslag aangevraagd, waarop minister president Pierlot het ontslag heeft ge vraagd van het gsheele kabinet, wat de prins-regent weigerde. Een nader bericht meldt, dat de soci alistische ministers hun ontslagaanvrage hebben ingetrokken. Het volksgerechtshof te Sofia heeft het doodvonnis uitgesproken over de drie vroegere regenten prins Cyrill, prof. Filoff en generaal Michoff. benevens over twee en twintig vroegere ministers. Twee ministers werden tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De doodvonnissen zijn voltrokken. De conferentie van drie is Don derdag begonnen. De plaats van bijeen komst wordt niet genoemd. De abdij der Benedictijnen te Monte Cassino. die verleden jaar tijdens de ge vechtshandelingen is verwoest, zal niet worden opgebouwd, doch als monument van dezen oorlog in vernielden toestand blijven bestaan. De luchtmacht viel met sterke strijd krachten aan het centrale deel van het Oostelijke front de Sowjet-voorhoedén en het aanvoersverkeer aan. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor 26 tanks, 16 stukken geschut en meer dan 500 voertuigen. In luchtgevechten werden 14 Sowjet-vliegtuigen heerge- schoten. In het Westen sloeg onze artillerie Engtlsche tankstrijdkrachten, die ten Zuiden van Roermond onze hoofdge- vechtslinie probeerden te doorstooten, uiteen. Aan den houden leven: gen aan. Ooi heviger, zoodat hier groote aanvalsactie kan wacht. Ten Noord-Oosten van Monschau ble ven vijandelijke aanvallen zonder resul taat. Ten Oosten van de stad kon de vijand onze troepen in het gebied van Schleiden en ten Noorden daarvan terug dringen Ook aan de versterkingen in het Westen, verder Zuidelijk, ontston den verbitterde gevechten met aanval lende Amerikaansche formaties, die na geringe successen tot staan gebracht I en werden. ;rfje In den sector van Bischweiler sloegen onze troepen den opgedrongen vijand in een tegenaanval weer terug Aanvallen der Amerikanen in den sector van Colmar werden afgeslagen. Ten Noorden van Neu-Breisach, alsmede in het gebied ten Noorden en Noord westen van Mühlhausen, leverden onze divisies hevige afweergevechten. In den Boven-Elzas werden gisteren 27 tanks en gepantserde verkennings- wagens vernietigd. Voor Duinkerken dwong ons vuur vij andelijke tanks van koers te veranderen. Vrij zwakke aanvallen op het voorterrein van St. Nazaire werden uiteengeslagen. Het vijandelijke aanvoerssteunpunt Antwerpen lag voortdurend onder ons lange-afstandsvuur. De rijkshoofdstad was gisteren overdag het doel van een terreuraanval der Ameri kanen Er ontstonden, voornamelijk in het centrum der stad, schade aan woonhui zen en cultuurmonumenten en verliezen onder de bevolking. Ook in het Weste lijk en het Zuid-Westelijk rijksgebied troffen de aanvallen van laagvliegende geallieerde vliegtuigen voornamelijk de burgerbevolking. Britsche terreurvliegers vielen m de avonduren het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Luchtverdedigingsstrijdkrach- ten schoten 49 geallieerde vliegtuigen, waaronder 43 viermotorige bommenwer pers neer, Het vergeldingsvuur op Londen duurt, met slechts korte onderbrekingen, voort. G t/m M op 6 N t/m S op 7 T t/m Z op 8 Trouwboekje VEREEN VAN VRIJZ. NED. HERVORMDEN iODSDIENSTOEFENING ZONDAG 3 uur in de Kleine Kerk, Peperstraat 128. te], ds.C.P. THOMSEN Verwarmde Kerk xevraagd VERSTELNAAISTER levr. Pruymboom, Markt 39H IE1SJE zoekt ENGELSCHE en DUITSCHE LES. Liefst schriftelijk. Ir. ond. no. G 698 bur v.d.bl. 'er ruiling aangeboden: Een paar heerenmolières m. 42 z.g.a.n. voor 1 paar jongensmol. m. 39 z.g.a.n. Romeijn, Jan Philipsweg 36 tUlLEN. Enkele paren dames- en kinderschoenen m. 36—40 voor andere schoenen IQOISTRA, Kamemelksl. 21 kangeboden ZIT-SLAAPKAMER Gemeub.. ongemeub. of gestoff. Centrum stad Ir. ond. no G. 703, bur. v d.bl. iEMEUBIL. KAMER te huur voor net persoon b.h.b.h. in Centrum Ir. ond. no. G 710, bur. v. d, bl. 'e huur: BOVENVERDIEPING, louda, omtrek Bodcgr. Straat weg, 3 kamers met badkamers, vent. ged. zolder, gemeub. of hgemeub. voor stil gezin, bij aenschen zonder kinderen, oeden stand Ir, ond. no. G 702 bur.v.d.bl. 4EISJE GEVRAAGD voor dag en nacht. kanmeidenDE ZEEUW. t lurg. Martenssingel 27, Pe koopVOS f 175.— Voudenberg, Bothastraat 4 'e koop •LATTE KOOKKACHEL Prijs f 80.— L. HULLEMAN, Kleiweg 20 'er dekking gevraagd:! ■n wit ANBORA (ram) 1EERTZEN. Gr. Beatrix,tr. 13 Uit het hoofdkwartier van den Führer maakte het opperbevel van de Duitsche weennacht Zondag bekend In Hongarije probeerde de vijand ons front tusschen het Plattenmeer en het Velenczemeer met steun van talrijke tanks in te drukken. De aanvallende bol sjewisten werden door tegenaanvallen in de verdediging gedrongen en verloren 26 tanks. In Boedapest verdedigde het heroïek strijdende garnizoen de burcht en de Zuid-Westelijk daarvan gelegen deelen der stad hardnekkig tegen nume riek overmachtige aanvallers. Tusschen de Westelijke Besciden en den bovenloop van de Oder mislukten heftige aanvallen der bolsjewisten. Aan het Oderfront tusschen Ratibor en de bocht in de Oder werden alle pogingen van den vijand om zijn brug genhoofden uit te breiden verijdeld. Vor- tcheidene van deze bruggenhoofden wen den door onze tegenaanvallen verkleind. Bij Ologau werden 21 tanks voor het meerendeel door strijdmiddelen voor den korten afstand vernietigd. Aanvallen der bolsjewisten op onze stellingen ten Zuid-Oosten van Frankfort a. d. Oder en voor Küstrin bleven zon der resultaat. De garnizoenen v Posen leverden ooi •fweergevechten Ook aan het front in Pommeren ont stonden hevige gevechten bij Pyritz, Amswaldc en ten Noord-Oosten van Jastrow Het garnizoen van Thorn baande zich volgens bevel al strijdende een wegnaar de eigen linies. Ten Westen en grenadiers vijand en brac toe. De verdedigers van Mariënburg en de stad Elbing sloegen talrijke Sowjet-aan vallen af. Aan het Zuidelijke font in Oost-Prui- *en gingen de bolsjewisten tusschen wormditt en Bartenstein tot den aanval over. In een zware worsteling verhinder den onze divisies de door den vijand voorgenomen doorbraak. Ten Noord-Westen van Koningsbergen konden de Sowjets terrein winnen in de richting van de Danziger Bocht. Tegen- unvallen zijn gaande. Onze vlootstrijdkrachten steunden ook vtaVt f ^c^ruari de zware gevechten In Koerland zette de vijand zijn aan- n, 'n de rating vao Libau voort. i ,ten Stilden van Frauenburg zijn •aavtóskracht verminderde. In beide ge- «chtsgebleden stortte de vijandelijke «ormioop. nadat 40 tanks waren stuk geschoten. als gevolg van het hardnek- ge verzet van onze divisies ineen. NIEUWSBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN achtergedeelte van het postkantoor en voor perceelen aan Groeneweg. Jan v. d. Heijdenstraat, Vierde Kade. Raam en Prins Hendrikstraat Drie kruiwagens van de gemeente werden ontvreemd uit het Houtmansplantsoen. Uit een pand aan het Regentesseplantsocn zijn 335 pakjes margarine gestolen. Drie kippen zijn weggehaald achter een woning aan de Gansstraat, drie konijnen achter een huis aan den Graaf Florisweg. twee achter een woning aan de Vondelstraat en een achter een huis aan de IJssellaan. Aangehouden is de loswerkman A. H. wegens diefstal van drie brooden uit een winkel aan de Lazaruskade en een aantal broodbonnen. De betrokkene bleek tevens twee kazen uit een pakhuis aan de Raam oritvreemd te hebben. Een ge deelte der kaas is in beslag genomen. Burgerlijke stand. Gtboren; 29 Januari: Franciscua Antonius Johannes, zn. van J. C. van den Bert en J. F. P. Brenkman. Kleiwegstraat 25; 31 Januari: Wilhel mina Adriana, dr. van D. Dongelmans en W. van der Hut, Curacaostraat 14; Hendrik Jan, zn. van D. van der Laak en G. Verschoor. Walvisitra.at 7; Lijsje Beatrix, dr. van W. Broer en A. de Bruin, Raam 44; 2 Februari: Cornells Hendrikus, zn. van D. Vergunst en A. K. Hornes, Potgieterstraat 34; 3 Februari: Louise Gerarda, dr. van B. A. de Mink en G. M. van Gent, Westhaven 54; 4 Februari: Johannes Paulus, zn van J. M. Scholten en C. J. de Veen, Turtsmgei 18; Sara, dr. van J. de Jong en B. B. de Booij, javakade 44: Neeltje Levina, dr. van C. Vos en D. J. van Straiten, Geuzenstraat 40. Ondertrouwd: 1 Februari: C. de Ruiter en P. J. Verkide. Overleden: 28 Januari: Trijntje Stout, wed. C. Molenaar, 84 jaar; 29 Januari: Cornells Johannes kt n-rharda Verhoek, geh. met -jaar; 30 Januari: Mathis Hubertus „.voren, 85 jaar: Adriana Cornelia Vergeer, wed. J. J. van Leeuwen. 68 jaar; Adriana Antonia van der Sprong, geh. met A. Moons. 78 jaar; Johanna Regina Borst, 48 jaarArend van der Marei, 81 jaar. 31 Januari: Petrus Jacobus Johannes Laker veld. 1 dag; Gustaaf Henricus Antheunis, 65 jaar; Alida Kunsel, wed. Th van Harten, 65 jaar; Cor nelia Kromhout, wed. J. Tersmitten. 84jaar; Lijsje Versluis, wed. van IJ. A. van Eijk, 86 jaar; Arie Dekker, 79 jaar; Elisabeth Oussoren, geh. met M. van Grieken, 51 jaar; Arie Amesz, 31 jaar; 1 Februari: Margaretha Streefland, geh. met Q. ▼an der Louw, 64 jaar; Hendrikus Bosman. 79 jaar 2 Februari: Johannes Klapwijk, 43 jaar; Martinus Willemsen, 71 jaar. Plotseling overleden Vrijdagmiddag is in het veerpontje over den Turfsingel de 71-jarige heer M. Willemsen, bloemist, wonende in de Vorstmanstraat, in elkaar gezakt en tengevolge van hartverlamming overleden. 25 jaar veerman. Op 18 Februari herdenkt de heer A. de Lange het feit, dat hij vijf en twintig jaar pachter is van de veerpont over den Kattensingel. 25-jarig bestaan. Op 14 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de rijwiel en motorhandel van de firma M. Mullaart door den heer L. J. Mullaart werd op gericht. Uit het Gemeenteblad. De burge meester heeft aan het bestuur der R K. inrichting van liefdadigheid voor 1945 een subsidie toegekend van f 3124 voor de bewaarscholen. Suikerbieten in het brood. Naar aanleiding van berichten over de verwerking van suikerbieten in het brood, hebben de bevoegde autoriteiten op het gebied van de voedselvoorziening gewe zen op verschillende moeilijkheden, waar uit te concludeeren valt, dat geen ver werking van suikerbieten in het brood en dientengevolge ook geen verhooging van het broodrantsoen is te verwachten. 1 Op 72-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden prof. dr. J. Huizinga, oud-hoogleeraar in de geschiedenis te Groningen en te Lslden. voorzitter van de afdeeling letterkunde van de Konink lijke academie van wetenschappen en schrijver o. m. van het boek „In de schaduwen van morgen". De Pensioenraad deelt mede, dat er in verband met ernstige vertraging in de werkzaamheden rekening mede moet wor den gehouden, dat een deel der pensioe nen over het eerste kwartaal 1945 niet tijdig zal kunnen worden betaalbaar ge steld. Correspondentie wordt hierover niet gevoerd. Dieven weer in actie. Bij een inbraak in een tijdelijk onbe woonde woning aan de Sophiastraat zijn ontvreemd alle dameslijfgoederen, voorts boven- en onderkleeding, linnen goed, tafelgerei en levensmiddelen. Uit een smederij aan de Nieuwe Markt is bij een inbraak 30 kg. carbid gestoten. Negen fietsen zijn gekaaptuit een gebouw aan den Lange Tiendeweg. van een kwee- kerij aan den Fluweelensingel, bij het kaartenverkooplokaal van de centrale keuken aan de Eerste Kade, uit het 400 GRAM BROOD EXTRA. In verband met de gewijzigde weers omstandigheden, waardoor een gedeelte der onderweg zijnde schepen te bestem der plaatse is aangekomen, kan in de provincies Noord-Holland. Züid-Holland en Utrecht in de week van 4 tot en met 10 Februari a.s. 400 gram brood extra ter beschikking worden gesteld. Daar bij de winkeliers nog beperkte hoeveelheden grutterswaren (havermout, gort, gemengd meel, roggevlokken) voor radig zijn, wordt het publiek in de ge legenheid gesteld om desverlangd 250 gram grutterswaren in plaats van 400 gram brood te betrekken. In de week van 4 tot en met 10 Fe bruari a s. geeft in verband met het bo- itaande elk der bonnen 316 en 317 de derde noodkaart recht op het lopen van 200 gram brood of 125 gram 8,utterswaren naar keuze. Nieuwe bonnen voor groente, aardappelen, kaas en kindermeel. De volgende bonnen van de noodkaar- ten 3e serie zijn aangewezen en dienen alle vóór 8 Februari bij den winkelier te worden ingeleverd: 314 voor groente en fruit geldig voorde 3e periode 1945 van 18 Febr. t/m 3 Maart 1945. 315 voor 1 Kg. aardappelen geldig voor tijd van 11 t/m 17 Febr. Molenaar, 84 jaar; 29 jar De bonnen 314 en 315 bij deelneming Fickweiler, 57 jaar; Gert -n warme maaltijden uit de Centrale :uken aldaar inleveren. 321 voor 100 gram kaas geldig voor het tijdvak van 18 Febr. t/m 3 Maart 1945. B 352 voor 250 gram kindermeel of voe- dingssuiker of 210 gram tarwebloem. Honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 28 Februari worden op bon 4 van de distributiekaart voor hondenbrood dezelfde hoeveelheden hon denbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon 4 van de distributiekaart voor kattenbrood |groep K| wordt voor Fe bruari l*/i kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 28 Februari is bon 4 van beide distributiekaarten ongeldig. Het weermachtsbericht van Zaterdag meldde, dat Amerikaansche divisies na verbitterde gevechten Colmar konden binnendringen. De vijand werd weer verdreven uit Appenweier. Troepenconcentraties in gebied Küstrin—Frankfort en bij Aken. De militaire woordvoerder in Berlijn heeft verklaard, dat de Sowjet-druk bij Pyritz bijzonder hevig is. Hoewel de Sowjets geen terrein wonnen, moet toch aangenomen worden, dat zij verstrekken de bedoelingen hebben- Voorts zeide de woordvoerder, dat de Sowjets er naar streven zooveel mogelijk bruggenhoofden over de Oder te vor men. Bijzonder groote concentraties wor den waargenomen in het gebied Küstrin- Frankfort. Uit Berlijn meldt Interinf: Na hun binnendrfngên in het Opper-Silezlsche industriegebied hebben de Sowjets het zwaartepunt van hun operaties verplaatst naar den midden- en benedenloop van de Oder. Hun bewegingen worden aan zienlijk vertraagd door de vernielende uitwerking der massale Duitsche lucht- aanvallen. Hoewel de So*wjets dus nog niet gereed zijn voor den grooten beslis senden slag, zetten zij hun aanvalsactie ten Oosten van Frankfort voort. Om Küstrin wordt verbitterd gevochten, maar het garnizoen blijft den toestand meester. Tusschen de Warthe en Stettin hebben de Sowjets aanzienlijke versterkingen aangevoerd en hun actie geforceerd in Westelijke en Noordelijke richting. Na het verflauwen der gevechten in het Belgisch-Luxemburgsche gebied, con centreert Eisenhower alle beschikbare reserves in het gebied van Aken. Klaar blijkelijk is hij voornemens hier de be vissende doorbraak te (orceeren, nu alle pogingen om het Maasfront op te rollen mislukt zijn. De geallieerde doorbraakplannen zijn ongetwijfeld gericht op Keulen en Düs seldorf. Tweede burgemeester van Bresïau terechtgesteld. Op bevel van den gouwleider van Neder-SileZiê is de tweede burgemeester van Breslau. Ministerialrat dr.Spielhagen. wegens lafheid door een commando van den Volkssturm voor het gedenkteeken van Frederik den Groote bij het raad huis te Breslau standrechtelijk dood geschoten. Gouwleider Hamke noemde als motief voor de terechtstelling, dat de burge meester zonder bevel de stad wilde ver laten om zich elders een nieuwe bezig heid te verschaffen De verklaring van den gouwleider eindigde met de woor den; Wie een eérvollen dood vreest, aal een schandelijken dood sterven. Het kabinet-Bonomi heeft besloten aan vrouwen het kiesrecht te vérleenen. md heeft aan rijksminister iepen il tot van eged -lam

Goudsche Courant | 1945 | | pagina 1