Verbranden kan niet meer Verkeersschool Bremmer hovens en verk°°pvan uwhuis "Concordia" Tel. 01793-1528 Kevin Brooking met Ondersteboven Langs deze weg willen wij al diegene, die door hun spontane medewerking de TRUCKDAG afgelopen zaterdag tot een hele geslaagde en fijne dag gemaakt hebben bedanken. Restaurant - Partycentrum Deze week in hart van holland 14e jaargang nummer 443 22 januari 1992 Truckcenter Zevenhuizen Volvo bedrijfswagens Waddinxveen Van Vliet Trucks (Marcel bedankt) AVD Driebergen Veilig Verkeer Nederland Van Noort Transport Waddinxveen Portegen 's Gravenland Montan Staal Dordrecht Verkeersschool Meerzicht Van Maanen Benthuizen - Telefoon: 079 - 312095 A makelaardij o.g. Uw makelaar voor aan- Leny Hovens - makelaar o.g. Nrd. Dwarsweg 1 - 2761 GA Zevenhuizen - Tel. 01802-2001 voor steengrillen - feesten - partijen tot 250 personen (ruime parkeergelegenheid) Bredeweg 66 - Zevenhuizen/Moerkapelle U it vaartverzorg i ng H.E. var» der Hammen Als het otn vertrouwen en eerbied gaat. Bij overlijden en eerste verzorging in Zevenhuizen, Moerkapelle, Benthuizen en omstreken. Dag en nacht bereikbaar. Telefoon: 01892-17133 b.g.g.: 01892-17193 Voor Zevenhuizen: 01802-2283 en nog veel meer. VEEL LEESPLEZIER!! Dag Nacht 079 - 426070 Na voorlichting volgt 'lik-op-stuk-beleid'. Boskoop -"Verbranden kan niet meer", is niet alleen het thema van het milieu-project van de rijkspolitie van de groep Waddinxveen, waartoe ook Boskoop behoort, maar begint ook een overtuiging te worden van de Boskoopse kwekers. Milieu Marc van der Weem en André War- naar, wachtmeesters met een deel- tijdtaak 'milieu', die het project op poten gezet hebben, de voorlich tingscampagne startten en uitbouw den, zijn blij resultaten te zien. Dit komt o.a. tot uiting in de aanschaf van containers waarin kwekers hun afval deponeren in plaats van te verbranden. "Al jaren werd er, vooral in het voor jaar en in de zomermaanden, ge klaagd over rook en stank veroor zaakt door afvalverbranding van kwekers. We dachten eigenlijk dat daar niet zoveel tegen te onderne men was. Nu, volgens de huidige wetgeving, waarbij de milieu-eisen zijn aange scherpt, is verbranden in de open lucht verboden en kan er wel opge treden worden door de politie. Dat geldt niet alleen voor ons gebied, maar voor heel nederland. In het boomkwekersgebied van Hazers- woude en Reeuwijk gelden dezelfde bepalingen, maar dat het verboden is, is nog lang niet tot iedereen doorgedrongen. Hier in Boskoop en Waddinxveen hebben we de koe bij de horens ge vat... In de gemeenteraad werden vragen gesteld over dergelijke handelwijze van de kwekers, wanneer op dagen dat autobezitters afgeraden wordt te rijden vanwege de smog, kwekers hun tuinafval verbranden. Deze sche ve verhouding en de noodzaak om ergens met de milieu-aanpak te be ginnen, gaf de aanzet voor ons pro ject", vertelt Marc van der Weem. Hij wijst er net als zijn collega op dat er in het klein begonnen moet wor den om de wereld leefbaar te hou den, iets waar langzamerhand me nigeen van doordrongen is. "De ozonlaag wordt aangetast, we krijgen een broeikaseffect. Als er niet paal en perk gesteld wordt en maat regelen genomen worden dan is het straks niet meer leefbaar op aarde". Schikking of proces-verbaal André Warnaar: "Het streven bij dit milieu-project "Verbranden kan niet meer", was een mentaliteitsverande ring teweeg te brengen. Het 'leven en laten leven'. We zien die nu in onze eigen omgeving op gang komen, al moet ik zeggen dat de container- aanschaf ook te maken heeft met het 'lik-op-stuk-beleid' dat we binnen kort gaan voeren. Binnenkort gaan de kwekers hun tuinen weer scho nen. Dat gebeurt op een tijdstip dat onze voorlichtingscampagne ten einde loopt en we direct handelend op kunnen treden met het lik-op- stuk-beleid. Dat houdt in dat iedere overtreder, direct een geldboete krijgt opgelegd die in de honderden guldens kan lopen. We bellen bij de constatering van een overtreding namelijk direct de officier van justi tie, die de hoogte van de geldboete bepaalt.(een schikking) Is het een grote afvalberg dan wordt er een proces verbaal opgemaakt en moet de boomkweker t.z.t. voor de rechter verschijnen. De boete die hier opvolgt is doorgaans zeer hoog! Natuurlijk hopen we dat dit niet zal gebeuren en ook echt alle ca. 800 kwekers van Boskoop een container aanschaffen". Landelijke belangstelling Het blijkt dat het "Verbranden kan niet meer-project" uniek is in Neder- NVM MAKELAAR land. Nergens wordt nog een dergelij ke campagne gehouden. In sommige plaatsen wordt zonder pardon wel een proces- verbaal uitgeschreven zonder dat de veroorzaker ervan op de hoogte was dat verbranden in de open lucht sinds enige tijd niet meer is toegestaan. Uit diverse delen van het land wordt in Boskoop om advies gevraagd en wordt er geluisterd naar de wijze waarop het project is voorbereid. Dat is met zorg g beurd, zo blijkt wel uit het gesprek met de beide milieu agenten. Er zijn contacten geweest met het gemeentebestuur van Bos koop, de Milieudienst Midden-Hol land, de provinciale overheid en de officier van justitie. Gevraagd werd of deze instanties instrumenten en kaders konden aangeven op welke manier er gehandeld moest worden, en hoe de voorlichting- en de bena deringswijze aan en van de kwekers het beste kon plaatsvinden. Met de officier van justitie werd ook besproken hoe hoog de boete-be dragen worden: hoger dan de aan schaf van een container. Bevalling Na een voorbereiding van een maand of negen kon het project op 1 oktober 1991 van start gaan. Natuurlijk werd het milieu-project uitvoerig in de kranten belicht, want dat is een eerste middel tot het geven van voorlichting. In de regionale dag-en weekbladpers, maar ook in de kwekers-vakbladen werd uitgebreid ingegaan op het mi lieu-aspect bij verbranding in de open-lucht. (De milieu-heren zeggen dat het meestal niet alleen om tuinafval ging, met een rookontwikkeling, maar en passant, voor een beter vuurtje, ook autobanden gestookt werden). Een heel belangrijk aspect in de voorlichting was en is nog steeds, in het project dat loopt tot 1 oktober a.s., de persoonlijke benadering van de kwekers. Warnaar haast zich te zeggen dat, als het project op 1 ok tober afloopt, het zeker strafbaar zal blijven om afval in de open-lucht te verbranden, maar dat dan de aan dacht niet meer expliciet op dat mi lieu-aspect gericht is. Bezoeken van kwekers "Het ligt in de bedoeling om 25% van de kwekers te bezoeken. Dat sorteert het meeste effect, want waar je een bezoek gebracht hebt zie je resultaat en een week later ook bij de buur man, want het is door de kweker doorverteld. De boomkwekerswe reld is net één grote familie. Wij moe ten het van dat doorvertellen heb ben, dan krijg je het beste resultaat. Als de één een container aanschaft, doet de buurman het de volgende week. Het is bij volwassenen gelukkig net zo als met kinderen waarvan de ouders zeggen 'joh dat moet je niet doen, dat is slecht voor je', dat er geluisterd wordt. Ook onder collega's is dat het geval waar ze gemoedelijk met elkaar omgaan, staan ze voor eikaars raadgevingen open". Evaluatie Nu het project een paar maanden draait is er een evaluatie gehouden welke kwekers er al benaderd zijn en hoe groot het resultaat is van de con tacten en voorlichting. Behoudens drie extreme verbrandingen, blijkt het aantal verbrandingen in de open lucht aanzienlijk afgenomen. "Eerst dachten we dat het tegendeel waar was, omdat er zoveel meldin gen binnenkwamen van omwonen den die last van de rook hadden, maar we denken dat dit te maken had met het feit dat men van de campag ne op de hoogte is en zeker weet dat de politie hun klachten nu kan behan delen. Voorheen kwamen er ook wel klachten binnen, maar daar kon ver der weinig mee gedaan worden. Om dat de bevolking dat wist. nam het aantal klachtentelefoontjes af". De milieu-agenten hebben ook ge merkt dat de kwekers niet alleen hun afval in containers deponeren, maar dat doorgaans ook scheiden aan de bron. De kosten van het ophalen van ongesorteerd afval bedragen 150 gul den per m3 en 'groen-afval' 50 gulden per m3. Door het groen-afval te ver snipperen wordt het volume nog meer verkleind en zal de kweker merken dat de kosten van afvoer van zijn tuinafval, nogal meevallen. "De bedrijfsvoering moet aangepast worden aan het milieu. Dat is onder nemerschap. En dan hebben we nog maar één aspect. Er zijn er zoveel meer, maar dit is het begin. Boskoop is het grootste aaneenge sloten boomkwekerijgebied ter we reld en pretendeert groen te zijn. Kwekers hebben stickers op hun auto's met 'boomkwekers doen 't in 't groen'. We hopen dat ze het serieus menen en dat ze er zorgvuldig mee om blijven gaan", stelt Warnaar. Van der Weem knikt instemmend (Onderweg tussen Waddinxveen en Boskoop, constateerden we dat een boomkweker waarschijnlijk nog niet op de hoogte is van de milieu-actie "Verbranden kan niet meer", getuige de enorme rookontwikkeling ten ge volge van afvalverbranding, red.) Gouwebad De Sniep in 1991 druk bezocht. Mascerade viert eerste lustrum Open huis Truckcenter Hart van Holland stelt zicht voor.... MET RESPECT EN IN STIJL DOEN WE WAT VAN ONS VERWACHT WORDT. b.R.R. 0IX')2 - 16016 TEEUW UITVAARTVERZORGING l'OSIÏHIS M:<1 27(11 (i< /Ot ILRMH-R L 1)1 /ONNl BAARS I 2661 kk BERCSCHENHOEk Een voorstelling voor kinderen vanaf 5 jaar Waddinxveen KREATER jeugd theater heeft dit seizoen een geva rieerd aanbod voorstellingen ge programmeerd voor kinderen. Na de "Ijsbeer" en "Flierevogel" volgt op 26 januari (14.00 uur)Kevin Brooking naar Waddinxveen. Deze 'clown' van internationale allure, werkte in de U.S.A., kreeg lovende kritieken op zijn Europese toernee en in België en Nederland, is ie dereen die een voorstelling van "Ondersteboven" bijwoonde er ge woon ondersteboven van... Een echte clown is iemand die als een acteur een persoon kan scheppen die tot in de kleinste details ieder een mee kan laten leven. Kevin Brooking werkt met zeer eenvoudi ge dingen, een eendefluitje, meta len buizen, ballonnen enz. In zijn handen groeien deze zaken uit tot een totaal nieuwe wereld. Wie ge nieten wil moet z'n kinderen eens tracteren op een voorstelling, lnl. tel. 01828-14422

Hart van Holland | 1992 | | pagina 1