Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle Open Huis Rehobotschool Geluidsoverlast Concert Blokfluittrio 8 Vrije sector -koopwoningen in plan "Swanla" Bloedafname Moerkapelle Hart van Holland/27 mei 1992 pagina 11 \chter de schermen: een dynamisch bedrijf Organisatie van ambtenaren Terugblik: Aanpassing Wat is een gemeentesecretaris? Organisatie Actie "Honger in Afrika" bracht meer dan vierduizend guiden op Actie voor hongerend Afrika Wat was er in de school te zien? Landen Zeoenhuizen-Moerkapellp Hei gebeurt nog regelmatig dut inwoners van levenhuizen-Moerkapelle post krijgen toegezonden waarop de gemeente naam "Moerhuizenis vermeld. Het schijnt, ondanks de publikaties daarover in de pers. nog lang niet tot iedereen doorgedrongen te zijn dat Moerhuizenslechts een 'werknaam iiias van de tu. ee samengevoegde aemeenten Zevenhuizen en Moerkapel- Omdat de gemeenteraad unaniem besloot "Zevenhuizen-Moerkapelleals cemeentenaam te prefereren, kon een 'aar na deze kennisgeving, per 1 februari 1992. de nieuwe naam van kracht worden. De samenvoeging van de gemeenten Zevenhuizen en Moerkapelle, heeft aanpassingsvermogen gevergd van de gemeente-ambtenaren. Twee gemeen ten werden één; twee gemeente-secre tarieën moesten, in elkaar gaan passen, eik met hun eigen cultures. Met gemeentesecretaris A. Visser, wer pen we een terugblik, staan stil bij het heden en kijken een beetje vooruit naar een onzekere toekomst. Dat laatste geldt met name de "Acht- kampplannendie heel veel krachts inspanning en de benodigde man kracht van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle kosten. om 'bij te blijven met de razendsnelle ontwikkeling en uitwerking van het plan VINEX van de rijks- en provinciale overheid. De gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle dient zeer alert te zijn op het geen door de hoge Haagse heren en dames bedacht wordt, om zelf ade quaat tegengas te kunnen geven en te voorkomen niet 'ondergesneeuwd' te worden. "Poot stijf houden" is dan ook een vereiste. De Wollefoppenweg blijft de keihar de grens voor Zevenhuizen-Moerka pelle, heeft de voltallige gemeente raad bij de aanvang van de hele pro- I cedure gezegd. Onzeker is of de grond waarop de vijfduizend woningen die op Zeven- huizens en Nieuwerkerks grondge bied gebouwd zullen gaan worden, echt eigendom van Zevenhuizen- Moerkapelle blijft. Dit, voor zover het de woningen betreft die op het ge meentelijk grondgebied gebouwd gaan worden. Gaat het misschien net zoals met Zevenkamp destijds, toen de voormalige gemeente Zevenhui zen de grond achter de Wollefop penweg, voor een half miljoen aan Rotterdam overdroeg? Hetgeen in houdt dat Zevenhuizen-Moerkapelle nu een hoeveelheid ha, afstaat aan Rotterdam. Anderzijds, zouden die woningen, toegevoegd kunnen worden aan de gemeente, hetgeen betekenen zou een verhoging van een inwonertal van zo'n zes a zevenduizend inwo ners.... Het huidige gemeentehuis, toch al M krap in werkplekken na de in passing van het ambtenarencorps van de voormalige gemeente Moer- kapelle. moet dan tenminste ver dubbeld worden in ruimte..,. Omdat alles nog erg vaag is, maar de ^sluitvorming toch wel razendsnel dichtbij komt (eind dit jaar, begin Jagend jaar) blijft het nog even du bieus op welke wijze het gemeente huis zal worden uitgebreid, hsser: "Op elke afdeling komen we "et enkele meters tekort. Alle ruim- ten. jazelfs sommige spreekkamers, zbn volledig benut en de armslag is b'einer geworden. Er is een huisvesti- S'tgsonderzoek gaande". '"de anderhalf jaar die er nu verlopen kunnen we stellen dat het samen- r>aan. redelijk is verlopen. Het vergde een aanpassing van iedereen die betrokken was. Het werd een leuwe gemeente, maar met dezelfde Jnsen Echter er waren nogal wat natures. Voorafgaand aan de sa- envoeging vertrokken enkele ge rente-ambtenaren naar elders, #pa da' merken we steeds er-een stukje kennisoverdracht is eru i-n-en' bijna elke afdeling was Of, e®n vakature. Inmiddels zijn de |w weer opgevuld, maar juist in die ^Ijenode kwamen we echt krach- '?rlen ^1ee't z n werkplek is ingepast, denh 'en n'et tot ieders volle tevre- S(,i«( maar wel met de nodige in- hun e tkheid, ondanks dat niet aan eerste wens tegemoet gekomen is. had 6 verschi'lende cultures- ieder t kriiir e'Sen manier om te werken- hatM lnv'oed °P andere mensen. We vr)(Jn f's gemeente-ambtenaren het ^nde i ^at We e'kaar al redelijk goed »arerln' mers voor de samenvoeging aw, re a' en'ge tijd samen met de "uatisering bezigen gingen met alle betrokken ambtenaren samen op be zoek bij bedrijven die zich al hadden geautomatiseerd met het Philipssys- teem dat wij op het oog hadden. Zo doende waren we niet echt onbekend met elkaar. En toen de herindeling per 1 januari. We moesten de administraties van twee gemeenten in eikaar passen, waaraan voorafgaand de nodige ver gaderingen gingen. Direct was daar al een stuk werkdruk, die helaas nog steeds niet weg is. Je moet als gemeente dienstbaar ziin aan ie inwoners. Die intentie heeft ie dereen hier in het gemeentehuis. We zijn er ons van bewust dat er kritiek is. Het is jammer dat de motieven voor die kritiek niet duidelijk worden aangege ven. Als dat wel gebeurde zou dat prettig zijn. We willen er zijn voor de inwoners en daarom ook 'klantgericht' zijn. Dat houdt ook weieens in dat een beslissing 'negatief' uitvalt. Voor de betrokken persoon of zaak is dat niet leuk. maar we willen wel duidelijk zijn waarom we zoiets doen. We willen als gemeente klantgericht en effectief werken. Dat is ons uitgangs punt en iedereen zet zich daarvoor in. Je werkt met mensen en er zal altijd, net als in elk bedrijf van gelijke of mindere grootte, wel eens iets zijn dat niet vlekkeloos verloopt. In z'n algemeenheid kunnen we con stateren dat de inpassing en aanpas sing, goed is verlopen. Er is sprake van goed overleg onderling, dat heb je no dig om je organisatie steeds bij de tijd te houden". Dat er nog steeds sprake is van een werkdruk op het gemeentehuis, heeft enerzijds te maken met de samenvoe gingen anderzijds met verandering van regelgeving van de rijksoverheid. De Algemene Plaatselijke Verordening APV) is vrijwel gereed, na een inten sieve voorbereiding en uitwerking. Verder is er de nieuwe subsidieveror dening. welke ambtelijk gereed is, maar bestuurlijk nog bestudeerd moet wor den. alvorens er een raadsvergadering aan gewijd kan worden. De verwach ting is dan ook niet dat deze nog voor de zomervakantie in de raad behandeld zal worden. Op alle afdelingen wordt druk gewerkt aan de begroting voor 1993 voor hun afdeling, waarbij uiteraard ook de af deling Financiën, zeer nauw betrokken is. "We letten goed op dat de gemeente een goed financieel beleid voert. We zijn zuinig op de centen, net als in elk bedrijf", lacht Visser.... Verder is er een werkgroep voor "Achtkamp", onder leiding van wet houder Brouwer die zeer intensief bij eenkomt en up to date is van de nieuwste Haagse ontwikkelingen.... Di verse nieuwe ontwikkelingen zijn er momenteel zoals voor o.a. Onderwijs, voor de ontwikkeling van het 'formatie budgetsysteem'; voor Bouw-en Wo ningtoezicht en Algemene Zaken het nieuwe 'bouwbesluit'; voor Gemeente werken de wegoverdracht en ga zo maar door". Wie zegt dat ambtenaren in Zevenhui zen-Moerkapelle duimen draaien, zou eens even achter de schermen moeten kijken. Misschien dat men er dan dui zelig van wordt... En temidden van dat alles staat de gemeentesecretaris, die moet zorgen dat alles naar wens verloopt en contact houden met alle afdelingen (wekelijks overleg), waarna de afdelingshoofden per afdeling weer overleg voeren enz. enz. Bij veel mensen bestaat onduide lijkheid over de functie van de ge meentesecretaris. iemand die tijdens de gemeenteraadsvergadering af en toe achtergrond-informatie in de oren van de wethouders fluistert, want hij is als geen ander, op de hoogte van wat er in 'zijn' huishouding afspeelt.... Daarom hier een functie-omschrijving: Een gemeentesecretaris is iemand die een bestuurlijke functie heeft in die zin dat hij de eerste adviseur is van het bestuur. Hij staat aan het hoofd van de gemeentelijke organisatie. Hij is in feite een manager, organisator, coördina tor, adviseur, bemiddelaar, en moet ook delegeren. Hij is iemand die weet wat er in de gemeentehuishouding om gaat. Hij moet een goed contact hebben met de afdelingshoofden, bespreekt zaken en onderwerpen die aan de orde zijn en heeft een grote verantwoorde lijkheid. in de Gemeentewet staat voor zijn functie omschreven: "De secretaris is de raad, burgemeester en wethouders en de commissies in alles wat het hem opgedragen bestuur aangaat, behulp zaam". In feite moet de gemeentesecretaris zelf inhoud aan zijn functie geven. De burgemeester is de bestuurlijke coör dinator en de gemeentesecretaris is de toetsing van het ambtelijk apparaat voorziet de burgemeester en wethou ders (college en raad) van de nodige informatie. Een gemeentesecretaris heeft eigenlijk geen bevoegdheden, maar verantwoordelijkheden. Zij macht is beperkt. Lachend zegt de heer Visser: "Een goede secretaris schept ruimte om zich overal mee te bemoeien". Hij beaamt dat een gedeelte van zijn taak het 'in de gaten houden is' 'sti muleren'. 'adviseren', maar ook 'dele geren'. Het laatste moet voor een man als Visser, met een zeer snel inlevings vermogen en iemand is die vrijwel van alles op de hoogte is. niet altijd mak kelijk zijn De gemeentesecretaris staat aan het hoofd van de ambtelijke organisatie, in Zevenhuizen-Moerkapelle vallen onder de directe verantwoordelijkheid van de gemeentesecretaris de staffuncties: voorlichting, automatisering en perso neelsaangelegenheden. Onder hem ressorteren vier afdelin gen: Algemene Zaken: De heer C.A.H. Oos- terhoff is afdelingshoofd. Onder hem vallen de sectie A.J.B.Z.: waar de heer G.J. Sytsema de scepter over zwaait. -Burgerzaken met chef de heer J.L. Poelmans en de sectie interne Zaken met chef de heer A. Wessels. Zorg: De heer J.J.M. de Bakker geeft leiding aan de afdeling "Zorg". Hieron der vallen de sectie Welzijn en Onder wijs met als de medewerkers de heren M. Oord en L.R. van Vliet en de'sectie Sociale Zaken, met als chef de heer G. Baaij. Gemeentewerken: De heer L.N. v.d. Torre is hoofd van de afdeling Ge meentewerken. Hieronder vallen de sectie Beheer en Milieu met chef de heer M.L.L. Mooijman; de sectie Bouwkunde: chef M.L.J. Duineveld en de sectie 'nieuwe werken' c.a. met chef de heer L.J. Bink. Financiën: Afdelingshoofd van Finan ciën is de heer H. Hogebrug. De chef van de sectie Comptabiliteit is de heer L. Meijer en de chef van de sectie Finan cieel beleid is de heer R.L. Smits. Regelmatig zullen we met publicaties komen over de werkzaamheden en dienstverlening van de diverse afde lingen van de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle. Dit artikel was hier een inleiding op. Zevenhuizen - Inwoners van de Zuid plaswijk en de Swanlawijk waren zon dag de dupe van de geluidsoverlast van de 'spreker' die met versterkt geluid, urenlang, de sponsorloop voor een nieuwe lichtinstallatie voor voetbalve reniging "Groeneweg", begeleidde en versloeg. Tal van inwoners waren der mate geïrriteerd dat ze de auto of de fiets namen en elders in rustiger om geving, de dag doorbrachten. Zij vroe gen zich af. waarom het nodig is dat een evenement dat op eigen terrein ge houden wordt, dusdanig geluid moet produceren, dat anderen er last van hebben. Overigens doet het gerucht vermoeden dat de lopers wel een aanzienlijk be drag 'verdiend' hebben voor hun club. Of dat mede veroorzaakt is door de aanmoedigingskreten van de 'speaker', is niet bekend. Moerkapelle - Vrijwel alle ouders van de 500 leerlingen van de christelijke Rehobothschool te Moerkapelle, kwamen woensdagavond 20 mei naar de school. Zij toonden daarmee hun belangstelling voor het project dat alles te maken had met volken en landen. Verder was het een gelegenheid om de nieuwe lokalen te bezichtigen. Het was woensdagavond dan ook een drukte van belang in de school, vooral in de hal was het dringen geblazen, want iedereen wilde wei het gewicht van de kaas raden, of de geboortedatum van het lammetje en een lekker ijsje kopen. Het mes sneed deze avond aan twee kanten. Van de gelegenheid werd namelijk gebruik gemaakt om door middel van attracties, geld in te zamelen voor de actie "Honger in Afrika". Al die attracties samen die twee kwartjes per deelname bedroegen, brachten samen het geweldige bedrag van ruim 4000 gulden op. Normaliter wordt koffie tijdens een 'open-huis' gratis verstrekt, nu kostte deze twee kwartjes, net ais de andere proeverijen die gericht waren op de desbetreffende landen. De kaas en het lammetje hadden met Ne derland te maken; de verkoop van ijs met Italië; een Brusselse wafel met België en haring uit Noorwegen. Een lekker kopje thee, met diverse smaken, bood Groot- Brittannië en Frankrijk niet alleen een wijnproeverij maar tevens ook een stukje stokbrood met kaas. Voor de kleuters stonden er twee grabbeltonnen en in groep 8 was er een fotograaf aanwezig. In het 'oude' speellokaal kon iedereen even uitrusten en een dia-serie en/of videofilm bekijken. Op het Europaplein was een terras gecreëerd waar men consumpties kon nuttigen, waarvoor het nieuwe speellokaal optimaal functioneerde. Op de rondgang door de school kwamen we lokalen tegen met eskimo's, inheemse dorpen met negers, een indianen- enclave en Israël met Joodse gebruiken o.a. boekrollen. Met het bovenstaande hield de onderbouw zich bezig, in spel en knutselen en na het luisteren naar verhalen. ...Ook kwamen we juf Nancy tegen in een lokaal met eskimo's, die maar liefst eerst de éne enkel verstuikte en na een doktersbezoek, ook nog de andere. Nu moest ze vanuit een ligstoel bezoekers aan haar lokaal te woord staan.... De leerlingen vanaf groep 3 hielden zich respectievelijk bezig met Neder land, Italië, België, Noorwegen, Groot- Brittannië en Frankrijk. Niet alleen to pografisch, geografisch en geologisch, maar zeker ook de nationale gebruiken, eetgewoonten, munteenheid, econo mie en geschiedenis, werden door de leerlingen uitgebreid onder de loep genomen. De resultaten van handen arbeid. op culinair gebied, onderzoek e.d. weerden in elk lokaal tentoonge steld. Daarbij waren het de kinderen die hun ouders toelichting gaven op hetgeen zij geleerd en gemaakt hadden. Geconcludeerd kan worden dat het 'open huis' hijzonder geslaagd is ge weest en de actie voor Afrika, welke de kerken thans ook houden, grandioos. Ingezonden: Zevenhuizen - De concertreeks van "De Zeven Muzen" werd zaterdag 23 mei besloten met een optreden van het blokfluittrio Ton van der Wolf. Voor een select gezelschap speelde het en semble vooral oude muziek, met soms een uitstapje naar de moderne tijd. Tot ca. 1750 was de blokfluit een populair instrument en er werd dan ook veel voor geschreven. Daarna werd hij een beetje verdrongen door de dwarsfluit, maar vanaf ca. 1920 is er bij de moderne componisten weer belangstelling voor. Een voorbeeld daarvan is "New moods for flutes" van R. Buschmann, een stuk waarin ruimschoots gebruik werd ge maakt van effecten en waarin duidelijk jazz-invloed te horen was. Verrassend was ook een stuk oude muziek van J. van Eijck. waarbij de echo's plotseling overal vandaan kwamen. Fiet v.d. Wilt. Marie-Alice van Zutphen en Ton v.d. Wolf. in enkele stukken begeleid door Saskia v.d. Wolf op clavecimbel. lieten voortreffelijk en enthousiast samen spel horen. De bezoekers die de warmte trotseerden, hebben ervan ge noten. (M. Roeleveld) Zevenhuizen - in het uitbreidingsplan "Swanla" gaat bouwbedrijf Frans Vink Zn. B.V. dit jaar een bouwproject ontwikkelen waarvan 8 vrije sector woningen deel uitmaken. Deze vrije sector-woningen worden uitgevoerd in twee typen: als drie on der eén kap en twee onder één kap. De woningen komen te liggen aan de Sta ringstraat en aan de Perkstraat te Ze venhuizen. De ontwerpen zijn van liet architecten en ingenieursburo Treffers en Polgar B.V. uit Waddinxveen en tonen een ei gen karakter met keuze uit straatge- richt en tuingericht wonen en zijn alle voorzien van een unieke woonserre. De woningen worden opgeleverd niet een garantiecertificaat van liet Garan tie Instituut Woningborg (G.I.W.) De aanvang van de bouw zal in de twee de helft van dit jaar zijn. koopprijzen vanaf f 181.800,v.o.n. Voor inlichtin gen kan men terecht bij Perdijk Make laardij Zevenhuizen B.V. die met de verkoop van dit project belast is. Moerkapelle - In gebouw Moerveen aan de Herenweg 12 in Moerkapelle, tel. 01793-1352, wordt erop 2 juni weereen 'bloed-afiiame-avond' door het Rode Kruis gehouden. lussen 19..00 en 21.00 uur kunnen mensen die bloed af willen staan, hier terecht. iul. tel. 01793- 2938.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 11