Hart van Holland - allerlei loskoop bouwt in Voorofsche polder toor de 21 ste eeuw Het Gemeentebestuur komt naar u toe... Collecte Rode kruis Moerkapelle Molenvrienden huis-aan-huis Honger hoeft niet Gemeenteraad Zevenhuizen-Moerkapelle Bruiden op de foto Plannen houden ruimte voor de toekomst floten Benthuizen Sprekers 't Kan verkeren Houweling mag twee woningen bouwen Hart van Holland/27 mei 1992 pagina 17 Benthuizen - Onder bovenstaand motto heeft het college van burgemeester en wethouders, vergezeld door de gemeentesecretaris, het voornemen om deze zomer alle kernen van de gemeente Rijneveld te bezoeken. Op deze bijeenkom sten, de volgende in Hazerswoude-dorp, waarschijnlijk nog voor de zomerva kantie-vernemen de bewoners van de betreffende woonkern nieuwe plannen en lopende zaken die hun woongebied betreffen en kunnen zij vragen stellen. Dat gebeurde ook vorige week dinsdagavond. Doerkapelle - Tweede Paasdag was er ten huize van de familie Jac. v.d. Spek aan de Moerkapelse Zijde een bruidsreiinie. De men dochters van het echtpaar V.d. Spek kwamen die dag allemaal naar hun ouderlijk huis om zich daar te verkleden en nog m, sommigen na vele jaren, hun bruidsjapon aan te doen en zo gezamenlijk te poseren. lan links naar rechts: Riet de Reus- v.d. Spek is 13 jaar getrouwd; Anja den Hertog - v.d. Spek is vorig jaar getrouwd; Plonie lonkoop- v.d. Spek 17 jaar getrouwd; Lies de Pater-v.d. Spek 24 jaar getrouwd; Lenie de Reus- v.d. Spek 8 jaar getrouwd; Jannie iroeneweg- v.d. Spek 21 jaar getrouwd Cobie v.d. Zwan- v.d. Spek 3 jaar getrouwd. f .fi. Hun ouders, het echtpaar Jac. v.d. Spek en M.M.A. v.d. Spek -Lindhout zijn 46 jaar getrouwd. j^oskoop gaat bouwen in de zuidwest-kwadrant. Beter bekend als "Voorofsche older". Dat betekent een tamelijk radicale verandering van een uniek stukje jBosfeoop. In dit gebied zullen tot ver na het jaar2000, de woningen van Boskoop verrijzen. Jammer is het verdwijnen van een historisch boomkwekerijgebied. Ér foml echter iets voor terug. Boskoop krijgt er immers een fraai woongebied bij. locatie is perfect. Vlakbij het dorpscentrum. Echter vooral ook omdat de hnlwikkelde plannen het gebied kwa vorm nauwelijks aantasten. touwen in de zuidwest-kwadrant: een teel besproken thema als het gaat om pet toekomstige gezicht van Boskoop, peze kwadrant ligt immers vlakbij het tart van het boomkwekersdorp, dus is In hoge mate 'gezichtsbepalend'. Die ligging, dichtbij de dorpskern, is tege lijk de reden dat juist hier straks de lnieuwe woningen van Boskoop ge bouwd zullen worden, hoor de één betekenen de plannen een aantasting van het dorp en het om zeep brengen van een historisch gebied, loor de ander is het de enig terechte leuze voor Boskoop. Hoe het ook zijde [omgeving van de dorpskern van Bos- 1 ondergaat binnen enkele jaren len complete verandering. Een veran dering, die eigenlijk al enige tijd bezig [s Die is in feite begonnen met de bouw fan het Gouwecentrum. P1990 ging dat in versneld tempo door Vt de face-lift van het gebied aan de koninginneweg, waar het Boskoop pntrum Plan op dit moment steeds For gestalte krijgt. JVisie J de fraaie folder, die uitgegeven werd Wak voor de aanvang van de bouw van |JelBoskoop Centrum Plan, staat: "Als IJrs.J.J. Spros, burgemeester van Bos- |*o°P; op dinsdag 6 november 1990 de Jotnciële paal voor het Boskoop Cen- I rum Plan heeft geslagen, si er een be ls™ gemaakt met een totale verandering Tan Boskoops dorpscentrum. Het is ten stap vooruit en tegelijk een stap I eng, want het historisch karakter van 1e dorpskern krijgt weer betekenis, param is het Boskoop Centrum Plan eer dan alleen een plan. Het is een Ijosie op het centrum van Boskoop". le|te kunnen deze zinnen met enige |?assing ook gelden voorde plannen L.,er z'in voor het bouwen in het I mwest-kwadrant. Het is meer dan ak ^et ®aat uit van historische I en: sloten, boomkwekerijen, ruim- korUS|!^e woonomgev'ng, verdichting Iron u ern' terwij' er tevens rekening L toekomst gehouden wordt. De r.nsen die hier straks wonen, bevin- lipts i °'5 '00P"' 'n ieder geval op ftilt'sta?d.van het dorpscentrum. Isbr Snijdelwijk en het NS-station ■pnH-S 8e/nakkelijker bereikbaar. Bo- lij, !en rijden Westnederland bussen Xpi ,erSeval langs en straks misschien Isluiun °rrde w'ik- Verder is er een aan- »aa 1 (voetgangerstunnel) gepland lok k t .,"i)helwijk, terwijl mogelijk Matst stat'on te zijner tijd ver- L §aat worden naar de Boezem- aMn' ^e,5ied.er straks uit zal zien, Mitpr krote "jnen op papier. Het is I'll alo^eerl vaststaand Plan waar niet PtBnst en maS worden- Jnisf om- Idewil k°°P kier in een langere perio- Ideze m ?,uwen regels en wensen in Bit m 6 veranderen snel - l'jh vpr^n fuijrite gelaten voor moge- /stppri^H gen* Veel aandacht zal h? Hpt W°rden aan de woonomge- bfn m ["eet er prettig wonen zijn en flrnoet er zich veilig voelen. v Omdat Boskoop in een landelijk gebied ligt waar een 'groene koers' gevolgd wordt, moet een aantasting van de na tuurlijke omgeving tot een minimum beperkt worden. Het gebied mag niet verstedelijken. Om deze ideeën wat tastbaarder te maken: de sloten 24% van deze polder bestaat uit water) in de zuidwest-kwa drant blijven voor het grootste gedeel te gehandhaafd. Er wordt zelf een nieuwe 'dwarssloot' gegraven. Rondweg Zoals gezegd blijven de sloten in het gebied gehandhaafd. Langs deze hoofdwatergangen komen de belang rijkste routes voor het verkeer te lig gen. Enkele van deze wegen komen uit op de Boezemlaan en de Zuidkade. Er worden echter maatregelen genomen om sluipverkeer te weren. Het doorgaand gemotoriseerd verkeer in de Voorofschepolder wordt zoveel mogelijk tegengegaan en er is aandacht voor fiets- en voetpaden. Voor het langzame verkeer wordt er een route langs een brede dwarsvaart gemaakt. Die route verbindt het Julianakwartier (en later de Snijdelwijk) met het cen trum. De route en de vaart lopen dia- gonaalsgewijs door het gebied. Van Julianakwartier (Prins Hendrikstraat) richting toren Hervormde Kerk. Om de Voorofscheweg te ontlasten en het verkeer niet te dicht langs het winkelge bied van het Boskoop Centrum Plan te leiden, is er een nieuwe rondweg ge pland. Deze rondweg gaat lopen vanaf de Zijde (aansluiting Torenpad) naar de Zuidkade. Ook bij deze rondweg weer aandacht voor het langzame ver keer, omdat dit verkeer van het 'snel verkeer' wordt gescheiden. Zowel de nieuwe rondweg als de hoofdwegen krijgen een laanachtig karakter door de aanplant van de grote bomen. Aantrekkelijk Omdat de kavels sterk wisselen van grootte krijgt men door deze bouwwij ze een gevarieerde bebouwing, het geen de aantrekkelijkheid van dit woongebied alleen maar ten goede komt. Op de smalle kavels komen vrije sector-woningen van het type 'twee onder één-kap". De bredere kavels zijn gereserveerd voor rijtjeswoningen. Aan de kant van de Voorofscheweg zijn enkele gestapelde woningbouwcom plexen gepland. Men streeft er naar deze woningen zoveel mogelijk tegen over de open ruimtes (parkeerplaat sen) van de Voorofscheweg te plaat sen. Veel aandacht zal er zijn voor speelweides en- ruimte voor kinderen. Voor alle duidelijkheid nog eens: het is zeker dat er gebouwd gaat worden. Het is ook zeker dat er diverse aanpassin gen mogelijk zijn. Als er komende jaren andere ideeën komen op het gebied van wonen of iets dergelijks, dan kun nen plannen tamelijk eenvoudig aan gepast worden. Mede daardoor is de ontwikkeling van de zuidwest-kwa drant uniek en krijgt Boskoop er straks een fraai woongebied bij. De voorge stane ontwikkeling van het gebied is beschreven in een plan dat na het doorlopen van de vereiste wettelijke procedures uiteindelijk als bestem mingsplan het formele kader voor de te verlenen bouwvergunningen en overi ge aanpassingen in het gebied moet gaan dienen. Bedoeld plan ligt vanaf heden in het gemeentehuis ter inzage. Een ieder die hierin is geïnteresseerd, kan hiervan kennisnemen en voor 12 juni a.s. suggesties voor aanpassing op onderdelen bij het gemeentebestuur. Moerkapelle - De collecte voor net Rode Kruis wordt donderdag 4 juni a.s in Moerkapelle gehouden. Zevenhuizen-Moerkapelle - De Vereni ging Molenvrienden Rottemerenge- bied start een huis-aan-huis ledenwer factie. De vereniging doet dit door middel van een folder, die als inlegvel in "Hart van Holland" van deze week wordt verspreid. In deze-folder wordt in het kort nog eens uiteen gezet waarom de vereniging is opgericht en wordt iedereen in Zevenhuizen, Moer kapelle en Oud Verlaat uitgenodigd lid te worden tegen een minimum contri butie van 12 gulden per jaar. Een ho gere contributie kan men zelf bepalen. De folder is voorzien van een acceptgi roformulier. Ook kan het contributie bedrag direct worden voldaan bij de kantoren van de Rabobank Zevenhui- zen/Moerkapelle. Volledige informatie vindt men in de folder. Het bestuur van de Vereniging Molen vrienden, is al enige tijd doende be drijven in de gemeente financieel te interesseren. Deze actie heeft tot nu toe een zeer goed onthaal gekregen. De woonkern Benthuizen beet het spits af. Verhelderend werd door burge meester Boelen en de drie wethouders, zeer beknopt, een impressie gegeven van lopende zaken en genomen be sluiten de woonkern betreffend. Deze bijeenkomst had plaats in gebouw "De Bron", omdat "De Tas" op deze, ge plande avond, niet beschikbaar was. Ondanks de warme weersomstandig heden waren veel belangstellenden aanwezig en was van tevoren gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het indienen van schriftelijke vragen. Dit gebeurde ook nog eens in de pauze. Deze vragen betroffen het leefklimaat, de wwonomgeving en sociale aspecten van de woongemeenschap. Op sommi ge vragen wordt t.z.t. met de vragen- stelers dieper ingegaan. Na afloop werd geconcludeerd (het was toen al ruimschoots half elf ge weest red.) dat de avond bijzonder ge slaagd is geweest en zeker op een ander jaar, voor herhaling vatbaar is. Burgemeester M.J.J.M Boelen wees op de nieuwe gebiedsindeling van de rijks politie en stelde de inwoners gerust dat er nog voldoende 'blauwe' uniformen te zien zullen zijn met dezelfde service. Wat de brandweer van Benthuizen be treft, deelde hij mede dat de huidige brandweergarage niet gehandhaafd blijft, maar dat er gekozen is voor de lokatie van de voormalige Gemeente werken, vanwege de centrale ligging. "De brandweer Benthuizen blijft ge woon de brandweer van Benthuizen. Wees niet bezorgd dat deze verdwijnt", Waddinxveen - De leden van de werk groep "Honger Hoeft Niet", afdeling Waddinxveen, zijn al weer begonnen met de voorbereidingen van de activi teiten die in het najaar worden gehou den. Op de bijeenkomsten waren aan wezig: Goed Werk, de kerngroep ont wikkelingssamenwerking Torna/Lima, N1VON, Stichting Wereldwinkel, ZWO Immanuelkerk en ZWO Gereformeerde kerk en Stichting Gered Gereedschap. Door "Honger Hoeft Niet" wordt al vanaf 1985 een landelijke actieweek georganiseerd en plaatselijk wordt dit dan op eigen manier ingevuld. In 1992 wordt de week gehouden van 9-16 ok tober en het thema dit jaar is: "Handel en Duurzame ontwikkeling". Het samenwerkingsverband in Wad dinxveen zal de lezers regelmatig op de hoogte brengen over de organisatie, het thema en het verdere verloop van activiteiten. zo lachte de heer Boelen. Hij wees op het alarmnumer 06-11 Mevrouw Wethouder G. Hoogendoorn zei verheugd te zijn dat de Stichting Welzijn Ouderen is opgericht en er een goede onderlinge samenwerking is met de andere afdelingen in de betreffende woonkernen. Zij bracht verder het voorzieningenpakket op cultureel ge bied in Benthuizen ter sprake, noemde De Tas een goede lokatie voor het jon gerencentrum en wees op de twee verzorgingstehuizen die Rijneveld heeft. Voorts op de bijdrage regeling Sociale Participatie waardoor mensen die langdurig een minimum-inkomen hebben, door een beroep op deze re geling te doen, b.v. een telefoonaan sluiting kunnen krijgen of een abonne ment ergens op. Men kan hiervoor bij Sociale Zaken terecht of bij mevrouw Hoogendoorn. Mevrouw wethouder M.J.S. Voren kamp bracht de zwembadenproble- matiek voor het voetlicht en ging uitge breid, in de betrekkelijk korte spreek tijd die ieder was toegewezen, verhel derend in op de ontstane procedure. Overigens kwam ook het Milieubeleid ter sprake wat nog verder aange scherpt zal worden. Wethouder P.A. Th. van der Werf ver diepte zich in de HSL, het groen houden van het Groene Hart, de studie over een tunnel onder de grond en de bouwlo- katies van Zoetermeer. Spreker was uitermate tevreden over het convenant dat destijds aangegaan is met Zoetermeer voor een plas waar het ecologisch element hoogtij viert (20 ha.) en niet ten dienste van de re creatie is aangelegd. Moerkapelle - Burgemeester en Wet houders van Zevenhuizen-Moerkapelle zullen stappen moeten ondernemen tegen tuinder A. van der Spek van de Herenweg 39 te Moerkapelle. Dit omdat de meerderheid van de raad dit besliste en het niet toelaatbaar vond om alsnog een artikel 19 (wijziging bestemmings plan) procedure te starten. Deze tuin der is vergunning verleend voor de uitbreiding van zijn glastuinbouwbe drijf welke ligt in het bestemmingsplan "Landelijk gebied". Echter de kas is aanzienlijk groter uitgevallen dan de vergunning bepaalde. Hoewel B. en W. van mening waren dat de handelwijze afgekeurd moest worden stelden zij een artikel-19-procedure achteraf voor. Hoewel de heer S. de Jong CDA in de commissievergadering aanvankelijk zei "Dit is eens maar nooit meer. Wij zijn er niet voor de regeltjes, maar regeltjes zijn voor de mensen", liet hij in de raad duidelijk merken tegen deze handel wijze te zijn en met hem zijn fractiege noot. Ook de heer P. Hofman PvdA liet een verontwaardigd geluid horen, waar zich eveneens de SGP/RPF achter schaarde, bij monde van de heer G. van Laviere. Deze vroeg zich af welke juri dische consequenties het 'neen'-zeg- gen tegen dit voorbereidingsbesluit heeft. In tweede instantie voegde de heer R. de Gooijer SGP er aan toe dat het maar eens uitgeprobeerd moet worden om maatregelen te nemen tegen een der gelijke overtreding, maar vroeg zich af waarom deze overtreding niet eerder is geconstateerd. De heer Hofman zei dat het niet om de letters gaat maar om de intentie. De heer S.E. Duursma Gem. belangen vroeg zich af of als de kas afgebroken wordt, deze morgen zo weer opge bouwd kan worden. Wethouder B. van Yperen antwoordde Omdat de bezwaren op een gegrond- verklaring tegen de bouw van een tweetal woningen op eigen grond van de heer Houweling aan de Julianaweg, waar Schouten bezwaar tegen aante kende, 'gegrond' waren, werd opnieuw een artikel 19-procedure nodig geacht om tot bouw over te gaan. Aanvrager heeft een hernieuwde aanvraag met een gewijzigde tekening ingediend waarbij de erfgrens met ca. 3 meter in westelijke richting is toegenomen zo dat de afstand van de nieuw te bouwen woningen en de afstand van een be staande woning aan de andere zijde van de erfgrens, identiek is te weten 12 meter. De meerderheid van het college vond, om een behoorlijk bestuur - ge wekte verwachtingen e.d. uit te oefe nen dat de procedure (die maar een jaar geldt bij voorbereidingsbesluiten) opnieuw gestart moest worden. De minderheid vond dit niet nodig en was tegen. (Wethouders Zijderhand en Van Yperen) De heer Zijderhand zei dat de urgentie van de bouw niet is aange toond van twee woningen waarvan een voor zelfbewoning. De andere zag hij liever bewoond door een woningzoe kende Moerkapellenaar. Hij was de dat het inderdaad kan gebeuren dat de kas moet worden afgebroken met poli- tiedwang en daarna weer kan starten met een artikel-19-procedure. Dit als strafhetgeen Van Yperen ook zo voelde. Hij zei dat het feit door onder bezetting van bouw-en woningtoe zicht, niet eerder is geconstateerd. De heer R. de Gooijer SGP/RPF kreeg de indruk dat er binnen Gemeentewerken iets fout kan worden geconstateerd, zoals bijvoorbeeld bij de riolering van de Gereformeerde Gemeente- kerk die boven lag en een inschattingsfout bij de riolering aan de Jhr. V.d. Weistraat. Hierop reageerde de wethouder dat het laatste z'n oorsprong heeft in een ver verleden, waarbij De Gooijer het zei te betreuren dat de kennis niet overge nomen is. Wethouder J. Brouwer be antwoordde de vraag van de heer Van Laviere wat voor consequenties het heeft als er stappen worden onderno men tegen de bewuste tuinder. Wie stout is verdient straf, en dat de over- wèging is geweest om met politied wang de kas af te laten breken. De heer J. Hogenes Gem. bel. wees op de regels in de wet "Er kan gelast worden tot af breken. Aan wetshandhaving wordt veel gewicht toegekend". (Het is echter niet zeker of B. en W. echt maatregelen zullen treffen, omdat de wet (zeker bij het nemen van voorbe reidingsbesluiten) mogelijkheden voor dit bestuurscollege open laat om te handelen naar hun eigen goeddunken. Echt de kas aflaten breken op kosten van de tuinder, is iets wat veel voeten in de aarde kan hebben, omdat iets der gelijks tot bij de Kroon uitgevochten kan worden.) Na een uitgebreide discussie en stem ming waarbij PvdA, CDA-(raadsleden) en SGP/RPF "tegen" de start van de artikel 19-procedure bleken, beraadt het college zich op de gevolgen. mening toegedaan dat er best gewacht kan worden totdat er een nieuw be stemmingsplan voor dat gebied wordt vastgesteld. De heer R. de Gooijer SGP/ RPF wees erop dat het wel urgent is en noemde het een kwestie van behoorlijk bestuur omdat de bezwaren van de be- zwarenmaker ongegrond verklaard zijn. De heer P. Hofman PvdA wilde graag dat de tweede woning voor een Moerkapellenaar bestemd wordt en op welke wijze je dat boven water kunt houden. De heer S. de Jong CDA vroeg aan de heer Zijderhand "u stemt wel in met de artikel 19 procedure - net ais de PvdA, als het 1 woning zou betreffen?" "Ja, geen enkel probleem", klonk het. Wethouder J. Brouwer ging in op de ruimtelijke ontwikkeling aan de Julia naweg en hoe er tegen de lege plekken aangekeken wordt en dat het besluit al door de vorige gemeenteraad van Moerkapelle genomen is. De heer J. Hogenes Gein. bel. zei dat de uitkomst van de bezwaar-en beroepschriften uitgewezen heeft wat de lijn is die ge volgd moet worden. Op grond van de algemene beginselen van behoorlijk bestuur. Uiteindelijk stemden alleen de twee wethouders en de PvdA tegen.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 17