Kerkdiensten Stemming Tweede Kamer, Wet Herziening Wegen, week uitgesteld Herbouw door brand verwoeste dorpshuis gedeelte zeer binnenkort van start Overgangsproblemen Vrouwenochtenden Pluk uw eigen fruit in de boomgaard De Zeven Muzen opent seizoen met kindertheater "De Mare" r Nederlander kiest voor betaalgemak Machtigen wint snel terrein Hart van Holland/16 september 1992 Zevenhuizen-Moerkapelle: geen hooggespannen verwachtingen Herbouwde Zuidplashal straks gelijkvloer me, andere ruimten in dorpshuis Motie ingetrokken Een lachertje 21 'gewogen kilometers' Verlaging uitgaven Schieland Hoe wordt het 'gat' in de begroting gedicht? Excursie naar Amsterdam Cursussen: Zevenhuizen-Moerkapelle zondag 20 september De rtüen hier wel b'i- hech'! kkin8 'gewogen' kilometers te van Her'Sens te maken met de breed- WooniT en de kwaliteit. Vooral de Polrinr, Zevenhuizen heeft heel veel Knibhpi 6®en: Zuidelijke Dwarsweg, T^ïeS' Bierhoogtweg, Middel en daara ?.en enz'die wat smal zijn 'ntenpn' P*ï,r. 'icbt bevonden worden ÉerrW gtot de andere wegen, bosten noemde ik al de dijken die meer 'luizen Ken' Zicb meebrengen. Zeven- bli)kt in de praktijk, in het totale Sporthal 'op niveau en geen kolommen meer Gedachtenwisseling Opklapbare tribunes Besluit Machtigingsservice De 'groene' kaart 'Gele en rode kaart': 100% baas over uw eigen geld Loop eens binnen bij uw bank pagina 17 ïfamftfj ®s 7pt;pnhin7on "\\f^ Ji_i_ Zevenhuizen -Moerkapelle- "We worden met een kluitje het riet ingestuurd, er worden theoretische uitgangs punten gehanteerd, in plaats van de duidelijke feiten en cijfers gebaseerd op de praktijk-uitgave", zegt een ver bolgen wethouder M. Zijderhand van financiën. Het is zo goed als zeker, dat de omstreden wet 'Herzie ning Wegen(morgen) donderdag door de Tweede Kamer wordt aangenomen. Het ziet er naar uit dat de wet er snel doorkomt, ondanks het feit dat, om welke reden dan ook, de stemming een week is uitgesteld. De w" «aiwwmti consequentie ervan is dat de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle, door het plotsklaps in bezit komen van 50 km. wegen, een extra jaarlijkse kostenpost van 1,3 miljoen krijgt. En waar moet de gemeente dat bedrag vandaan halen??? 'Het is toch wel erg gesteld met de democratie, dat als men iets voor ogen heeft, dat koste wat kost, ook ten uit voering wil brengen. Zelfs het Tweede Kamerlid mr. H.T.M. Lauxtermann (WD) is overstag gegaan en trok zijn ingediende motie over het niet te zwaar belasten van kleine gemeenten, in. Daarmee is de laatste steunpilaar voor de gemeente Zevenhuizen-Moerkapel- 1 le in de tweede Kamer verdwenen. Hij nam genoegen met de antwoorden van staatssecretaris van Binnenlandse Za ken, D.IJ.W. de Graaff-Nauta. Zij werd in de Kamer, vorige week dinsdagmiddag, door minister J.R.H. Maij-Weggen ver vangen, omdat de staatssecretaris ook in de Eerste Kamer nog een wet moest verdedigen. Maij-Weggen liet namens de staatssecretaris weten, dat de extra kosten 350.000 gulden bedragen. De bedragen die van praktijk uitgaven van het Hoogheemraadschap Schieland waren ontleend, zijn volgens de staats secretaris gebaseerd op onjuiste uit gangspunten en derhalve veel te hoog. Aangeven waarom dat zo zou zijn, kon ze niet. Zijderhand: "Het is echt waar, als je naar de praktijkcijfers van het Hoog heemraadschap kijkt kun je geen ande re conclusie trekken dan dat er 1,3 mil joen gulden gemiddeld aan (onder houd) wegen in Zevenhuizen-Moerka pelle, per jaar wordt uitgegeven. De jaarrekeningen van het Hoogheem raadschap geven aan dat dit correct is. We komen als gemeente straks voor veel hogere uitgaven te staan. Het grote verschil tussen de berekening van de regering en die van het Hoogheemraad schap en ons is, is het feit dat het van de rijksoverheid een theoretische bereke ning is, gebaseerd op normen. Het is teleurstellend dat onze praktijkcijfers niet geaccepteerd worden. De rijks overheid zegt 'wij hebben jarenlang gerekend en op basis van die bereke ningen met de VNG en de waterschap pen deze normen vastgesteld'. Volgens de rijksoverheid zijn die normen dus goed. Wij zeggen 'met die normen ko men we lang niet uit'. Bovendien heb ben we in Zevenhuizen diverse wegen die liggen op waterkeringen (Rotteka- de, Vlietkade, Noord en Zuideinde e.d.) en daarvoor gelden andere bereke ningsfactoren wat een extra kosten post betekent. Voorafgaand aan de behandeling van net wetsvoorstel hebben we niet stilge zeten Politieke partijen hebben de be treffende fracties in de Tweede Kamer benaderd, terwijl er gesprekken met Binnenlandse Zaken geweest zijn. bteeds bleef er het hiaat van bijna 1 miljoen verschil. Voor gemeenten die met grote verschillen te maken krijgen tussen de uitgave aan onderhoud voor ue herziening van de wet en erna, is een «lopende gewenningsbijdrage van toe- Passing Het gekke van het geval is dat e ook hier niet voor in aanmerking omen. Hiervoor gelden namelijk weer »üe normen. waardoor Zevenhui boot lt"53156''6 wederom buiten de Zevenhuize" krijgt straks 50 kilometer g in eigendom overgedragen onder- ud van Schieland, waarin tevens 18 ggen liggen. 4 kilometer weg, de ter- ne v Wjeg67' verdwijnt naar de provin- van^t d: kostenberekening hpt a "iksoverheid vindt plaats naar ziin 'gewogen' kilometers en dat 2 perJ00r wat betreft die 5°. slechts hii a erdam krijgt er 2 kilometer weg n maar liefst 2,8 miljoen gulden. s]„'h.ri|8en er 50 km. bij en krijgen tie IYh, 3.000,gulden, een lacher- deion j °ln.t doordat de financiële mid- basic be weSen behoren niet op I uitooi/30-! aarda' kilometers wordt 8 keerd. Nee de uitkering van deze plaatje van gemeenten in het kader van de wet "Herziening Wegen" een uitzon deringsgeval, alhoewel Moordrecht ook nogal wat polderwegen heeft en ook protest heeft aangetekend.." "Het Hoogheemraadschap zal straks wel blij zijn dat wij de wegen en bruggen moeten overnemen. Het betekent een ingrijpende verlaging van hun uitga ven. Zou men besluiten om de tarieven te verlagen, dan zouden de inwoners van Zevenhuizen hier best blij mee zijn, maar aan de andere kant telt Rotter dam veel meer inwoners die hier ook van zouden profiteren". Volgens de wethouder zijn er drie mo gelijkheden om het gat van 1,3 miljoen, dat door overname van de wegen ont staat, te dichten. "We zouden op een aantal beleidsterreinen de uitgave kun nen verlagen, of alle zaken in de subsi diesfeer heel kritisch bekijken en b.v. het maatschappelijk werk e.d. minder subsidiëren. Een derde mogelijkheid eigenlijk de eerste- is om de kwaliteit van het wegonderhoud bij te stellen; er dus lagere normen aan te stellen en voor onderhoud jaarlijks het minimale uitgeven. Een combinatie van deze mogelijkheden is uiteraard ook denk baar. En de aller, allerlaatste mogelijk heid die je aanwendt is een verhoging van de gemeentelijke belastingen, wel ke misschien in de toekomst veel hoger zullen worden. Je houdt je hart vast als je bedenkt dat dit nog maar één van de ingrijpende gevolgen is van de decen- tralisatiepolitiek die de regering voert. Straks gaat het dezelfde kant op met de bijstanduitkeringen. Hoe moeten we in de toekomst de touwtjes aan elkaar knopen. Het kost ons (wethouder en comptabele Hogebrug en medewer kers red.) nu al hoofdbrekens om, zon der de verwerkte gegevens van de wet 'Herziening Wegen', de Gemeentebe groting voor 1993 rond te krijgen. Dat wordt helemaal een gepuzzel als de wet morgen aangenomen wordt. We heb ben nauwelijks meer hoop dat er nog een lichtpuntje is in deze zaak. Maar je weet het maar nooit, bijvoorbeeld dat er voor Zevenhuizen een uitzondering wordt gemaakt als kleine gemeente met zoveel kilometers lengte aan wegen". Zevenhuizen - De eerste avond in het winterseizoen van de afd. Zevenhuizen van de Ned. Bond van PLattelandsvrou- wen, is een thema-avond over "over gangsproblemen'. Maandagavond 28 september treedt dr. J.A.W.M. van Zijl, gynaecoloog te Zoetermeer, op als gastspreker. De avond wordt door Sibo Kouwenhoven verzorgd. Aanvang 20.00 uur in Hotel Vos. Dinsdag 22 september gaan de Zeven- huizense dames naar Amsterdam. De bus vertrekt om 9.00 uur vanaf de brandweergarage. Na gezamenlijk kof fiedrinken op de Dam wordt een bezoek gebracht aan Madame Tussaud, waar na iedereen vrij is om te winkelen. Aan melden/Inlichtingen tel. 3346, Y. Hesse- ling. Er worden diverse cursussen gegeven resp. van Hardanger borduurtechniek; bloemschikken, tot zijdeschilderen. Inl. bovenstaand telefoonnummer. Zevenhuizen- "Er is echt niet stilgeze ten de afgelopen maanden. Vanaf het moment dat het middengedeelte van dorpshuis "Swanla" in de nacht van 29 op 30 april door brand verwoest werd, zijn er door een deputatie van het ge meentebestuur en gemeentewerken- in een bouwcommissie waarin ook de aannemer vertegenwoordigd was, als mede het stichtingsbestuur van dorps huis Swanla- beraadslagingen ge weest", zegt wethouder B. van IJperen. "Inmiddels zijn wij tot een afronding van de onderhandelingen gekomen. Door de assuradeur is inmiddels het schadebedrag wat betreft de bouw en inrichting vastgesteld. Daarbij is reke ning gehouden met de ouderdom van het gebouw en de toestand ervan, even als van de inrichting". ...En nu ligt er een kant en klaar plan voor de herbouw dat direct na goed keuring door de gemeenteraad, uitge voerd kan worden. Ook van de provin ciale overheid valt de goedkeuring voor het krediet van een ton te ver wachten, want ook daar zijn bespre kingen mee geweest. Als er geen kre diet nodig geweest was, zou de sport zaal zonder toestemming van ge meenteraad en provincie herbouwd kunnen worden, maar nu is de gele genheid aangegrepen om wat wijzi gingen in de opzet aan te brengen. En die wijzigingen plus het feit dat er enkele dingen niet door de verzeke ringsmaatschappij worden vergoed, maken het noodzakelijk om een kre diet aan te vragen. Er zijn geen overbo dige plannen gemaakt, wel wijzigin gen in de oorspronkelijke opzet die het geheel veel efficiënter in gebruik maken. Daarnaast worden er enkele wijzigingen in het interieur van b. v. de voormalige peuterpseelzaal aange bracht: sloop kastenwand. En de SOOS-ruimte anders ingevuld, met er naast een berging voorde stoelen. Het stichtingsbestuur was voorde brand al Moerkapelle/Bergschenhoek - Dinsdag 22 september wordt er een Vrouwen ochtend gehouden in de Herv. kerk van Bergschenhoek onder auspiciën van E.O.-vrouwzijn. Aanvang 9.30 uur tot ca. 11.45 uur. Er is kinderoppas. Spreek ster is dr. Helen Rosevaere uit Amerika Inl: mevr. C. Wolff, tel. 01793-3133. Herv. kerk 10.00 uur ds. H. Gaasbeek 19.00 uur ds. U.W. van Slooten Berg schenhoek Oud Verlaat 10.00 uur drs.P. Buite laar Rotterdam 19.00 uur Rob Favier Papendrecht jeugddienst Geref.kerk 9.30 en 18.30 uur ds. W. Davidse R.K. eucharistieviering 10.15 uur dorpshuis Swanla pastor A. Bosman Moerkapelle Herv. kerk 9.30 uur ds. H.J. Catsburg Kamerik 18.30 uur drs. J.W. van Estrik Geref.Gem.Moerkapelle 9.30 en 18.30 uur ds. D. Rietdijk Zevenhuizen -liefhebber» van ap pels kannen kun eigen fruit pluk ken in de boomgaard die de Swanla Hoeve" heet, aan de Knibbelweg in Zevenhuizen. Deze mogelijkheid is er op zaterdag 19 en za terdag26 september a.s. van \9.00lot 16. 00 uur. Zie advertentie. verouc ullKerlng van aeze v]JL 'nS vmdt plaats naar opper- - e van de gemeente. Dit is natuur- (volstrekt onredelijk. De grote ste- Zevenhuizen - Op woensdag 23 septem ber a.s. opent de Stichting De Zeven Muzen het theaterseizoen met kin dertheater "De Mare". Kinderen in de leeftijd vanaf 6 jaar zijn hartelijk welkom en kunnen genieten van een voorstelling met een verliefde Bert de Bultenaar op de nachtkoningin. Hij kan er niet van slapen. Soms zegt hij zachtjes dat hij van haar houdt. Maar de koningin hoort hem niet. Zo gaan de jaren voorbij. Bert blijft vurig hopen, maar de koningin weet van niets. Op een keer komt er een vreemdeling aangelopen. Stralend! De koningin kan haar ogen niet van hem afhouden. Bert de Bultenaar vindt dit maar niets. Als een wilde springt hij in het rond en verjaagt hem. De koningin stuurt ech ter de nachtegaal om hem terug te roe pen. Dat is niet naar de zin van de Bultenaar. Hij zint op wraak en dan., wat er verder volgt is te zien en horen woensdag 23 september aanvang 14.00 uur in dorpshuis "Swanla". bezig met de uitvoering van deze gefa seerde plannen, die nog op de rol stonden na gereedkoming van de uit breiding, na de bouw van de grote Swanla-sporthal. Wethouder B. van IJperen toont de te keningen van de buitenkant en de bin nenindeling. Hij doet dat in aanwezig heid van de voorzitter van het sitch- tingsbestuur de heer H. Hoos, secreta ris Patricia Niewold en penningmees ter Pde Leeuw. Hoos: "Het is een mooi plan, met een sportzaal op gelijke hoog te van de rest van het dorpshuis. Waar om ooit gekozen is voor een verlaagde vloer, is niet bekend, maar dat het lastig was en veel gemanoevreer vergde bij uitvoeringen, is een feit. Verder heeft de kap nu een knik, net als bij de grote sporthal, waardoor de steunpilaren of kolommen aan de zijkanten niet meer terug hoeven te komen. Daarvan werd alleen maar hinder ondervonden. Nu hoef je niet meer over het muurtje van de verwarming de zaal in te stappen en is het gevaarlijke nauwe gangetje met afstap van drie treden, verdwenen. Dit zijn eigenlijk de meest plezierige aspec ten die de zaal 'dankzij' de brand, veel efficiënter te gebruiken maken. Over dit en over details, zoals een bete re geluidsisolatie, ten opzichte van de aangrenzende 'blauwe' zaal, een nood uitgang aan de achterzijde, de verbe terde akoestiek voor kooruitvoeringen e.d., is uitvoerig van gedachten gewis seld. De bouwer en verbouwer van het dorpshuis en sporthal, Pellikaan uit Tilburg, heeft alle wensen genoteerd en vertaald in een tekening. Het leek erg simpel, 'even de sportzaal herbouwen'. Ogenschijnlijk leek het voor de buiten wereld alsof er niks gebeurde, er gingen allerlei wilde verhalen, maar we wilden even wachten met het naar buiten tre den totdat de plannen rond waren. En nu zijn ze dat". Spreker roemt de verstandhouding met het gemeentebestuur. Andersom doet Van IJperen dat richting stich tingsbestuur. Op de warme zomera vonden dus geen verhitte gemoederen, maar adequate brainstorming. "De verbeterde indeling van de sport zaal en de entree, die als hai een uit bouw wordt van de foyer, maken deze makkelijker schoon te houden. Dat be spaart schoonmaakkosten. Gelijk vloers is veel beter te werken en het transport van stoelen en podium is ook gemakkelijker". Verduidelijkt wordt dat het linoleum in de loopgangen door tegels wordt vervangen en een otimali- sering wordt nagestreefd qua verlich ting en verwarming. Bovendien zal de dakbedekking op de bijgebouwen ge heel vernieuwd worden... De heer De Leeuw vertelt dat de (op klapbare) tribunes die eerst in de Swan- la-hal gestaan hebben, een opknap beurt krijgen en aan de zijkant in de Zuidplashal (de sporthal die herbouwd wordt) worden geplaatst. Bovendien zijn er wat wijzigingen aangebracht in douche-en kleedruimtes, maar niet in grijpend, terwijl de bergruimtes afge stemd zijn op één of meer gebruikers, in plaats van diverse. De vouwwand komt weer terug in de Zuidplashal, nodig om de hal in tweeën te kunnen verhuren voor een optimale exploitatie. Gisteravond heeft de gemeenteraad een krediet beschikbaar gesteld van f 100.000,incl. BTW, waarvoor de dek king gevonden is door gebruikmaking van het fonds 'dorpsontwikkeling'. Pellikaan voert overleg met onderaan nemers, opdat er snel begonnen kan worden met de herbouw van de 'tus- sen-sporthal' die door brand werd ver woest. "Er moet snel begonnen wor den, anders wordt het een honden-uit- laatplaats" concludeert de voorzitter. Op de vraag wanneer men denkt dat de herbouw gereed is, antwoordt de heer Hoos dat de sporthal aan het einde van het eerste kwartaal van 1993 weer in gebruik zal zijn... Betalingen voor de huur, de hypotheek, energie, abonnementen en contribu ties komen regelmatig terug. Vroeger betaalde men vaak contant aan de deur. Later zijn we in Nederland massaal overgegaan naar het betalen per bank met acceptgiro's. Tegenwoordig laten steeds meer Nederlanders regelmatige betalingen automatisch van hun rekening afschrijven. Machtigen biedt be taalgemak en wint snel terrein. Het is bovendien één van de betaalvormen die voor banken, instellingen en bedrijven goedkoop en gemakkelijk te verwer ken is. Machtigen blijft dan ook voor de consument gratis. Als u een machti ging afgeeft blijft u baas over uw eigen geld. Met de nieuwe machtigingsser vice van de Rabobank wordt het afgeven van een machtiging een fluitje van een cent. De Rabobank speelt in op de belangstelling voor machtigen en introduceert een speciale machtigingsservice. Bij vrijwel elke Rabobank liggen voorge drukte machtigingskaarten klaar voor de klanten van de Rabobank. De kaarten zijn ingedrukt met gegevens van u en enkele veel voorkomende bedrijven, aan wie u regelmatig moet betalen (incassanten). Het enige wat u hoeft te doen, is de groene kaart aan de balie te ondertekenen. De bank regelt dan de rest. Machtigen is een betaalwijze waarbij u toestemming geeft om een regelmatig terugkerende betaling op een vast moment van uw bankrekening te laten afschrijven. Machtigen levert u direct gemak op. Immers, u hoeft niet meer elke maand uw overschrijvingen en acceptgiro's in te vullen en bij de bank in te leveren. Bovendien loopt u ook niet de kans een betaling te vergeten. Met machtigen betaalt u altijd op tijd. Een machtiging is snel geregeld. U vult één keer een 'groene' machtingskaart in. Daarna gaat de kaart kosteloos naar het bedrijf of de instelling aan wie u de machtiging verstrekt. De afrekeningen van dat bedrijf worden in het vervolg automatisch afgeboekt. Door een eenvoudig overzicht bij te houden van uw machtigingen, kunt u een goed beeld hebben van de ontwikkeling van uw rekeningsaldo. U blijft wel baas over uw eigen rekening. Verkeerde boekingen of dubbele betalingen kunt u gemakkelijk terugdraaien. In het zeldzame geval dat dit gebeurt, vult u meteen een 'gele' terugboekings- kaart in. Zonder verdere poespas wordt het bedrag door de bank terugge boekt op uw rekening. Natuurlijk kunt u een machtiging ook gewoon weer intrekken, bijvoorbeeld omdat u gaat verhuizen of omdat u een abonnement opzegt. In dat geval is er een 'rode' kaart. U vult deze kaart in en uw opdracht om de machtiging te stoppen wordt meteen uitgevoerd. Alle kaarten, groen, geel en rood, kunt u krijgen van de instelling of het bedrijf aan wie u een machting verstrekt. Uw eigen machtigingskaarten liggen nu bij uw Rabobank voor u klaar. Als u nu de moeite neemt even bij uw Rabobank binnen te lopen, dan verschaft u uzelf dankzij de machtigingsservice heel wat betaalgemak.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 17