Zevenhuizen Moerkapelle Grote voedselaktie voor Roemenië van 21 t/m 26 september a.s. In een handomdraai een schone auto F Rode Kruismedewerkers op Floriade Bijbellezingen Foto's in het HART VAN HOLLAND pagina 6 Hart van Holland/16 september 1992 Melk komt alleen in hun dromen voor Pootaardappelen mm Startzondag: 20 september Vrachtwagen zamelt in op 26 september Tank- en wasstation Van der Knaap B.V. heeft grootste en modernste autowasserette in de regio Eerste in Nederland Osmose-water Parcours T urbo-wasserette Optimale begeleiding Gepubliceerde foto's in Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Dorpsstraat 62a te Zevenhuizen, afgehaald worden a 5,-. Nabe stellen kan ook; na betaling van 7,50 kan de foto een week latei afgehaald worden, (nabestellen tol uiterlijk een week na verschij ning). Foto's zijn af te halen vanaf donderdagmorgen na verschijning van Hart van Holland. Inge 1 Ingezonden: Regio: n Zevenhuizen, Moerkapelle, Oud Verlaat en Benthuizen gaat komen de week een grote hulp-aktie van start voor de bevolking en tehuizen in Roemenië. Deze aktie wordt georga niseerd door de gezamenlijke diaconie ën van de Gereformeerde en Ned. Her vormde Kerken, de Gereformeerde Ge meente en de Rooms Katholieke Ge meenschap uit bovengenoemde plaat sen, in samenwerking met De Stichting Kinderhulp Roemenië in Moerkapelle. De aktie is een initiatief van de diaco nieën van de Geref. en Ned. Herv. Ker ken in Zevenhuizen. Regelmatig organi seren deze mensen akties voor de Der de Wereld en het Oostblok. Dus zocht Mw. Colijn van de Geref. diaconie kontakt met de St. Kinderhulp Roeme nië om te zien in welke vorm hulp gebo den kon worden. De Stichting is heel blij met deze aktie vanuit de kerken en na de eerste gesprekken werd duidelijk dat voedsel-hulp het meest dringend gewenst is, want... de lange, barre win ter staat daar immers voor de deur. J.l. mei is een werkgroep van de stichting naar Roemenië geweest. Deze groep - bestaande uit Bram Noor- dam, Wim Hoogerdijk, Dick Pak en Theo van Klaveren - had ten doel het hulpproject voor 1992 te bekijken en voor te bereiden. Alhoewel er duidelijk enige vooruit gang te bespeuren is, blijft de economi sche situatie zeer slecht. Bij de tehui zen is de op gang gekomen hulp goed merkbaar. Structurele hulp in de vorm van renovaties en op het gebied van medische verzorging vinden steeds meer plaats. Echter de meeste hulp die aan tehuizen en bevolking wordt gebo den bestaat uit kleding enz. Op het gebied van voeding en medica menten wordt beduidend minder hulp verleend. Een taak die de stichting dit jaar dus voor haar rekening gaat nemen en die ook hard nodig is. Een paar voorbeelden: Aardappels worden slechts een paar maal per jaar IMh *5? gegeten. Winkels waar aardappels te koop zijn vindt je niet. En als er al aardappels zijn, dan zijn ze wel van heel slechte kwaliteit en 'onbetaalbaar' voor de Roemenen. Melk komt alleen maar in hun dromen voor. Een rij van meer dan 200 mensen in Boekarest (1992!) verbaasde ons. Zij stonden te wachten met lege flessen. De enige vorm van melk die - met name de tehui zen kunnen verkrijgen - is melkpoeder. Op het platteland wordt nagenoeg geen hulp verleend. Het doel van de werk groep was om 7 plaatsjes te bekijken en te inventariseren op behoeften. De si tuatie op het platteland is vele malen slechter dan bij de tehuizen. De wonin gen hebben geen sanitaire voorzienin gen. Een eenvoudig gat in de grond dient als toilet en een algemene water put als drinkwatervoorziening. Op het karige stukje grond dat de bewoners hebben wordt wat mais verbouwd en wat groente. Aardappels vindt je ook hier sporadisch. Om die reden gaat de stichting dit jaar o.a. een agrarisch pro ject opzetten in deze 7 plaatsjes. De Fa. Blonk uit Moerkapelle heeft toe gezegd alles in het werk te stellen om voor dit transport ca. 30.000 kilo poot- aardappels beschikbaar te krijgen. Dit betekent volgend jaar een opbrengst van zo'n 350.000 kilo consumptie-aard- appelen waar de bevolking dan in 1993/ 94 van kan leven. Een coöperatie uit de Flevopolder stelt 60.000 kilo consump tie-aardappelen beschikbaar, zodat de winterperiode 92/93 kan worden over brugd. Maar ook aan andere gewassen wordt gedacht. Uien, tarwe etc. In to taal wil de stichting zo'n 30 Ha. be bouwd krijgen. De grond is er, machi nes zijn - weliswaar verouderd - aanwe zig en mensen zijn er voldoende. Kort om genoeg ingrediënten om het project tot een succes te maken. In november hoopt de stichting met een konvooi van 10-12 vrachtwagens naar Roemenië te ver trekken. De voedsel- pakket-aktie wordt vanuit de kerken be kend gemaakt in de diverse Kerkbodes en uit te reiken fol ders. illHi Wmmm In alle kerken start de aktie op zondag 20 september tijdens de morgendienst. Ook liggen er folders bij de plaatselijke supermarkten en SRV- wagens. Iedereen die mee wil doen om de Roemeense kinderen en bevolking de komende winter van voedsel te voorzien, kan vanaf: maandag 21 sep tember a.s. EEN VOEDSEL-PAKKET ko pen. De prijs van dit pakket is bij alle bedrijven 15,-. Het pakket bestaat uit: 1 x 10 doosjes lucifers, 1 xtube tandpas ta, 1 x kuipje zachte zeep, 2 x 500 gr.macaroni, 2 x 1 kg. suiker, 2 x 1 kg. meel, 1 x 1 kg. erwten. De pakketten zijn verpakt in een handige plastic zak en staan reeds klaar. Hoe gaat de aktie in z'n werk? U koopt 1 (of meerdere) pak ketten en neemt dit mee naar huis. Op zaterdag 26 september zal in alle genoemde plaatsen van 09.00 - 13.00 uur een vrachtwagen staan van de Stichting Kinderhulp Roemenië, waar bij tevens medewerkers van de kerken aanwezig zijn. U kunt bij hen uw pakket afgeven. Voeg een kaartje met uw naam en adres bij, wellicht ontvangt u dan een berichtje uit Roemenië. Indien u in het bezit bent van DEKENS, LAKENS SLOPEN, THEE- EN HANDDOEKEN, dan kunt u deze tegelijk met uw pakket afge ven bij de vrachtwagen op 26 septem ber. Stopt u deze dan a.u.b. in een vuilniszak en voeg geen andere artikelen, zoals] kleding e.d., bij. Deze heeft de Stichting reeds voldoende. Deelnemende bedrijven waar u een pakket kunt kopen zijn: In Zevenhuizen - Albert Heijn, ClOOO, SRV-Theo Matze. In Moerkapelle - Plusmarkt Dick Pak, SRV-Ton Matze. In Benthuizen - Plusmarkt Verheul. Standplaatsen 26 september voor het inleveren van uw pakketten en overige gevraagde goederen: In Zevenhuizen - nabij het gemeente huis. In Moerkapelle - nabij het Raadhuis plein. In Benthuizen - Albert Schweizerlaan, nabij winkelcentrum. St. Kinderhulp Roemenie. Zevenhuizen-Een auto wassen op straat, is eigenlijk verboden, omdat water van de vieze auto, vermengd met olie en vuil zand, het milieu vervuilt. Immers één en ander verdwijnt of in de grond of in het rioolputje. Trouwens... is het wel zo 'n pretje om je auto op straat schoon te maken? Emmertjes water halen, afnemen, zemen en daarna poetsen??? Neen toch... Vooral als je een druk bestaan hebt wil je toch graag gauw van dit karwei af zijn? Dat kan, heel snel zelfs en door weinig of geen inspanning, met een schoon en glanzend resultaat. Zelfs het interieur van de auto is in een handomdraai schoon met gebruikmaking van één van de twee reuze- in cement gegoten- stofzuigers bij de nieuwe autowasserette aan de Groeneweg in Zevenhuizen... De nieuwe Autowasserette bij het Tankstation van Cor en Marianne van der Knaap aan de Groeneweg, mag tot één van de modernste en efficiënste van Nederland gerekend worden. Het is een wasserette waar gelijktijdig vier auto's een wasbeurt kunnen on dergaan. Drie door middel van 'zelfbe diening' onder hoge druk, volgens het zgn. "Eurowash"-systeem en één ge heel automatisch, computer gestuurd volgens het "Turbo-S" (roll-over) sys teem. "Het "Eurowash-systeem" is echt het eerste in Nederland", zegt Marianne v.d. Knaap. "We zijn, alvorens we deze gigantische operatie op touw zetten, eerst een dag naar Duitsland geweest om de installatie in werking te zien. Nu we een week of vijf in bedrijf zijn, komen er bedrijven uit alle delen van Neder land om naar onze, uit Duitsland afkom stige, wasserette met het "Eurowash"- systeem te kijken". Gert-Jan Geluk demonstreert de wer king van beide systemen, te beginnen met de "EurowashHij gooit enkele guldens in de automaat en direct komt er een hogedrukstraal water, uit de sproeier die hij met de hand, als een douche, bedient. Het vuile water van de auto, die ook aan de onderzijde wordt afgespoeld, verdwijnt onder de grond in een reusachtige afvoerput, waarvan er maar liefst vier in het terrein begraven liggen. Deze kunnen 6 m3 'afvalwater' bevatten. Via een recycling-systeem wordt het water in drie van de vier putten, bijna nog scho ner dan het erin ging en wordt dit gedeeltelijk 'hergebruikt'. Er worden aan auto-wasserettes steeds strenger milieu-eisen gesteld. V.d. Knaap is erop ingesteld, zelfs nog een stapje verder gegaan. "We hebben een speciaal glansdroog programma, waarna de auto zonder zemen streeploos en vlekvrij droog wordt", vertelt Geluk. In de wascabine is hij ca. 3 minuten bezig, met water, (milieu-vriendelijke) shampoo om tenslotte met 'osmose'- water, echt H20, (bruisend en wel, zui ver natuurwater), schoon te spoelen. Lachend: "Daar hebben we een specia le tank vol van, die regelmatig wordt bijgevuld. Je voorkomt daardoor wa tervlekken en dergelijke op het lak werk". Intussen heeft Marianne de 'machine kamer' naast de Eurowash-cabines ge toond: de centrale regelkamer, waar ook de dosering van de biologische wasmiddelen geregeld wordt en gelet wordt of er niets bijgevuld moet wor den... ....We lopen naar achter, naar de derde wasplaats. Deze is speciaal bedoeld voor vrachtwagens, caravans en ter reinwagens, hoewel, als deze niet in gebruik is, ook personenauto's deze wasplaats kunnen gebruiken. "Het is ideaal voor transportbedrijven, eigenaars van caravans die terug van vakantie komen, of hun caravan de hele zomer op een camping hebben laten staan. Steeds meer mensen horen van deze mogelijkheid". Ze wijst op het grote geasfalteerde ter rein van ca. 2000 m2. Dat terrein biedt zoveel armslag, dat er autobezitters zijn die, nadat ze hun auto een was beurt hebben gegeven, zelf het poetsen ter hand nemen, of accessoires ver fraaien. "Het is de bedoeling dat er één richtingsverkeer komt. Vanaf Zeven huizen komend voorbij het station het terrein op en eraf via de Zuideinde- uitgang bij de brug", verduidelijkt Ma rianne v.d. Knaap. Zij heeft de supervi sie van het tankstation-en de wasseret te, maar wordt daarin bijgestaan door Gert-Jan Geluk die al 12 jaar van het 25- jarige bestaan van het tankstation, ser vice-verlenend in functie is.' Het 'Turbo-S'-systeem werkt volauto matisch. Men hoeft alleen de auto bin nen te rijden, een voorgeprogrammeer de kaart in de computer te stoppen en vervolgens kiest de 'turbo' automa tisch het programma. Men kan kiezen uit zes programma's resp. met extra's als: een schuim-voorwas; de gewone wasbeurt;- wielreiniging; -hot wax be scherming; -drogen; -onderkant reini ging. Voor elk onderdeel moet iets be taald worden. Van tevoren dient de klant al een keuze te maken en één en ander aan de kassa van het tankstation kenbaar te maken. Hij of zij ontvangt een kaartje voor de automaat. Er is tevens de mogelijkheid, waar het be drijfswagens betreft, om de wasbeurt op rekening te laten zetten. Wie voor het eerst komt krijgt optimale begeleiding, want of Gert-Jan, Marian ne, Michel of Ineke, gaat mee om de werking van de gewenste wasmethode uit te leggen. Terwijl de auto van collega Arie op 'turbo'-achtige wijze in een zeer snel tempo zeer grondig met borstels, water en biologisch afbreekbare shampoo behandeld wordt, kijken we vanuit een aangrenzende ruimte toe. "Dit is een wachtlokaal waar de klanten binnen en warm kunnen staan. We zijn van plan nog een koffiezetautomaat aan te schaf fen, om het wachten te optimaliseren", knikt Marianne. Door het raam dat met een vloeistof behandeld is, die ook autoruiten 'ont waterd', zien we de roll-over (auto's tot 2.20 hoog kunnen eronder door red.) met borstels over het dak van de auto gaan. "Kijk", ze wijst op de wieldoppen die en passant door borstels behan deld worden, "ook dat is automatisch. Er zitten voelers aan de onderzijde, zodat via infrarood de borstels precies op de goede plaats komen. De onder kant van de auto wordt besproeid (met recycled water) door wel 72 sproeiers, Ingezonden Moerkapelle - De helpsters en helpers van het Rode Kruis afdeling Moerkapel le hebben één week van 31 augustus tot en met 6 september, de EHBO-post op de Floriade bemand. Het was voor ons een hele ervaring om in zo'n groots gebeuren mee te werken. Er komen zo veel mensen van alle nationaliteiten, groot en klein, oud en jong. We hebben er zeker niet voor niets gezeten. We konden mensen helpen, door hen naar het ziekenhuis door te sturen doordat ze b.v. een fraktuur hadden opgelopen; ouderen geruststellen als ze wat ver moeid waren uit laten rusten en advise ren om de wandeling toch maar per rolstoel te maken. Pleisters plakken op blaren en wondjes opgelopen door een valpartij; verzachtende zalf voor i vele wespe-steken en ga zo maar door Echt ernstige dingen hebben we geluk kig niet meegemaakt. De samenwerking; op het ark met personeel en de N.V.D (Nationale Veiligheidsdienst) en poli tie was bijzonder goed. Ook met het ambulance-personeel. Er was een spe ciaal telefoonnummer waar we even tueel met medische vragen terecht konden. De Rode Kruis EHBO-post wordt gecoördineerd door het Rode Kruis Zoetermeer, maar diverse Rode Kruiscollone-groepen werken één tot twee weken op de Floriade. Voor ons Moerkapellenaren was het een go ervaring. Magda van Popering, lid Rode Kruis Moerkapelle; Moerkapelle/Bergschenhoek - Evenals vorige jaren worden er dit wintersei zoen weer een achttal bijbelstudie avonden georganiseerd. Gedurende dit seizoen zullen de hoofdstukken 16 t/m 21 van het Johannes evangelie behan deld worden door de evangelist D. Steenhuis. De eerste bijbellezing wordt gehouden op 23 september en zal gaan over het eerste gedeelte van Johannes 16 met als thema "De komst van de Heilige Geest". De lezing wordt gehou den in gebouw "De Berghonk", Burg. van Oostenweg 4 te Bergschenhoek, aanvang 20.00 uur. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor informatie kan men bellen: tel. 01793- 2273; b.g.g. 01892 -16627. iets wat met een winter met sneeuw, pekel en ijs een prima functie heeft". ..Marianne is nauwelijks te verstaan boven het turbo-geluid, wat veel weg heeft van een straalmotor van een vliegmachine. Geen wonder, de deur van het wachtlokaal waarin wij toekij ken, staat open. Buiten is het geluid minimaal. De deuren sluiten automa tisch zodra de machine gaat drogen... Wie liever z'n auto eerder een kleine of grote schoonmaakbeurt wil geven, de Groeneweg zou eens aan gaan kijken... in een handomdraai een schone s De resp. wassystemen zijn o kunne" auto avonds geopend. De 'turbo waa een 'kaartje' gekocht moetworde j de roll-over is tot 20.00 uur ge°P «i met de hogedruksp" De "Eurowash" tot 21.00 uur. loi-keM P.S. De Fiat van Arie werd vleK^bliIt schoon en is nog steeds oogv dend glanzend...

Hart van Holland | 1992 | | pagina 6