Algemene Beschouwingen begroting gemeente Zevenhuizen-Moerkanelle PvdA CDA SGP/RPF 'Pinnen' is modern en veilig betaalgemak pagina 13 Bezuinigen: afstoten gebouwen Veiligheid Halte NS Subsidie Chemoboxen Kernbos Kleurverschieten "Waarheen" Markt Groen Speeltuinen Motie Besparing Verkoop Multifunctioneel centrum Moerveen Hart van HoIlanH/18 nnvpmhpr 1QQ9 Zevenhuizen-Moerkapelle - Net op de valreep voor de kopijslui- 7„,;onh,,. rl tins, ontüins dp rpdnrtip nnn f-fnrt i )n n Zevenhuizen-Moerkapelle geen bedriifs- De PvdA wijst erop dat er diverse bedrei gingen op Zevenhuizen-Moerkapelle afko men: Vinex, wet herverdeling wegenbe- heer, decentralisatie van rijkstaken en BON II. Bedreigingen die ook financiële consequenties hebben nu en in de toe komst. De PvdA vindt de gemeentelijke reacties op de wet Herverdeling Wegen- beheer weinig stijlvol en erg paniekerig. "De raadsfracties moesten uit kranten vernemen dat er een strop dreigde van 1,9 miljoen, enige tijd later was dit 1,7 miljoen en nog wat later 1,3 miljoen. Wij gaan ervan uit dat het college nu voldoende tijd heeft gehad om met een definitief cijfer op de proppen te komen en zouden dit graag van u vernemen". Voorts wordt de wet houder verweten de ergernis van de amb tenaren van Binnenlandse Zaken te heb ben opgewekt waar nu weer mee onder handeld moet worden. De PvdA wil in de toekomst beter geïnformeerd worden. Het nadelige saldo van f 380.000,— en een lage post onvoorziene uitgaven van slechts f 75.000,doet PvdA vrezen dat het nadelig saldo veel hoger kan uitvallen. "Wij hadden een krachtdadiger beleid verwacht en niet hier een snipper bezuini gen en daar de lasten laten stijgen". Het verwijt klinkt dat het college- en met name de verantwoordelijke wethouder, jaren lang een trendmatige belastingverhoging afgehouden heeft en nu de rekening ge presenteerd wordt van het gebrek aan durf en visie. Wat de salarispost van de ambtenaren betreft: die vindt men erg hoog. Bezuini gen en efficiency en er moet werk gemaakt worden van het afstoten van gebouwen zoals de boerderij 't land Kanaan;het slui ten en verkopen van de gymzaal aan de Dorpsstraat; verkoop van gemeentelijke dienstwoningen; samenvoeging van acti viteiten die plaatsvinden in Moerveen en inde voormalige kleuterschool Jip en Jan- neke en het afstoten van één der gebou wen. De PvdA kan zich vinden in de sluiting van bet loket in Moerkapelle, maar wil daar tegenover maandelijks 's avonds opening van het gemeentehuis, opdat werkenden en anderen makkelijker terecht kunnen. De PvdA is tegen de subsidie van een personeelsvereniging van de brandweer en vindt dat de integratie van de brand- weercorspen van twee kernen, traag ver loopt. De fraktie prijst het speerpuntenbeleid Zevenhuizen-Moerkapelle - Net op de valreep voor de kopijslui ting, ontving de redactie van Hart van Holland (onder embargo tot 's avonds 20.00 uur toen de beschouwingen tijdens de begrotins- raad werden uitgesproken) de algemene beschouwingen van de PvdA. Helaas niet van de VVD en Gemeentebelangen, zodat deze frakties pas volgende week aan de beurt komen, terwijl dan tevens de beantwoording van het college wordt verwoord. ter bevordering van de verkeersveilig heid; noemt de situatie in de Moerkapelse Dorpsstraat 'allerbelabberdst' men pleit voor eenrichtingsverkeer overdag; wijst op het onveilige van de Klinkhamer-over steek in zevenhuizen voor bejaarden; spreekt z'n zorg uit over de B.K. weg en wijst erop dat het Zuideinde een sluiprou te is voor het doorgaande verkeer. Schoolkinderen dienen ook beter bevei ligd te worden door de bebouwde kom verkeersluw te maken. Voor de kern Moerkapelle wordt gepleit voor het plan "vrij baan" van Westneder land ter afsluiting van de Moerkapelse Zijde tijdens de spitsuren. De PvdA is tegen de uitbreiding van de huidige Nijverheidscentra uit ruimtelijke en verkeersmobiliteitsoverwegingen en denkt meer aan een lokatie nabij de Bre- dewg samen met een halte van NS, voor zowel inwoners uit Zevenhuizen-Moerka pelle, alsmede de Waddinxveense Zuid plaswijk. De PvdA wil verruiming van de regels voor marktstandplaatsen op zater dag voor kramen met ideële doelstellin gen. (de warenmarkt is op vrijdag red.) De PvdA blijft voorstander van een zgn. 'boventalligenbeleid bij het onderwijs en denkt dat verplaatsing van de gymlessen naar dorpshuis Swanla de benodigde fi nanciële ruimte oplevert. Wat het subsidiebeleid betreft staat de PvdA radikale veranderingen voor. Ener zijds continuering van de basisvoorzie ningen: bibliotheek, bejaardenzorg, peu terspeelwerk en muzikale vorming, maar wil af van de automatische subsidiecul tuur. "Er zal slechts ruimte kunnen zijn voor doelsubsidies voor verenigingen op algemene grondslag. Verenigingen op po litieke of religieuze grondslag dienen niet meer voor gemeentelijke subsidie in aan merking te komen. Sportaccomodaties dienen verzelfstandigd te worden" Wat het bestrijden van het vandalisme betreft bij speeltuintjes, wil men een beroep doen op het Halt-project. De fraktie zegt voorts de grootste moeite te hebben met de subsidieverlaging van het Bewustwordingsproject Derde We reld. Graag wil de PvdA het Sociaal Fonds opgepoetst hebben in plaats van afgeslo ten om iedereen een kans te geven aan sport en sociaal cultureel werk deel te laten nemen. Door de PvdA wordt het betreurd dat de Ondernemersvereniging Zevenhuizen-Moerkapelle geen bedrijfs belang ziet in de voorziening voor kinder opvang. Wat de sociale vernieuwing be treft, die wil men verder laten gaan dan de vernieuwing van enkele bankjes, maar moeten de gevoelens van veiligheid en welzijn verhogen. Daarbij wordt gedacht aan het creëren van veilig schoolroutes en voor bejaarden oversteekplaatsen, ook het goed verlichten en bestraten van achterpaden. Wat de exploitatie van de drie dorpshuizen betreft wil de PvdA deze qua financiële structuur gelijktrekken. Dit houdt in dat de gemeente de aflossing en rentebetaling van Op Moer overneemt. Tevens wordt het standpunt gehuldigd dat de stichtingsbesturen bij eventuele exploitatie-overschotten meer beste dingsruimte krijgen. Met de chemoboxen is de PvdA bijzonder blij. (Dezer dagen zijn ze afgeleverd in de bebouwde kom) Ook in het kader van het milieu wil men verder uitstel van de aan leg van de riolering van de Bierhoogtweg onaanvaardbaar: kan uit de rente op de reservering grondbedrijf. Uit partijgenootschappelijk overleg met diverse raadsfrakties uit omliggende ge meenten, is gebleken dat er veel begrip is voor specifieke Zevenhuizen-Moerkapel le problemen met betrekking tot de loka tie Achtkamp en het Kernbos. "Wij drin gen er bij de andere politieke partijen ook op aan contact te zoeken met partijgeno ten op ambtelijke en bestuurlijke posten. Minister-president Lubbers gaf tijdens de alg. beschouwingen in de tweede kamer ook al aan dat gemeenten regionaal moe ten denken". Wat het inschrijfgeld voor woningzoekenden betreft: dit wordt door de PvdA afgewezen. Tenslotte conclu deert de PvdA dat het, in het licht van deze begroting naar de burgers toe, on aanvaardbaar is dat de gemeente een be drag van f 40.000,— uittrekt voor repre sentatiekosten. Betalen kan op veel manieren. Contant, met cheques of met een pas met PIN-code. Contant is handig voor kleine bedragen. Cheques zijn minder handig. Het invullen kost tijd en de verwerking is duur. Betalen met de PIN-pas brengt uitkomst, zeker als het gaat om wat grotere bedragen. Het aantal betaalautomaten waar met de pas kan worden Betaald, neemt in Nederland - nu al circa 10.000 - snel toe. BETALEN EN GELD OPNEMEN HDML|d' snelheid en gemak zijn de grote voordelen van het betalen met ae N-pas. PIN staat voor Persoonlijk Identificatie Nummer. Een PIN-code Bestaat uit vier cijfers. Betalen met de PIN-pas is gratis. Vanwege de kosten voorde detaillist kan het voor hem onvoordelig zijn als kleine bedragen via Be betaalautomaat worden betaald. Daarom is contante betaling voor Reinere bedragen dan ook een betere oplossing. Betaalautomaten voor de PIN-pas staan in benzinestations, winkels res taurants en op veel andere afrekenpunten. Dezelfde PIN-pas wordt ook gebruikt voor het opnemen van geld bij geldautomaten. In Nederland kan °P meer dan 4.000 plaatsen. En in Europa zijn ruim 50.000 qeldautoma- Ien toegankelijk. BETALEN MET'PIN'-PAS IS EENVOUDIG 6 gebruik van de PIN-pas is eenvoudig. Na invoering van de pas in de "eiaalautomaat, toetst de gebruiker de PIN-code in. Hij controleert vervol- yj.Hj e^e betalen bedrag en geeft akkoord. Daarna gaat deze informatie a° telefoonlijn naar het informatiesysteem van de bank. Er wordt dan omn' ®ne' 9econtro'eerd of het saldo op de betaalrekening voldoende is hp. e^taling uit te voeren. Is dat het geval, dan verschijnt er 'akkoord' op i scherm van de betaalautomaat en is de betaling een feit. De klant «vangt vervolgens een bon van het betaalde bedrag, e met zijn PIN-pas betaalt waar dat mogelijk is, spaart cheques uit en n niet meer zoveel contant geld op zak te hebben. RahrnlntkJ/an d? P|N-pas gaat nog verder. Bij geldautomaten van de ookJ b'Jvoorbeeld kunnen cliënten van deze bank met hun PIN-pas even kijken wat het saldo op hun rekening is. In hP ic OVER DE GRENS NeripHc 'ir°PopKt,aan ook veel betaalautomaten die vanaf medio 1993 een Ben pIN-pas zonder problemen accepteren. hetuweDiK?°dSC^af?pen en uitjes kunt u dan over de 9rens steeds vaker nodig pas afrekenen. Cheques en contant geld heeft u steeds minder IVjo n PROFITEREN VAN VOORDELEN hetbptlfen P}N'pas heeft' doet zich2elf te kort. Hij mist de veiligheid en ook,rlge™kvan dit moderne betaalmiddel, in het dagelijks leven maar 9oedknnnS vakan,ies en buitenlandse reizen. Bovendien is het 'pinnen' een zijn manier van betalen die ook in de toekomst onbeperkt gratis zal (RabRoanb°brnk advis®ert al baar cliënten om op een van haar passen binnen Earopas' Rabocard of Topcard) een PIN-code aan te vragen Zo ^J^ioptimaal profiteren van de voordelen die het 'pinnen' biedt Namens de fraktie SGP/RPF werden de Algemene Beschouwingen uitgesproken door fractievoorzitter R. de Gooijer. Hij opende met een citaat van minister Hirsch Ballin waarin hij levensbeschou welijke instellingen opriep hun vrees voor morele bedilzucht te laten varen een krachtig geluid in de samenleving te laten horen tegen de toenemende vervaging van waarden en normen. Vanuit de princi piële uitgangspunten van de SGP/RPF werd deze oproep vervolgens uitgewerkt waarbij vooral de nadruk werd gelegd op het overdragen van de waarden en nor men binnen het gezin. Ook de betekenis van de overheid in deze zaak werd be licht. Je trekt wit weg, het gaat je zwart voor de ogen zien, je ergert je groen en geel, het schaamrood stijgt naar je kaken...." Met deze woorden uitte de SGP/RPF haar ongenoegen over het beleid van dit colle ge: "Dit college wil beleid maken, maar het maakt geen beleid, het borduurt slechts voort op wat er al is. Wat dat voor gevol gen dit heeft Iaat de meerjarenbegroting zien. Bij nieuw beleid: oplopende tekor ten van 8 ton in 1993 tot 2,8 miljoen in 1997. Op geen enkele wijze geeft het colle ge aan hoe zij deze tekorten denkt te dekken. Indien alles bij het oude blijft is er in 1993 een tekort van 4 ton. Maar liefst 58% van dit tekort moet volgens het colle ge gedekt worden door de burgers, terwijl de gemeentelijke organisatie slechts 3% voor haar rekening neemt. Tot welke be lastingverhogingen dit in de toekomst aanleiding zal geven, laat zich gemakke lijk uitrekenen". De SGP/RPF omlijstte haar beschouwin gen met een lied waarvan men vond dat dit in de loop der jaren door het college zelf geschreven is: 1991: 'gun ons de tijd' (een herindeling is immers ingrijpend)( 1992: 'er moet wat gebeuren'; 1993: 'gun ons de tijd'. Gesteld werd dat wat in 1991 op de eerste regel leek van een couplet bleek voor 1993 slechts het begin van het refrein te zijn. "De SGP/RPF wil dit refrein best meezin gen, maar dan alleen wanneer de tweede en derde regel van het couplet zouden luiden: 'we volgen nu een geheel ander beleid, want we zijn onze meerjarentekor- ten kwijt'". De SGP concludeert dat er een aantal in grijpende beslissingen nodig is, om de inwoners van zevenhuizen-Moerkapelle niet onnodig met enorme belastingverho gingen op te zadelen. Een aantal door de SGP/RPF aangedragen mogelijkheden voor de jaren 1993 t/m 1997 is: *Niet de burgers moeten door belasting verhogingen het enorme tekort dekken, maar de dekking moet vooral gevonden worden binnen de gemeentelijke organi satie zelf: herverdeling van werk bij ont staan van vakatures (mede mogelijk door de voorgenomen automatisering); geen vervulling van vakatures in 1993 (op korte termijn een jaarlijkse besparing van f 85.000,op langere termijn minimaal f 200.000,—. "Het college is de mening toegedaan dat in de kern Moerkapelle volstaan kan wor den met een bibliotrailer. Voor degenen die dit toch te beperkt vinden, behoeft de afstand tot bibliotheek in de kern Zeven huizen geen probleem te zijn., Met het Na een inleiding over de Europese ontwik keling (eenwording); de smeltende ijskap en de toestand in de wereld, milieuaspec ten wil het CDA met z'n beschouwingen niet uitlopen op een louter somber en negatief beeld. "De zorgen zijn groot, maar het is naar onze mening j uist de taak van de politiek, lokaal, nationaal en mon diaal, om de werkelijkheid onder ogen te zien en vervolgens trachten een perspec tief te bieden naar de toekomst. De profe ten van Israël wisten al dat waar de visie ontbreekt het volk verwildert. In de Chris ten-Democratie willen we ons staande houden met het perspectief van een rechtvaardige samenleving, waar ijskap pen smelten door de warmte, waarmee mensen elkaar tegemoet treden". Vanuit die hoop wil het CDA met het col lege en de collega's in de raad zoeken naar wegen voor de toekomst, zodat er een perspectief zal zijn voor de burgers. Het CDA denkt dat het verkeerd is van het college om in het komende jaar mede aan de hand van inrichtingsstudies nader te beraden omtrent de positie van Zevenhui zen-Moerkapelle in het algemeen. "Wij achten het juister en zelfs noodzakelijk dat wij eerst zelf als gemeente bepalen wat wij willen en niet als gevolg van beslui ten van derden onze positie bepalen. Re kenschap geven betekent echter niet je afhankelijk stellen van. Daarom verwacht het CDA op korte termijn met het college van gedachten te wisselen omtrent de richting welke de gemeente dient in te gaan. het CDA vindt dat een zakelijke hou ding dient ingenomen te worden. Belan genbehartiging vanuit een welomlijnde doelstelling en onderhandeling met de omliggende partijen. Deze fraktie pleit voor het behoud van het landelijk karak ter vaan Zevenhuizen-Moerkapelle en vraagt wat B en W. wat dat precies in houdt? "Wij willen wel een agrarische ge meente blijven, maar dat standpunt komt steeds sterker onder druk te staan". Ge pleit wordt voor een gerichte beleidsvisie en daarmee een takendiscussie, noodza kelijk om goede besluiten te nemen, om trent de uitbreiding van gemeentehuis, gemeente organisatie, personeelsvoor ziening opleiding e.d. Kortom, een pas op de plaats en geen investeringen alvorens duidelijk is waar we als gemeente naar toe gaan en gelet op het meerjarenperspec tief zullen we er niet aan ontkomen forse bezuinigingen door te voeren". Ten aan zien van verkeer, vervoer e.d. wil men het groot onderhoud van de Catgesbrug via de -25% regeling gesubsidieerd zien. met betrekking tot de Burg. Klinkhamer- weg en het besluit genomen om het vrachtverkeer te weren gedurende de nachtelijke uren, benadrukt het CDA dat er continu op elke daarvoor geëigende plaats en plek geijverd dient te worden om te komen tot een definitieve oplos sing. Als proef is de markt enigszins (op proef) verplaatst. Na evaluatie zal de proef ver lengd worden. Echt opgelost vindt het CDA de problemen m.b.t. de huwelijks sluiting e.d. nog niet en wil daarom de markt helemaal verplaatsen naar elders of naar de oude plaats en om 13.00 uur te sluiten. De laatste variant heeft op dit moment de voorkeur van het CDA. Een groen-beheersplan, zoals door het CDA verzocht, is er nog steeds niet. "Het zal u dan ook niet verbazen dat wij een raming op deze functies inclusief ver vulling van de vakatures, zullen afwijzen. Graag wil deze fraktie een module waarbij aanvragers om speelvoorzieningen en andere omwonenden worden betrokken bij het beheer en klein onderhoud van de door de gemeente geleverde voorzienin gen. Wellicht zal dit leiden tot een minder snel verval en vernieling. Door de dan bereikte besparing komen der gelden vrij om d.m.v. een soort beloningssysteem aanvullingen te doen op de speelvoorzie ningen in de wijken waar groepen hun verantwoordelijkheid in deze hebben ge nomen. Omdat het CDA zich niet kan vinden in het college-voornemen de subsidie In het ka der van het bewustwordingsprojekt Der de Wereld te verlagen zal het de raad daarover om een uitspraak vragen. Staande de vergadering- bij het lezen van de Beschouwing-door de heer S. de Jong en het bedrag van zesduizend gulden, zijnde de subsidie voor het jaar 1993 in het kader van de Bewustwordingsprojekt Derde Wereld, te handhaven. Tevens werd benadrukt dat het CDA men ervan uitgaat dat de subsidies van de Zeven Muzen en de bibliotheek nog worden aan gepast. Het CDA denkt een forse verlaging van de kosten voor het Recreatieschap inzake de verkoop van het Bleiswijkse zwembad Met belangstelling wordt het rapport in zake evaluatie van de ambtelijke organi satie af. Het CDA beaamt dat de financiële positie van de gemeente de komende ja ren niet zal verbeteren, enerzijds vanwe ge de decentralisatie, waartegenover on voldoende financiële middelen staan, an ders is het noodzakelijk een kritische her bezinning van het totale gemeentelijke gebeuren, inclusief de personele invulling en organisatie te doen. Bezuinigen is een must zo vindt het CDA en namens de fractie Gemeentebelangen en WD werd dan ook het navolgende amendement in gediend: Omdat er voor de ontwikkelen beleidsvisie onvoldoende financiële ruimte aanwezig is dat de ruimte op 1 januari 1993 aanwezig dient te zijn en niet gevonden kan worden in verdere belas tingverhoging. Vervolgens wordt een aan tal begrotingswijzigingen voorgesteld, die een totaal bezuiniging van f 332.052, op moet leveren. De bezuinigingen omvat ten o.a. het terugbrengen van het aantal brandweerwedstrijden (besparing 2000); terug naar tweemaal grasmaaien: bespa ring 10.000,onderhoud straatmeubi- lair beperken: 2500,schoolkrant uit normale uitgaven 1.500,schoolzwem men -/- vergoeding vervoer 31.750,—; bij drage schoolzwemmen f 3.500,; verhogen kilometergrens tot 6 km. 40.000,— (schooltaxi) besparing groot onderhoud 15.000,eigen versnipperaar aanschaf fen 10.000,besparing; verlagen uitga ven 10.000,door privatisering Bleiswijk minder subsidie 13.500,— diver se bezuinigingen in groenvoorziening: enkele duizenden guldens; minder onder houd voormalig gemeentehuis 2000,— en 'bezuinigen personeelskosten voorlopig vermelde 171.052,—Het CDA besloot na dit amendement met een bede dat de zegen van God mag rusten op alle burgers en het werk gezamenlijk gedaan mag wor den in het komende jaar. college meedenkend komt de fractie tot de stelling: 'dezelfde redenatie gaat ook op voor de inwoners van de kern Zeven huizen. Immers de afstand tot de biblio theek nieuwerkerk a.d. IJssel behoeft geen probleem te zijn, zodat in de kern Zevenhuizen volstaan kan worden met een bibliotrailer. We moeten weer eens met beide benen op de grond komen te staan: de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle is eenvoudig weg te klein om een dure voorziening als een bibliotheek in stand te kunnen houden. De vrijgekomen ruimte kan dan benut worden voor de noodzakelijke uitbreiding van het ge meentehuis. Dit laatste maakt een voorge nomen investering van 1 miljoen (jaarlijk se last 200.000,onnodig". Tevens werd gesteld dat het college de loketfunctie in de Rabobank in de kern Moerkapelle, jaarkosten vijfduizend gul den, op wil heffen. SGP/RPF stellen dat de overheid een dienstverlenende taak heeft en wijst erop dat het voor name degenen die op het openbaar vervoer aangewezen zijn, 75 minuten reistijd betekent voor een lokethandeling van 5 minuten. "Er zijn betere oplossingen: de verkoop van het multifunctioneel centrum is nood zakelijk. De instellingen die daar gehuis vest zijn onderbrengen in de voormalige kleuterschool aan de Jhr. V.d. Weistraat. De aldaar gevestigde peuterspeelzaal huisvesten in dorpshuis "Op Moer". Ver volgens, nadat het huurcontract met de huurder van het voormalige raadhuis is afgelopen, de voormalige kleuterschool verkopen en de aldaar gevestigde instel lingen onderbrengen in het voormalige raadhuis. Hier kan dan ook de loketfunc tie ondergebracht worden. Naast kapi taalopbrengsten betekent dit een jaarlijk se besparing van f 60.000, SGP/RPF wil geen bezuinigingen na 1993 bij de brandweer en binnen het onder wijs. Voorts de al eerder voorgestelde (AB 1992) maatregelen op de Burgemeester Klinkhamerweg nemen. 'Aktiever en beter beleid in beide kernen om grond te verwerven zodat ook woning bouw in de toekomst mogelijk blijft. 'Aanpassing subsidieverordening voor die verenigingen die door de nieuwe re gelgeving in hun bestaansrecht bedreigd worden. 'Geen bezuinigingen op het bewustwor dingsproject Derde Wereld. Kosten werk groep voor rekening van de gemeente. 'Dekken van tekorten door aanpassing van het aantal jaren van afschrijving voor de rioleringen. Deze liggen beneden de landelijke ervaringscijfers (jaarlijkse be sparing f 100.000, 'Opzetten van een netwerk onder de in woners om speeltuintjes en kleine ge meentelijke groenstroken rondom het huis, met door de gemeente beschikbaar gestelde middelen, te onderhouden. Le vert aanzienlijk besparing op in perso neelskosten en kosten uitbesteed werk. 'Het op juiste wijze waarderen van de gemeentelijke voorzieningen in onder scheiding van de reserves. Onderzocht moet worden of daardoor mogelijk een Jaarlijkse lastendekking ontstaat van f 'Geen privatisering van wachthuisjes re keninghoudend met de soms normloze reclame-uitingen. 'krachtig beleid t.a.v. de kern Oud-Ver laat; deze kern behoort, ook in de toe komst, bij de gemeente Zevenhuizen- Moerkapelle en niet bij Rotterdam. 'Maatregelen om recreatie-overlast (ook met het oog op Achtkamp) in de kern oud- Verlaat terug te dringen. 'De hogere overheid dwingt de gemeente tot inkomenspolitiek. Rechtvaardige in komenspolitiek is: de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten. Daarom even tuele belastingverhogingen in de toe komst niet via de riool- en reinigingsrech ten. Deze verhogingen zijn immers voor iedereen gelijk. Wel via de onroerend- goedbelasting, omdat hier indirect het inkomen een rol speelt.

Hart van Holland | 1992 | | pagina 13