Veel sfeer en kunst op tuinbeurs 'Groen Doen' Jeroen is kampioen P aas- programma bij De Schuilplaats Rijnwoudse speelplekken zijn al veilig Nationale scoutingdag 1997 Vrolijk als je over de helft bent, nadert het einde! Nog enkele plaatsen voor Broera- rijvaardigheidstest Sjoelen S.W.W. zoekt vrijwilligers voor hulpdienst Hart van HöUdrid/26' maart119^7 pagfna 19 Burgemeester Boelen verricht openingshandeling Demonstraties en veilingen Kunst en een creatieve markt Het bezoeken waard Nieuwe eisen Verantwoordelijkheid Rijnwoudse speelplekken al veilig Door Karin van Laneeraad Boskoop Zaterdag 22 maart heeft burgemeester Mr M.J.J. Boelen can Rijnwoude de tuinbeurs Groen Doen officieel geopend. Na een welkomstwoord van Joop Maas, voorzitter van de Stichting Consumententuinbeurs, onthulde de burgemeester een kunstwerk can Linda Dijkstra uit Boskoop met als titel "Gedragen kennis, verzonken gedachte". Het kunst werk heeft een centrale plaats gekregen in de showtuinen in voorjaarssfeer. Groen Doen is een echt groene voorjaarsbeurs boordevol ideeën voor en informa tie over tuinieren en creatief bezig zijn met tuin en balkon. Leden van het vorig jaar opgerichte gilde van boomkwekers, de Groen Escorte, verzorgen op de beurs door lopend demonstraties, zoals het en ten en stekken van planten. Dit jaar worden ook nieuwe technieken zoals weefselkweek, en zeer oude technie ken als het 'afleggen' of 'moeren' ge demonstreerd. Bezoekers wordt ook getoond hoe Buxus (paasboompje) in leuke figuren gesnoeid kan worden. De plantendokter is aanwezig voor het beantwoorden van alle vragen op het gebied van planten en tuinieren. Onder leiding van de ervaren veiling meesters Wim van Nierop, Ton Kleijn en Gerrit Scholten worden elke dag 26 zeer bijzondere planten bij opbod verkocht. Ook op het gebied van beeldende kunst is er veel te zien en te beleven op Groen Doen. Rondom een beel dengalerij zullen tientallen kunste naars aan het werk te zien zijn op de schildersmarkt en worden er demon straties van allerlei technieken gege ven. Ook in.diverse stands zijn tussen het tentoongestelde groen, kunstwer ken te zien. De tuinbeurs is nog te bezoeken tot en met tweede Paasdag op 31 maart. De beurs wordt voor de derde maal ge houden in het Plantariumgebouw op het International Trade Center te Ha- zerswoude/Boskoop en is geopend van 10.00 tot 17.30 uur. De toegang bedraagt 12,50, er zijn speciale tarie ven voor houders van een 65+ pas en kinderen. Er is ook kinderopvang; kin deren kunnen onder toezicht spelen op een leuke speelplaats in de beurs hal. Een punt van kritiek blijft de parkeer gelegenheid. Het parkeerveld is mod derig en vol met kuilen en bulten. Bij regen moet menigeen van de parkeer plaats af geholpen worden. Evengoed wordt er 2,50 parkeergeld gevraagd. Het 1TC terrein is overigens ook goed bereikbaar per openbaar vervoer, met de trein en een pendelbus. Boskoop- Op zaterdag 29 maart wordt landelijk de aandacht gevestigd op de scouting. Wereldwijd spelen miljoe nen kinderen het spel dat de scouting biedt. Ook in Boskoop zijn er scou tinggroepen actief, waaronder de Mr van Daalgroep. Wekelijks zijn er tien tallen kinderen bezig met het spel dat scouting heet in en rondom het club gebouw aan het Zwarte Pad onder leiding van jonge mensen, die het leuk vinden om met kinderen om te gaan. Wat veel mensen niet weten is dat de leiding hiervoor niet betaald wordt, maar dat zij zelf ook lid zijn van de groep en dus contributie moeten be talen. Op 29 maart wil de Mr van Daalgroep eens meer naar het publiek toe komen en op haar bestaan wijzen door mid del van een informatiestand op de Boskoopse weekmarkt. Nieuwe leden zijn immers altijd welkom, zowel kin deren als (jong)volwassenen voor de leiding. Binnen de Mr van Daalgroep zijn er speltakken voor kinderen van 5 tot 17 jaar; de huidige leden zien graag nieuwe vriendjes en vriendinnetjes. In de kraam op de markt is een infor matiestand van 9.00 tot 12.30 uur en voor de jeugdige basisschoolkinde ren is er een mini-vossenjacht op de markt. Itik Rijnwoude- Met ingang van 26 maart treedt in Nederland het "Besluit vei ligheid attractie- en speeltoestellen" in wërking. De volgende eisen uit dit besluit zijn belangrijk: Vanaf 26 maart dient (een prototype van) een nieuw te plaatsen toestel gekeurd te zijn door een be voegde keuringsinstantie. Ook mo gen de toestellen geen gevaar opleve ren voor de gezondheid en veiligheid en dient van elk toestel een logboek bijgehouden te worden. Verantwoordelijk voor de uitvoering van dit besluit zijn de exploitanten van speelgelegenheden, of zijn nu een enkel toestel of een uitgebreide speel tuin beheren. De exploitanten kunnen naast de gemeente bijvoorbeeld zijn: speeltuinverenigingen, scholen, peu terspeelzalen, diverse dag- en ver- blijfsrecreatieverblijven en sport complexen waar een of meer toestel len staan. Het besluit is niet van toe passing op toestellen die bestemd zijn voor privégebruik. Op die toestel len is het Warenwetbesluit speelgoed van toepassing. In Rijnwoude is in het kader van het "speelplekkenbeleid" vooruitgelopen op de nieuwe eisen. De toestellen die geplaatst zijn op de diverse openbare speelplekken voldoen allemaal aan de in het attractiebesluit genoemde ei sen. Op alle gemeentelijke speelplek ken is het vereiste onderhoud ge pleegd. Per toestel is het vereiste log boek aanwezig _waarin bijzonderhe den per toestel staan vermeld. Naast het "dagelijkse" toezicht, waarbij ook omwonenden betrokken zijn worden de speelplekken 2 keer per jaar goed gecontroleerd op alle belangrijke as pecten ten aanzien van veiligheid en gebruik. Daarbij wordt door de ge meente het handboek "Veiligheid van speelgelegenheden" als uitgangspunt genomen. Hierin staan in feite dezelf de regels zoals deze nu vanaf 26 maart wettelijk gelden. De scholen, peuterspeelzalen, het kinderdagverblijf, de private zwem baden en de twee speeltuinverenigin gen zijn schriftelijk geïnformeerd over dit besluit. Hazerswoude- Jeroen Krouwers uit Hazerswoude is het afgelopen week end tijdens de nationale beroepen- wedstrijden (onder 23 jaar) in Am sterdam, tijdens de vakbeurs Auto- Vak'97 in de RAI, kampioen van Ne derland geworden. Hij zal Nederland vertegenwoordigen op het wereld kampioenschap dat in juli in het Zwit serse Sankt Gallen gehouden zal wor den. Hieperdepiep voor Tessa op 7 april, ons boefie en pareltje wordt dan 2 jaar. Opa O Hoera, 30 maart zijn pa en ma 25 jaar getrouwd. Mark/Ariëlie Ruud/Michelle Benthuizen - Bij koffiebar De Schuil plaats staat voor zaterdag 29 maart een paasactiviteit op het programma. Wat er gaat gebeuren blijft voor de bezoekers een verrassing. De organi satie maakt wel bekend dat er weken lange voorbereidingen aan vooraf zijn gegaan, zodat men heel wat kan ver wachten. ledereen vanaf 14 jaar is van harte welkom vanaf 20.00 uur in De Bron,, achter de Nederlands Hervormde kerk in Benthuizen. Het programma start om 20.30 uur. Bnef Uit Jndonesie 0 .}l) aovem^er jggg vertrokken Hans en Caroline Heuvelman uit Waddinxveen naar Azte voor een fietstocht van 8 maanden. Zij fietsen voor het goede doel: Hel VaKallllClcUZc. tUiane Fonds. Zij houden de lezers van Hart van Holland via brieven op de hoogte. Waddinxveen- Op woensdag 16 april wordt voor de tweede maal in Wad dinxveen de zgn. Broemdag gehou den. Senioren van 50 jaar en ouder kunnen die dag in het Anne Frankcen- trum hun kennis van de verkeersre gels, hun reactievermogen, gezichts vermogen en het gehoor laten testen. Daarnaast is het de bedoeling dat ie dere deelnemer met zijn eigen auto een rit gaat maken, vergezeld van een rij-instructeur die'een speciale oplei ding heeft gehad voor deze Broem- test. Deze 'ritadviseurs' kunnen de deelnemers adviezen geven om de rijstijl te verbeteren en de eventueel ingeslopen fouten in de rijstijl te cor rigeren. Er zijn geen kosten verbon den aan deelname. Er zijn nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar, informatie en opgave: 0182-615555. Waddinxveen- De prijzen bij de Wad- dinxveense sjoelers zijn gegaan naar: Ed. den Drijver, Erwin Pleus, Dirk-Jan van Drunen, Dick Dros, Trudy van Dam, Corry 't Hart. Cor Faay, Jan van Beek, Marius Kersbergen, Sjaan Faay, Dirk Faas, Cor van Gils, Alex Supuse- pa, Marie van Herk, Simon Supusepa, Jeanette Kersbergen, David Sinnema, Dick Esveldt, Yvonne Kersbergen, Freek Gelderblom. Tweede rondBas Brouwer, Gre Brou wer, Cees van Wijk, Riet van Wijk, Jan Olie en Simon den Oude. Woensdag 26 maart is er weer sjoelen vanaf 18.30 uur. Voor inlichtingen kan men bellen met Jan Kersbergen, tele foon 0182-615421 of Henk van Beek, telefoon 0182-616349. Hoera! Tante Marianne is 30 jaar. Kusjes van je. kleine nichtje Marianne! Wereldwinkel 5 april bij Plusmarkt Verheul van 10-13 uur Info: 079-3317285 oude ansichtkaarten door verzamelaar te koop gevraagd goede prijs 0182-611171 Waddinxveen- De Stichting Waddinx- veens Welzijnswerk is begonnen met het opzetten van een hulpdienst voor senioren. Het streven om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig thuis te laten wo nen, heeft een verschuiving in de zorgsector veroorzaakt. Voor verzor ging en huishoudelijk werk kan men terecht bij de thuiszorg. Daarnaast is er grote behoefte aan zogenaamde Mantelzorg'. •oorbeelden van 'mantelzorg' zijn: begeleiding naar de dokter of zieken huis; (hulp bij het) boodschappen then; een wandeling maken (even tueel met rolstoel); helpen bij een hobby, bijvoorbeeld handwerken; voorlezen voor iemand die dat niet (meer) kan; voor de gezelligheid op bezoek gaan. Deze hulp kan eenmalig zijn of regel matig terugkerend. Een deel van de ouderen kunnen voor deze zorg te rugvallen op familie. Velen zijn echter afhankelijk van vrijwilligers. In Neder land zijn daarom op veel plaatsen al hulpdiensten opgezet om de vraag naar hulp en het aanbod van vrijwilli gers bij elkaar te brengen. De S.W.W. wordt in toenemende mate gecon fronteerd met de vraag naar zorg. Daarom is de stichting nu op zoek naar vrijwilligers voor een hulpdienst in Waddinxveen. Wie bereid is om een aantal uren per weelk ouderen die hulp hard nodig hebben, te 'helpen, kan zich aanmelden bij de Stichting Waddinxveens Welzijnswerk, afde ling seniorenwerk, telefoon (0182)- 615555 (b.g.g. 631932). Selamat pagi, Hier dari weer een berichtje uit de mooie, heerlijke, af en toe warme tro pen. We hebben na de vorige fax de route vervolgt via Muara Sijunjung, Sun- gai Dareh, Muara Bungo, Bangko, Saro- langun, Lubuk Linggau, daarna met de bus naar Merak op Java, Tangerang, Karawang, Indramayu, Cirebon, Pema- lang en we zitten nu in Semarang en hebben ondertussen totaal 1966 kilome ter in Indonesië gefietst. De reden dat we de bus hebben gepakt is omdat we door ongeveer 12 mensen, in verschillende plaatsen gewaarschuwd zijn om niet te fietsen tussen Lubuk Linggau en Kota Bumi. Dit in verband met de "burgerlijke ongehoorzaamheid", lees: politiek ge harrewar en kans op beroving door ge organiseerde groepen. We hebben dus maar naar hen geluisterd. Aangezien we midden in de nacht in Kota Burni aan kwamen en alles donker was, besloten we om de laatste 200 kilometer ook maar met de bus te doen omdat de kans op een hotel vinden nu wel erg klein was. De rit vanaf Sarolangun naar Lubuk Linggau was denk ik de zwaarste rit die we tot nu toe gehad hebben. We wisten dat we een rit van 137 kilometer voor de boeg had den en dat het een warme dag zou wor den. Daarom hadden we al besloten om vroeg te vertrekken, zodat we redelijk op tijd zouden aankomen. Helaas ver liep de dag iets anders dan gepland. Men had ons verteld dat we een vlakke weg zouden krijgen, maar daar waren na een paar kilometer fietsen de meningen over verdeeld. We kregen namelijk een natte rug van het klimmen. Terwijl we toch lekker van de omgeving zaten te genie ten, keek ik ineens weer voor me. Ik zag nog wel iets vlak voor mijn voorwiel, maar wat het was, kon ik niet meer zien. Clean vertelde me even later dat het een slang was. Kennelijk was hij het niet eens geweest met het feit dat ik hem plaatselijk iets platter gemaakt had of hij had veel stekels op zijn rug want iets verder stond ik stil met een lekke band. Na deze gerepareerd te hebben konden we onze weg weer vervolgen. Na onge veer 50 kilometer kondigde het volgen de probleem zich aan. Na ongeveer 5 minufen naar het geluid van de claxon van twee bromfietsen te hebben moeten luisteren, werd ik er een klein beetje moe van. Teneinde de beide producen ten ervan te overtuigen dat ik het niet prettig vond, liet ik mij inhalen door Clean. Kennelijk schrok de eerste man van mijn postuur want ineens werd ik 'getorpedeerd' door zijn bromfiets. Het gevolg was dat ik klem zat met mijn been tussen zijn bromfiets en mijn fiets en dat hij ten val kwam. Nadat ik me los had kunnen maken tussen de beide vervoer middelen vandaan, probeerde hij al ach teruit steppend op zijn brommer aan mij te ontkomen. Helaas liep het achter hem iets schuin naar beneden, zodat zijn bromfiets, zonder zijn wil, achteruit bleef rijden. Nadat ik hem verbaal duide lijk had gemaakt dat hij geen goede recla me was voor indonesië en dat hij maar beter kon verdwijnen voordat ik erg boos zou worden, gaf hij mij gelijk en verdween, achteraf iets te snel. Ik had namelijk een dusdanige slag in mijn ach terwiel opgelopen dat verder fietsen on mogelijk was. Op mijn rechteronderbeen zat een struisvogelei die, gezien het ge voel op uitkomen"stond. Om me af te reageren, stond ik even met de volume knop op vijf, te schelden op iedereen die, vrolijk door hen bedoeld, naar ons durf de te claxonneren. Daarna werd het tijd om te kijken hoe we dit probleem konden oplossen. Mijn fiets was op deze manier onbruikbaar geworden want er was geen enkele vorm van beweging meer in te krijgen. Nadat ik het achterwiel gede monteerd had, zag ik dat de slag dusda nig erg was, dat menige vrouw wenste zo'n slag in haar haar te hebben. Daarna ben ik gaan uitproberen hoe een spaken- spanner werkt. Ik kan zeggen dat dat moeilijk, lees ondoenlijk, is. Terwijl ik hiermee bezig was, kwam de tegenpool van de vervelende man naar ons toe. Dit keer waren het twee jonge jongens o een bromfiets. Zij boden aan om met mijn wiel naar een fietsenmaker te gaan en hem daar te laten repareren. Omdat we geen enkele andere mogelijkheid had den accepteerden we dit natuurlijk. Om een lang verhaal etc., na een oponthoud van 2,5 uur reden we weer vrolijk verder. Aangezien "Koperen Hein" ook erg na drukkelijk aanwezig was, begon het ver volg een uitputtingsslag te worden. Het vocht viel niet meer aan te vullen. Toen we een stuk verder langs de kant van de weg, in de schaduw, zaten uit te puffen, werd ik door een voorbij rijdende bus 'bekogeld'. Hij haalde net een vrachtauto in en kwam met zijn wielen naast het wegdek zodat er stenen onder zij n wielen vandaan schoten. Een van deze stenen trof mij op mijn voorhoofd en leverde een pijnlijke plek op. Totaal uitgeput be reikten we uiteindelijk net voor dat het donker werk, het eindpunt. Tot daar pro testeerde de normale uitgang weer tegin door te gaan pruttelen. Al met al hebben we hier ook weer een verplichtte rustdag moeten houden. Daarna hebben we ken nis kunnen maken met het 'luxe' ver voer, de bus. Hier zal ik proberen kort over te zijn. Ik zal niet meer boos worden op het openbaar vervoer in Nederland als dat eventjes niet op schema rijdt. Tijdens de hierop volgende boottocht moest de jongste, Clean, het 'afleggen' tegen de oudste. Ze dreigde namelijk flauw te vallen. De busreis en het zitcom fort hadden haar niet al te veel rust gegeven en dat brak haar nu op. Na een rustdag zijn we vrolijk van start gegaan op java. Dat is trouwens wel even wat anders dan Sumatra. Er is hier veel meer verkeer en daar moeten we eerst weer even aan wennen. Het zijn veel vracht auto's en bussen en ze rijden nu niet bepaald zachtjes en voorzichtig langs je heen. Tot even voorbij Jakarta moesten we dan ook super voorzichtig zijn en kregen we ook aardig wat uitlaatgassen te verwerken. Het meest moesten we nog uitkijken voor de bemo's. Dat zijn een soort busjes die passagiers langs de kant van de weg oppikken en afzetten. Terwijl ze dit doen rijden ze vaak heel dicht langs ons heen en snijden ons ook vaak. Dit ging dan ook een keer fout bij mij. Een van de bemo's schatte de af stand tussen mij en hem iets te kort in en sneed mij de weg af waardoor ik ten val kwam. Schade: pijnlijke knie, kras op mijn scheenbeen, twee blauwe handen en een gedeukt vertrouwen. Maar we zijn weer vrolijk door gegaan. De volgen de dagen reed het iets minder prettig door mijn handen, maar dat mocht de pret niet drukken. Het is hier nog war mer dan op Sumatra, dus we komen vaak uitgeput aan op onze plaats van bestemming. We hebben in ieder geval geluk dat er in het gedeelte waar wij fietsen voorlopig geen bergen zijn. We rijden via de noordkust naar Bali en we zien de zee dus erg vaak. Dit brengt ook enige variatie in het eten, want we eten nu rijst met vis of garnalen. Tijdens een stop leerden we een stel kennen uit Den Haag, die in het bezit waren van een stuk Hollandse kaas!!! Ze hadden dit meegenomen voor een van hun vrien den, maar die lustte het niet Geluk kig maar voor ons, want ze gaven ons een lekker groot stuk. dat smaakt na 3,5 maanden reizen echt wel. Nu bezoeken we een van de mediators op Java in Semarang. Maar daarover krijgen jullie meer te horen in onze volgende fax. Vakantieleuze: als je over de helft bent, nadert het einde. Tip: ze willen op eigen benen staan, maar daar is geld voor nodig!!!

Hart van Holland | 1997 | | pagina 19