Ee*. (Ucl v 2\U£*hWb&h. -t*v «Ae*». Hart van Holland/2 juli 1997 pagina 29 Met geuren kun ie sfeer scheppen als met geen ander middel. Men is het er steeds meer over eens, dat een tuin zonder geur niet af is. Opvallende geuren zijn er vooral in de voorzomer. Het is voor de meeste planten de hoofdbloei periode. Klimplanten met geur zijn extra waardevol, omdat ze rijk bloeien èn geuren. En klimplanten hoeven niet perse te klimmen: omdat ze lange takken maken kunnen ze ook heel goed horizontaal langs een hek worden geleid, of over een schuurtje. TIP: Alle klimplanten hebben de neiging om in hoeken en gaatjes te kruipen. Laat ze daarom niet over een pannendak groeien! Zachte kleuren Romantisch en overvloedig bloeiend zijn klimrozen, die op allerlei manieren geleid kunnen worden: tegen de gevel, langs hekken, over bogen, pergola's en standaards, maar ook in oude bomen, of over de gror\d. Voor al deze toepassingen zijn meer of minder sterk groeiende rozen verkrijgbaar. Een ijzersterke is Rosa /Jew Dawn', met zachtroze, gevulde bloemen die licht geuren. Ngw Dawn' groeit fors uit en bloeit meestal door. Pink Cloud' is een roos met een wat steviger kleur, zalmroze. Zéphirine Drouhin' is dieproze en grootbloemig, met eert sterke geur. Bijzonder aan deze soort is, dat hij vrijwel geen doorns draagt. TIP: Klimrozen snoeien is niet moeilijk: in maart een gedeelte van de oude, verweerde takken onderaan wegne men om de plant te verjongen. Op de hoofdtakken alle zij takken tot op 15 cm terugsnoeien. Ook op het balkon Lonicera of kamperfoelie heeft net als de roos een geur die in parfums wordt gebruikt, kamper foelies houden van goede, wat vochtige tuingrond in de zon of gedeeltelijke schaduw. Lonicera periclymenum Serotina' is rijk- bloeiend; de bloemen, vipletrood met geel, verschijnen van juni tot oktober. Daarna draagt Serotina' helderrode bessen, opvallend oranjegeel zijn de geurende bloe men van Lonicera tellmanniana, die in mei en juni bloeit., Een mooie, kleinbladige kamperfoelie soort is Lonicera japonica Hall's Prolific' rijkbloeiend met sterk geurende, van crème-wit naar oranjegeel verbloeiende bloemen, van juni tot september. TIP: Kamperfoelies zijn zo sterk dat ze het ook in bakken op het balkon prima doen. Wanneer ze te groot worden kunt u ze gewoon bijknippen. Ander geurende klim planten Clematis flammula, die tot 5 m hoog groeit, is een plant met zeer welriekende bloemen van juni tot oktober en vormt daarna mooie zaadpluimen. Clematis vitalba de inheemse Bosrank, groeit fors uit met lia nen die wel 15 m lang kunnen worden. De Bosrank bereikt daar mee met gemak de top van een middel-hoge boom. De bloemen zijn roomwit en geuren heerlijk. Ze verschijnen van juli tot sep tember. Een bijzondere soort is de laatbloeiende Clematis rehderia- na, met lichtgele klokvormige bloemen die zaait naar primula s geuren. TIP: Deze kleinbloemige soorten kunt u in het voorjaarflinkterug- snoeien als dat al nodig is. Ze doen het ook op plaatsen waar groot- bloemige soorten moeite hebben. Wel altijd met de voet in de scha duw zetten, bijvoorbeeld achter een heester of een flinke vaste plant. Goed bevestigen Klimplanten staan altijd moo"i, wanneer ze tegen een gevel wor den geleid. Zorg vooral voors ste vig materiaal, bijvoorbeeld een betonmat, staaldraad of dik ge plastificeerd ijzerdraad. Uitge groeide klimplanten worden zwaar en waaien bij storm los omdat ze veel wind vangen. De takken het liefst vastmaken met flexibel binddraad aan een stevige leidraad. Gebruik klossen of keiI- bouten met oog om een afstand van ongeveer van 10 cm tussen de muur en het draad of hekwerk te houden. Dit heeft twee voordelen: Snoeien en aanbinden van jonge takken is veel eenvoudiger, en het komt de gezondheid van de klim plant ten goede: de lucht circu leert beter en de plant zit niet te dicht op een hete muur. Watersport, wandelen of skaten Rotterdam - Het groene gebied tussen Zevenhuizen, Oud-Verlaat, Zevenkamp en Ommoord biedt vele mogelijkheden voor recrea tie. Het gebied vormt een rust punt temidden van de bebouwing van de stad en vele drukke wegen. Heel dicht bij huis is er toch de Mogelijkheid volop te genieten van veel groen en zijn bewoners. De fiets- en wandelpaden langs de Rotte bieden volop gelegenheid voor ontspanning in de natuur. Het strand aan de Zevenhuizer- plas is ideaal en heel bereikbaar voor dagrecreatie. Uiteraard is de Zevenhuizerplas ook heel ge- rLn- L voor watersport. Menig liefhebber van de surfsport kan zijn hart ophalen. Euro Funcenter, gelegen aan de Mrandweg, biedt ook deze zomer eg, fle mogelijkheid binnen één dag volledig onder de Knie te krijgen tegen een aantrek- Keiijk zomertarief. Voor slechts f r worden in een dag tijd alle Kneepjes op het gebied van surfen aangeleerd. Tegen een geringe Wngoeding kan er ook gebruik ójmaakt worden van een surf- P'ank en een pak. Dit is tevens een goede gelegenheid om de nieuwe generatie surfplanken eens uit te proberen, deze zijn de afgelopen nireti narr,elijk erg veranderd. De Panken zijn lichter en handza- er geworden en het optuigen is mpeler door de toepassing van euwe technieken. Op deze ma an is voor iedereen het surfen eze zomer het surfen opnieuw aantrekkelijk, zowel voor degene die in het verleden deze sport heeft beoefend, als voor mensen die nog nooit op een plank hebben gestaan. Het gebied rondom de Zevenhui zerplas leent zich ook uitstekend voor het beoefenen van een vrij nieuwe sport, die snel wint aan populariteit: het skaten. Alle pa den rondom de plas zijn geasfal teerd en voeren door een mooi natuurgebied. Zo is actief bezig zijn en werken aan de conditie tevens een prachtige manier voor ontspanning. Ook hiervoor kan men terecht bij Euro Funcenter. Hier kunnen skates gehuurd voor slechts 15,- per dag en men krijgt een kaart mee van het ge bied. Iedereen die kan schaatsen kan ook skaten en al vrij snel kunnen vrij grote afstanden wor den afgelegd. Ook de conditie wordt vrij snel stukken beter met deze manier van sportief bezig zijn. landde Zevensprong. Er zijn bij dit centrum 11 tennisbanen "beschik baar waarvan vier indoor. Spor ten bij de Zevensprong gebeurt altijd onder leiding van een gedi plomeerde sportleraar. Ook kan er bij de Zevensprong een kegel baan gehuurd worden en de culi naire voorzieningen zijn uitste kend. Zwemmen in open water kan heel goed in Zuid-Holland. Zee, meren en plassen bieden veel mogelijkheden om te zwemmen. Het water is echter niet overal even schoon en veilig. Waar beslist niet zwemmen? bij jachthavens of ligplaatsen van boten; in vaargeulen of bij aanlegplaatsen van ponten en veerboten; bij een gemaal of sluis; bij afvoerleidingen van rio leringen en rioolwaterzuiverings installaties; op plaatsen met veel watervogels; op plaatsen waar kadavers drijven (botulisme ;*op plaatsen waar ratten voorkomen; op plaatsen waar vuil op het water drijft; in water waarin veel algen voorkomen; in grote rivie ren. Duik nooit in onbekend, on diep of troebel water. Zwemmen in open water is overi gens altijd voor eigen risico. Er is meestal geen toezicht en de kwa liteit van het water wordt niet dagelijks gecontroleerd. Kwaliteit Oppervlaktewater is niet te verge lijken meteen zwembad. Wordt in een zwembad de waterkwaliteit voortdurend gecontroleerd in oppervlakte water is dat onmoge lijk. Wel controleren de waterkwa liteitsbeheerders op plaatsen waar veel mensen recreëren elke twee weken het oppervlaktewater op bacteriën, helderheid en de aanwezigheid van blauwwieren. Veiligheid Ook als de kwaliteit van het water goed is kan zwemmen in open water vol risico's zijn. Vaak is de helderheid beperkt zodat duiken heel gevaarlijk wordt omdat men geen scherpe voorwerpen en ob stakels kan zien. Zwemmen in water met veel scheepvaart is uit den boze; in de grote rivieren is het buiten de kribben zeer gevaar lijk. Het water is een stuk kouder en vanaf een schip zijn zwemmers niet te zien. Veel voorzichtigheid is ook gebo den bij het zwemmen in zanawin- plaatsen; het is er diep en er zijn koude stromingen. Allergie en klachten over gezondheid Algen in het water kunnen klach ten als allergie, huiduitslag, jeuk of hoofdpijn veroorzaken. Ook kunnen sommige planten en rup sen op strandjes en zonneweiden irritatie r veroorzaken. Wie (ernstige gezondheidsklachten heeft na het zwemmen in open water wordt aangeraden naar de huisarts te gaan. Ook melding bij de GGD of de. zwemwatertelefoon, is raadzaam. Als er veel klachten zijn over een bepaalde locatie kan dat aanlei dingzijn extra onderzoek te doen of maatregelen te nemen. Botulisme Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen sterven. De bacterie die botulisme veroorzaakt kan zich alleen onder bepaalde omstandig heden vermenigvuldigen. Dat ge beurt dan wel erg snel. Gunstige omstandigheden voor botulisme zijn: een eiwitrijk milieu (dode vogels of vissen, vooral wanneer deze in het water liggen water dat 20 graden Celcius of nog water is (met name ondiep, stilstaand watery wordt in de zo mer snel warm Botulisme bij dieren kan herkend worden aan verlammingsver schijnselen aan kop, nek, vleugels of poten. Er bestaat nogal wat verwarring over het gevaar van botulisme. Wij kennen zeven soor ten botulisme die gelukkig niet allemaal gevaarlijk zijn voor men sen. De meest voorkomende soort in Nederland is in principe alleen gevaarlijk voor dieren, maar voorzichtigheid blijft geboden. Wanneer namelijk een dier dat besmet is blijft liggen, kunnen ook soorten botulisme ontstaan die wel gevaarlijk zijn voor mensen. Met botulisme besmette dieren moeten daarom zo snel mogelijk worden weggehaald. Dit is een taak van de gemeente. Meldt, indien men meent botulis- meslachtoffers aan te treffen, dit zo snel mogelijk bij de gemeente. Bovendien moet men hier niet in het water gaan. Blauwwieren Blauwwieren zijn eigenlijk bacte riën die eruit zien als wier. Als ze gaaf zijn hebben de meeste blauw wieren een blauwgroene kleur; enkele zijn roodbruin. Drijvend aan het wateroppervlak vormen ze een laag die op olie lijkt. Als deze laag dikker wordt en het wier dichter op elkaar drijft, sterven de blauwwieren af en vormen een stinkende brei. Bij het afsterven produceren sommige blauwwie ren giftige stoffen die schadelijk kunnen zijn voor mens en dier. Vergiftigingen door blauwwieren komen alleen via de mond tot stand. Het gif dringt niet door in de huid. Ernstige vergiftigingen doen zich bij mensen zelden voor, omdat zij niet veel water binnen krijgen bij het zwemmen. Kleine kinderen zijn kwetsbaarder om dat zij meer water binnen krijgen en eerder ziek worden door ver- fiftiging. innen twaalf uur na het zwem men in water met blauwwieren kunnen mensen last krijgen van de volgende verschijnselen: hoofdpijn, huiduitslag, maag kramp, misselijkheid, braken, diarree, koorts, een pijnlijke en rode keel. oorpijn, oogirritaties, loopneus of gezwollen lippen. Deze verschijnselen honden onge veer vijf dagen aan er verdwijnen vanzelf. Blauwwieren hoeven niet altijd de oorzaak te zijn van bo vengenoemde ziekteverschijnse len. Ook andere bacteriën en vi russen zijn mogelijk oorzaak; de klachten zijn vaak hetzelfde. Raadpleeg in deze gevallen daar altijd de huisarts. Ziekte van Weil Het is de bruine rat die de ziekte van Weil met zich meedraagt en verspreidt. Mensen kunne besmet raken met de ziekte van Weil door de urine van de bruine rat. De rat plast niet alleen in het water, maar ook aan de kant. Men kan daarom zowel besmet raken in het water als door bijvoorbeeld een wandeling langs de water kant. Bij mensen dringt de ziekte binnen via wondjes aan de huid en via de slijmvliezen van oeen en neus. Wanneer mensen besmet zijn met de ziekte van Weil duurt het vijf tot veertien dagen voordat ze echt ziek worden. De ziekte uit zich in eerste instantie in de vorm van plotselinge hoge koorts, hoofd- en spierpijn, rode ogen, huiduitslag en een stijve nek. Bij deze verschijnselen is het verstan dig de huisarts te waarschuwen, want na een paar dagen tast de ziekte ook de nieren en de lever aan. Uiteindelijk kan de patiënt geelzucht krijgen. Melden Bel altijd de zwemwatertelefoon in geval van botulisme, de ziekte van Weil of gezondheidsklachten na het zwemmen in open water. Hiermee helpt men voorkomen dat andere mensen ziek worden. Het nummer is 070-441 75 50. Ook voor melding bij twijfel over de waterkwaliteit. De provincie plaatst waarschu wingsborden bij verdachte zwem plaatsen. Rosa New Dawn' om Ncssilanto Bron: Zwemmen in oppervlaktewater 1997" van de provincie Zuid-Holland.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 29