dvies bij zelfzorg? Ga naar de apotheek Voorlichtingsavond baggeren Bergse plassen L. Willemen lijstaanvoerder schakers WSV P+R met Interliner 382 naar Den Haag Actie Brievenbus '97 Uitbreiding fietsvoorzieningen station Moeizame winst Flyers Dames 1 Natuurwandeling Zevenhuizerplas VW Boskoop Hart van Holland/8 oktober 1997 Geneesmiddel niet altijd nodig pagina 17 Uitgebreide informatie Beste keus Files Vluchtstrook Van concurrentie tot samen werking Schieland start met baggeren Werkzaamheden tot 31 oktober Te verrichten werkzaamheden Beperkte overlast Basketbal Met hoofdpijn, spierpijn of een schaafwond gaan we doorgaans niet meteen naar de dokter. We wachten tot het overgaat of proberen zelf de klacht te bestrijden met een genees middel dat vrij verkrijgbaar is. Deze middelen worden ook wel zelfzorg geneesmiddelen genoemd. Zelf een oplossing voor de kwaal vinden is op zich natuurlijk prima, maar toch is enige voorzichtigheid geboden. De apotheek is dé plek voor een goed advies. Huis-tuin-en-keukenkwaaltjes worden ze wel eens oneerbie dig genoemd. Daarmee wor den klachten bedoeld als hoofdpijn, verkoudheid, maagzuur, reisziekte of moeite met ontlasting. Met zulke pro blemen gaan we doorgaans niet naar de dokter, maar we proberen er zelf iets aan te doen. Daarom zijn in bijna elk medicijnkastje wel pijnstillers, jo dium, neusdruppels of een middel te gen diarree te vinden. Zelfzorgmiddelen kan iedereen zon der recept bij de apotheek of drogist aanschaffen. Het kan dan om 'gewo ne' geneesmiddelen gaan, maar ook om homeopathische en natuurge- neesmiddelen. Op zich zijn deze mid deltjes redelijk veilig: ze kennen wei nig bijwerkingen en er is ruime erva ring mee opgedaan. Maar toch be staat er een zeker risico. Zo kunnen zelfzorgmiddelen soms bijwerkingen geven als ze in combinatie worden geslikt met medicijnen die een arts heeft voorgeschreven. Ook kunnen ze eikaars werking versterken of ver zwakken. Apothekers raden u daarom altijd aan, zeker bij langdurig gebruik van (recept)geneesmiddelen, ook uw zelfzorgmiddelen bij een vaste apo theek te halen. U kunt het beste zelf even vragen of het zelfzorgmiddel dat u haalt samen kan met de middelen die u al gebruikt. De apotheker heeft de kennis in huis over alle geneesmiddelen en zorgt dus voor de bewaking van uw gezond heid. Ook voor uitgebreide informatie op schrift kunt u terecht in de apo theek. Over zelfzorg zijn er bijvoor beeld folders waarin wordt uitgelegd wat u zelf kunt doen bij veel voorko mende kwalen als verkoudheid en griep, hoest en diarree. Een belangrij ke boodschap in deze folders is dat te lang 'zelf dokteren' geen goed idee is. Als de kwaal ondanks het zelfzorg middel binnen enkele dagen niet over is (of niet duidelijk minder wordt), wordt een bezoek aan de huisarts aan geraden. De apotheek staat garant voor een deskundig en persoonlijk advies. Soms betekent dit dat mensen zonder geneesmiddel de apotheek verlaten, omdat er andere oplossingen zijn om van het probleem af te komen. Komt er toch een zelfzorgmiddel aan te pas, dan zal de apotheker kritisch kijkten welk middel voor de consument de beste keus is. Gaat het bijvoorbeeld om een middel tegen hoest, dan is het belangrijk eerst te weten om wat voor soort hoest het gaat. Is het een krie- belhoest, of is hét een hoest waarbij slijm wordt opgegeven? Elk soort hoest heeft namelijk zijn eigen 'zelf zorgbenadering'. Bij de keuze van pijnstillers zal de apotheek in de meeste gevallen paracetamol advise ren. Dit is een veilig middel dat heel weinig bijwerkingen heeft. Bedenk wel dat pijn een signaal is van het lichaam dat er ergens iets niet goed is. Bij hoofdpijn maant ons lichaam ons tot rust, zodat de span ning afneemt en de hoofdpijn kan ver dwijnen. Met uw vragen over het voorkomen en verhelpen van eenvoudige kwaal tjes, zoals hoofdpijn en verkoudheid, kunt u terecht in de apotheek. Ga dus voor een vakkundig advies naar uw eigen apotheek! Sinds de zomer heeft Interliner 382 van Boskoop en Waddinxveen naar Den Haag v.v. een nieuwe halte bij de carpoolplaats in de oksel van de Beije- rincklaan en de afrit Waddinxveen van de Al 2 utrecht-Gouda-Den Haag. Automobilisten die de dagelijkse files op de A12 naar Den Haag beu zijn kunnen nu hun auto parkeren en zich met de Interliner naar Den Haag laten rijden (P+R). Dagelijks komt de A12 voor in de file berichten op de radio. Staat de Utrechtsebaan in Den Haag niet vast dan is er wel en file te melden op het traject Zevenhuizen-Zoetermeer. Zo wel 's ochtends als 's middags is er sprake van toenemende hinder en vertraging op de Al 2 in beide richtin gen op diverse trajecten tussen Gou da en Den Haag. Een van de mogelijk heden om de files te vermijden is de auto te laten staan en het openbaar vervoer te nemen. Bij de halte P+R A12 de auto parkeren en met Interliner 382 verder te reizen is zo'n mogelijkheid. Vanaf de P+R A12-halte is Interliner 382 in ca. 35 minuten op Den Haag CS, waarbij onderweg diverse werkgebie den aangedaan worden: Brinkhage te Zoetermeer, Binckhorst en Bezuiden- hout in Den Haag. De Interliner is zo snel omdat op de gehele route diverse doorstromingsmaatregelen voor de bus zijn getroffen. Vooral de busbaan en het gebruik van de vluchtstroken langs de Al 2 bieden voordelen. Met alle wegbeheerders is continu over leg om de doorstroming te blijven verbeteren. Regelmatig zullen de re sultaten hiervan zichtbaar worden. Interliner beschouwt de automobilist als de belangrijkste doelgroep waar uit de nieuwe reizigers getrokken moeten worden. Met een hoge kwali teit probeert Interliner met de auto te concurreren. Met succes, want tus sen de 10 en 15% van de reizigers in de Interliner maakte dezelfde reis voor heen met de auto. Dat Interliner soms ook niet zonder de auto kan blijkt de combinatie P+R. Hier combineert ZWN het beste van beide: de auto als snel voor- en natransport op maat (een zeer geringe overstaptijd) en de Interliner als snel en comfortabel ver voer naar Den Haag. Op woensdag 15 oktober organiseert het hoogheemraadschap van Schie land een voorlichtingsavond over het baggeren van de Bergse Plassen. Deze voorlichtingsavond begint om 20.00 uur in de Terasszaal van restaurant Lommerrijk aan de Straatweg 99 in Rotterdam-Hillegersberg. De onzekerheden die heersten rond het wegbaggeren van zinkverontreiniging in de Berg se Plassen zijn inmiddels opgelost. De financiering is rondgekomen en het algemeen bestuur van Schieland is met het project akkoord gegaan. De werkzaamheden worden binnenkort gestart en zullen naar verwachting on geveer vijf maanden in beslag nemen. Schieland bereidt de uitvoering voor 'n samenwerking met de provincie cuid-Holland en de Deelgemeente Hil- 'egersberg-Schiebroek. Het baggeren zal de komende maanden voorname- ji- 'n de Bergse Achterpias plaatsvin oen. De waterbodem is hier ernstig verontreinigd. Hoewel er geen sprake 15 van een direct gevaar voor de volks gezondheid is baggeren noodzakelijk aangezien er een kans bestaat dat de zinkverontreiniging zich verspreidt naar het grondwater. Ook voor een goede ecologische ontwikkeling van Oe Bergse Plassen is het beter dat de oagger wordt verwijderd. De over- g'ocatie voor de verontreinigde baggerspecie is gepland op het open bare terrein naast Lommerrijk. Van daaruit zal in totaal circa 50.000 m3 baggerspecie worden afgevoerd naar een sportlocatie. De totale kosten voor het project worden opgebracht door het Rijk, de Provincie en het hoogheemraadschap van Schieland en bedragen enkele miljoenen gul dens. De begeleiding van de uitvoe ring wordt uitbesteed aan Ingenieurs bureau Havenwerken van Gemeente werken Rotterdam. De voorlichtingsavond op 15 oktober is vooral bedoeld voor omwonenden en gebruikers van de Bergse Plassen. Daarnaast worden ook eigenaren van huisjes op de eilanden in de Achter- plas uitgenodigd. Tijdens de voorlich tingsavond wordt uitleg gegeven over de noodzaak en de uitvoering van de baggerwerkzaamheden. De avond is vrij toegankelijk voor andere belang stellenden. De zaal gaat open om 19.30 uur. Moerkapelle - De Moerkapelse kerken verspreiden deze week in Moerkapel le het boekje "Levensbelangrijke vra gen". Wie na het lezen van dit boekje vragen heeft kan contact opnemen met G. Mulder: 079-5931625 of J. Mole naar: 079-5932509. Opa en oma Houweling h.g. met jullie 55-jarig huwelijk. De Zoetermeerders Waddinxveen - Op maandag 6 oktober maakte NS een begin met diverse werkzaamheden op station Waddinx veen. Om het voorzieningenniveau voor treinreizigers te verbeteren, wordt het aantal stallingsplaatsen voor fietsers uitgebreid. Hierdoor verwacht NS teven een einde te ma ken het 'fietskwakken' in en rond het station. Daarnaast krijgt het stations gebouw een frisse schilderbeurt. NS hoopt hiermee het verblijf op het sta tion aangenamer te maken. Om beter te kunnen voldoen aan de grote vraag van treinreizigers naar een fietskluis, wordt het aantal fiets kluizen fors uitgebreid van 35 naar 90 stuks. Ook worden er 60 extra fietsklemmen bij geplaatst. NS hoopt hiermee een halt toe te roepen aan het probleem van de 'fietskwakkers' en de toegan kelijkheid van het station te verbete ren. In de eerste fase van de uitbrei ding worden 20 fietsklemmen bijge plaatst. Na de sloop van het bordes van de oude goederenloods worden de overige 40 klemmen geplaatst. Het golfplaten dak van de bestaande fietskluizen wordt vervangen door stalen dakplaten. Deze zijn 'vandaal- bestendiger' waardoor de huurder van een kluis meer veiligheid voor zijn fiets wordt geboden. De uitbreiding van de fietsenstallin gen vindt plaats aan de voor- en ach terzijde van het stationsgebied. De werkzaamheden bestaan uit het ing raven van voedingskabels voor elek tra, het aanleggen van nieuwe bestra ting en het plaatsen van nieuwe units met fietsklemmen en kluizen. In de periode tot en met 31 oktober zijn er tevens schilders aan het werk op station Waddinxveen. Het buiten werk van het stationsgebouw, alsme de een aantal objecten in de nabije stationsomgeving, worden voorzien van een nieuwe verflaag. Reizigers worden met informatiebor den op de stationslokatie geïnfor meerd over de werkzaamheden. Tij dens de werkzaamheden streeft NS ernaar om de overlast voor reizigers tot een minimum te beperken. Waddinxveen - Dames 1 behaalde een zwaar bevochten overwinning op SVO uit De Meern. Heren I verloor de uitwedstrijd in Zeist tegen BZ'72. Winst voor Meisjes Junioren en verlies voorde mini's. Dames 1 had geen makkelijke avond. De tegenstander SVO streed met volle overtuiging en er ontstond een gelijk opgaande wedstrijd, waarbij verdedi gend goed werd gespeeld, aanvallend was het te gehaast. Flyers keek in het begin tegen een achterstand aan, maar geleidelijk kwamen de Waddinx- veense dames op gelijke hoogte en de ruststand was met 26-25 in het voor deel van de thuisclub. De tweede helft gaf eenzelfde beeld, alleen nam Flyers steeds een voorsprong van een punt of zeven, maar SVO knokte zich tel kens terug. Rond de zestiende minuut ging het kaarsje bij SVO uit en bleef Flyers de voorsprong behouden en de eerste winst in deze competitie was binnen. Uitslag: 56-48. Topscorers: Anita van Unen en Nathalie Gielliet, ieder met 11 punten. Heren 1 vertrok vol goede moed rich ting Zeist voor de wedstrijd tegen BZ'72. Al gauw bleek dat Flyers een off-day had. Verdedigend wilde het nog wel lukken, maar aanvallend bleef de vorm onder de maat. Open kansen werden gemist en de redelijke grote nederlaag was verklaarbaar. Uitslag 64-46. Meisjes Junioren 1 had de handen vol aan tegenstander Zoebas. Het werd een spannende en sportieve wed strijd, waarbij Flyers het betere van het spel had, maar Zoebas steeds wist terug te komen, maar uiteindelijk toch het hoofd moest buigen. Uitslag 48-40. Topscorer; Suzan Tholenaar met 17 punten. Jongens mini's speelden een leuke wedstrijd tegen Voorburg. Drie perio des was er sprake van een gelijk op gaande strijd. Jammer was het dat periode drie ruim werd verloren. Hierdoor geeft de uitslag de verhou ding in het veld niet weer. Uitslag 21- 39. Topscorer: Sebastiaan Overdam met 6 punten. Vrijdag H) oktober om 21.00 uur in de Duikelaar Heren 1 tegen Utrecht Bull's. Zondag om 17.45 uur speelt Heren 1 in de Duikelaar de bekerwed strijd tegen Onze Gezellen uit Haar lem. Zaterdagmiddag 11 oktober organi seert Natuur- en Vogelwacht "Rotta" een natuurwandeling rond de Zeven huizerplas. In een jaargetijde waarin de vogeltrek volop aan de gang is, is er altijd wel wat te zien. Grote groepen vogels komen hier uitrusten en weer krachten opdoen voor de verdere reis naar het warme zuiden, anderen blij ven hier de winter doorbrengen, weer anderen zoals de meeuwen gebruiken de plas als slaapplaats. In de struiken en bomen langs de plas zijn vaak groepjes kleinere vogels te horen en te zien. De wandeling begint om 14.00 uur bij restaurant De Strandgaper; duur van de wandeling 1,5 a 2 uur. Deelnemers wordt aangeraden een verrekijker mee te nemen. Informatie bij Cor Noorman, 010- 5216787. De VW Boskoop heeft in de voorver koop onder andere: "BZN" op 8 no vember 1997 inAhoy Rotterdam; "Joe de musical" van 25 december tot en met 31 maart 1998 in het Ned. Con gresgebouw Den Haag; "André Hazes" op 27 oktober 1997 in Ahoy Rotter dam; "Awakenings II" in de Wester gasfabriek op 11 oktober 1997 in Am sterdam; "The New Amadeus" met Tom Parker op 20 oktober 1997 in het Ned. Congresgebouw Den Haag; "Wibi Soerjadi" op 19 oktober 1997 in het Concertgebouw Amsterdam; "Misa Criola" op 24 november 1997 in het Concertgebouw Amsterdam; "An nie" van 12 tot en met 29 november in het Ned. Congresgebouw Den Haag. Voor inlichtingen: 0172-214644. Waddinxveen - De strijd om de koppo sitie van de waddinxveense Schaak vereniging WSV had weer betrekking op de 5e ronde van de huishoudelijke competitie, welke voor donderdag 2 oktober op de rol stond. Verrassend ook nog altijd een aantal schakers, die hun schaakpositie met de beste 10 van Waddinxveen kunnen meten, dit in tegenstelling tot voor gaande jaren. De partij van de avond betreft de strijd tussen koploper T. Wiersma en L. Willemen (2) met de zwarte stuk ken. Aanvankelijk een gelijkopgaande strijd, maar naarmate de partij vor derde, kreeg de uitdager meer grip op het spel, wat uitmondde in een sterk optisch overwicht en uiteindelijk na de nodige schermutselingen resul teerde in een regelmatige overwin ning. Hiermede werd de koppositie overgenomen door L. Willemen. Een verrassend hoge positie voor A. Prins (3), die na een stevige pot tegen stander A. Versluis (5) wist te ver slaan en met deze punten op zak zelfs de tweede plaats heeft gepakt. Nog een nieuw gezicht bij de beste 10 is A. van der Starre (4), die zijn positie wist te verstevigen door M. Moerland (6) onder de tafel te spelen. Ook na een knappe partij de winst voor A. Kardol (7), die de niet geringe W. Hennink een lesje gaf en tevens zijn hoge positie wist te verstevigen. C. Asscheman moest lossen verlies tegen H. van Woudenberg. In de subtop was een opvallende pres tatie weggelegd voor T. Goor, die in een ijzersterke partij met zelfs een betere stelling op de 64 velden kam pioenskandidaat E. Philipse op remi se wist te houden. Verder overwinnin gen voor B. Jansen, H. de Roodt en P. de Louw tegen C. Klaassen, A. van Nieukerke en J. de Bock. In het middengedeelte waren de ver liezers J. Ponsioen, A. Hennink en D.J. van Offeren tegen respectievelijk J. van de Haven, G. van de Knaap en N. Dannis. Verder leverde (ex-jeugdlid) V. Coevert een uitstekende prestatie door J. van Sandijk aan de zegekar te binden. In de kelder van de schaakdivisie op nieuw een nederlaag voor G. Toren beek tegen J. van Oort; J. Muit hield B. Loef eronder, J. Stam weet zich voor minimaal nog een week bij de onder ste regionen te handhaven door een verliespartij tegen W. van de Hoek en H. Stouten kroop naar de midden groep door zich de sterkste te tonen tegen C. Alblas. Een knappe prestatie werd geleverd door H. Verwaal, die T. Kuiper op remise wist te houden en J. van der Heiden won met de nodige moeite van T. Bronk. Als laatstge noemde een winnende H.E. van Offe ren ten koste van L. Coevert.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 17