St. Nicolaasactie De Zonnebloem De toekomst van de democratie 8X8 8X8 Informatie-avond artrose en bewegen Gouda bij kaarslicht 1997 Concurrent TZM pakt de winst Eerste hulp... iedereen kan het! Ruilbeurs postzegels Inloopmiddag borstkankerpatiënten Natuurwandeling met Rotta Moerkapelle neemt koppositie over Smadelijke nederlaag Moerkapelle 1 Hart van Holland/5 november 1997 pagina 17 Giro Rjjnwoude - Ook dit jaar organiseert de Zonnebloem afdeling Rijnwoude de actie "Zon in de schoorsteen". Deze actie wordt rond Sinterklaas ge houden. Gezonde mensen maken een pakje voor een langdurig zieke, licha melijk gehandicapte of hulpbehoe vende oudere. 4an zeer velen van hen gaat het sin terklaasfeest ieder jaar ongemerkt voorbij. De bedoeling is die mensen te laten merken dat ze er ook bij horen, dat ze niet vergeten worden. Het hoeven geen dure cadeaus te zijn, dat is niet de bedoeling. Het gaat om het gebaar, om een aardige attentie, liefst feestelijk verpakt en zo mogelijk vergezeld van een rijmpje, briefje of tekening. De Zonnebloem hoopt dat ook dit jaar veel mensen een pakje willen maken. Iedereen kan aan de actie meedoen. Wie iemand met een pakje wil verras sen kan contact opnemen met me vrouw A. Nagy, telefoon 071-3413443, mevrouw B. Kouwenhoven, telefoon 0172-588349 of mevrouw A. van Dam, telefoon 079-3310252. Regio - Hans Vertegaal, politicoloog en stafmedewerker van het NIVON, houdt donderdag 13 november, op uitnodiging van het Humanistisch Verbond Midden-Holland, een inlei ding over "De toekomst van de demo cratie". Een ieder die over dit onder werp wil meedenken en -praten is van af 20.00 uur welkom in 't Brandpunt aan de Turfmarkt 58 in Gouda. Nederland behoort tot de landen met een lange democratische traditie. Weinig mensen zouden van die tradi tie afstand willen doen. Toch is er veel onvrede over de wijze waarop politie ke partijen en politici aan hun demo cratische rol invulling geven. De grote partijen zijn nog maar nauwelijks van elkaar te onderscheiden, luidt een veelgehoorde klacht. Omgekeerd kij ken veel politici met enig wantrouwen naar de 'calculerende' burger. Is het democratische systeem aan vernieu wing toe? Zullen de grote politieke partijen nog verder naar elkaar toe groeien of zullen de onvolkomenhe den van de markteconomie en de kri tieke toestand van het milieu tot nieu we polarisatie leiden? En: heeft de overheid een taak in het formuleren van een politieke moraal, nu de ker ken daarin hun rol verloren hebben? Er is een inloopmiddag voor borst kankerpatiënten op woensdagmid dag 12 november van 14.00 tot 16.00 uur in het patiëntenservicebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hart ziekenhuis in Gouda (ingang Jan van Beaumontstraat). Veel vrouwen hebben op het moment dat er borstkanker wordt geconsta teerd, of tijdens of na de behandeling vragen en/of problemen. Uit ervaring blijkt dat zij het prettig vinden om hierover met lotgenoten te spreken en van gedachten te wisselen. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een ge sprek zijn woensdagmiddag 12 no vember Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkan kerpatiënten) aanwezig. Voor vragen over deze inloopmiddag: Noortje van Wel, telefoon 0182- 617627 of Coby Schuiling, telefoon 0182-342660. 0p zaterdag 8 november wordt een natuurwandeling gehouden in de Bleiswijkse Zoom. Een herfstwande- ling waarin de deelnemers kennis kunnen maken met kaler wordende bomen, vochtige bodems met padde stoelen, als het niet te veel vriest ten minste want daar kunnen ze niet te gen. Andere vogels dan in de zomer maanden. Nu bijvoorbeeld kramsvo gels, koperwieken, en andere moge- Iijkgroepen kleinere vogels zoals vink en putter. Start om 14.00 uur bij restaurant 't Zeeltje aan de Kooilaan in Bleiswijk. Duur van de wandeling 1,5 a 2 uur. Bereikbaarheid: met auto via Meren- weg vanaf Hoekeindseweg of door de Bleiswijkse Zoom van twee kanten, met de fiets of te voet via meerdere routes, met openbaar vervoer is lo pen vanaf de halte aan de IJsvogellaan (bij de vijver) de kortste route. Inlichtingen: 010-5214291. Jan R... staat nooit in de krant. Maar 6 nov. is het zover!! wantbessie? Het is echt waar, Piet en Wil 31 -10 40 jaar een paar! H.G. de kinderen Lieve Michel Hoogendoorn van harte gefeliciteerd met je 27e verjaardag xxx Karin Hoera, zondag 9=11 wordt Pascal 1 jaar Veel kusjes van Jasper, papa en mama Lieve juffrouw Bosch bedankt voor alles, ik blij lekker doorzwemmen bij u hoor! Groetjes van Jesper Jonker Piet en Wil van harte met jullie 40-jarige (v)echtvereniging. Oop en oma van Drunen. Ook een gratis kleintje plaatsen? Vul de bon in op pagina 18! Wee^ Tj wat Ducienne jfpicrdys(rofi« is? Vat is dae spieren sfeecLs slapper worden en als je groof wordt doen *e .hef •helemaal niet meer. Alleen je hoofd blijft goed- W"ist U dat je hart ook een spier is? Dan begrijpt U waarom je met. de >iel?fe van Duchenne nief oud wordt in op de 3S00 jongens hee£f lief. ifun ouders hebben >ich internationaal verenigd °m *e een befere kans van leven fe geven Voor onderhoek is geld nodig, veel geld nodig- ifet "Pa T'eTiZ Project Kerkstraat 2,%3, lOty _A.rristercLam Regio - Op 18 november organiseert de Gezondheidswijzer van De Vier- stroom een informatie-avond over 'artrose en bewegen'. Een revalidatie arts en een fysiotherapeut houden inleidingen over dit thema. De Vereni ging van Reumapatiënten is aanwezig met informatiemateriaal. De avond is bedoeld voor mensen met artrose en voor belangstellenden. De bijeen komst vindt plaats op de Antwerpse- weg 7 in Gouda en duurt van 20.00- 22.00 uur (ontvangst 19.45 uur). Artrose is een aandoening van het kraakbeen in de gewrichten. Onge veer één op de vijf mensen van 55 jaar en ouder heeft artrose. Bij artrose neemt de kwaliteit en de hoeveelheid kraakbeen langzaam af. Het kraak been zorgt er normaal gesproken voor dat grote krachten in een ge wricht opgevangen worden. Artrose veroorzaakt op den duur pijn, stijf heid en bewegingsbeperking. Bewegen kan een belangrijk onder deel zijn van de behandeling van art rose. Door beweging wordt kraak been 'wakker gemaakt' en behoudt het zijn functie. Spieren, pezen en banden rondom het gewricht, die meehelpen om schokken op te van gen, kan men door regelmatige licha melijke activiteit versterken. Mensen die meer gaan bewegen ervaren soms minder pijn. Niet elke vorm van bewe ging is geschikt. Op de bijeenkomst wordt besproken welke bewegings vormen in aanmerking komen. Op dé informatie-avond houdt de heer J.G.M. Rutten, revalidatie-arts in het Groene Hart Ziekenhuis, een inlei ding over 'artrose en bewegen'. Hier bij komt aan bod wat artrose is en welke rol bewegen in de behandeling kan spelen. Een fysiotherapeut van Fysio Visiq vertelt op welke manier mensen met artrose kunnen blijven bewegen en welke bewegingspro gramma's er te volgen zijn. In verband met het beperkte aantal plaatsen in het noodzakelijk dat men zich vooraf voor de informatie-avond opgeeft, en wel voor 13 november bij de Gezond heidswijzer (0182-594658) of de Zorg lijn (0182-594500). De kosten voor deelname bedragen 5,=; leden van De Vierstroom krijgen op vertoon van hun ledenpas ƒ2,50 korting. Voor meer informatie over artrose kan men terecht bij de Gezondheids- wijzer van De Vierstroom. In de maand november richt de Gezond heidswijzer een themahoek in over artrose en bewegen. De Gezondheids- wijzer is geopend op maandag van 13.30-17.00 uur en op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-15.00 uur. Be zoekadres: Boelekade 1 (hoek Spoor straat en Boelekade, ingang thuis zorgwinkel), telefoon 0182-594658. Gouda - Op 16 december zal Gouda weer de naam 'kaarsenstad' eer aan doen, zoals inmiddels meer dan 40 jaar traditie is. Het eeuwenoude stadhuis op de Markt wordt dan door vele kaarsen achter de glas-in-lood ramen in een feeërieke sfeer gezet. Ook van de hui zen rond de Markt en omgeving straalt de warme gloed van het kaars- acht naar buiten. Als hoogtepunt kan daarbij de ontsteking van de lichten in de, door de gemeente Kongsberg in Noorwegen geschonken, kerstboom voor het stadhuis worden meege maakt. Tijdens de middag strooit het Hemo- aycarillion in de St. Janskerk zijn klan ten over de stad en wordt er op ver scheidene plaatsen gemusiceerd. Vanaf 17.45 uur wordt op de Markt de mobiele beiaard bespeeld en vanaf 19.00 uur is er een muzikaal optreden bij de kerstboom door koor, orkest en beiaard, gevolgd door samenzang met het publiek. Na ontsteking van de verlichting in de boom wordt in de nabij gelegen St. Janskerk een promenadeconcert ge houden alsmede kerstsamenzang in vele andere kerken. Het museum Ca- tharina Gasthuis en het Verzetsmu seum Zuid Holland zijn open voor bezoek (de entree is gratis!), en ook daar worden muziekuitvoeringen ge geven. Tevens wordt dit jaar voor het eerst een 'Kaarsjesmarkt' georganiseerd, van 11.00 tot 21.00 uur op de Markt, voor het Waaggebouw. In de kramen creatieve deelnemers met droogbloe men, kerstkaarten, glaskunst, hout snijwerk en typisch goudse produc ten. Bezoekers wordt aangeraden zoveel mogelijk met het openbaar vervoer te komen. De NS zet extra treinen in. Automobilisten komende vanaf de rijksweg worden naar diverse par keerterreinen aan de rand van de stad geleid. Vandaar wordt een gratis pen deldienst naar het centrum onder houden van ongeveer 17.00 tot 22.00 uur. Moerkapelle - Voetbalvereniging Moerkapelle won afgelopen zaterdag in een zeer emotionele en tumultu euze wedstrijd met 2-1 van concur rent en het op dat moment de ranglijst aanvoerende FC Boszoom uit Rotter dam. Door deze overwinning voeren de Moerkapellenaren nu de ranglijst aan met 16 punten uit acht wedstrij den. Zij moeten deze positie wel delen met Berkel. Door een beter doelsaldo werd Berkel bovendien kampioen van de eerste periode. FC Boszoom, dat een zeer luidruchti ge en onprettige supportersschare had meegenomen, speelde een hard en soms grof spel. De scheidsrechter Molenaar trok in de eerste helft dan ook al enkele keren de gele kaart. Na dat Edwin Zuierveld net voorlangs had gekopt, opende Moerkapelle in de 30e minuut de score. Peter Zijder hand trok de bal scherp voor en Mar tin Lekkerkerk rondde bij de eerste paal goed af (1-0). In de tweede helft kwam Moerkapelle na een kwartier op 2-0 toen Peter Zijderhand van grote afstand in schoot. Direct hierna kwam Boszoom met tien man te spelen na een tweede gele kaart van hun aan voerder. Boszoom ging nog harder spelen en hun publiek werd nog luid ruchtiger. Toch kwam de ploeg terug tot 2-1toen het een strafschop wist te verzilveren. Een kwartier voor tijd kende Moerkapelle nog maar negen tegenstanders, dit na een harde tack le van een Boszoom speler. Zaterdag 8 november moet Moerka pelle op bezoek bij Gouda. Moerkapelle 2 won met 1-0 van Be Fair 4 door een doelpunt van Michel Mets. Moerkapelle - Het eerste team van schaakvereniging Moerkapelle is de competitie in de RSB op rampzalige wijze begonnen. Dit eens zo glorieuze achttal werd in eigen huis vernederd met 1,5-6,5. Tegenstander Charlois/ Europoort 2 uit Rotterdam, pas gepro moveerd, beleefde in Op Moer een vervroegd "heerlijk avondje". Gerard van Ommeren. Dick Bac, René Ordel- man, Ben van Geffen, Maarten Vroegindeweij en Marcel de Haan de den allen het punt cadeau aan de te genstander. Alleen Wim Vroeginde weij speelde remise, terwijl Wouter Vroegindeweij als enige won. In de onderlinge competitie werd bij de senioren de achtste ronde ge speeld. Uitslagen: Jesse van Elteren - Bart van Putten 1-0; Hugo van Elteren - Mark van Putten 0,5-0,5; Jan Blok - André Corpeleijn 1-0; Gerrit van Meet- eren - Sander Hertog 0-1; Aart-Jan van Vliet - Walter Wortman 1-0; Ton van Delden-Jan van Helden 1-0; Henk van Putten - Arie Hoogduijn 0-1; Henk Doornhein - Marius van Vuuren 0-1. Stand aankop: 1. Jacques de Lange, 2. René Ordelman, 3. Ben van Geffen. De jeugd schaakte de zevende ronde. Uitslagen: Peter van Vuurde - Aart-Jan van Vliet 0-1; Jan van Helden - Kevin Bakker 1-0; Michael van Eijk - Michiel Rensen 0-1; Stefan Rensen - Pieter van der Werff 1-0; Sander Hertog - Ron Droog 1-0; Jasper Kamp - Patrick Stam 1-0; Glenn Krijgsman - Saskia Droog 0- 1; Martijn van der Heijden - Dick de Wild 0-1Pieter Perdijk - Annemie van der Torren 1-0; Norman van Rhijn - Lieke van der Werff 0-1; Matthias Freeke - Rob van Helden 1-0. Stand aan kop: 1Aart-Jan van Vliet, 2. Jan van Helden, 3. Michiel Rensen. Moerkapelle - De thuiswedstrijd van het eerste team van TZM tegen naaste concurrent VW 4 uit Leidschendam, is met 4-6 verloren gegaan. Voor de wedstrijd stond VW met één punt voor op TZM op de op twee na onder ste plaats. Om degradatie te ontlopen zal deze tegenstander toch gepas seerd moeten worden. Ad van Heij- ningen en Guus van Amerongen won nen twee partijen. Hans Smit won geen partij. De dubbel werd nipt ver loren. Het tweede team won de moeilijke uitwedstrijd tegen NTTC 4 uit Nieu- werkerk aan den IJssel met 4-6. Door deze uitslag blijft dit team mee draaien om het kampioenschap. Coerd van Kasteel won drie partijen, Gerard Reijm twee en Hans Hol één. Team 3 speelde in de thuiswedstrijd tegen Kwiek 11 uit Waddinxveen met 5-5 gelijk. Simon Wondergem en Kas- sem Srour wonnen 2 partijen. Anne Duursma won 1 partij. De dubbel werd verloren. Het vierde team verloor uit tegen Vriendenschaar 19 uit Gouda met 6-4. Kees de Wilde won twee partijen. John Meurer en André Te Paske won nen er één. De dubbel werd verloren. Het vijfde team verloor de uitwed strijd tegen Ilac 12 uit Gouda met 8-2. Er werd door TZM met twee man ge speeld, waarvan Walter Micke en Al- bert Thunissen beiden een partij won nen. De dubbel verloren ze. 'Het Oranje Kruis' heeft in de maand september en oktober landelijk een poster verspreid om de EHBO-cur- sussen onder de aandacht te bren gen. De posters hangen onder meer in wachtkamers van huisartsen en in openbare bibliotheken. Eerste hulp bij ongelukken. Iedereen die dit leest maakt zich een andere voorstelling: sommigen zien kleu mend vrijwilligers met hun verband- tas langs het veld staan; andere voe len de hete thee weer op hun arm branden, weer anderen ruiken nog het verbrande rubber van een nood stop. Een enkeling vindt het allemaal maar onzin, want hèm overkomt zo iets toch niet. Of toch? Als er dan wat gebeurt? En de ambu lance is er nog niet? En ze staan je allemaal aan te gapen, maar niemand steekt een hand uit? Ter zake kundige hulp in afwachting van de komst van deskundigen heeft levens gered; heeft gezorgd dat het allemaal niet nog erger werd; heeft gezorgd dat het slachtoffer zich niet zo vreselijk eenzaam en hulpeloos voelde. Meer dan 300.000 mensen zijn mo menteel in het bezit van een EHBO- diploma, en toch zijn dat er nog veel te weinig. Wie er zeker van wil zijn dat er een EHBO'er in de buurt is als er wat gebeurt zou zelf het diploma kunnen halen! De EHBO-verenigingen in het gehele land geven de EHBO-cursus- sen. Gouda - De Vereniging van Postzegel verzamelaars "Gouda" organiseert op zaterdag 8 november haar halfjaar lijkse ruilbeurs in gebouw "Het An ker", Emmastraat 49 in Gouda. De ruilbeurs wordt gehouden van 10.00 -16.00 uur. De toegang is gratis. Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Tijdens de ruilbeurs zullen er een aan tal handelaren aanwezig zijn. De Vereniging van Postzegelverzame laars "Gouda" telt ongeveer 600 leden en houdt, in principe, elke laatste maandag van de maand (met uitzon dering van juni, juli en augustus) een ledenbijeenkomst. Evenals op de ruilbeurzen is er tijdens de ledenbijeenkomsten ruim de gele genheid om onderling te ruilen. Te vens zijn er ook handelhren aanwezig. Voorts wordt er op elke ledenbijeen komst een veiling georganiseerd, waarbij mer. op zeer voordelige wijze postzegels, stockboeken en dergelij ke kan verwerven. Ook is er tijdens elke ledenbijeenkomst een filatelisti sche verloting. In de maand november wordt de bij eenkomst (op dinsdag) gehouden in Waddinxveen (café-restaurant De Unie), de overige maanden in Gouda (gebouw 't Anker). Gelet op de vele leden die van buiten Gouda komen, mag worden gesteld dat de vereniging een duidelijk regio naal karakter draagt. Geïnteresseerde postzegelverzame laars uit Gouda en omstreken die nog niet bij een vereniging zijn aangeslo ten, kunnen tijdens'de ruilbeurs vrij blijvende informatie verkrijgen over de activiteiten van de vereniging.

Hart van Holland | 1997 | | pagina 17