bat merkt u in mm1 portemonnee Nieuwjaars receptie Zevenster BERICHTEN Mantelzorgers vaak dubbel belast Voorlichtingsavond voor zwangeren <8* Inloopmiddag borstkanker- patiënten Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Young Vips on Tour Koffie-ochtend Hart van Holland/6 januari 1999 pagina 15 GETUIGEN GEZOCHT P L I T I E vervolg van pagina 3 Boskoop Minder energiegebruik, minder broeikasgedaar. Zuinig omgaan met energie Belasting op arbeid wordt lager, belasting op energie hoger. Zorg om het milieu Graadje minder Als elk huishouden twee spaarlampen gebruikt, besparen we evenveel als het jaarlijkse stroomgebruik van alle huishoudens in Eindhoven. Een extra stimulans Meer informatie Zevenhuizen -Dinsdagochtend 5 ja nuari waren de bewoners, vrijwilli gers en personeelsleden van Zorg centrum de Zevenster in de gelegen heid elkaar het beste toe te wensen voor 1999. De voorzitter, de heer Hoogendoorn, wenste alle aanwezi gen een goed laatste jaar van de eeuw toe, waarbij hij de wens uit sprak om volgend jaar met elkaar het nieuwe millennium in te gaan. Regio - Op woensdag 13 januari van 14.00 tot 16.00 uur wordt een inloop middag voor borstkankerpatiënten georganiseerd in het patiëntenservi cebureau op de Jozeflocatie van het Groene Hartziekenhuis in Gouda (in gang Jan van Beaumontstraat). Veel vrouwen hebben op het moment dat er borstkanker wordt geconsta teerd, of tijdens of na de behandeling vragen en/of problemen en vinden het prettig hierover met lotgenoten te spreken. Voor het geven van informatie, het beantwoorden van vragen of een ge sprek zijn Noortje van Wel en Coby Schuiling van het LCBB (Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkan kerpatiënten) aanwezig. Voor meer informatie: Noortje van Wel: 0182-617627 of Coby Schuiling, 0182-342660. Wie heeft er op 01 -01 -1999 om ca. 21.00 uur iemand uit het pand "voorheen sig. mag. P.J. Heij" zien komen, of daar iemand naar binnen zien gaan? Telefoon (na 18.00 uur): 0182-518831 Henk en Tineke van De Strandgaper, de salades waren heerlijk! nogmaals bedankt. Drukkerij Elgersma Moerkapelle - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Moerkapelle, houdt op 13 januari haar maandelijkse bijeenkomst in dorpshuis Op Moer. Aanvang 20.00 uur. Op de eerste bijeenkomst van het laatste jaar van deze eeuw wordt de jaarvergadering gehouden. Na de pauze wordt de avond verzorgd door Marianne Schlichting en enkele leden van de literatuurclub van de afdeling Moerkapelle. Zij vieren dit seizoen hun tienjarig bestaan. Gouda - De Stichting Go-Jazz organi seert, in samenwerking met Muziek en Theater Netwerk, op zondag 10 januari in de Agnietenkapel een dub belconcert in het kader van de Young Vips Tour. Twee talentvolle groepen, Cousin X en 1 Step, 7 Seas, treden op en laten het publiek kennismaken met de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de jazz en geïmproviseer de muziek in Nederland. Het concert begint om 15.30 uur, de zaal is open om 15.00 uur. Voorafgaand aan het concert vindt de presentatie plaats van de Go-Jazz workshopgroepen. Aanvang 13.00 uur; toegang gratis. Zevenhuizen - Op donderdag 14 ja nuari is er van 9.30 tot 11.00 uur een koffie-ochtend in het Hervormd Cen trum aan de Dorpsstraat 156. Tineke de Boer spreekt over het thema "Mag ik er zijn?!". Er is kinderopvang aanwe zig. Voor meer informatie: 0180- 634485 of 079-5931203. Een getuige sprak de politie aan en vertelde dat de dader zich verstopte onder het brugwachtershuisje. De po- litié vond daar vervolgens de 16-j arige jongen. Deze heeft een proces-ver baal gekregen. Inbraak bij bedrijf: Tussen donderdag j 24 en maandag 28 december is inge broken bij een bedrijf aan de Wilhel- j minakade. In eerste instantie is gepro beerd de roldeur te forceren, maar toen dat niet lukte heeft men een ruit je ingeslagen. Uit het kantoor in het bedrijf zijn autosleutels weggeno men, waarna de auto, een groene Jeep Grand Cherokee, is meegenomen. Rijden onder invloed: Zondagmorgen heeft de politie tussen 7.00 en 7.30 uur op de Beijerincklaan een alcoholcon trole gehouden. Een vijftiental be stuurders werd gecontroleerd. Een 49-jarige man uit Den Haag reed als bestuurder van een vrachtauto en bleek onder invloed van alcohol te verkeren. De uitslag van de ademana lyse bedroeg 0,93 promille. Het rijbe wijs van de man werd ingevorderd, en hij kreeg tevens een proces-verbaal voor het rijden zonder geldig rijbe wijs. De man bestuurde een vrachtwa gen maar bleek niet in het bezit van een vrachtwagenrijbewijs. Inbraken: Er werd ingebroken in een i woning aan de Kerkweg-West. Zater- dagavond werd een slot geforceerd. I Uit de woning werden sieraden en I videoapparatuur ontvreemd. In een woning aan de Koningin Wilhel- minasingel werd eveneens ingebro- ken. Ook hier werd een slot gefor- I ceerd. Een nog onbekende hoeveel- f heid goederen werd weggenomen. Ook bij een woning aan de Essengaar- I de is ingebroken op 3 januari tussen 13.00 en 17.00 uur. Uit de woning wor den twee fototoestellen, een verrekij ker en papieren vermist. Vernieling: Oudejaarsnacht werden in Waddinxveen vernielingen gepleegd aan voornamelijk straatmeubilair, te- Regio - Wie zorgt voor een familielid, vriend of kennis met een ziekte of handicap is mantelzorgen Het Steun punt Mantelzorg organiseert op maandagmiddag 18 januari om 14.00 uur een bijeenkomst voor mantelzor gers aan Spoorstraat 2 te Gouda in het gebouw van De Vierstroom. Zo'n 15 procent van alle mantelzor gers zorgt per week méér dan 20 uur voor een ander, 30 procent zorgt 6 tot 20 uur en de helft is er één tot vijf uur mee bezig. Mantelzorgers hebben het extra druk. Naast de gewone dagelijkse bezighe den, zijn er nieuwe taken bijgekomen zoals het helpen met aan- en uitkle den, het regelen van vervoer en extra huishoudelijke werkzaamheden. Hoe dan ook nog eén moment voor jezelf vrijmaken? Het Steunpunt wil op deze ochtend mantelzorgers de gelegenheid geven om van lotgenoi.en te horen hoe zij met hun taken omgaan en hoe ze tijd voor zichzelf overhouden. Men kan zich voor deze gratis bijeen komst aanmelden bij het Steunpunt Mantelzorg Gouda, telefoon 0182- 594658 of even binnenlopen bij de balie in de Thuiszorgwinkel-Me- ditheek aan de Boelekade 1, hoek Spoorstraat in Gouda. Openingstij den: maandag van 13.30-17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10.00-15.00 uur. Telefonisch opgeven kan ook buiten de openingstijden. Regio - Op woensdag 13 januari vindt in het Groene Hart Ziekenhuis (bleu- landlocatie) een voorlichtingsavond plaats voor zwangeren én hun part ners. De avond duurt ongeveer twee uur en start voor een eerste groep om 19.30 uur en om 20.30 uur voor een tweede groep. De toegang is gratis. Tijdens deze avond wordt door mid del van een uitvoerige videofilm ge toond hoe de gang van zaken is rond een bevalling op de afdeling Verlos kunde van het Groene Hart Zieken huis (GHZ). Aansluitend zal een ver pleegkundige wat vertellen over het verblijf op de afdeling verloskunde. Ook zullen medewerkers van de Kruisverenigingen en het Kraamcen- trum ingaan op de periode na de be valling. Naast deze presentaties zijn een groot aantal kramen ingericht met in formatie over borstvoeding, flesvoe ding, diverse babyverzorgingspro ducten, luierservice, kraamzorg, en zovoort. Ook zijn een verloskundige en verpleegkundige van de afdeling Verloskunde aanwezig, tijdens dit ge deelte van de avond is er volop gele genheid tot het stellen van vragen. Aanmelden voor deze gratis voorlich tingsavond kan telefonisch tussen 9.00-12.00 uur bij de afdeling Verlos kunde van het Groene Hart Zieken huis: 0182-566445. Op dit zelfde num mer is meer informatie over deze voorlichtingsavond te verkrijgen. lefooncellen en abri's. Bij het NS-sta- tion sneuvelde een groot aantal rui ten. Van een bedrijf aan de Sniepweg werd een ruit vernield. Hierdoor werd vuurwerk naar binnen gegooid, waar door het meubilair schade opliep. Rijden onder invloed: Op 25 december rond 1.15 uur is een 28-jarige man uit Alphen aan den Rijn op de Julia- nastraat gecontroleerd op rijden on der invloed Van alcohol. Een blaastest wees uit dat de man te veel gedronken had. Na aanhouding is de man overge bracht naar het politiebureau, waar uit ademanalyse bleek dat de man een alcohölpromillage van 0,8 had. De man heeft een boete van ƒ390,-, een proces-verbaal en een rijverbod van 2 uur gekregen. Snelheidscontrole: Op 28 december tussen 19.30 en 22.00 uur is een snel heidscontrole gehouden op de Zijde. Er passeerden 708 voertuigen, waar van er 131 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid is 88 km/u, terwijl 50 km/u is toegestaan. Inbraak: Aan de Wilhelminalaan 'wer den uit een woning diverse goederen weggenomen, waaronder een geld kistje. Men kwam binnen door het forceren van een slot aan de achterzij de van de woning. Aanhoudingen voor inbraak: Op 5 ja nuari rond 2.40 uur kreeg de politie een melding van een inbraakalarm aan de Barendstraat. Op het moment dat een agent er naartoe ging zag hij dat twee personen een ruit ingooiden bij een pand in dezelfde straat. Hij achtervolgde de twee, en later zijn zij aangehouden. Het betreft een 17-jari- ge jongen uit Boskoop en een 26-jarige man uit Waddinxveen. Daar waar het inbraakalarm was afgegaan bleek in derdaad ingebroken te zijn, en de twee die nu vastzitten worden van deze inbraak in een bedrijf verdacht. Per 1 januari is de energieheffing weer gestegen. In de loop van het jaar komt er bovendien een nieuwe regeling waardoor u een forse korting kunt krijgen op energiebesparende maatregelen. Die maatregelen zijn nodig, want energiebesparing is belangrijk in de strijd tegen het broeikas effect. Maar ook in financieel opzicht loont energiebesparing steeds meer de moeite. ESSE Sinds 1995 is de prijs van aardgas en elektriciteit met ongeveer 25% gestegen. De grootste reden van deze stijging is de energieheffing (ook wel bekend als de ecotax). Kost te een kubieke meter aardgas in 1995 nog geen twee kwartjes, dit jaar is dat al zo'n 65 cent. De elektriciteitstarie ven gingen in dezelfde periode met zeven cent omhoog, van bijna 22 cent naar 29 cent per kWh. Door de stijgen- de energieheffing wordt energiebe sparing steeds lonender. U bent een dief van uw portemonnee als u niet aan energiebesparing doet! De opbrengst van de energieheffing verdwijnt overigens niet in de staats kas. De overheid geeft het geld door belastingverlagingen weer terug aan de burgers en bedrijven. U betaalt dus meer voor gas en elektriciteit, maar minder aan loon- en inkomstenbelas ting. De energieheffing is ingevoerd vanwe ge het broeikaseffect. Door het broei kaseffect warmt de aarde op. Het is zeker niet zo dat het overal op aarde gelijkmatig een beetje warmer wordt. Op sommige plaatsen wordt het aan zienlijk warmer, elders zou het zelfs kouder kunnen worden. De gevolgen kunnen bijzonder ingrijpend zijn. Voorbeelden zijn perioden met lang durige droogte, overstromingen door hevige regenval, aantasting van de natuur en mislukte oogsten. De belangrijkste oorzaak van het broeikaseffect is de uitstoot van C02. Dit gas komt vrij bij het verbranden van gas, olie en kolen. Dus bijvoor beeld bij verwarming. Of bij autorij den. Maar ook als we elektriciteit ge bruiken. De meeste elektriciteitscen trales draaien immers op kolen en gas. Het broeikaseffect kan worden getem perd door zuinig om te gaan met ener gie, waardoor er minder C02-uitstoot is. Dat kan met een reeks van kleine, alledaagse maatregelen. Zoals spaar lampen gebruiken, de verwarming een graadje lager zetten of de wasma chine alleen draaien als hij vol is. Veel van die energiesparende dingen doen we al. De gordijnen 's avonds dicht doën, wat korter douchen, de lichten uit als we een kamer uitgaan... Al die op het oog zo kleine handelingen leve- ren op termijn een behoorlijke bespa ring op. Voor het milieu, maar dus ook voor uw energienota. Dat is dubbele winst. Het is goed mogelijk dat u verder wilt gaan. Bijvoorbeeld door energiezuini ge huishoudelijke apparaten te ko pen, of door uw huis te isoleren. De overheid gaat deze inspanning belo nen. Medio 1999 treedt een nieuwe regeling in werking die u helpt bij verder besparen op energie. Als de regeling eenmaal van kracht is, wordt het extra aantrekkelijk te kiezen voor de energiezuinige versie van de was machine, koelkast of vaatwasmachi- ne waarnaar u op zoek bent. Dat appa raat is herkenbaar aan het energiela- bel A. Op de aanschaf van zo'n machi ne ontvangt u dan een aantrekkelijke korting. De regeling geldt ook voor energiebesparende voorzieningen aan het huis, zoals het aanbrengen van isolatie, hoog-rendements glas of de aanschaf van de meest zuinige HR- ketel. Als u meer wilt weten over energiebe sparen kunt u terecht bij uw energie bedrijf. Men geeft u daar gericht ad vies. Voor meer informatie over het broeikaseffect en energiebesparing kunt u de gratis brochure "Zet de knop om tegen het broeikasgevaar" aanvragen. Bel daarvoor de Postbus 51 Infolijn: 0800-8051. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF

Hart van Holland | 1999 | | pagina 15