Te is het meest romantisch, de man of de vrOuw? Drie Ronden Toernooi WSV Gespreksgroep voor vrouwen met een verkrachtingservaring Opbeurende treurvormen regio Verkiezingen voor waterschappen: ook op internet! Luisteren naar kinderen Grote opkomst doe-middag Coenecoop College Hart van Holland/10 februari 1999 pagina 17 Romantiek van Harlequin Allebei even romantisch! Romeo's Julia's Polderromantiek Salix caprea 'Kilmarnock', Plant van de Maand Laat de wilg drinken Andere stammetjes Tuin-uitgaanstips De meest romantische dag van het jaar staat voor de deur: op zondag 14 februari is het weer Valentijnsdag! Een dag vol eespannen verwachting, romantiek en liefde. Zoals u weet, zetten echte romantici op Valentijnsdag hun beste beentje coor... Maar vraagt u zich ook wel eens af wie eigenlijk de meest romantische is? U, of uw partner? De man of de vrouw? Harlequin is 's werelds grootste uitgeverij op het gebied van romantiek en vooral bekend van de series Bouquet, Baccara en Intiem. Harlequin houdt jaarlijks een wereldwijde enquê te over een romantisch onderwerp. De altijd verrassende resultaten worden vastgelegd in het Romantiek Rapport van Harlequin. Ter gelegenheid van Valentijnsdag geeft Harle quin dit jaar antwoord op een eeuwenoude vraag: Wie is het meest romantisch, de man of de vrouw? Maar liefst 58% van de vrouwen claimt wereldwijd 'de meest romantische' binnen de relatie te zijn. Het onderzoek van Harlequin wijst echter uit dat 'hij' en 'zij' even romantisch zijn: want mannen blijken vaak een verborgen liefdevolle kant te hebben! Alleen de manier waaróp we de liefde uiten en beleven is verschillend tussen de man en de vrouw. Dewereld wordt bevolkt door roman tische mannen. Heren zijn bijvoor beeld sterk in attenties, zoals bloe- men. Ze lopen ook vóór op de vrou wen als het gaat om het regelen van romantische uitstapjes. En als de he ren bereid zijn iets te veranderen om hun partner te plezieren, dan denken ze daarbij vooral aan stoppen met roken. Dames schrijven vaker zomaar een lief briefje. Bovendien denken zij met meer plezier terug aan hun eerste liefde dan mannen. Ook vinden zij de eerste kus veel indrukwekkender. Vrouwen beschouwen, meer dan mannen, hun trouwdag als de mooi ste dag van hun leven. En vrouwen die iets willen veranderen om hun man te plezieren, overwegen doorgaans iets aan hun kapsel te doen. De Nederlandse romantiek heeft zo haar eigen kenmerken. Wist u dat ner gens ter wereld zoveel mannen en vrouwen het liefst samen op reis gaan als hier? Trouwen met haar vindt de Nederlandse man het beste wat hij ooit gedaan heeft. Hij gaat er, interna tionaal gezien, ook het minst van uit dat romantiek per definitie leidt tot sex. En vergeleken met andere lan den, vinden opvallend veel vrouwen in Nederland er niets romantisch aan als hun partner meehelpt in het huis houden. De Nederlandse vrouw vindt bovendien dat 'hij' in de loop der ja ren attenter en liever is geworden... Met zoveel geluk, kan Valentijnsdag niet meer stuk! Waddinxveen - Zaterdag 20 februari wordt door de Waddinxveense Schaakvereniging voor de 45e keer het Drie Ronden Toernooi gehouden. Zowel club- als huisschakers zin wel kom in het Anne Frankcentrum aan het Jan van Bijnenpad 1. De deelnemers worden, naar speel- sterkte, ingedeeld in groep van vier. De speelduur is een uur per persoon per partij. De eerste ronde wordt gespeeld van 10.00 tot 12.00 uur; van 12.00 tot 13.00 uur is er tijd voor een lunch. De twee de ronde is van 13.00 tot 15.00 uur en de laatste ronde van 15.00 tot 17.00 uur. Direct na de laatste ronde volgt de prijsuitreiking. Voor elke groep zijn twee prijzen beschikbaar. De minimum leeftijd voor deelname is 16 jaar. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ10,- per persoon en dient aan de zaal betaald te worden. De inschrijving sluit op woensdag 17 februari. Voor informatie en inschrijving: G.L. Torenbeek, Justus van Effenlaan 86 in Waddinxveen, telefoon 0182-619006. Vanaf heden is op het internet onder het adres WWW.WATERSCHAP.ORG informatie te vinden over de verkie zingen voor de waterschapsbesturen in Zuid-Holland en Noord-Holland be neden het Noordzeekanaal. Deze ver kiezingen vinden plaats in april 1999. Op de internetsite kunnen bezoekers onder andere informatie vinden over de waterschapsverkiezingen, de ta ken van waterschappen en de keuze tussen de telefonische of schriftelijke manier van stemmen. Bovendien kun nen bezoekers via het 'aanklikken' van de eigen woonplaats het een en ander lezen over het waterschap waarin zij zelf wonen. Ih de site is bovendien een reactieformulier opge nomen waarin bezoekers wordt ge vraagd een reactie te geven op de inhoud van de site. Regio - De Vierstroom, organisatie voor kruiswerk en maatschappelijke dienstverlening in Midden-Holland, organiseert in Gouda de cursus 'Luis teren naar kinderen'. Het is een cursus volgens de methode van de Amerikaanse psycholoog Tho mas Gordon. De nadruk ligt op het oefenen van vaardigheden, die Eenvoudig seniorenbed evt. met matras 0180-632790 Golf IITD '91 vele extra's d. blauw met. ƒ4950,- na 18 uur: 079-5931237 Romantische babykamer beuken met riet alle toebeh. vr. pr. ƒ1250,- 375640 Faxselect VO Golf reservewiel t.e.a.b. 0172-586732 Voortent oml. 8 m aanb. en combyhor 166x80 cm (Beyerland) acc. 079-5931126 ouders helpen een goede relatie met hun kind op te bouwen. Zij leren naar hun kind luisteren zonder zichzelf weg te cijferen. Een stukje theorie en het uitwisselen van ervaringen zijn ook wekelijks terugkerende onderde len van de cursus. Ouders die eerder de cursus volgden, noemen als positieve ervaringen dat er meer naar elkaar geluisterd wordt, conflicten beter te hanteren zijn en er meer rust en harmonie binnen het gezin komt. En dat draagt ertoe bij dat het kind een positief zelfbeeld op bouwt. Bij voldoende belangstelling begint de cursus (11 bijeenkomsten telt) op 2 maart in Gouda. De overige bijeen komsten zijn op 9, 16, 23 en 30 maart, 6, 13, 20 en 27 april, 18 mei en 31 augustus. Wegens organisatorische redenen kan men zich het beste vóór 15 februari aanmelden: 0182-594500. Waddinxveen - Op woensdag 3 fe bruari werd op het Coenecoop Colle ge de jaarlijkse doe-middag gehou den. Leerlingen van groep 8 van de basisscholen kunnen dan, onder des kundige leiding van leerlingen, een werkstuk maken ter nadere kennis- raaking met het voorbereidend be roepsonderwijs. Werd deze middag doorgaans door ongeveer 150 leerlingen bezocht, dit jaar werd de school verrast door de komst van 300 leerlingen. Na enkele lessen verlieten zij, in het bezit van een zelfgemaakt uurwerk, opgetogen het Coenecoop College. Kinderwagen 3 in 1 in pasteltintel t.e.a.b. 0172-216394 CD speler technics i.pr.st. ƒ90,- 0172-214225 Midiset L.P., dubb. cassettedeck, boxen ƒ25,- 0172-213770 10 Jaargangen Autovisie 1987-1997 0172-212919 T k. gev-, wandelwagen voor baby peuter tegelijk met voetenzak 0172-218958 Suzuki Alto bj 1984 ƒ1250,- na 19.00 uur 0172-216770 Z-g.a.n. 4 zwarte barkrukken met rugleuning samen ƒ500,- 0172-218958 T.k. gevraagd: cursus engels beginners op cassette of video 0172-215965 T.k. gevraagd: oude ansichtkaarten 0172-217866 Voor de liefhebber-verzamelaar gratis comp. apple lie (ca. 1986) 079-5932228 Grenen salontafel met lade van creafort 80x120 ƒ250,-079-5932843 Puch LA Gear kl. mintgroen incl. verz. nw. stickerset i.g.st. ƒ450,- 079-5931690 Bergland Prest 450 bj 1981 res wiel nw banden v tent 2850,- 0182-615252 Wat is mooier dan een treurwilg aan de rand van een stadsvijver? Zelfs in de winter geven de loodrecht naar beneden hangende takken met die opvallend gele kleur een monumentale aanblik. Er zijn onder de bomen nog vele andere treurvormen, zoals de treurbeuk en de treurberk. Eigenlijk is het een gek woord: treur vormen. Die bomen zijn immers allerminst om over te treuren. Hun natuurlijke groeivorm is daarvoor veel te gracieus en majes tueus. Niet alle treurbomen hebben hun aparte groeiwijze van nature mee gekregen. We denken hier aan de bekende stammetjes met daarop een kroon van neerhangende takken. Vaak worden daar voor bodembedekkende heesters gebruikt; heesters die normali ter hun takken over de grond laten kruipen. Ent je zo'n heester op een onderstam, dan neigen de takken bijna automatisch naar beneden. Een goed voorbeeld van een geënte treurvorm is Salix caprea 'Kilmarnock'. Salix is de wetenschappelijke naam voor wilg. 'Kil marnock' is dus ook een treurende wilg, maar nauwelijks te vergelijken met de treurwilg langs de waterkant. Dit ras wordt geënt op stammetjes van verschillende hoogte; 40, 60, 80, 100 en 120 centimeter. Ze zijn er zelfs van 30 centimeter hoogte. Die zijn bij uitstek geschikt voor de vensterbank. De grotere maten doen het uitstekend in een pot of kuip op het terras of het balkon. In de tuin misstaat de 'Kilmarnock' evenmin. De katjes van Salix caprea 'Kilmarnock' zijn opvallend groot en ,e§'° - De gevolgen van verkrachting *'ln vaak ingrijpend en langdurig, rouwen kunnen daarna last hebben van angsten, neerslachtigheid, con- centratiestoornissen, problemen r°nd sexualiteit, wantrouwen, mach- eloosheid en lichamelijke klachten, cnuldgevoelens, schaamte en onze- erheid over reacties kunnen veel rouwen ervan weerhouden erover te Praten. Toch kan erover praten een anier zijn om deze ervaring te ver werken. l': Vierstroom, organisatie voor ruswerk, gezinsverzorging en maat- risppcljjk werk, organiseert een ge- Preksgroep Voor vrouwen met een rl/ sservaring. Gedurende ®erste bijeenkomsten is er gele- rin" ?m kennis te maken en erva- gen uit te wisselen. Door met el- r JJr.,e Praten en naar elkaar te luiste- Kunnen emoties gedeeld en her kend worden. Daarnaast vormen ont- (j- 1>UUI UUUOl VW1 IUCU VJ11L tjYnni,nSsoefeningen en gespreks- ma s onderdeel van het program ma. Dit biedt mogelijkheid voor een verdere verwerking van de verkrach tingservaring. De groep begint op 3 maart en telt 15 bijeenkomsten. De groep komt elke woensdag bij elkaar van 19.30 tot 22.00 uur in de vestiging van de Vier stroom aan de Spoorstraat 2 in Gou da. Met iedere vrouw die belangstelling heeft voor deze groep wordt eenjcen- nismakingsgesprek gehouden. Tij dens dit gesprek wordt gekeken in hoeverre verwachtingen overeenko men met het aanbod van de groep. Daarna kan men besluiten of men deel wil nemen aan de groep. De groep wordt geleid door twee maatschappe lijk werkers. Voor informatie of opgave: Nelleke Loot, 0182-594710 (alle werkdagen) of Joyce Koomans, 010-2580666 (maan dag t/m donderdag). Men kan 24 uur per dag terecht bij De Vierstroom I Zorglijn: 0182-594500. zilverwit. Ze zijn al in februari te zien. Later in het seizoen, richting maart- april, tooien die katjes zich met goud gele meeldraden. Wanneer de bloei voorbij is - de katjes vallen dan naar beneden - moet u alle takken van de 'Kilmarnock' tot een lengte van 2 tot 3 centimeter terug knippen. Het kortgeknipte pruikje groeit binnen zeer korte tijd weer uit tot een volwaardige kroon. De ranke twijgen die dan worden gevormd, tooien zich het volgend voorjaar weer met katjes. De wilg houdt in zijn algemeenheid van water. Wanneer een 'Kilmarnock' in een kuip op het terras staat, dan moet die kuip wel zo groot zijn dat de potgrond een hoeveelheid water in voorraad kan hebben. De plant heeft immers geen mogelijkheid om het water dat hij nodig heeft elders te halen. Kies daarom voor een boompje van 80 centimeter een kuip van mini maal 10 liter. Bij een stamhoogte van 120 centimeter past een kuip van 20 tot 25 liter. Een te kleine pot betekent ook dat het boompje gauw topzwaar wordt. Een beetje wind legt de 'Kil marnock' dan al snel om. Geef zoveel water dat de grond niet uitdroogt. Doe dat bij voorkeur iede re dag. Een wilg krijgt zelden teveel water. Een schotel onder de pot die regelmatig wordt bijgevuld, is zeker op warme dagen ideaal. Droogt de wilg door onvoorziene omstandighe den toch een keer uit, laat hem dan met zijn wortelkluit een nacht in een emmer met water staan. Tien tegen een dat hij er weer bovenop komt. De variatie die de wilg zo kenmerkt komt ook tot uiting in de wilgen op stam. Zo is er behalve Salix caprea 'Kilmarnock' ook Salix repens 'Iona'. Deze kruipende wilg op stam bloeit pas in april. De 'lona' is daarmee min of meer hekkensluiter. De gele katjes zijn kleiner dan die van de 'Kilmar nock'. Maar ze zijn zeer talrijk. De plant is er van boven tot onder mee bedekt. De kleine stammetjes worden graag binnen op tafel gezet. Later, wanneer de katjes op hun retour zijn, kan de 'lona' de tuin in. Salix arbuscula - ook aangeboden on der de oude naam Salix formosa - is eveneens een kruipend wilgje dat te genwoordig veel op stam wordt ge zet. Dit dwergtreurwilgje laat zijn ge lig groene katjes in maart-april zien; vroeger dan 'lona', maar later dan 'Kilmarnock'. Laten we de wilgen even voor wat ze zijn, dan treffen we bij andere soorten ook ettelijke geën te treurvormen aan. Zo is Prunus sub- hirtella 'Pendula' een sierkers met vele, in bogen neerhangende takken. De kleine, bleekroze bloemen ver schijnen begin april. Een treurkers met een Japans klinkende naam is Prunus serrulata 'Kiku-shidare'. Hier van zijn de bloemen dieproze en ge heel gevuld. In de eerste helft van april - soms wat later - is de 'Kiku- shidare' een zee van roze bloemetjes. Betula pendula 'Youngii' is in tegen stelling tot de gewone treurberk, ook weer een geënte treurvorm. Het is typisch een boom voor een grotere tuin. Net als de treurwilg uit het begin van dit bericht komt de 'Youngii' aan de waterkant het meest tot zijn recht. De beurs Tuin Varia vindt plaats van 17 tot en met 21 februari in de IJssel- hallen te Zwolle. De beurs Tuinldee wordt gehouden van 24 tot en met 28 februari in de Brabanthallen in Den Bosch.

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17