Provinciale Statenverkiezing op woensdag 3 maart Lijst 1V V D Lijst 2: CDA Lijst 3: Partij van de Arbeid lijst 4: D'66 Lijst 5: SGP Lijst 6: RPF/GPV Lijst 7: Socialistische partij Lijst 10: GroenLinks Lijst 12: Ouderen-Unie 55+ Hart van Holland/24 februari 1999 pagina 17 Verkeer en vervoer Ruimtelijk Ordening Tprwiil de landelijke en de gemeentelijke politiek zich over het algemeen in een ruime hpianastellinq kunnen verheugen, leeft 'de provincie' niet echt onder de bevolking. Dit hpstuursorqaan blijft dan ook wat nadrukkelijker op de achtergrond, terwijl er toch een aantal beleidsonderwerpen zijn waar de provinciale inbreng groot en vaak ook doorslag gevend is. Burgers ondervinden wel de gevolgen van de beslissingen op provinciaal niveau. Vier van deze onderwerpen worden op deze pagina nader belicht. Betuwelijn en Hoge Snelheidslijn houden de gemoederen bezig. Ook de voorzieningen van 1 het openbaar vervoer staan onder steeds 1 grotere druk, moeten onrendabele lijnen opgeheven worden, of kiest men voor een grotere bereikbaar heid? Ook de steeds verdere uitbreiding van het wegennet stuit hier en daar op bezwaren en omge keerd is het niet uitbreiden van het net voor sommige beroepsgroepen onacceptabel. Verkeersveiligheid is eveneens een belangrijk punt van discussie. Door Karin Heeren De WD wil de ontbrekende delen van de A4 met voorrang aanleggen en maakt zich sterk voor openbaar veivoer 'op maat' in de kleinere ker nen. De huisvesting, vervoer en voorzieningen voor ouderen moe ten geoptimaliseerd worden. De WD wil stimulering van differentia tie, vernieuwing en marktwerking van het zorgaanbod. Het stelsel van drie bestuurslagen blijft voor de WD het uitgangspunt. De WD wil het eigen woningbezit stimuleren en duidelijkheid scheppen over de bestemming van beschikbare ruim ten. Het CDA wil op het gebied van openbaar vervoer het collectief vervoer stimuleren. Verbetering van de bestaande wegen heeft de voorkeur boven nieuwe infrastructuur. In het beleid van het CDA staat dat het welzijnsbeleid omgebogen moet worden naar organisaties die herkenbare wortels hebben in de samenleving. Volgens het CDA moet de provincie meer regievoerend, sturend en extern gericht zijn. Er moet terughoudendheid betracht worden met betrekking tot schaalvergroting van ge meenten. Met gemeenten moet afspraken gemaakt worden over de spreiding van koop- en huurwoningen en woningtoewij zing. Het Groene Hart moet beschermd worden en er moeten extra natuur- en recreatiegebieden in het Rijnmondgebied komen. De PvdA wil de verschillende plannen voor de 'Randstadrail' realiseren waarbij de provincie een actieve rol speelt bij de financiering. Het rekeningrijden mag alleen onder strikte voorwaarden. Speciale aandacht wil de PvdA voor de sociaal- economisch zwakkeren in de samenleving en de mensen met -een grote zorgafhankelijkheid. De PvdA spreekt zich uit tegen stadsprovincies en vindt dat bij blijvende problemen eventueel grenscorrecties of gemeentelijke indeling besproken moet kunnen worden waarbij zoveel mogelijk diensten decentraal moeten blijven. De grootschalige bedrijventerreinnen ziet de PvdA op de Tweede Maasvlakte en eventueel in de Hoeksche Waard.In terughoudend beleid ten aanzien van de verstedelijking in het Groene Hart moeten er mogelijkheden voor bouwen komen. Bij nieuwbouw moet er minstens 30% in de sociale sector gebouwd worden en de PvdA spreekt zich uit tegen landuitbreiding in zee. De PvdA staat professionalisering van de handhaving van de milieuvorschriften. Terugdringen van de uitstoot van roet en fjjn stof, van geluidsoverlast, gebruik van bestrijding smiddelen en sanering van vervuilde bodems heeft extra aandacht. gemeenten in het Groene Hart en eaere landelijke gebieden waar een res- "ttiebeleid geldt willen kunnen groeien o[gens de eigen behoefte, waardoor de pale samenhang en het voorzienin genniveau in stand worden gehouden, anderzijds moet ook het schaarse Neder landse groen beschermd worden. De provincie heeft ingestemd met een verhouding 30% sociale woning bouw tegenover 70% vrije sector woningen. Er is grote behoefte aan geschikte woonruimte voor oude ren en jongeren. Marktwerking en commercie in de gezondheidszorg zijn nieuwe fenomenen waarover de meningen verdeeld zijn. In de reguliere gezond 'heidszorg lopen de wachtlijsten steeds verder op terwijl de particuliere zorg steeds verder groeit. In de afgelopen jaren zijn er veel voorzieningen ver dwenen of afgeslankt en het naast elkaar werken van reguliereen particu liere gezondheidszorg werkt onduide lijkheid in de hand. Ook thuiszorg is een onderwerp van belang, met name vanwege de steeds verdergaande vergrijzing is een uitbrei ding van de thuiszorgvoorzieningen een onderwerp van discussie. D'66 wil een experiment met 'verlaagd eenheidstarief voor het openbaar vervoer. De aanleg van belangrijke verbindingen voor het openbaar vervoer, zoals de ZORO (Zoetermeer-Rotterdam) en de Rjjn-Gouwe-lijn heeft extra aandacht. Een spoedige aanleg van de rondweg om Zevenhuizen en de zuidwestelijke randweg om Gouda. D'66 wil grotere kernziekenhuizen, met poliklinieken en dagbe- handelingscentra in de regio. Ook persoonsgebonden budget in de zorg en meer aandacht voor de I °uderenhuisvesting. De dialoog tussen burgers en bestuurders zou gestimuleerd moeten worden. De renovatie van bestaande bedrijventerreinen zal in eerste instantie de behoefte aan bedrijfsruimte moeten dekken. I Eventuele nieuwe locaties langs de A4 en de Al 6. Bij het toewijzen van nieuwe bouwlocaties moet terughoudendheid betracht worden en de negatieve effecten van de bouw op natuur of landschap moet gecompenseerd worden. De ecologische hoofdstructuur moet worden uitgebreid en als aantasting van de natuur onontkoombaar is moet compensatie worden geboden. Energiebesparing Ien duurzame energie is een leidend thema. ®!i plannen voor een stadsprovincie otterdam hebben de inwoners van Rot terdam een opsplitsing van hun stad af gewezen en vele inwoners van de regio uen Haag hebben zich uitgesproken te- 9en de annexaties door Den Haag. Er 93an stemmen op voor de invoering van een correctief referendum op provinciaal O'veau. De schaalvergrotingen van de a|gelopen 20 jaar staan ter discussie, de raag is of er niet beter voor een structu re! andere oplossing gekozen moet orden, zoals bijvoorbeeld hogere uitke ken uit het gemeentefonds en stads- vemieuwingsgelden. De SGP staat ook een spoedige aanleg van de rondweg om Zevenhuizen voor en tevens het bevorderen van het openbaar vervoer. Jeugdhulpverlening wil de SGP zo dicht mogelijk bij huis en gericht op het gezin. De SGP wil verbreking met de band met de Chinese provincie Hebei. De SGP wil projecten voor het bevor deren die de werkgelegenheid van laag- en onge schoolden, gehandicapten en ex-psy chiatrische patiënten bevorderen. De SGP wil het eigen woningbezit bevorderen en wil voorrang voor bouwtechnische ver beteringen in de oude wijken. Met betrek king tot milieu en natuur wil de SGP het persoonlijke verantwoordelijkheidsbesef stimuleren. Wil investeren in veilige fietsroutes en fietsstallingen en verbeterde aanslui tingen in het openbaar vervoer. De positie van zorgvragers in de zorgver lening moet versterkt worden, waar bij de keuzevrijheid op grond van levensbeschouwing moet worden gewaarborgd. De RPF/GPV wil geen ongebreideld groei- en marktden ken. In de ruimtelijke ordening gaan kwaliteitsverbetering en verduurza ming boven uitbreiding. Met betrek king tot natuur en milieu moet er geen gedoogbeleid worden ge voerd, bij milieuschade moet onmid dellijk tot handhaving of vervolging worden overgegaan. Reguleren en controleren zijn de kernwoorden als het gaat om milieu. Een aantal milieu schandalen in de provincie hebben aangetoond dat ver antwoord omspringen met afval een zaak is waar de over heid, en met name de provin cie bemoeienis mee moet hebben. De afvalbergen moet kleiner worden en de uitstoot van schadelijke stoffen voor het milieu zal verder moeten worden beperkt. De provincie heeft veel vertrouwen in de toenemende 'verinnerlijking' van de milieunormen bij het bedrijfsleven. Ook de kwaliteit van het oppervlaktewater is in de provincie veelal slecht en zal de nodige aandacht ver gen. Uitbreiden van openbaar vervoer, aandacht voor fietspaden, tunnels en verlichting. Spoedige aanleg rondom Zevenhuizen en de zuidwestelijke rondweg Gouda. De SP wil meer geld voor alle vormen van zorq. Streekziekenhuizen moeten zoveel mogelijk open blijven en scholengemeenschappen niet r- ii:i—s i-v-t Anr k^.\ /cir-ilr-il/Ql<s Kp\/ripnahpHpn Izriinpn groter maken dan 1500 Er moet een betere ver- Holland heeft behoefte opleveren. Er moet ruimte gereser- controle op wat geprodu Stroomlijning, inperking en uitdunning van het wegennet. Prioriteit voor openbaar vervoer en een heroverweging voor de Betuwelijn en Hoge Snelheidslijn. Geen ongebreidelde groei van Schiphol en de Rotterdamse haven. Omscholing van werkzoekenden die in de zorg willen werken en een structurele subsidie voor telefonische hulpdiensten. Geen subsidie voor instellingen en bedrijven die discrimineren. Er moet een onderzoek komen naar provinciale volksraadplegingen. Een strikt sociaal en ecolo gisch bedrijfsvestigingsbeleid. Op het gebied van ruimtelijke ordening wil GroenLinks dat er gebieden aangewezen wor den waar groen en landschap voorrang krijgen boven andere belangen. Er móet fors geïnves teerd worden in het opknappen van naoorlogse wijken. GroenLinks wil een snelle realisatie van de ecologische hoofdstructuur en een forse aanscherping van de milieuvergunningen en de controle op de naleving daarvan. I iUVCCI IIIWVJV-MJIV i ZJ I I leerlingen. De provincie moet meer bovenlokale bevoegdheden krijgen, deling komen van bedrijventerreinen in Nederland en Europa. Zuid- aan bedrijven die werkgelegenheid en een toegevoegde waarde veerd worden voor natuurontwikkeling en een betere regulering en ceerd mag worden. Onder het motto 'Jongeren van nu, zijn de ouderen van morgen' presenteert de Ouderen-Unie 55+ zijn verkiezingspro gramma. De partij ziet het openbaar vervoer voor ouderen graag gratis worden in de dal uren en een verdere activering van 'ver voer op maat.' Ouderen geven er steeds meer de voor keur aan om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen en de partij wil derhal ve pleiten voor goede woonvoorzienin gen voor ouderen. Goede thuiszorgvoorzienin gen, verruiming van het WVG beleid en het aantrek kelijk maken van de ge zondheidszorg voor werkzoekenden zijn maatregelen die een zorg voor ouderen moeten garanderen. Ook het seniorenbeleid staat bij de partij uiteraard in de belangstelling. i

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17