rie Jongejan: vluchtelingen zitten hier niet ïoor hun lol Kunst en kitsch in het Dorpshuis labache op folkconcert Foto's in het Hart van Holland Tuinwensen of •ideeën? Van der Mee Jansen: voor aanleg en onderhoud Hoveniersbedrijf Van der Mee Jansen zorgt dat uw ideeën werkelijkheid worden. Dorkas overspoeld door hulpaanbod historische Kring op Koninginnedag Inloop-ochtend Fibromyalgie Inzameling speelgoed voor VBOK Lentewandeling Hart van Holland/21 april 1999 pagina 17 LhïelingenWerk Waddinxveen en omstreken ïoevallig legeleiden Motivatie Overtuigen Gepubliceerde foto's in het Hart van Holland kunnen aan ons kantoor, Noordelijke Dwarsweg la te Zevenhuizen besteld worden a 7,50. Fo to's dienen van tevoren be taald te worden, waarna men ze een paar dagen later af kan halen. Van der Mee Jansen li driinxveen - Vluchtelingenwerk Waddinxveen en omstreken kampt met pnaroot tekort aan vrijwilligers. De noodzakelijke begeleiding van vluchtelin- 1 komt hierdoor in de knel. Een wervingscampagne is inmiddels in volle lino om meer vrijwilligers voor dit werk te krijgen. In dit kader sprak TlnchtelingenWerk met een ervaren vrijwilliger. Hieronder volgt het relaas ui Vie Jongejan uit Waddinxveen. Peteerste contact met vluchtelingen Kond 21/2 jaar geleden plaats en was ïoevallig", vertelt Arie. "Mijn buur- Lw bracht met de Nederlandse (tiristelijke Vrouwenbond een be- ioekaaii het asielzoekerscentrum in fcddinxveen en ik reed hen met de Lto er heen. Ik werd door de inlei- L van de directeur gegrepen en Koor hetgeen ik daar zag. Ik dacht, het Kan niet zo zijn dat iemand daarvoor lijn lol zit. Je kunt die mensen toch [net zo maar aan hun lot overlaten", leden voor Arie om zich aan te mel ken als vrijwilliger voor het geven van ■aalles. "Ik was al een half jaar in de IjT, had een leuke baan, maar nu ■zocht ik andere contacten. Het educa tieve element sprak mij erg aan. In ■mijn vroegere werk in de metaalin dustrie gaf ik ook instructie". Het ge len van taalles was het begin van [Arie's activiteiten voor vluchtelingen. In mei 1998 las ik in de krant dat JikhtelingenWerk Waddinxveen en (omstreken problemen had vanwege een tekort aan vrijwilligers, vervolgt tóe. "Ikheb me toen aangemeld en na ngoed gesprek ben ik aangenomen ■en heb een inwerkprogramma ge- Jvolgd. In september ben ik als begelei- Ideraan de slag gegaan". Arie Jongejan begeleidt twee vluchtelingen in Wad dinxveen, die een voorlopige vergun ning tot verblijf hebben. Hij neemt ze mee naar het gemeentehuis om aller lei zaken te regelen. Contacten met huisarts, tandarts, apotheek en wo ningbouwvereniging kwamen vervol gens aan de orde. Op dit moment is minimaal twee keer per week begelei ding nodig. Dit zal verminderen, maar ik schat dat deze mensen nog wel twee jaar begeleiding nodig hebben. Ook neemt Arie ze af en toe mee voor een wandeling door Waddinxveen om ze wegwijs te maken in het dorp. "Als ik ergens met ze kom, maak ik direct bekend dat ik van vluchtelingenwerk ben en als begeleider functioneer van deze vluchtelingen. Daar moet je heel duidelijk in zijn om misverstanden te voorkomen. Ik spreek met de vluchte lingen zoveel mogelijk Nederlands. Als ze een woord of begrip niet begrij pen, dan teken ik het en leren ze het zo uit hun hoofd". Arie: "Ik kan absoluut niet stil zitten". Illustratief is dat hij naast het werk bij het asielzoekerscentrum en Vluchte lingenwerk ook actief is in het werk ten behoeve van derde wereldlanden en de reiswereld. Verder is hij orga nist en mag hij graag klussen. Daar naast geeft het helpen van mensen Arie grote voldoening. "Wat ik erg leuk vind, is dat je met kleinigheden kan bijdragen dat mensen zich weer wat beter gaan voelen", zegt Arie. "Dat vluchtelingenwerk mij aanspreekt heeft ook te maken met mijn achter grond. In de Tweede Wereldoorlog moest ons gezin evacueren van Sche- veningen naar Den Haag. Als Scheven- ings jongetje kom je dan in de stad Den Haag terecht. Ik voelde me er een vreemde eend in de bijt. In Schevenin- gen speelde je met andere kinderen aan de haven, in Den Haag werd ge voetbald. Je werd niet geaccepteerd. Het was best moeilijk, terwijl wij toch gewoon dezélfde taal spraken en in hetzelfde land bleven". Arie: "Als ik iemand zou willen over tuigen om bij Vluchtelingenwerk te gaan werken, dan zou ik hem/haar adviseren eens een asielzoekerscen trum te bezoeken. Zien werkt nog veel beter dan informeren en argumente ren. Daarnaast kun je iets voor een andere betekenen, leer je ervan en wordt je blik verruimd". In het kader van de werving van nieuwe vrijwilligers voor het vluch telingenwerk in Boskoop, Moerka- pelle, Waddinxveen en Zevenhui zen zal een informatieavond wor den georganiseerd. Deze avond vindt plaats op woensdag 28 april in de aula van de voormalige Kohn- stamm-Mavo aan de Mauristlaan 55 in Waddinxveen. De zaal is om 19.30 uur open en het programma begint om 20.00 uur. Koude kerk - Op vrijdag 23 april speelt de jonge talentvolle groep T abache in vrijetijdscentrum de Ridderhof in Koudekerk. Ze zijn voor het eerst in Neder- Mtezien en te horen. Tabache bestaat uit Aidan O'Rourke (fiddle) en Claire Mann (flute, fiddle, whistle layer and singer). Ze zijn samen vanaf 1994, en gespecialiseerd in traditionele en originele Schotse en Ierse muziek. Aidan (23) begon op zijn negende met viool spelen, op zijn veertiende won hij twee nationale titels en was hij finalist in de "Glenfiddich Fiddle Championships Toerde en speelde onder andere met Deaf Shepherd, Tannas en Capercaille. Claire (20) begon met negen jaar met vioolspelen, en een paar jaar later met hte.Zewon daarmee de "All-Ireland Flute Championship" en heel veel andere prijzen. Ze was ook finalist in de BBC 2 "Young Tradition Award Tabache maakte met de cd "Are you willing?" een indrukwekkend debuut, een visite kaartje voor de toekomst van deze twee veelbelovende Schotse talenten. Ze hebben net een nieuwe cd uit: "Waves of Rush". Ook deze cd wordt een succes, en bevestigt de klasse van Tabache. Tijdens de concerten vormt Tabache een Iho; Aidan en Claire worden dan ondersteund door een gitarist. Het folkconcert begint om 21.00 uur. Voor informatie: 071-3414647. voor: tuinontwerp, tuinaanleg, tuinonderhoud Dorpsstraat 134 - 2761 AH Zevenhuizen Telefoon: (0180)-633890 of (010)-5219083 Hazerswoude-Dorp/Zevenhui- zen - Op woensdag 7 april kwa men veel belangstellenden naar het Dorpshuis, waar een "kunst en kitsch" taxatieavond was ge organiseerd om 'kostbaarheden' te tonen aan twee deskundigen van het Vendue huis te 's-Gra- venhage. Deze deskundigen wa ren de heren Vellinga en Buur man. Klapstuk van de avond was een schilderij van Canëus, een zeege zicht uit 1849, dat een niets ver moedende Anja van Herk uit Ze venhuizen aanbood met de vraag of het de moeite waard zou zijn dit paneel, want dat was het, schoon te laten maken. Zij had het paneel verkregen uit een er fenis, en kreeg tot haar verras sing en niet geringe verbazing te horen dat het een zeer fraai en fijngeschilderd kunstwerk be trof dat zij voor een hoog bedrag W \Foto: Dorpshuis moest verzekeren. Meer 'vondsten' wer den op deze geslaagde "kunst en kitsch- avond" niet gedaan. Hazerswoude-Dorp - Vele honderden telefoontjes zorgen voor een overbe laste centrale bij Dorkas Hulp in An- dijk. Mensen willen niet alleen finan cieel, maar ook materialen bijdragen. De 265 depots van Dorkas in Neder land merken tevens een grote toena me aan kleding en dekens die ge bracht worden voor hulp aan de vluchtelingen uit Kosovo. Door de grote toevloed aan goederen ontstaan er problemen bij de verwer king van de goederen. In totaal heeft Dorkas 20 sorteerdepots in Neder land waar de goederen voor verzen ding worden gereedgemaakt. Dorkas kan hier nog veel vrijwilligers gebrui ken. Vrijwilligers kunnen zich aanmel den via het hoofdkantoor te Andijk, telefoon 0228-592824. Benthuizen - Op Koninginnedag organiseert de Historische Kring een aantal activiteiten. Op de markt is er hengelen voor kinderen, rommeltjes-verkoop, crea-cadeautjes en een fotowedstrijd. Tijdens Koninginnedag bestaat de mogelijkheid lid te worden van de histori sche vereniging. Leden krijgen ieder kwartaal de "Turfjes", een informatieblad met wetenswaardigheden over Benthuizen. In het Molenhuis is om 14.30 uur de opening van de tentoonstelling "Tegels vertellen...". Vanaf 19.00 uur worden vaderlandse liederen gezongen tijdens "Rond Molen de Haas". Zevenhuizen-Een goede service staat voorop bij hoveniersbe drijf Van der Mee Jansen van de compagnons Alexander van der Mee en Peter Jansen. Iedereen kan er terecht voor aanleg en onderhoud van een tuin of een onderdeel daarvan. Inmid dels hebben zij ruime ervaring opgedaan met de aanleg van bijzondere vijvers voor koikarpers. Bij de aanleg van een tuin hebben zij veel aandacht voorde opbouw en de ligging van de tuin. De plaats van bomen, heesters en borders wordt aan de hand hiervan bepaald. Tijdens een informatief eerste gesprek met Van der Mee Jansen krijgt de klant een indruk van de mogelijkhe den door een blik te werpen in het uitgebreide foto boek van Van der Mee Jansen. De klant kan dan zien welk type tuin aanspreekt en kan de aanleg dan overlaten aan de vakkundigheid van de hoveniers. Van der Mee Jansen zijn ook zeer bedreven in het onder houd van elk soort tuin. Ze kunnen gebeld worden voor het snoeien van bomen en ander soort onderhoudswerkzaamhe den. Het hoveniersbedrijf is te bereiken onder nummer 0180- 633890. Op 2 april zijn de eerste twee trans porten met dekens en kleding vanuit Andijk naar het noorden van Albanië vertrokken, en op 6 en 8 april vertrok ken twee transporten met 40 ton voedsel. De komende weken zullen nog eens tien transporten met hulp goederen naar Albanië vertrekken. Samen met de organisaties World Vi sion en ICS is Dorkas een fondswer vingsactie gestart voor hulp aan de vluchtelingen uit Kosovo. Het giro nummer is 70703 te Hilversum, onder vermelding van Kosovo Noodhulp. Ook staat het eigen gironummer van Dorkas, 2018, te Andijk open. Ook in Hazerswoude-Dorp kan men kleding, schoeisel en dekens afgeven voor de vluchtelingen in Kosovo. Hiervoor kan men contact opnemen met de familie Vertegaal, telefoon 0172-589377. Gouda - Op 28 april van 9.30 tot 11.30 uur organiseert de Gezondheidswijzer van De Vierstroom samen met de Fibromyalgie Vereniging Eendrachtig Sterk (FES) een inloop-ochtend voor informatie over fibromyalgie. De ochtend is bedoeld voor fibromyalgiepatiënten en voor belangstellenden. De inloop-ochtend vindt plaats op de tweede etage in het gebouw van De Vierstroom, Spoorstraat 2. De zaal is voor iedereen toegankelijk. Voor informatie: 0182-594658. Benthuizen - De Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK), werkgroep Benthuizen-Zevenhuizen-Moerkapelle, organiseert in samenwer king met de kinderkledingbeurs, op 27 april in gebouw De Bron een speelgoed beurs. De organisatie zoekt schoon, heel en bruikbaar speelgoed. Inleveren kan: in Zevenhuizen: de Fazant 9; in Moerkapelle: Rehobothplantsoen 8 en in Benthuizen: Appelgaarde 8. Eventueel kan het speelgoed opgehaald worden; bellen hiervoor kan met: 079- 5932371. De opbrengst komt geheel ten goede aan het werk van de VBOK. Regio - Onder het motto 'Er op uit in 't Groen? ...Doen!' organiseert recrea tieschap Rottemeren samen met Groenservice Zuid-Holland op zon dag 25 april een lentewandeling in recreatiegebied Rottemeren/Nesse- bos. Deelnemers aan de wandeling kunnen tussen 11.00 en 15.00 uur starten van af kinderboerderij 'De Blijde Wei' aan de President Wilsonweg in Rotter dam/Ommoord. Twee wandeltoch ten zijn uitgezet van respectievelijk 5 (met puzzelopdrachten voor kinde ren) en 10 kilometer. De route van de wandeltochten voert langs skatema- nifestatie 'Alles loopt op rolletjes' in het Hoge Bergse Bos. Het is ook moge lijk onder deskundige leiding van een gids deel te nemen aan een natuurex- cursie. Deze excursie begint om 14.00 uur. Voor de excursie wordt aangera den om, indien mogelijk, een verrekij ker mee te nemen. Meedoen aan de wandeling en/of excursie kost ƒ2,- voor volwassenen en ƒ1,- voor kinde ren t/m 12 jaar. Iedere deelnemer ont vangt een herinnering. Bij goed weer is bij de start aanwezig de heer Sante- ma met zijn zonnekijker. Hij geeft on der meer informatie over de zonsver duistering van 11 augustus onder het motto 'kijken en fotograferen'. In totaal organiseert Groenservice, samen met acht recreatieschappen en diverse instanties dit jaar nog 15 wandelingen: twee in IJsselmonde, twee in Midden Delfland, een in de Rottemeren, een in Voorne-Putten, twee in Reeuwijk en een in de Krimp- enerwaard. Verder nog in de Delftse Hout, Hollandse Biesbosch, Goeree, Hoogvliet, Arboretum Trompenburg en Rotterdam (Museumpark). Er is aan deze wandelingen een actie verbonden, waaraan men gratis kan deelnemen. Iedereen die zondag 25 april deelneemt aan de lentewande ling kan een stempelkaart krijgen. Deze wandeling is de zevende uit een serie van tweeëntwintig. Bij elke wan deling van Groenservice krijgt men een stempel. Bij acht of meer stem pels heeft men een boompje ver diend. Aan het einde van het jaar wordt iedere deelnemer met acht of meer stempels op de kaart uitgeno digd om zijn/haar eigen boompje te komen planten in het Ruigeplaatbos in Hoogvliet. Voor meer informatie: 010-2981060 (tijdens kantooruren).

Hart van Holland | 1999 | | pagina 17