Veranderingen, door de eeuw heen De toekomst? Hart van Holland/29 december 1999 pagina 9 Door Karin Heeren Onderwijs Gezondheidszorg dag. Landbouw Emancipatie In dit nummer van Hart van Holland kunt u een indruk krijgen van de veranderin gen die de afgelopen jaren binnen verschillende takken van het bedrijfsleven zijn opgetreden. Ook is er een groot aantal maatschappelijke veranderingen geweest die in grote mate heeft bijgedragen aan onze huidige levensstandaard. De verande ringen in het onderwijs, de gevolgen van een verminderde invloed van de kerken, de emancipatie en de technologische ontwikkelingen hebben het leven in de afge lopen eeuw beïnvloed. In deze eeuw zijn er meer uitvindingen gedaan dan in alle eeuwen daarvoor tezamen. Vooruitgang en rijkdom. Communicatie en Internet, waardoor het mogelijk is direct informatie uit te wisselen van waar ook ter wereld. Deze rijkdom heeft echter ook een keerzijde. De moderne communicatiemiddelen laten ons ook beelden zien van gebieden die niet met de vaart der volkeren mee zijn gegaan, waar armoede en honger nog de realiteit van alle dag is. Een aantal van deze onderwerpen nader belicht: De plattelandsscholen van weleer kenden grote klassen met kinderen van alle leeftij den door elkaar heen. Leren lezen en schrijven was al een hele opgave en niet voor velen weggelegd. Kinderen kwamen soms wel en als zij moesten helpen op het land of in de huishouding een poosje niet. De leerplichtwet heeft daar verandering in gebracht. Kinderen moesten naar school, als investering in de jeugd voor de toe komst. Toen begin van deze eeuw de elek triciteit werd uitgevonden, betekende dat het begin van grote veranderingen, ook in het onderwijs. Daar waar tot dan toe het leven aan het einde van de akker ophield, kregen de mensen een beeld van het leven in andere, verre landen met al zijn goede en ook minder goede aspecten. Onderwijs heeft in belangrijke mate bijgedragen aan onze huidige welstand. Door de verder gaande technische ontwikkelingen heeft ook het onderwijs een enorme groei door gemaakt. De intrede van de computer in het onderwijs heeft een geheel andere 'cyberspace' wereld doen opengaan. Door het blijvend aanslui ting vinden met moderne ontwikkelingen, worden leerlingen en studenten goed voor bereid op de voor hen liggende taken. Het armenhuis of 'huis voor oude van dagen' waren vroege voorzieningen voor datgene wat nu 'zorgcentrum' wordt genoemd. De voorzieningen op medisch en verzorgingsgebied zijn enorm verbeterd, er is beter zicht op allerlei ziektebeelden en lichamelijke processen waardoor weloverwogen maatregelen kunnen bijdragen aan een prettig leven- en een aangename oude- De medische wetenschap heeft door de uitvindingen van de afgelopen eeuw een spectaculaire groei doorgemaakt. Daar staat tegenover dat er ook vele 'nieuwe' ziekten bij zijn gekomen. Tegenwoordig kan men in dit deel van de wereld dood gaan aan een overmaat van welvaart en het overmatig gebruik van genotmiddelen. Ook in de bestrij ding en beheersing van dit soort ziek ten is een enorme ontwikkeling waar te nemen. Waar er nog geen kansen op genezing bestaan, kan inmiddels wel het resterende leven zo aangenaam mogelijk worden gemaakt. Door de vergrijzing van de maatschap pij is er ook steeds meer aandacht voor ouderenzorg. Door ouderen te stimule ren om zo lang mogelijk datgene zelf standig te blijven doen wat zij nog kunnen doen blijven zij alert en betrokken in de samenleving. Na de tweede wereldoorlog was het alge mene motto: "dat nooit weer". Nooit weer genocide, nooit weer een mensonterende oorlog en nooit meer honger. In dat stre ven zijn tal van initiatieven ontplooid die moesten bijdragen aan de invulling van die wens. Het stimuleringsbeleid van de over heid ten aanzien van de landbouw en ve- teelt was erop gericht te kunnen voorzien in die eerste levensbehoefte voor velen: voeding. Dat leverde na verloop van tijd weer geheel andere problemen op. Over productie in dit deel van de wereld lijdt niet automatisch tot 'nooit meer honger' voor de rest van de wereld. Ook de inten sieve varkens- en pluimveehouderij gaven niet voorziene problemen: waar moeten we met die enorme hoeveelheden mest naa- toe? Het lijiet erop dat de huidige tendens er een wordt van eenvoud en 'back to natu re'. Met respect voor het land waarop we leven en er niet meer vandaan halen dan noodzakelijk is om te overleven. Anderzijds is er de technologische ontwikkeling binnen de landbouw. Al jarenlang worden gewassen verrijkt door het gebruik van ster ke rassen. De kennis van genetische opbouw van gewassen zoals bijvoorbeeld maïs en soja hebben al geleid tot het op grote schaal kweken van genetisch modifi ceerde gewassen in de Verenigde Staten. Hier wordt nog met enige terughoudend heid gereageerd op deze ontwikkeling, hoewel ook hier proefvelden met genetisch gemani puleerd gewas zijn. Ook op dit gebied zijn er voor- en tegen standers en de toekomst zal uit wijzen hoe deze ontwikkeling verder gaat. Gelijke kansen ongeacht ras of geslacht, stemrecht voor vrouwen, vrijheid van meningsuiting en het fundamentele recht op leven. De afgelopen decennia is er een bijna verbeten strijd geleverd om de emancipatie gestalte te geven. Emancipatie gaat allang niet meer alleen om gelijke rechten voor man en vrouw. Een groot aantal voor vechters van de emancipatie heeft in dat opzicht veel van hun doelstel lingen bereikt. Het is niet langer onge woon als vrouwen ervoor kiezen om, naast de keuze voor gezin en kin deren, actief te participeren op de arbeidsmarkt. Emancipatie is veel meer een proces waarin binnen het gezin goede afspra ken worden gemaakt over de taakverde ling, het gaat dus zowel de mannen als de vrouwen aan. Het is belangrijk dat er voorwaarden worden gecreëerd, die het mogelijk maken om deel te nemen aan het arbeidsproces en dit te combi neren met de zorg voor kinderen. Goede en verantwoorde kinderopvang is daar een voorbeeld van. Buiten een zo efficiënt mogelijke taakverdeling binnen het gezin kan het nodig zijn om voor enkele dagdelen per week een pro fessionele organisatie te vragen om zorg te dragen voor de kinderen. Een kin derdagverblijf is daarvoor een goede en betrouwbare oplossing. Ook het rijks beleid is erop gericht gelegenheid te scheppen voor bijvoorbeeld een-ouder gezinnen om te participeren op de arbeidsmarkt door kinderopvang te sti muleren. Op de drempel van het magische jaar 2000 is er al veel geipeculeerd over het toekomstbeeld. In een tijd waarin de technologische ontwikkelingen zo snel gaan als die van ons, is het moeilijk een reëel beeld te scheppen van een technologisch hoogstaande maatschappij. De mensen met een pessimistische inslag voorspellen het eind der tij den, het einde van de grondstoffen, het einde van de beschikbare ruimte en het eind van een eer lijke samenleving. Diegene met een wat meer positieve inslag zien grote mogelijkheden en wereldwijde uitdagingen. Gemiddeld genomen zou men kunnen stellen dat de mogelijkheden inmiddels vrijwel onbeperkt zijn en dat wij daarmee onze verantwoordelijk heid niet uit het oog mogen verliezen. Verant woordelijkheid voor het milieu, voor de mensen in die delen van de wereld die onze hulp hard nodig hebben en zeker ook voor elkaar!

Hart van Holland | 1999 | | pagina 9