Bewoners Oud Verlaat massaal aanwezig tijdens hoorzitting Zevenhuizen Skiberg overkapt en ruim 100 meter hoog? Omwonenden Beetszoom verzetten zich tegen voorgenomen maatregelen pagina 12 Hart van Holland/11 april 2001 Gem. Zevenhuizen-Moerkapeiie Door Karin Heeren Oud-Verlaat - De bewoners van Oud Verlaat worden niet alleen aan de zijde van de Zevenhuizerplas 'bedreigd', ook aan de andere kant van de Rotte, bij de gemeenten Bleiswijk en Bergschenhoek, bestaan vergaande plannen die van invloed zijn op de woonomgeving van de kern Oud-Verlaat. Er zijn ver gevorderde plannen om langs de Rottemeren bij het Elysium in Bleiswijk een fors hotel neer te zetten. De gemeente Bergschenhoek heeft plannen liggen voor de overkapping van de ski- berg in het Hoge Bergse Bos. Een Oostenrijks investeerder wil in samenwerking met de exploitant en het Recrea tieschap een grootschalig project opzetten. De huidige berg is circa dertig meter hoog. In de nieuwe plannen zal het te realiseren 'gebouw', met een oppervlakte van 24.000 m2, zeventig meter hoog worden worden. Een soort uitkijktoren, waaraan een bungyjump gemaakt kan worden komt daar nog eens ruimschoots bovenuit, naar een totale hoogte van naar verwachting honderd meter. Een aantal leden van de belangengroep Oud-Verlaat heeft contact gezocht met een vijftal betrokken bewonersorganisaties en de natuur- en vogelwacht Rotta. Samen hebben zij op 27 maart 'Het Rotte-Verband' opgericht, een stichting die de samenhang van dit soort projecten in de regio zal vol gen. Een van de eisen die gesteld wordt aan de bouw van de overkapping van de skiberg is dat er een nieuwe ontslui ting over de Rotte moet komen, wat inhoudt dat er een nieuwe brug gemaakt moet worden ter hoogte van de skiberg. De bewoners van Oud-Verlaat verwachten hier door opnieuw een enorme verkeersdruk en parkeerproblemen. Zeker gezien het feit dat er voor een goede exploitatie van de nieuwe skiberg een grote toename van het aantal bezoekers moet komen. Zevenhuizen - In een volgepakte raadszaal werd 3 april tijdens een speciale bijeenkomst een hoorzitting gehou den voor de bewoners van Oud Verlaat. Deze konden hun mening geven en vragen stellen over de inhoud van het nieuwe bestemmingsplan voor de kern Oud Verlaat. Met name de bouw van vakantiewoningen op het sporteiland en nieuw aan te leggen eilandjes vinden geen draagvlak bij de inwoners van Oud-Verlaat. Vragen over de perma nente bewoning, toezicht, de hoogte van bouwen en handhaving bij overlast zijn belangrijke punten voor de inwoners van de kern Oud-Verlaat. Er waren tijdens de hoorzitting enkele raadsleden aanwezig, als mede mevrouw Barendrecht van Zandvoort Ordening Advies en de heer Van de Meij van het Recreatieschap. Wethouder Zij derhand trad op als voorzitter en ook wethouder Van der Stee was aanwezig. Een greep uit de vragen: "Er wordt gesteld dat het goed is voor de voorzieningen van Oud-Verlaat. We hebben een school, de Vierkap en de kerk. Waar is dat dan goed voor?" en "Mogen wij nu ook tot een hoogte van tien meter bouwen als dat voor de recreatiewoningen wel mag?" en "Als die woningen straks bewoond zijn waar gaat de jeugd dan heen?" De antwoorden daarop waren respectievelijk: "Er worden ook extra voorzieningen gemaakt op het sporteiland en daar kunnen de inwoners van Oud-Verlaat ook gebruik van maken. Het sporteiland krijgt een openbaar karakter" en "Nee, er mag volgens het bestemmingsplan alleen op het sport eiland tof een hoogte van tien meter gebouwd worden. Dat worden overigens woningen die achter de sporthal komen en dus buiten het zicht vallen vanuit de huizen van de lintbebouwing van Oud verlaat" en "De jeugd zal overdag op het strand en in de plas te vinden zijn en 's avonds gebruik maken van de voorzieningen op het sporteiland." De heer Willemsen sprak het gezelschap namens de belangengroep Oud Verlaat toe. Hij gaf een overzicht vanaf 1975 tot heden met betrekking tot de herziening van het bestemmingsplan. De aanwe zige raadsleden kregen een indrukwekkende hoeveelheid papier. Hier zaten onder meer verslagen bij van overleg dat er is geweest met de toenmalig wethouder Brouwer, reacties van de gemeente op schriftelijke bezwaren, een verslag van het Recreatieschap waarbij ook een aantal leden van de belangengroep Oud Verlaat aanwezig is geweest. De belangengroep zet vraagtekens bij de gestelde gron dige belangenafweging. Zij zien dat de belangen van de beheerder van het Sporteiland worden gediend, dat er echter wel aan de belangen van de bewoners van Oud- verlaat voorbij wordt gegaan. De belangengroep onderschrijft de belangrijke rol van de Zeven huizerplas en de Rotte als recreatiegebied. Behoud en versterking van de natuurlijke waarden acht zij daarom ook belangrijk. Tegelij kertijd is de belangengroep op de hoogte van het feit dat de gemeente Rotterdam plannen heeft voor uitbreiding van de ver- blijfsrecreatie aan de oever van de uit te breiden Zevenhuizerplas. Aan de Middelweg zal naar alle waarschijnlijkheid een hotel of vakantiewoningen verrijzen. Ook het optreden van mevrouw Hallensleben, als voorzitter van het Recreatieschap, bij het planten van de eerste boom bij het recreatiepark Koornmolen kon de instemming van de belangen groep niet wegdragen. "Het recreatieschap stelt natuurwaarden zoveel mogelijk te behouden. Dit is natuurlijk alleen maar mogelijk door verblijfsrecreatie een halt toe te roepen", aldus de heer Wil lemsen. Het feit dat de belangengroep haar recht bij de provincie moet zoeken, waar mevrouw Hallensleben zitting heeft in hef dagelijks bestuur, roept bij hen de vraag op of er geen sprake is van belangenverstrengeling. De opmerking van de heer Mebius (Gemeentebelangen) die nadrukkelijk stelde dat de gemeenteraad de belangen van de gehele gemeente moet dienen en niet alleen voor driehonderd inwoners van Oud-Verlaat, was tegen het zere been. Voor de belan gengroep is het duidelijk dat Gemeentebelangen letterlijk moet worden genomen: in het belang van de gemeente en niet die van de burgers. Zevenhuizen - Op de gemeentepagina in het Hart van Holland van 21 maart 2001 heeft de gemeente maatregelen aangekondigd die moeten zorgen voor het verbeteren van de kwaliteit van de speel- gelegenheden. In het kader van het 'attractiebesluit veiligheid van speelgelegenheden'wordt een aantal plaatsen genoemd met daar bij de voorgenomen veranderingen. Met een brief aan het gemeentebestuur heeft een aantal omwonenden van de Beetszoom in de wijk Swanla aandacht gevraagd voor de over last en de mogelijk gevaarlijke gevolgen van voorgestelde maatregelen bij de speelplaats die grenst aan het fietspad. De omwonenden hebben regelmatig geklaagd over overlast. Dit heeft onder meer geresulteerd in een overleg, in samenspraak met Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Midden Holland, met een groep 'hangjongeren'. Tijdens de gemeentedag van 23 september vorig jaar heeft dit overleg geresulteerd in een toezegging van wethouder Zijderhand om de mogelijkheden te bezien voor de realisatie voor een 'hangplek'. Heel snel zijn er toen twee bankjes neergezet aan het einde van de Fabriciusstraat waar de beoogde hangplek dan moest komen. Deze plaats voor samenkomst wordt, blijkt in de praktijk, nauwelijks gebruikt omdat het midden in het grasveld, nat, koud en onbeschut is. De omwonenden van de Beetszoom, vinden dat overigens ook zeer begrij pelijk. Waar de omwonenden verder ernstige bezwaren tegen hebben is het voorne men van de gemeente om hekken te plaatsen tussen het fietspad en het loop pad op de Beetszoom voor de veiligheid van de spelende kinderen. Naar mening van de omwonenden zullen de hekken de veiligheid niet bevorderen. De ervaring van de bewoners is dat veel kinderen niet of nauwelijks gebruik maken van de speelattribufen. Er wordt door de kinderen met skelters, trac- tortjes en skeelers gespeeld. Als het terreintje van de speelplaatsen dan afge sloten is zullen de kinderen sneller terechtkomen op het fietspad, waar ook brommers rijden. Bovendien zijn de bewoners bang dat het plaatsen van een hek op enkeie meters van hun huis hen het gevoel zal geven in een concentra tiekamp te wonen. "Bovendien zal het plaatsen van een hekwerk de hang jeugd de mogelijkheid bieden van hangen, zitten en voetballen tegen het hek." Êi reactie zegt de gemeente dat de punten die zijn ingebracht door de omwo- Ênenden woensdag 11 april besproken zullen worden in de 'projectgroep speelgelegenheden' van de gemeente. Deze projectgroep is ingesteld om alle voorgenomen maatregelen soepel te laten verlopen. De klachten en de klagers zijn bij de gemeente bekend. Tevens is het zo dat de hangplek aan het einde van de Fabriciusstraat nog 'af' gemaakt zal worden. Er komt bestrating onder de bankjes en er zal een grondwal met begroeiing komen zodat de jon geren wat beschutter kunnen zitten. De weersomstandigheden hebben nog niet toegelaten dit werk eerder uit te voeren. Verder wil de gemeente wel kwijt dat zij de voorgenomen maatregelen uitvoeren binnen het kader van het 'attractiebesluit veiligheid van speelgelegenheden' en dat de veiligheid dus beter gewaarborgd is als deze maatregelen zijn doorgevoerd. "Ook nu skelte ren, fietsen en skeeleren de kinderen op het fietspad. Bovendien is het zo dal alle leeftijdsgroepen, jongeren, ouderen en kinderen een plek moeten hebben in de samenleving. Er zit in dat stuk van de wijk Swanla een groot stuk oud zeer en zodoende is er al heel snel zo dat mensen daar aangeven overlast te ondervinden van kinderen en jongeren. Inmiddels is er heel wat verbeterd en hebben een aantal ambtenaren, de politie en de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Midden Holland daar vinger aan de pols gehouden en vrijwel geen acti viteit of overlast geconstateerd. Aldus de betrokken gemeenteambtenaar.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 12