Bijzondere evenementen bij het oogstfeest Familie Popijus stopt met kledingzendingen na ifeiKifö m (3(2 mgfo been vakantie woningen in Oud Verlaat Kijken naar nacht vlinders in het Warnaarplantsoen Jeugdmiddag Mountainbike Kijk op internet!! THUISKAPPER NODIG?? 24e jaargangen# nummer 935 i 15 augustus 2001 www.hart-van-holland.nl makelaardij o.g. NVM Exclusieve rozen in Zevenhuizen lees pagina 8 Zonnig weekeinde Esveld met honderden hortensia's lees pagina 8 Direkteur postkantoor Waddinxveen neemt na 40 jaar afscheid lees pagina 9 Oud Verlaat - In de vergadering van 7 augustus jongstleden hebben bur gemeester en wethouders van de jemeente Zevenhuizen-Moerkapelle jesloten de gemeenteraad voor de vergadering van 11 september een voorstel te doen tot vaststelling van het bestemmingsplan Oud Verlaat. Het bestemmingsplan omvat het gebied van en rondom de kern Oud Verlaat die gesitueerd is aan de zuidkant van de gemeente nabij de Rottemeren en de Zevenhuizerplas. Op het ontwerp bestemmingsplan, dat onder meer voorzag in de komst van een 50-tal vakantiewoningen zijn 166 reacties binnengekomen. Na afweging van alle belangen is het college van oordeel dat de bouw van de woningen geen doorgang moet kunnen vinden. Het gemis aan maatschappelijk draagvlak en daarmee de maat schappelijke uitvoerbaarheid, dat een wezenlijk onderdeel vormt van een bestemmingsplan, zijn de voor naamste redenen vain dit besluit. Alvorens de gemeenteraad over het voorstel zal besluiten, vindt behan deling plaats in een vergadering van commissie I, die gehouden wordt op 27 augustus, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis te Zevenhuizen. Waddinxveen - Gedurende de zomer vakantie staan vlinders centraal in kinderboerderij Dierendal in het War naarplantsoen. In het kader hiervan kunnen belangstellenden vrijdag avond 17 augustus naar nachtvlinders komen kijken in het Warnaarplant soen. Bij de kinderboerderij worden witte lakens opgehangen. Door er lam pen op te richten worden nachtvlin ders aangetrokken. Deze avond begint om 21.00 uur en wordt georganiseerd door de werkgroep Natuur- en Milieu Educatie in samenwerking met enkele 'eden van KNNV. Bij regen kan deze activiteit niet doorgaan. De vlinderexpositie is nog tot en met zondag 2 september te zien in Dieren dal. Bergschenhoek - Op 25 augustus organiseert Dirty Hill voor de jeugd van 8 tot en met 15 jaar een kennis makingsdag met de mountainbike sport op het parcours van Dirty Hill op de locatie van Buitensportcen- trurn ('iekamp aan de Hoeksekade ;'n Bergschenhoek. mschrijving van 9,00 tot 10.00 uur, oaarna kennismaking met het par cours. Van 13.00 tot 16.00 uur is de wedstrijd met aansluitend de prijs uitreiking. Er is beperkte mogelijk heid voor mountainbikehuur. «"inlichtingen: Leen Boom, 010- bb480/jeugddag@dirtyhill.nl r"ooo Zevenhuizen - In de afgelopen weken is er, in overleg met de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle hard gewerkt aan de speciale baan voor de ringrijderswedstrijd. De baan waarin wordt gereden is tegenwoordig aan strenge normen gebonden. De lengte van deze baan is 36 meter zonder aan- en uitloop. De ring hangt halverwege op een hoogte van 2.20 meter. Deze ring heeft een diameter van 38 millimeter. Verdere voorwaarden zijn, dat het paard onder de ring galoppeert, dat de ring uit de bus wordt gestoken op de lans en tot het eind van de baan wordt meegevoerd. De ruiters zijn gekleed in Zeeuwse klederdracht en de paarden zijn prachtig opgetuigd. Indien de ruiters een gelijk aantal ringen hebben vero verd, dan volgt een zogenaamd kamp, waarbij de ring steeds kleiner wordt tot zells 10 millimeter (ongeveer de grootte van een dubbeltje.) Alleen het puikje van de ringrijders slaagt hierin om een dergelijke ring te steken. Deze wedstrijden worden georgani seerd oor de Zeeuwse Ringrijders Vereniging uit Walcheren. Een bloei ende vereniging die momenteel 750 leden telt, verdeeld over 15 afdelin gen, verspreid over Walcheren en één in Zuid-Beveland. In 1950 werd deze vereniging opgericht met als doel deze folklore als sport voor de toe komst zeker te stellen. Deze folklore past om diezelfde reden helemaal in de traditie van het Oogstfeest. Het ringrijden kent een rijke historie. Oorspronkelijk afgekeken van de krijgszuchtige en strijdbare adel. Ook de Germanen zouden deze sport al beoefenend hebben. En het Konink lijk huis. Op 1 juli 1786 kwam stad houder Willem V naar Domburg om het ringrijden gade te slaan. Deze belangstelling geldt tot op de dag vandaag. De wedstrijden vinden plaats in de Burg. Boerstraat. De eerste ronde is om 11.30 uur. Vervolgens in de mid dag vanaf 13.30 uur. De finales zijn om 16.00 uur. Burgemeester Westendorp en zijn vrouw zullen de prijzen uitreiken. The Night of Harmony Eveneens volgens traditie, op de vrij dagavond voorafgaand aan het Oogstfeest The Night of Harmony. Voor dit concert heeft de dirigent van De Kleine Trompetter Wenceslaus Scheepmaker, een aantal mooie arrangementen geschreven om geza menlijk met het koor Pokomotions en de solisten Anne Sytsema-Bakker en Albert deze avond tot een succes te maken. Ook de slagwerkgroep "Afslag 9" maakt haar opwachting. De Kleine Trompetter heeft in de afge lopen jaren een aantal bijzondere eve nementen georganiseerd en denkt met trots terug aan het gezamenlijk optreden met het Volendams Opera koor, met de Koninklijke Militaire Kapel, bij het honderdjarig bestaan met Angela Groothuizen en Marco Bakker. En lokaal met het Shanty- en Viswijvenkoor en "De Meiden van de Straat." De basis voor deze successen is onder meer de opleiding van de jeugd. Intussen met een eigen oplei ding- en jeugdorkest. Dit jeugdorkest zal op zaterdag 1 september haar opwachting maken. Het vrijdagavondprogramma is heel gevarieerd en in het bijzonder afge stemd op het grote publiek, met num mers als "Everybody needs somebo dy", "Een beetje verliefdmaar ook met het "Slavenkoor en de muziek uit "Les Miserables". 01 de soliste Anne Bakker met "She's a maniac" en samen met Alberto in "Proud Mary". Allemaal voorwaarden voor een mooie "Night". ZIE ONZE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT! Foto: Ko Jan Provoost Door Karin Jongkind Moerkapelle - De heer en mevrouw Popijus doen al 25 jaar lang iets bij zonders tijdens hun vakantie: in Nederland ingezamelde kleding uit delen aan de minder bedeelden op de wereld. Wat ooit begon als klein schalige actie voor de weeskinderen in Kameroen, groeide uit tot groot scheepse inzamelingsacties voor ver schillende landen. Het echtpaar is inmiddels de grens van de zeventig al enige jaren gepasseerd, maar zijn nog steeds actief. Met hun camper zijn zij net terug van een zeven weken durende reis door Tsjechië, Honga- h ovens Aan- en verkoop van woningen en bedrijven. Alle taxaties Hypotheken Ook 's avonds bereikbaar j^eny Hovens rd. Dwarsweg 1 - 2761 GA Zevenhuizen - Tel. 0180-632001 MAKELAAR rije en Roemenië. Officieel deelden zij in deze zomer geen kleding meer uit, want sinds januari van dit jaar moe ten daar forse invoerrechten over betaald worden. "Maar wat extra kle ding meenemen en daar achterlaten, kan toch geen kwaad, hè," vertelt mevrouw Popijus met een schalkse glimlach. "De voormalige Oostblok landen willen met de nieuwe strenge invoerwetten hun lidmaatschap aan de EU afdwingen," vult de heer Popij us aan. "Ze willen laten zien, dat zij geen arme landen zijn, maar wie de mensen daar kant, weet wel beter." En mensen kennen ze, het echtpaar Popijus. Met verschillende families in Roemenië, Tsjechië en Hongarije wer den innige vriendschapsbanden opgebouwd door de jaren heen. Maar ook dicht bij huis zijn zij actief in de humanitaire hulpverlening. Al acht jaar werkt de heer Popijus als vrijwilliger in het Asielzoekerscen trum in Waddinxveen. Enkele jonge asielzoekers vonden in hen hun twe- de vader en moeder. Weeskinderen in Kameroen Het begon allemaal medio jaren zeventig. De dochter en schoonzoon van het echtpaar Popijus waren in het kader van de ontwikkelingshulp beiden uitgezonden naar Kameroen. Tijdens een bezoek aan dit Afrikaan se land kwamen de heer en mevrouw Popijus op veel plaatsen, waar de gemiddelde toerist niet kwam. De armoede - vooral van de vele wees kinderen - die zij er zagen greep hen aan en zij lieten praktisch al hun eigen kleding achter toen ze weer vertrokken naar Nederland. Eenmaal thuisgekomen informeerden ze bij vrienden en bekenden of die nog kle ding konden missen voor de armen in Kameroen. Via een zendingsorgani satie in Oegstgeest konden de ingeza melde kledingstukken met een kon vooi medicijnen mee naar Kameroen. De kleding werd samengeperst om op die manier extra veel mee te kun nen sturen. Toch bevredigde dit maar ten dele de behoeften van de familie Popijus: ze wilden zéker weten, dat de kleding daar kwam, waar zij ze wilden hebben: bij de allerarmsten onder de bevolking. Een jaar na de zending naar Kame roen kwam er via een kennis een no- dkreet uit Suriname. Ook hier was het gebrek aan kleding schrijnend en opnieuw organiseerden de heer en mevrouw Popijus een grootscheepse inzamelingsactie. Dit keer stuurden ze de baal kleding (van 250 kg!) met een schip vooruit en vertrokken ze later om de kleding vanuit een zen- dingspost te verspreiden onder de bevolking. Op deze wijze kwamen ze op plaatsen, waar nooit blanken kwa men en bezochten zelfs een indianen dorp. Oost-Europa De laatste vijftien jaar is de familie Popijus voornamelijk actief in Oost- Europese landen ais Roemenië, Tsje chië en Hongarije. Maar ook in Brazi lië is een zendingsorganisatie regelmatig blij met een grote zending (kinderkleding of zelfs speelgoed uit Moerkapelle. En via een Russische kennis wordt ook veel kleding ver stuurd naar gevangenissen in Rus land. Na vijfentwintig jaar 'liefdadig heid' stopt het echtpaar met het rondbrengen van kleding. Wél blijven zij kleding inzamelen, die dan via zen ding- of humanitaire organisaties ver stuurd worden. Met de camper gaan ze voortaan dus 'gewoon' op vakan tie, al gaan er misschien voor de warme zomermaanden wel regelma tig erg veel warme truien mee. Humanitaire doeleinden In de loop der jaren hebben de heer en mevrouw Popijus veel mensen over de hele wereld een beetje geluk gebracht. Naast de kleding speelde ook het sociale contact in veel opzichten een belangrijke rol: zowel voor de kennissen ver weg als de heer en mevrouw Popijus overigens. Het bejaarde echtpaar, dat in februari van dit jaar hun vijf tigjarige huwelijksfeest vierde, heeft de hulp aan arme mensen altijd beleefd als een 'opdracht van God'. Beiden kenden in hun jeugd ook armoede en vanuit deze ervaring zijn ze blij te hebben kunnen bijdra gen aan het geluk van een ander. Een 23-jarige kleinzoon van het echtpaar heeft aangegeven het werk van opa en oma Wel te willen over nemen. Hij is getrouwd met een Roemeense en gaat regelmatig op bezoek bij zijn schoonfamilie.

Hart van Holland | 2001 | | pagina 1