k CHRISTENGEMEENTE BETHEL ZET ZICH IN VOOR BIJSTANDSMOEDERS AMBITIES EN VISIE VERSUS ARMSLAG EN CAPACITEIT OPWARM- WEEKEND VOOR CARNAVAL C-AKK00RD NAAR FESTIVAL LEZING OVER CHINA pagina 10 Hart van Holland 26 januari 2005 WADDINXVEEN/BORicn™ Christengemeente Bethel Ambities en visie versus armslag en capaciteit Over gemeentegrenzen heen kijken Toekomst Groei Door Geertrude Verweri Boskoop - Hoewel de slechtere economie bijna iedereen raakt, is het vooral voor bijstands moeders een toer om rond te komen. Het is hartverwarmend te zien dat er mensen zijn die zich belangeloos voor deze groep inzetten. Henk Alphenaar, gepensio neerd veilingmedewerker, is zo iemand. Zijn zoon Jaap vertelt trots: "Mijn vader had al jaren een volkstuintje en kreeg ook veel groente en fruit van de veiling. Toen er bij ons in de kerk gevraagd werd of mensen ideeën hadden om iets te doen voor bijstandsmoeders, heeft mijn vader zich direct aange meld. Hij sjouwt eigenhandig kisten fruit en groente, brengt dat naar zijn opslagruimte en daar wordt het door vrijwilligers uitge zocht en verdeeld. En soms is het echt enorm veel, we hebben wei eens 3000 kilo aardappels gekre gen en ook een keer 28.000 sinaas appelen. Als alles ingepakt en ver deeld is, wordt het door weer andere vrijwilligers rond gebracht. Vorig jaar begonnen we met 18 adressen, nu zijn het er 70." Helaas is er inmiddels een kleine kink in de kabel gekomen. De volkstuin was tijdelijk en moest per 1 februari leeg zijn. "Mijn vader heeft nu een stukje grond in Rot terdam. Daar gaat het ook wel mee, maar het is erg ver weg. Het zou prettiger zijn als we een stuk van een kas konden gebruiken in de buurt van Boskoop, Waddinx- veen of Gouda." De groente en fruitpakketten maken deel uit van een groter pro ject dat opgezet is door de Christengemeente Bethel in Bos koop. Voorgangster Suzanne Hety- ey voelde zich geroepen iets te doen voor bijstandsmoeders in de omgeving. Om deze vrouwen te kunnen bereiken schakelde zij de wethouder van Boskoop in. "Deze kon natuurlijk geen adressen door- geven, maar omdat hij wel iets zag in het project, stuurde hij brieven aan vrouwen die hiervoor in aan merking kwamen, waarin stond dat de gemeente Bethel een kerst pakket bij hen wilde bezorgen. We hadden geld ingezameld in de gemeente om dit te kunnen beta len." Het pakket bestond uit nuttige producten, zoals koffie en thee en een klein cadeautje. Ook voegde Suzanne er een uitnodiging aan toe voor een 'verwenmiddag'. Tweeëntwintig vrouwen ontvingen het pakket en achttien vrouwen gingen op de uitnodiging in. Suzanne Hetyey: "We organiseren deze middagen nu vier keer per jaar. Er werken allerlei vrijwilligers aan mee. Zo hebben we enkele kapsters, die de vrouwen gratis knippen en kunnen ze een schoon heidsbehandeling krijgen. De kin deren worden beziggehouden en er is koffie, thee, koek en limona de. We hebben rekken met goede tweedehands- en nieuwe kleding waar de vrouwen uit mogen zoe ken wat ze willen hebben. We heb ben de vorige keer zelfs peperdure lingerie uit kunnen delen. Ik vroeg bij zo'n kraam op de markt wat er gedaan werd met de setjes die overbleven. Van het meisje achter de kraam kreeg ik het adres van haar baas en die was zo enthousi ast over het project dat ze ons een paar dozen dure lingerie aanbood. Ook is er een kinderkleding bedrijf Boskoop - Zo luidt de titel van het onderzoek naar de bestuurskracht van de gemeente Boskoop dat door het bureau Bestuur Mana gement Consultants (BMC) is uitge voerd. Een titel die de gemeente Boskoop volgens het college van burgemeester en wethouders goed typeert. De algemene conclusie van het onderzoek: de bestuurskracht van de gemeente Boskoop is ruim voldoende. BMC: "Boskoop is met een indrukwekkende inhaalslag bezig. Met het verkrijgen van de artikel 12 status heeft de gemeente mogelijkheden gekregen om achterstanden in beleid en beheer in te lopen. Die mogelijkheden-zijn goed benut." Daarmee kan de gemeente zich tot de top van de regio rekenen. Toch blijft de gemeente over de gemeentegren zen heen kijken. Burgemeester Rijs- dijk: "Het college is en blijft van mening dat verregaande samen werking met buurgemeenten noodzakelijk is. Het steeds groter wordende takenpakket en lokale en regionale problemen vragen om een slagkrachtige en financieel sterke organisatie." De gemeente staat dan ook open voor initiatie ven van omringende gemeenten. 'De gemeente heeft een hoog ambitieniveau en een duidelijke visie op de toekomst. De financiële armslag van de gemeente is echter beperkt. In het recente verleden heeft de gemeente hiervoor de artikel 12 status aangevraagd. Een status die zij goed benut heeft om opgelopen achterstanden weg te werken. De gemeente heeft een moderne, slagkrachtige ambtelijke organisatie. De capaciteit van deze organisatie staat soms op gespan nen voet met de ambities. Hierdoor is het niet altijd mogelijk om aan de wensen en verwachtingen van burgers en maatschappelijke orga nisaties tegemoet te komen. Bij de voorbereiding en uitvoering van beleid spelen de Boskopers en de maatschappelijke organisaties een grote rol'. Dit staat in het rapport 'Ambities en visie versus armslag en capaciteit' van het bureau BMC. Het college van Burgemeester en Wethouders onderschrijft de con clusies van dit rapport. Rijsdijk: "De resultaten van het onderzoek bevestigen het college in de over tuiging dat we op de goede weg zijn. We werken vanuit een duide lijk visie 'Ondernemend in het groen. Vernieuwend in wonen' aan de ontwikkeling van Boskoop. En daarin zijn we ambitieus. We willen en kunnen veel. Mede dankzij onze inwoners. Het bestuurskracht- onderzoek is daar heel duidelijk in: de sterke gemeenschapszin van Boskoop draagt in belangrijke mate bij aan de bestuurskracht van Boskoop." Het bestuurskrachtonderzoek laat zien dat de gemeente in de toe komst zelfstandig verder kan. De bestuurskracht is daarvoor vol doende groot. Zeker wanneer de verdeelsystematiek van het Gemeentefonds wordt aangepast aan de bodemgesteldheid van Bos koop. Iets waar de gemeente voor blijft. Toch pleit de gemeente voor verregaande samenwerking met buurgemeenten. Rijsdijk: "Gemeenten krijgen steeds meer taken toebedeeld. De Wet Werk en Bijstand en de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning zijn hier voor beelden van. Deze wetten vragen om een grotere gemeente met meer slagkracht. Maar ook lokale en regionale problemen vragen om een grotere schaal. Ik denk daarbij aan de herstructurering van de boomteelt, het vormgeven van de Greenport-status, de ruimtelijke ontwikkeling en de realisatie van de westelijke randweg." De gemeente Boskoop staat dan ook open voor initiatieven van omrin gende gemeenten. De voorkeur van Boskoop gaat uit naar een complete, krachtige, groene gemeente waarin Waddinxveen, Boskoop en Rijnwoude samengaan. Het bestuurskrachtonderzoek ziet Boskoop als een eerste stap op weg naar verregaande samenwerking. De volgende stap is het ingaan op de uitnodiging van Waddinxveen om een samenwerking samen nader te onderzoeken. Boskoop - Carnavalsvereniging De Krooshappers houdt een week voordat het grote carnaval van start gaat een opwarmweekend. Vrijdagavond 28 januari is er dis cocarnaval voor de jeugd van 10 tot 14 jaar, met een extra attrac tie. De zaal gaat open om 18.30 uur en de entree bedraagt e2,50. Er wordt deze avond geen alco hol geschonken. Nadat de oude jeugdprins en -hofdame zijn afge voerd, worden ook de nieuwe jeugdprins en -hofdame gepre senteerd. De avond eindigt om 22.00 uur. Zaterdag 29 januari gaat om 14.00 uur het kindercar naval van start (entree e2,50), met naast optredens van onder andere dansgardes De Spetters en Donderkopjes, een speciaal optreden van 'Ome Willem'. Black Whiteparty Voor de jeugd vanaf zestien jaar is er zaterdagavond een Black Whiteparty. ledereen dient in zwart/wit gekleed te gaan. Met de disco, de Baggerbeugels en dansmariekes is dit een feest waar veel Krooshappers een voor proefje nemen op het echte car navalsweekend. Aanvang 21.11 uur en de toegang voor 22.00 uur bedraagt e4,50 en na 22.00 uur e7,-. Legitimatie verplicht. in Alphen aan den Rijn dat ons gra tis nieuwe kinderkleding geeft. Het betekent zoveel voor deze mensen dat ze er goed verzorgd uit kunnen zien. Dat is de boodschap die we ze willen geven: jullie zijn waarde vol." Het project groeit nog steeds. "Behalve groente en fruit delen we nu ook brood uit, en we willen ook nog koffie aan de voedselpakket ten gaan toevoegen." Suzanne's grootste wens is een grote voorraadschuur, een zaal waar mensen altijd terecht kunnen als ze iets nodig hebben. Ze hoopt ook op meer aanmeldingen van bij standsvrouwen, niet alleen uit Bos koop, maar uit de hele regio. "Er heerst nog steeds een zekere schroom. Vrouwen geven niet graag toe dat ze in de bijstand zit ten en de eindjes slecht aan elkaar kunnen knopen. Maar ook dat is zo fijn van die middagen, de herken ning en de wetenschap dat je niet de enige bent. Op 2 februari hou den we weer een verwenmiddag en we hopen daar ook nieuwe mensen te verwelkomen." Wilt u een bijdrage leveren aan het project, bent u of kent u een bijstandsmoeder die wel een extraatje kan gebruiken, neem dan contact op met Suzanne Hetyey: 06-11363980. KERKDIENSTEN - 30 januari Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur Woord&Com munieviering. Prot. Gem. i.w.: Wijkgemeente Ontmoetingskerk 9.30 uur dhr. M. de Ridder; 11.15 uur Gezinsviering. Wijkgemeente Immanuelkerk 10.00 uur ds. A. van Houwelingen; 18.30 uur ds. F. Bos Vesper. Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. O.W. Bouwsma; 16.30 uur ds. K. de Vries. Boskoop Herv. kerk 9.30 uur ds. R. de Reuver. Ger. kerk 9.30 uur ds. Langelaar; 18.30 uur ds. J. Smit. De Stek 9.30 uur ds. O.C. Kerssen. Chr. Geref. kerk 9.30, 15.00 en 17.00 uur ds. C.C. den Hertog. Geref. Gem. 9.30 uur Leesdienst; 16.30 uur ds. M. Golverdingen. Vrijz. Prot. Gem. 10.00 uur mw. ds. P. Boddaert. MEDISCHE WEEKENDDIENST Benthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huisartsenhulp buiten kantoo ruren (17.00-8.00 uur, weeken den/feestdagen): HuisArtsenPost Midden-Holland (HAP MH), Jan van Beaumontstraat 4, Gouda, 0182- 322488. Dienst Apotheek Midden-Holland (DAM), Ronsseweg 138 (tegenover de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182- 698820. Diabeteslijn (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleuland- locatie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Waddinxveen/Boskoop - Het oplei dingsorkest C-Akkoord, onder lei ding van Jeroen Wentel, neemt op zaterdag 29 januari deel aan een jeugdfestival in Schoonhoven. Tij dens het festival worden de deelne mende orkesten beoordeeld door een vakjury. De muziekwerken die het orkest ten gehore zal brengen en die beoordeeld worden door de jury, zijn 'The Gladiators' van Roy Phillippe en 'Weather Report' van Albert Dam. C-Akkoord speelt van 10.10 tot 10.30 uur in het Bastion in Schoonhoven. Boskoop - Voor eenieder die geïn teresseerd is in China organiseert bibliotheek Boskoop voor woens dag 2 februari van 10.00 tot 12.00 uur een lezing over China. Thema van de lezing is "De vier schatten van het Chinese studeervertrek". De zogenaamde "vier schatten" staan in China voor het papier, het penseel, de inkt en de inktsteen en zijn van oudsher de attributen die gebruikt worden bij het schrijven van Chinese karakters, alsmede de kalligrafie en schilderkunst. In de lezing wordt een overzicht gegeven van de cultuurgeschiedenis van deze attributen, aangevuld met die van het Chinese schrift, de kalligra fie en de schilderkunst. De onder werpen zullen aan de hand van voorwerpen nader worden toege licht. De entree bedraagt e5,-. Belang stellenden worden verzocht zich vooraf aan te melden bij de biblio theek: telefoon 0172-213170.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 10