DUBBEL FEEST VOOR EAMILIE DONKELAAR Zevenhuizen Moerkapelle BIJEENKOMST ZESDE BESTUURSKRACHTONDERZOEK COMMUNICATIE MET BURGERS VAN AGENDA AF Hart van Holland 13 april 2005 pagina 17 Gem. Zevenhuizen-Moerkap ?m. Zevenhuizen-Moerkapelle m*fs Door Karin Heeren Liefde op het eerste gezicht Nog lekker actief Op deze pagina politieke onderwerpen in de samen leving van Zevenhuizen- Moerkapelle en omgeving, pagina wordt samen gesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland. Zevenhuizen - De commissievergadering van dinsdag 5 april had voor de toehoor ders een rommelig karakter. Buiten enige technische vragen aan de aanwezige colle geleden was er verwarring over wie met wie kan discussiëren. Voorzitter Van Eijk moest kennelijk wennen aan zijn nieuwe rol als voorzitter van commissie II. Hij berispte de commissieleden toen zij met elkaar in overleg gingen terwijl dat binnen de kaders van het duale systeem nu juist de bedoeling is van de vergadering. Later in de vergadering ging hij zelf inhoudelijk in op de onderwerpen op de agenda, terwijl dat nu juist niet de bedoeling is binnen de voorzittersrol. Burgemeester Westendorp maakte tijdens de commissievergadering ook bekend dat het overleg achter gesloten deuren op 11 april, naar aanleiding van de ontstane situ atie na het uitstellen van het ondertekenen van de intentieverklaring tot vergaande samenwerking met de gemeente Nieuwer- kerk aan den IJssel, niet door gaat. Later bleek dat alle oppositiepartijen hebben geweigerd deel te nemen aan dit overleg. De coalitiepartijen hebben daarop besloten dat het geen zin heeft het overleg te voe ren. De communicatie met de raadsleden omtrent deze kwestie zal nu in de open baarheid tijdens de raadsvergadering van 19 april besproken worden. Het punt 'communicatie ontwikkelingen Zuidplaspolder en uitslag bestuurskracht- onderzoeken' ging van de agenda af. Bur gemeester Westendorp lichtte toe dat er op dit moment nog geen goed onder bouwd stuk ligt om dit belangrijke onder werp te kunnen bespreken. Het betreft hier de communicatie met de inwoners van de gemeente over de beide onderwerpen. De heer Rooker (Christenunie) wilde daar op nog wel kwijt dat hij het jammer vindt dat dit onderwerp niet in de commissie is besproken, gezien het feit dat de volgende dag, op woensdag 6 april alle fracties van de vijf betrokken gemeenten naar een bij eenkomst in Nieuwerkerk aan den IJssel zullen gaan. Door Karin Jongkind (TekstUeel) Oud Verlaat - Het was dubbel feest dinsdag 5 april voor het echtpaar Donkelaar-Wij mans. Mevrouw Donkelaar vierde op die dag namelijk haar verjaardag én het was precies 55 jaar geleden dat het echtpaar elkaar het ja-woord gaf. Het feest werd thuis gevierd. Naast familie en vrienden kwamen er twee bijzondere gasten langs: burgemeester Westendorp en zijn vrouw. Zij brachten namens het gemeentebestuur hun geluk wensen over. Daarnaast bracht het burge meestersechtpaar een grote fruitmand mee. Het echtpaar Donkelaar stelde het bezoek erg op prijs. Mevrouw Donkelaar: "Het was erg gezellig. De burgemeester en zijn vrouw bleven meer dan een uur en er werd volop gepraat." 55 jaar getrouwd zijn is niet niks. Volgens mevrouw Donkelaar is de tijd voorbij gevlo gen. Het echtpaar Donkelaar lijkt goed bij elkaar te passen: op een echtelijk menings verschil na, waren er in al die jaren nauwe lijks problemen. Ze ontmoetten elkaar op een bijzondere manier. De heer Donkelaar, geboren en getogen aan de Rotte in Oud Verlaat, passeerde op zijn motor zijn latere echtgenote. De twee hadden even oogcon tact en dat was voldoende voor de heer Don kelaar om te stoppen en het meisje van zijn dromen mee uitte vragen. Enkele jaren later trouwden ze. De eerste jaren na hun huwe lijk woonden ze in bij de ouders van mevrouw Donkelaar in Rotterdam. Na zes jaar kwam er woonruimte vrij in Oud Verlaat en verhuisde het echtpaar. In hun werkzame leven had het echtpaar een eigen bedrijf. De heer Donkelaar was ontwerper van de spruitenplukmachine, zoals die vandaag de dag nog gebruikt wordt. Daarnaast produ ceerde zijn bedrijf de machine. Mevrouw Don kelaar hielp haar man in de zaak. Inmiddels woont het echtpaar Donkelaar 49 jaar met veel plezier aan de Vlietkade. Mevrouw Donkelaar is lid van het Operette koor Zavaron uit Rotterdam en de heer Don kelaar brengt zijn vrije tijd nog altijd het liefst door op de motor. Het echtpaar gaat nog graag met de auto op vakantie. Hun favoriete vakantiebestemmingen liggen vrij wel altijd in de buurt van het water. Vorig jaar nog verbleven ze aan de Rijn en de Moezel in Duitsland. Waar de reis deze zomer naar toe gaat is nog niet bepaald: "Eerst maar eens even bijkomen van al deze festiviteiten," aldus mevrouw Donkelaar. drie gemeenten in de Zuidplaspolder. Het samengaan van Zevenhuizen-Moerkapelle met Nieuwerkerk aan den IJssel lijkt voor de hand te liggen. Moordrecht moet in de visie van BMC een keuze maken of het zich aansluit bij deze twee gemeenten of bij Gouda. Grenscorrectie voor de gemeente Gouda wordt ook als oplossingsrichting genoemd voor de gemeente Gouda. Gouda zit 'gevangen' in haar gemeentegrenzen, grondgebied ontwikkelen van Moordrecht of Waddinxveen, in een constructieve samenwerking wordt als mogelijkheid gezien. De onderzoekers van BMC wijzen er verder nog op dat er verder gekeken moet worden dan alleen de Zuidplasge- meenten: er zijn ook intenties tot samen werking in de regio. Reeuwijk en Bodegra ven bijvoorbeeld die lonken naar Gouda en het onderzoek dat gaat plaatsvinden met betrekking tot de samenwerking of samen gaan tussen Waddinxveen en Boskoop. BMC noemt dat ook de mogelijkheid, in het geval van samengaan tussen Waddinx veen en Boskoop dat er gemeenten 'boven de A12' en 'onder de A12' gevormd kunnen worden, waarbij de kern Moerkapelle bij Waddinxveen en Boskoop gevoegd zou kunnen worden en de kern Zevenhuizen bij Nieuwerkerk aan den IJssel. De ontwikkelingen in de Zuidplaspolder zijn wel een terugkerend thema in het onderzoeksrapport. Met name de manier van samenwerken is een belangrijke kwestie waarin een keuze gemaakt moet worden. De voorgenomen ontwikkeling van de Zuidplaspolder is een specifieke en in principe eenmalige ontwikkeling, die bij- In Nieuwerkerk aan den IJssel kwamen woensdag 6 april afgevaardigden van alle fracties van de vijf Zuidplasgemeenten om te luisteren naar de toelichting op het zesde bestuurskrachtonderzoek door de heer Cor Molenaar van Bureau Manage ment Consultants (BMC) en met elkaar de uitkomsten te bespreken. Voorafgaand aan het zesde bestuurskrachtonderzoek heeft BMC de bestuurskracht van alle vijf de gemeenten afzonderlijk gemeten. In de zesde rapportage worden suggesties gedaan voor eventuele samenwerkingsver banden of herindeling in de regio. Dit staat nog los van de ontwikkelingen in de Zuid plaspolder. De heer Molenaar benadrukte dat de bestuurskracht ook aan de orde zou zijn geweest als de polder niet ontwikkeld zou worden. Hij drukte de vertegenwoor digers van de gemeenteraden dan ook op het hart om die twee zaken nadrukkelijk te scheiden. Bij elk van de afzonderlijke bestuurskracht- onderzoeken is door BMC getracht de ken merken van de gemeente te typeren: Gouda: 'Mooie gevangen stad, die werkt aan zijn ontsnapping'. Moordrecht: 'Een authentiek en eigentijds dorp in de deltametropool'. Nieuwerkerk aan den IJssel: 'Trots, betrok ken en open'. Waddinxveen: 'Hoofdrolspeler of speelbal in de regio?'. Zevenhuizen-Moerkapelle: 'Ongedeeld, maar niet altijd zelfstandig'. BMC schets in haar rapport een aantal sce nario's. Zij komen daarbij steeds wel uit op zondere eisen stelt aan de bestuurskracht en het vermogen tot samenwerking tussen de gemeenten in de Zuidplaspolder en andere overheden en partijen. Samenwer king in relatie tot de opgave in de Zuidpias is noodzakelijk om optimaal invloed te kunnen uitoefenen op de ontwikkeling. Aanbevolen wordt een specifieke, tijde lijke, projectmatige vorm van vergaande samenwerking in te richten tussen de Zuid plasgemeenten, met als doel optimaal invloed te kunnen uitoefenen en mede stu ring te kunnen geven aan de ontwikkeling van het eigen gebied. BMC pleit in dit ver band voor een WGR-constructie (wet gemeenschappelijke regelingen, vergelijk baar met de ISMH constructie - red.), hier bij zal de verantwoordelijkheid gedele geerd worden aan een gemandateerd col legelid. Als nadeel van deze constructie werd genoemd dat de democratische con trole door de afzonderlijke raden bij een dergelijke constructie minimaal is. Na de pauze werd door een aantal leden discussie gevoerd en vragen gesteld aan de onderzoekers van BMC. Het besluitvor mingsproces stond hierbij centraal en de mogelijkheid voor de burgers van de betrokken gemeenten om hierover hun visie kenbaar te maken. Fractievoorzitter van de PvdA van de gemeente Moordrecht, mevrouw Hekkert, vergeleek het proces met een trein waar burgers niet meer op kunnen springen. Bovendien opperde zij dat het rapport een sterk sturend karakter heeft. Mevrouw Wientjens (WD Waddinx veen) was dit met haar eens, zij pleitte voor besluitvorming na de gemeenteraadsver kiezingen van 2006, zodat eventuele gemeentelijke herindeling onderwerp van het verkiezingsprogramma kan worden. Mevrouw Caljauw (PvdA gemeente Gouda) was juist van mening dat een duidelijk standpunt en besluitvorming duidelijkheid geeft aan burgers en dat opgepast moet worden voor 'schijndemocratie'. De heer De Bruin (WD Zevenhuizen-Moerkapelle) vond dat de negatieve financiële effecten van samenvoeging onvoldoende in de rap portage tot uiting kwamen. BMC lichtte toe dat dit inderdaad nog nader onder zocht moet worden. De heer Fermont (PvdA Zevenhuizen-Moerkapelle) vroeg zich af waarom het teruggeven van het Nesselande gebied aan de gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle geen onderwerp van onderzoek is geweest, terwijl BMC wel de vrijheid heeft genomen om andere ver gaande voorstellen te doen, ook buiten de Zuidplasgemeenten om. De heer Molenaar reageerde daarop dat dit inderdaad geen onderwerp van onderzoek is geweest, omdat toch primair naar de Zuidplasge meenten is gekeken, waarbij de actuele ontwikkelingen wel zijn meegenomen. Als laatste werd het punt van de besluit vorming besproken: wanneer de raden afzonderlijk beslissingen nemen over het rapport en de volgende stappen. Zevenhui zen-Moerkapelle is, als zij in de juni cyclus het rapport bespreekt, de hekkensluiter, daarna zal bekend zijn hoe de gemeente raden denken over de voorstellen van BMC.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 17