Ontwikkelen waar dat kan, behouden waar dat moet w. provisie holland Zuid Streekplan Oost Fort Wierickeschans Holland Maand met feestelijk programma pagina 6 Hart van Holland 18 mei 2005 Nieuws Redactie: provincie Zuid-Holland Afdeling Communicatie Postbus 90602, 2509 LP Den Haag telefoon: 070 441 66 22 e-mail: zuid-holland@pzh.nl Zuid-Holland Nieuws is een uitgave van de provincie Zuid-Holland en verschijnt in een groot aantal huis-aan-huis verspreide nieuwsbladen in de provincie. Gedeputeerde Dwarshuis: si 1 i De provincie Zuid-Holland heeft een dagelijks bestuur dat bestaat uit 7 personen: het College van Gedeputeerde Staten. Vier van hen heb ben in hun portefeuille een gebied: een regio waarmee de provincie 'gebiedsgericht' samenwerkt. Lenie Dwarshuis-van de Beek is voor Zuid-Holland Oost de gebiedsgedeputeerde. De regio Zuid-Holland Oost ligt grotendeels in het Groene Hart en bestaat uit 27 gemeenten. Dit gebied heeft een landelijk karakter in het Groene Hart, maar kent ook verstedelijkte delen langs de Oude Rijn en langs de Merwede. Voor dit gebied is gedeputeerde Lenie Dwarshuis-van de Beek verantwoordelijk. Aantrekkelijk Het College van Gedeputeerde Staten beschouwt Zuid-Holland Oost als een dynamische regio: landelijke gemeenten in een veenweidegebied, maar ook een florerend bedrijfsleven, een boomteeltcomplex van nationaal belang, een aantal middelgrote steden met vaak historische kernen en een bovenregionale en nationale infrastructuur. De ligging geeft het gebied een aantrekkelijk woon- en werkklimaat. Op recreatief en toeristisch gebied zijn er duidelijke groei mogelijkheden. Polders en waterplassen bieden rust en ruimte voor de stedelingen uit de Randstad. Groene Hart Lenie Dwarshuis: 'De Randstad ontleent een stuk van zijn identiteit aan het feit dat het een stedenring is met een werken. Dat Groene Hart kan en moet het aantrekkelijk maken voor inwoners, bedrijven en instellingen om zich er te vestigen. Om dat unieke land schap zo te houden, moet je wel kritisch kijken waar je nog wel en waar je niet kunt bouwen. Ik ga als gedeputeerde vaak bij gemeenten op bezoek. Zo leer je immers je gebied kennen. Ik was, voordat ik gedeputeerde werd, bijvoorbeeld nog nooit in de Krimpenerwaard geweest. Wat een ontdekking, zo mooi, zo dichtbij! Die prachtige stadjes achter de dijken van de Lek! Als ik dat zie, weet ik dat een aparte aanpak voor landelijke gebieden hoogstnoodzakelijk is. Zeker waar die onder druk staan van de grote steden.' Gedeputeerde Dwarshuis maakt zich sterk voor het oostelijk deel van de provincie. groen hart in plaats van een stedelijke kluit met groen eromheen zoals zoveel (Europese) stedelijke net- Zo nam ze het initiatief voor een internationale conferentie. Daar sloegen vergelijkbare regio's uit diverse Europese landen de handen ineen om ervoor te zorgen dat ook 'landelijke gebieden onder stedelijke druk' aanspraak kunnen maken op Brusselse fondsen, gezien hun speciale problematiek. Ook is Dwarshuis voorzitter van de Stuurgroep Groene Hart, waarin zij samen met haar collega's uit Noord-Holland en Utrecht bezig is voor het eind van het jaar een zogenaamd ontwikkelingsprogramma voor het Groene Hart op te stellen. 'We hebben als drie provincies gezegd: we weten wat we willen en we gaan werken aan de uitvoering daarvan. Op sommige plekken moeten we werken aan behoud van het bestaande landschap, op andere moeten we juist werken aan de ontwik keling van het gebied. Voor alle gebieden in het Groene Hart wordt een plan van aanpak ontwikkeld en gekeken met wie we dat samen kunnen uitvoeren. Tegelijkertijd zal de financiering geregeld moeten worden, waarbij ook het rijk moet zeggen: zo'n Nationaal Landschap is ons iets waard.' Kwaliteit De gedeputeerde is ook een warm pleitbezorgster van het concept dat de deelgebieden van het Groene Hart verschil lend van kwaliteit kunnen zijn. Bij zo'n onderverdeling naar verschillende soorten gebieden in het Groene Hart hanteren we het motto 'Ontwikkelen waar dat kan, behouden waar dat moet'. De Oude Rijnzone is daar een goed voorbeeld van. In dit voor een deel 'verrom- melde gebied' is het mogelijk om de kwaliteit te verbeteren door herstructurering èn ontwikkeling. Dit op een manier die ervoor zorgt dat andere gebieden in het Groene Hart niet gebouwd hoeven te worden. Meer weten www.zuid-holland.nl/gebieds- programma's/oost. Regeringsjubileum koningin De provincie stelt in streek plannen de kaders vast voor de ruimtelijke ordening in een bepaald gebied. Bestemmings plannen van gemeentes toetst de provincie aan die kaders voordat zij haar goedkeuring verleent. In november 2003 stelden Provinciale Staten van Zuid-Holland het nieuwe Streekplan Oost vast. Dat streekplan gaat uit van het motto 'Ontwikkelen waar dat kan, behouden waar dat moet'. Zuid-Holland wil de stad- en dorpsgebieden blijven beschermen met rode contouren. De Raad van State keurde de technische methodiek van het vastleggen van deze grenzen af. Gezocht wordt naar een andere methode. Tot die gevonden is, blijft het oude streekplan met rode contouren van kracht. De Wierickerschans is een belangrijk (rijks)monument van de Oude Hollandse Waterlinie en dateert uit 1673. De Schans ligt midden in het Groene Hart, aan de Limes (de Oude Rijn was de noordgrens van het Romeinse Rijk) en is relatief goed bereik baar. De potentie van de schans is groot. Het is bij uitstek een plek die zich tot een trekpleister kan ontwikkelen voor cultuur- en natuurtoerisme in het nationale landschap Groene Hart. De provincie Zuid-Holland, Staats bosbeheer, de gemeente Bodegraven én de Stichting Wierickeschans maken zich sterk om de Wierickeschans te behou den en er een bezoekerscentrum te realiseren. De restauratie van het poortgebouw is reeds in volle gang en de voorbereidingen voor het opknappen en inrichten van het Arsenaal (uit 1830), het beoogde bezoekerscentrum Groene Hart, zijn getroffen. De provincie hecht hieraan en wil dit mogelijk maken met een subsidie van 1,5 miljoen euro. Beatrix: Koningin Beatrix viert in 2005 haar 25-jarig regeringsjubileum met een bezoek aan alle provincies. Op 11 november is zij in Naaldwijk, 't Woudt en Schipluiden, die samen de Zuid-Hollandse gemeente Westiand vormen. Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland is het jubileum van de koningin de aanleiding om november uit te roepen tot een gezamenlijke feestmaand: de Holland Maand. De provincies werken eensgezind samen aan een aantrekkelijk programma. Quiz, liedfestival en website Het hoofdprogramma van de Holland Maand bestaat uit een Holland Quiz, lespakketten en een Liedfestival. Voor dit bijzondere muziekfestival kan iedereen een eigen gelegen heidsvolkslied, rap of ode aan de jubilerende koningin schrijven en inzenden. Tijdens het Liedfestival op 24 november worden de liederen van de finalisten door professionals uitgevoerd. Teksten kunt u inzenden en beluisteren op de nieuwe website www.hollandmaand.nl. De site biedt een actueel overzicht van alle Hollandse activiteiten in november. De regionale televisiezenders RTV Rijnmond, RTV West en RTV Noord-Holland zenden in november de serie 'Ontdek Holland' uit. In iedere aflevering maakt een bekende Noord-Hollander kennis met Zuid-Holland of bezoekt een bekende Zuid-Hollander Noord-Holland. Weer even één Holland Eeuwenlang bestond er één grote provincie Holland. Tot in 1840 de provincie in tweeën werd gedeeld en Noord- en Zuid-Holland apart verder gingen, elk met een eigen bestuur: een in Haarlem en een in Den Haag. Sindsdien gebeurt het zelden dat de provinciebestuurders van Noord- en Zuid-Holland gezamenlijk vergaderen. Op 1 november zal er echter zo'n gezamenlijke bijeenkomst plaatsvinden, in Dordrecht. Met deze bijzondere vergadering start de Holland Maand, die tot 24 november duurt. Meer informatie over de Holland Maand, de activiteiten en de bezoeken van de koningin zijn te vinden op www.hollandmaand.nl

Hart van Holland | 2005 | | pagina 6