PRESENTATIE 'GROOT SWANLA' WIJZIGING BESTEMMINGSPLAN EENDRAGTSPOLDER WETHOUDER LONT: "ALLE HENS AAN DEK, MAAR NIET SOMBEREN" POUTIEK pagina 18 Ka Waddinxveen Waddinxveen steit eerste voorjaarsnota op Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen - Tijdens de commissieverga dering van maandag 30 mei heeft het bureau WK een presentatie verzorgd over de stedenbouwkundige modellen die ont wikkeld zijn voor het project 'Groot Swan- la'. Deze nieuwbouwlocatie is voorlopig de laatste grote ontwikkeling in de kern Zevenhuizen. Het gebied waarop Groot Swanla gebouwd zal worden vindt aanslui ting bij de huidige wijk Swanla, in de rich ting van de Knibbelweg en de provinciale weg die nu nog Zevenhuizen doorkruist. Door bureau WK zijn drie modellen gemaakt en allen zijn ze doorgerekend op de mogelijkheden voor verkaveling. Een eerste model in de structuur van het huidi ge landbouwgebied met het slotenpa- troon, als het ware in rechte strepen. Een ander model bouwt voort op de vorm van het huidige Swanla, in rondingen als in een waaier, waarbij ruimtelijk gezien de assen uitkomen in het midden van het dorp, bij de kerk. Een tussenmodel bouwt deels in de waaier, deels in de strakke lij nen van het huidige gebied. Hoewel de commissieleden zich voorzich tig uitspraken voor het model waarbij de huidige ronde lijnen van Swanla worden doorgezet, komen de rekensommen van het bureau WK hierbij uit op een aantal huizen van ongeveer 164 woningen. Het eerste model biedt ruimte voor 254 wonin gen, een aanzienlijk verschil. De tussen vorm, met een beetje van beide, biedt ruimte aan 249 woningen, een gering ver schil met het eerste model. Bij het ontwikkelen van de verschillende modellen heeft het bureau WK rekening gehouden met een breed eisenpakket: een wijk met een dorps karakter, kleinschalig en gedifferentieerd in architectuur. Ook de openbare ruimte moet aan kwaliteitseisen voldoen: er moet aandacht zijn voor bestrating, openbaar groen, het straat- meubilair, bruggen en speelobjecten. De heer Bac (SGP) wilde van de wethouder weten of er voldoende rekening is gehou den met de woonbehoefte. Met name starters en senioren hebben in de gemeen te bijzondere aandacht. Wethouder Zijder hand reageerde hierop door aan te geven dat er geen nieuw behoefteonderzoek is gedaan maar dat hij van mening is dat met de geplande hoeveelheid sociale woning bouw voldaan wordt aan de behoefte van deze specifieke doelgroepen. Mevrouw Spekman (PvdA) wilde daarnaast nog weten hoe dit plan zich verhoudt met de belofte dat Woonpartners Midden Holland heeft gedaan om te voorzien in vervan gende woonruimte voor de seniorenwo ningen die op de nominatie staan om gesloopt te worden in de Schoolstraat. Wethouder Zijderhand was van mening dat Woonpartners de belofte kan inlossen met nieuwbouw nabij de Zevenster en als dat niet lukt dat daar dan ruimte voor gecreëerd wordt binnen Groot Swanla. Mevrouw Spekman gaf aan dit punt moge lijk in te brengen als motie tijdens de komende raadsvergadering. Zevenhuizen -Een tweede presentatie tij dens de commissievergadering van 30 mei ging over de bestemmingsplanprocedure voor de Eendragtspolder. Projectleider Hans Sytsema presenteerde de commissie de voortgang rondom de Eendragtspolder en het komende besluit over het bestem mingsplan voor dit gebied. Hans Sytsema begon met een terugblik van 1995, met het vaststellen van de nieu we structuurvisie en de behoefte aan een 'groene buffer' voor het oprukkende Rot terdam. Hij schetste in korte bewoordin gen de politieke invloeden en de priori teitstellingen tot aan het moment dat de ontwikkeling van de polder opnieuw op de agenda komt. Vanaf 2002 wordt er door veel partijen en klankbordgroepen waarin direct belanghebbenden zijn ver tegenwoordigd, gesproken over de nieu we invulling van de tot nu toe agrarische polder. Toen in 2002 het politieke klimaat in Rotterdam geheel wijzigde liep het pro ject nog enige vertraging op. Inmiddels zijn er ook andere partijen die een belang hebben in het gebied, zoals bijvoorbeeld het Hoogheemraadschap Schieland dat moet zorgen voor waterberging. Voor de Eendragtspolder zijn modellen gemaakt en inmiddels is een milieueffect rapportage gemaakt. Mariëlie Cats van DHV, de eindredacteur van de MER was ook aanwezig om haar bevindingen toe te lichten. Uit onderzoek is gebleken dat het model 'polder' het meest milieuvriende lijke alternatief is. Het voorkeursalterna tief is daarmee uitgekomen op 'polder met roeibaan' omdat er dan ook voorzieningen komen die exploitatie en beheersing mogelijk maken. Door de commissieleden werden nog wel kritische vragen gesteld over het voorlig gende bestemmingsplan. Met name de verkeersdruk in het gebied, indien de internationale roeibaan er komt. Is ontslui ting via de Middelweg dan voldoende, is de vraag. Wethouder Te Meij benadrukt dat eerst de infrastructuur in orde moet zijn voordat zij akkoord kan gaan met de komst van de roeibaan. Daarom is gekozen voor een variant met wijzigingsbevoegd heid in het bestemmingsplan. "Eerst moe ten de verkeersaspecten goed worden afgewogen", aldus de wethouder. De heer Rooker (Christenunie), de heer Bac (SGP) en de heer Van der Kooij (CDA) hebben allen vragen voor de wethouder over de glastuinbouw in het gebied. De bestaande glastuinbouw kan deels gehandhaafd blijven in de polder omdat van de gehele polder 300 hectare ontwik keld zal gaan worden. De bedrijven die er zitten mogen uitbreiden tot maximaal twee hectare. De commissieleden waren van mening dat de ontwikkeling van de bedrijven hiermee in gevaar komt. De wet houder reageerde hierop door mee te delen dat ook nu dit al het geval is: de pol der wordt momenteel al landschappelijk beschermd en daarom mogen ook in het huidige bestemmingsplan bedrijven niet groter zijn dan twee hectare. Waddinxveen - Voor het eerst heeft het college van B&W een voorjaarsnota uitge bracht. Deze nota vormt een uitgangspunt voor de begroting van 2005 en de meerja renbegroting die in november in de raads vergadering aan de orde zal komen. De nota geeft hoofdlijnen van het beleid en een financieel beeld van de komende jaren. Waddinxveen staat voor een aantal grote projecten dat de komende jaren ten uit voer gebracht gaat worden, zoals het cen trumplan, Triangel en het centraal sport park. Daarnaast wordt er geparticipeerd in de RijnGouweLijn en worden er nieuwe wetten en verantwoordelijkheden door het rijk bij de gemeente neergelegd, die aanpassingen en wijzigingen noodzakelijk maken. De ontwikkelingen in de Zuidpias vragen van Waddinxveen een duidelijke positionering om vat te kunnen houden op de ontwikkelingen samen met de andere gemeenten uit de Zuidpias. "Voor volgend jaar staat er een flink tekort op de begroting. In 2009 zal dat weer zijn geslonken tot een licht overschot", aldus wethouder Lont "Hoe dit sluitend gemaakt wordt is nog niet bekend, maar daarover gaan we met de raad in discussie. Er moeten buffers aangelegd worden om de investeringen te kunnen bekostigen. Maar er is nog veel onduidelijk." Wethou der Gerts: "We gaan vanuit het college voorstellen doen om een aantal projecten in te tijd weg te zetten, bijvoorbeeld de brandweerkazerne. Voorlopig willen we noodzakelijke aanpassingen doen en nog niet nieuw bouwen. Ook voor het centraal sportpark wordt de finale besluitvorming pas in 2008 gemaakt. We willen wel Be Fair en de Gouwe Smash verplaatsen naar de oksel Plasweg/Onderweg. Daar moeten we hoe dan ook mee aan de slag omwille van het centrumplan." Verder wordt er onder zocht of bepaalde projecten samen met andere private partijen zijn te realiseren, zodat de kosten gedeeld kunnen worden. Onderwerpen die prioriteit verdienen zijn onder meer de veiligheid en handhaving. Het college wil op korte termijn een inte graal veiligheidsplan opstellen. Dit heeft betrekking op het vergunningenbeleid, maar ook de fysieke veiligheid en het ver keersbeleid. Men wil met de burgers in gesprek over het gevoel van veiligheid in Waddinxveen. Ook handhaving heeft prio riteit. Er zal meer handhaving komen ten aanzien van gestelde regels en openbare orde. Het arbeidsmarktbeleid wordt een van de speerpunten: Afspraken zullen worden gemaakt met Waddinxveense bedrijven over vacatures en stageplaatsen en er komen projecten voor langdurig werklo zen. Ook Welzijn en de WMO (Wet Maat schappelijke Ondersteuning) betekenen voor Waddinxveen een omslag; mensen worden zelf verantwoordelijk voor hun zorg. "De huishoudelijke hulp gaan we regionaal aanpakken", aldus Gerts, "En verder zal er een zorgloket worden gerea liseerd voor vragen en hulp. Ook het vrij willigerswerk en de mantelzorg zal wor den gestimuleerd. We zullen dit proberen actief te bevorderen door middel van kort lopende projecten. En verder zullen we natuurlijk concreet zorg aanbieden in de woonzorgzones." Op het gebied van Wel zijn wil de gemeente een gerichter beleid gaan voeren. Er zullen beleidsregels opge steld worden voor de herijking van de sub sidies. Ook het beleid ten aanzien van wel- zijnsaccommodaties moet worden verbe terd: "We zitten royaal in de welzijnsac- commodaties. We moeten het beleid actu aliseren, zie het maar als het opschudden van het bed", volgens Gerts, "Het plan van aanpak hiervoor moet dit jaar bekend zijn, zodat de accommodaties weten waar ze aan toe zijn." Is dit niet allemaal veel te veel en te groot voor een dorp als Waddinxveen? Lont: "Het is veel, maar uit de bestuurskrachtno ta is gebleken dat Waddinxveen het aan kan. Het betekent inderdaad alle hens aan dek voor het financieel beleid, het vermo- gensbeleid en de organisatie van al deze projecten. Maar we moeten niet sombe ren. In de raad leeft ook duidelijk het besef dat er grote dingen staan te gebeuren." 0p deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 18