DYSLEXIE EN BEROEMD! A RECREËREN LANGS DE ROTTEMEREN HAR! VAN HOLLANDS VAKANTIEFOTOWEDSTRIJD IN ERE HERSTELD IN DE DUINEN ZIE JE ZE VLIEGEN GRATIS TAXATIEDAG NSGK ZOEKT ENTHOUSIASTE VRIJWILLIGERS ZWARE TOCHT VOOR OUDE DUIVEN Hart van Holland ^VENHUIZEN - MOERKAPELLE Collecte voor kinderen met een handicap Vroeger had je nog geen dyslexie... Lezen voor de lol? Meer informatie Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - Hart van Holland is nieuwsgierig hoe er's zomers gere- creëerd wordt langs de Rotte. Wie zijn daar en wat doen ze? Net over de tweede brug over de Hennipsloot, bij het schelpen pad zitten de gebroeders Ruig- rok aan een picknicktafel een biertje te drinken. De fietsen staan in het gras geparkeerd. De drie broers Kees, Leo en Frans zijn afkomstig uit Capel- le aan den IJssel en Berkel. "We zijn vanmorgen om 10.00 uur gestart vanaf de Grindweg in Rotterdam. Daar vandaan zijn we via de Irene- brug langs de Rotte naar Benthuizen en Hazerswoude gefietst. Toen over het fietspad dwars door de polder naar Moerkapelle, langs de molen viergang tot hier. En nu is het tijd voor een pilsje", vertelt een van de broers. "We nemen ons boterham metje mee en ook ons eigen pilsje in een koeltas, dan hoeven we nergens op te wachten." Ze fietsen vaak een rondje Rotte. "Maar rustig aan hoor, we zijn geen snelheidsduivels!" Als het mooi weer is fietsen ze vaak met zijn drieën een hele dag: "Dan gaan we om 10.00 uur weg en zijn we vaak pas om half 5 weer thuis." Zevenhuizen - Postduivenvereni ging de Stormvliegers deed afge lopen weekend mee met twee con coursen. De 684 jonge duiven wer den om 11.35 uur gelost in Strom- beek, 124 km. Het was 13.17 uur toen de eerste duif landde bij N. Koppenaal, een kwartier later waren alle prijsduiven weer thuis. Uitslag: 1-13. N. Koppenaal, 2-3-16- 17-18-24-25. D.C. Brem, 4-11. Joh. Stofberg, 5-6-7-14-15. L. van Wen- sem, 8-9. J.S. Heykoop, 10-19. C. Nobel, 12. B. Hertog, 20. J. Hoevela ken, 21. J. v.d. Haak, 22-23. C. Zwee- re. Vanwege het slechte weer in Noord Frankrijk, konden de oude duiven zaterdag niet gelost worden. Zon dag was het mooi weer, maar de noordoostenwind maakte het zwaar. Om 7.30 uur werden de 140 duiven gelost in Tours, 586 km. Om 18.01 uur was het een duif van Ruud Brands die als eerste thuis kwam. Het duurde nog 2,5 uur voordat alle prijsduiven weer thuis waren. Uitslag: 1-11. Ruud Brands, 2. M. Flier, 3. C. Zweere, 4-14-21. C.P. Edeling, 5-7-15. Michel en Gerrit Brands, 6-10-17-23. Gebr. Jongene- len, 8-9-16-25. Joh. Stofberg, 12. N. Koppenaal, 13. C. Nobel, 18-24. E.P. Verschoor, 19. B. Koole, 20. Joh. Breedijk. Na een onderbreking van enkele jaren wordt deze zomer - op verzoek van de amateur fotografen in het versprei dingsgebied - de "Hart van Hol land-vakantiefoto wed strijd" in ere hersteld. De redactie verwacht dan ook vele inzendingen: wie maakt de mooiste, leukste, meest spectacu laire of ontroerende vakantiefoto van 2005? De foto's worden niet alleen beoordeeld op techniek, maar vooral op originaliteit. Dus niet alleen de bijna professi onele fotograaf met de duur ste apparatuur komt voor een prijs in aanmerking. De Nederlandse Stichting voor het Gehandicapte Kind (NSGK) houdt in november haar nationale collec teweek. Een grote groep vrijwilli gers gaat dan met de collectebus rond om geld in te zamelen voor kinderen en jongeren met een han dicap. De NSGK steunt hiermee projecten voor deze kinderen en jongeren, om hen te helpen om met hun beperking zo volwaardig mogelijk te leven. Zo helpt de stichting met speciale vakanties, aangepaste speelplaatsen en zelfstandige woonvormen. Zodat ook kinderen en jongeren met een beperking kunnen meedoen in onze samenle ving. Dit alles is mogelijk dankzij de hulp van vele vrijwilligers. Mensen die zich betrokken voelen bij kin deren met een handicap en die zich daar belangeloos voor inzetten. Wilt u ook collecteren voor de NSGK? Dan bent u van harte wel kom in het collecteteam. Het kost slechts een paar uur van uw tijd. U kunt binnen de collecteweek zelf een tijdstip uitzoeken dat u het beste schikt. En misschien hebt u vrienden of familieleden die ook mee willen doen? Hoe meer collec tanten, hoe meer de NSGK kan doen voor kinderen met een handi cap! Voor informatie kunt u con tact opnemen met de collecte pro motor voor Zuid-Holland Det Mar- celis telefoon: 079-3425799 of e- mail: detmarcelis@nsgk.nl De NSGK komt al 55 jaar op voor kinderen en jongeren met een han dicap in Nederland, tot de leeftijd van 27 jaar. De stichting is in het bezit van het CBF-keurmerk. Dit garandeert dat de NSGK op een verantwoorde manier omgaat met de giften die zij ontvangt. Voor informatie over de NSGK kunt u ook de website bezoeken: www.nsgk.nl. 'Sereen kan meedoen! verd°i«nL'iefst met een be9e,eidend verhaaltje, kunnen ingele- (als ,enitot ,en met woensdag 17 augustus. Dat kan digitaal redactiplh!!» een resolutie van 300 dpi) naar: "an Har+ art"van"hol,and-nl of 'ever de foto in bij het kantoor VermpUHolland' Nrd- Dwarsweg 1a, 2761 GA Zevenhuizen. Erziin Waar.en wanneer de foto gemaakt is en door wie. geldprijzen te verdienen: €50,-, €20,- en €10,-. Fijne vakantie! Zandvoort - Namens de Stichting Bomen Over Leven verzorgt Roel Opbroek op zondag 24 juli een excursie door de Amsterdamse Waterleidingduinen. Het thema is: het wonder van het ontstaan van een vlinder. De excursie is speciaal bedoeld voor volwassenen en oudere kinderen. Het duingebied is verboden voor honden en helaas niet geschikt voor rolstoelgebruikers. Start om 10.00 uur voor restaurant 'De Duinrand' aan de Zandvoortse- laan 130 A in Zandvoort. De wan deling duurt ongeveer drie uur. Voor meer informatie of opgave: telefoon 0172-518929 of e-mail info@alliantie-shantih.nl. Wie heeft een kinderfietshelm gevonden? groen/blauw met rode trein. Tel. 0180-638230 Krimpen aan den IJssel - In Streekmuseum 'Crimpener- hof' is het op donderdag 21 juli van 11.00 tot 16.00 uur mogelijk gratis postzegels, munten, papiergeld, ansicht kaarten en penningen des kundig te laten taxeren. De museumentree bedraagt €2,50. ledereen is welkom. de ineri,?nd heeft bijna 1 op lezenk,nderen moeite met 's eonn een aanta' gevallen scho0| l. dyslectisch. De M)leman kmderen met 'ees- de maiv e" op veel verschillen- "'et w,Jer j" helPen- Dat neemt 4 ho» i9 zowel de ouders Sen r*-.L zich af en toe zor" Maar a over de toekomst. Pekel, -6t U no9 dat Wubbo PeSDaröncJ985 meev|oog met ques Vrfen*Uttl!.en k*nt U JaC" I ^rWi. ,schr'jver van kin- I '^etisch 6n' Zi' beiden dys- I Jr°orn „6n tocfl bebben zij hun I 00* waargemaakt... kinderen moeten goed ren lezen. Daarom heeft e Verheid extra geld vrij gemaakt voor het 'Masterplan Dys lexie'. Het is de bedoeling dat scho len alle kinderen die problemen met lezen hebben, proberen op te sporen. En dat al deze leerlingen snel en adequaat worden begeleid. In de tijd dat Wubbo Ockels op school zat, was er nog geen 'Mas terplan Dyslexie'. Wubbo vloog als astronaut in 1985 met de Ameri kaanse Space Shuttle 'Challenger' mee. Hij ontwikkelt 'slimme vlie gers', zonnerace-auto's en een superbus, maar het verschil tussen 'fijn' en 'vijn' ziet hij niet. Wubbo is namelijk dyslectisch. "Pas op mijn twintigste werd het toevallig ont dekt omdat mijn vriendin Pedago giek studeerde." Wubbo koos na de basisschool het wis- en natuur kunde pakket op de HBS B. "Ik was minder goed in talen, maar die vak ken vond ik ook niet zo leuk. Hoe ik toch afstudeerde? Ik heb een groot voorstellingsvermogen en gelukkig kwam er uit alle testen dat ik intelligent ben dus belangrij ke zaken pik ik wel op." Ook bij Jacques Vriens op school was er nog niet veel oog voor dys lexie. Jacques Vriens is schrijver van kinderboeken en dyslectisch. "Ik maakte op de lagere school heel veel taalfouten. Dan schreef ik 'de soep is oem' in plaats van 'de poes is moe'. Als ik dan mijn opstellen terugkreeg, zei de meester: "leuk verhaal maar jammer van de fou ten", en dan had ik weer een twee. Op de middelbare school had ik een lerares Nederlands die me truc jes leerde. Die zei dat ik een woor denboek moest gebruiken als ik niet zeker wist hoe ik iets moest schrijven." Wubbo: "Laatst vroeg iemand me of ik de Davinci Code al had gele zen. Omdat ik echter niet goed lees, lees ik weinig boeken. Wel lees ik boeken voor mijn vak, die scan' ik en ik pik er formules uit. Wanneer bijvoorbeeld een formule in een zin wordt verklaard, dan lees ik die wel tien keer opnieuw om te snappen wat er staat. Toch heb ik altijd gekeken naar wat ik wel kan! Zo heb ik bereikt waar ik nu ben." Ondanks zijn dyslexie bleef Jacques verhalen en toneelstukken schrij ven. Na al die jaren werken met taal, heeft Jacques minder last van zijn dyslexie. "Mijn vrouw leest al mijn verhalen en haalt er altijd nog wel fouten uit." Jacques "Als kin deren iets heel graag willen doen, zoals verhalen schrijven, dan moe ten ze zich niet laten tegenhouden. Help ze, en maak het probleem niet groter dan het is. ledereen is wel ergens minder goed in en in andere dingen ben je dan weer wel goed!" Meer informatie over dyslexie is te vinden op www.masterplandys- lexie.nl en bij het Steunpunt Dys lexie, www.balansdigitaal.nl.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 17