LOPEN OP Z'N NOORDS OFWEL NORDIC WALKEN I 8 Hffp 4| pagina 10 Hart van Holland 20 juli 2005 DE DAMES GAAN: «Tas De eerste keer Overal goed voor ,-w? 'i Mfkf i- Poles Meer informatie: jneÉn Door de (wandel)dames Eerlijk is eerlijk. De eerste keren dat de dames 'lopers-met-stokken' zagen, lachten ze besmuikt. (Nog eerlijker: de allereerste keer kwa men ze niet meer bij). "Ga lekker langlaufen in het Sauerland of zo!" Dat was vorig jaar. Langs de Rotte, waar de dames dagelijks hun rond je lopen - zonder stokken wel te verstaan - begon bewegingstech noloog Eric-Jan Verdoold in de zomer van 2004 zijn cursussen. En dus wenden de dames aan het beeld van lopen met stokken, want ze ontmoetten Eric-Jan minstens eenmaal per week, met een of meerdere cursisten. De belangstel ling voor - inmiddels weten we dat het zo heet: - Nordic Walking groeit, zo ook bij de dames. Na een jaar trekken ze de stoute schoenen aan. We volgen bij Eric-Jan een cursus, die bestaat uit zes lessen van zo'n anderhalf uur. En doen verslag. - -*i.- Finse oorsprong Dat de dames moesten den ken aan langlaufen is niet zo vreemd. Nordic Walking kent zijn oorsprong in Finland, waar het de zomerse training is van de crosscountry skiërs. Ook in Amerika is het een populaire bezigheid, sinds 15 jaar doet men daar aan deze vorm van sport, alleen noe men de Amerikanen het 'exerstriding'. De hal van het recreatiecomplex vlakbij de Rottemeren is de verza melplaats voor 'onze eerste keer'. We zijn met vier cursisten. Na de kennismaking krijgen we een korte technische uitleg: de stokken waar mee we lopen heten 'poles'; de lengte van de stokken die we gaan gebruiken wordt afgestemd op de lichaamslengte. De ene (wat onhandige) dame vindt het een hele toer om haar handen fatsoenlijk in de daarvoor bestemde polsbanden te wurmen. Wellicht is haar linkshandigheid daar debet aan, maar als ze het, met wat hulp, dan eindelijk voor elkaar heeft kan het avontuur beginnen: we gaan op pad! We starten met de 'sleeptechniek', waarbij de stokken niet worden neergezet, maar meegesleept wor den. Zo leren we de stokken hante ren: ze moeten losjes in de hand liggen. Halverwege de route stop pen we voor een oefeningen-ses sie. Wij dames ervaren het als Nordic Walking zorgt ervoor dat het sportwandelen effec tiever wordt doordat de rug schouder- en armspieren tij dens het wandelen intensief worden gebruikt. Tijdens de goed uitgevoerde Nordic Wal king techniek worden de spie ren in nek, schouders en armen doorlopend aange spannen en ontspannen. Daarnaast worden met name rug-, buik- en bilspieren opti maal gebruikt. Het energiege bruik is gemiddeld 20% hoger; de dames merken dat overigens niet aan de wijzers van de weegschaal... enigszins gênant als we diverse bekenden tegenkomen (prompt dan is het meest afgelegen wegge tje van Zevenhuizen druk in gebruik, hoe komt dat?), maar we doen braaf wat ons wordt opge dragen en leren daar veel van. Als we daarna verder Nordic Walken i - weten de dames het al bijna zeker: we zijn natuurtalentenSoepel en snel arriveren we bij de vertrek plaats. Wij zijn verk(n)ocht! Niks natuurtalent Na zo'n les of drie lijkt het 'natuur talent' zomaar ineens verdwenen. De ene dame blijft wurmen met de polsbanden en de andere dame komt steeds in een telgang. Hoofd/handcoördinatie is toch lastig, ook bij Nordic Walking. Maar we geven niet op met als resultaat dat we de laatste twee lessen 'geoefend' worden bevon den en aan de wandel gaan in het Hoge Bergse Bos. En dan wordt het pas écht leuk! Want eigenlijk moet je Nordic Walken in de vrije natuur, door de modder en de bagger, heu vel op, heuvel af. En bestijg je dan de enige echte regionale (ski)berg, dan moet je het verschil eens uit proberen: met stokken naar boven en na zo'n meter of 50 het pad naar boven te volgen eens even die stokken weglaten. Dan merk je pas welk effect die poles hebben Oef, we zijn boven! Op grote hoogte beëindigen wij onze cursus, zonder diploma maar mét de vaste overtuiging zeer binnenkort over te gaan tot het aanschaffen van 'eigen' stokken, want hier willen wij graag nog eens terugkomen. Vakantie De ene dame reist voor een vakan tie met haar twee mannen af naar Drie niveaus/technieken 1. Gezondheid: Nordic Wal king ontlast de gewrichten, ontspant de nek-schouderre- gio en ondersteunt de wervel kolom. Bij lichamelijk klach ten aan de wervelkolom, gewrichten van heup, knie en enkels kan Nordic Walking een uitkomst zijn. 2. Sporttechniek: Bij een goede sporttechniek onder vinden de deelnemers alle voordelen van deze trainin gen aan den lijve. De hartslag is gemiddeld 5-17 slagen hoger en het energiegebruik kan tot 46% toenemen. Het uithoudingsvermogen wordt direct getraind. 3. Topsporttechniek: voor zeer fitte sporters die aan een uit daging toe zijn en hun fysieke grenzen willen verleggen. Niet alleen wordt er gewan deld met de poles maar ook wordt aan heuveltraining gedaan op diverse ondergron den. De poles zijn in samenwerking met wetenschappers, medici en fitnessprofessionals ont wikkeld en ontworpen. Ze zijn gemaakt van koolstofcompo siet en daardoor stevig en duurzaam maar toch licht in gewicht. De ergonomisch ont wikkelde handvatten en de speciale polsriemen, waarmee de ene dame nog steeds wor stelt, zorgen ervoor dat er een efficiënte krachtoverdracht mogelijk is. De verwisselbare pole-punt en de dop om een verbeterde grip en schokab- sorptie op straat mogelijk te maken, zorgen voor een effec tieve afzet tijdens het Nordic Walken. het Franse land. Er wordt vee gewandeld in de bergen, maar zonder stokken. Bij een ter'0^ gemaakte opmerking over ne. gemis van die handige poles, als -; via het archeologische pad °P W^ zijn naar de top van de Col Donon, lachen de manne^ besmuikt, nee eerlijk 9eze9 komen ze niet meer bij. Tijd v° een cursus of Nordic Walking- vakantie? Over vakantie gesproken: Bij Jan Verdoold kunnen mensen in matie inwinnen over het teken van Nordic Walkl"9pken hem zijn arrangementen te bo in Frankrijk en Tjechie. De dame overweegt inmiddels weekje, niet met haar ma maar lekker vertrouwd met andere wandeldame. Hoe enthousiast de dames ook# wel vinden ze dat ze wat a ,y ue in het 'profiel-van-de-germ nordic-walker' passen. 40 het vrouwelijk geslacht, ten belegen imago dus, en da mer. Daar ligt een taak vo instructeur en promotor v nieuwe tak van sport. Het gebied rond de 'skiberg' (aan de overkant van Rotte) is bij uitstek geschikt voor Nordic Walking. Na een beginnerscursus bestaat de mogelijkheid door te gaa vaste traininggroep. Bel voor meer informatie: Every-o"® Walking: 06-21823596 (Eric-Jan Verdoold) of kijk op de w www.every-one.nl

Hart van Holland | 2005 | | pagina 10