LUILAKTENTOONSTELLING LANGER TE BEZOEKEN MEER DAN 4300 BEZOEKERS AAN TENTOONSTELLING 'VIER OOGEN ZIEN MEER DAN TWEE BOSKOOP 1940-1945' EXPOSITIE GROEHE HART ZIEKENHUIS REGIO Hart van Holland 20 juli 2005 AFSCHEID BURGEMEESTER WESTENDORP (vervolg van pagina 1) Opvolging Geschiedenis Uniek origineel materiaal Oproep Openingstijden en adres Tussen de bijzondere raadsvergadering en de afscheidsreceptie door was er tijd voor wat verkoeling op het plein voor dorpshuis Op Moer. In het onofficiële deel van de gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester Bonthuis van Nieuwerkerk aan den IJssel de nieuwe burgemeester van Losser ingewijd in de geheimen van de Twentse en Sallandse taal. P.e voorganger van burgemeester «tendorp, ex-waarnemend bur gemeester Wolf, kwam afscheid emen van het burgemeesterspaar. 'J keek terug op de sollicitatiepro- e ure van de heer Westendorp en de latere samenwerking toen de heer Wolf waarnemer werd in Bleiswijk, als bestuurder van de stadsregio Rotterdam en binnen het dagelijks bestuur van het Recreatieschap Rottemeren. De heer Van Heijningen sprak de heer Westendorp toe vanuit zijn functie als voorzitter van het Recreatie schap. De heer De Kok sprak namens de politie Hollands Midden en tot slot bedankte de heer Veer man de burgemeester voor de samenwerking bij de laatste her denking van de overval op het Jachthuis op 29 april 1945. Tijdens de receptie was er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van burgemeester Westendorp. De gemeente Zevenhuizen-Moer- kapelle moet nog enkele maanden wachten voordat duidelijk is of de gemeente in aanmerking komt voor een kroonbenoemde burge meester. Zo lang het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land nog geen besluit heeft geno men over de bestuurlijke toekomst van de vijf gemeenten in de Zuid- plaspolder, kan de procedure voor werving en selectie van een vaste, kroonbenoemde burgemeester niet in gang worden gezet. Dit verklaarde de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, de heer Franssen, vorige week tijdens een gesprek met fractievertegen woordigers van de gemeenteraad van Zevenhuizen-Moerkapelle. Commissaris Franssen toonde begrip voor de voorkeur voor de aanstelling van een kroonbenoem de burgemeester in Zevenhuizen- Moerkapelle. Na het vertrek van de heer Westendorp zal in elk geval voor een beperkte periode een waarnemend burgemeester aan treden. Deze zal kort na de zomer periode worden benoemd, zodra een geschikte kandidaat is gewor ven. In het licht van de toekomstige ontwikkeling van de Zuidplaspol- der hebben de vijf gemeenten uit dit gebied onlangs een onderzoek laten verrichten naar hun geza menlijke bestuurskracht. Na de zomer zal het college van Gedepu teerde Staten een standpunt inne men over de afzonderlijke bestuurskrachtmetingen, evenals over de gezamenlijke bestuurs krachtmeting die voor alle betrok ken gemeenten is opgesteld. Zodra Gedeputeerde Staten hun stand punt hebben bepaald, zullen de fractievoorzitters en de commissa ris met elkaar spreken over de situ atie die dan is ontstaan. Vervolgens zal de commissaris de minister van Binnenlandse Zaken adviseren over het al dan niet openstellen van de vacature Zevenhuizen-Moerkapel le. Boskoop - Vanwege het enorme succes is de tentoonstelling "50 keer van de straat. Luilakvoetbal 50 jaar" langer te zien in het Boom kwekerijmuseum, en wel tot 31 oktober 2005. De expositie vindt plaats ter gele genheid van het 50-jarige jubileum van het Luilakvoetbaltoernooi. Met foto's, bekers, vaantjes, program ma's en andere voorwerpen wordt de geschiedenis van dit typisch Bos- koopse evenement in beeld gebracht. Sinds de start in 1956 hebben vele generaties Boskopers deelgenomen aan het luilakvoetbal, dat jaarlijks georganiseerd wordt om jonge Boskopers in de nacht voor Pinkste ren 'van de straat' te houden. Vol gens de luilaktraditie zorgden zij vaak voor veel geluids- en ander overlast in de vroege ochtenduren. Door dit voetbaltoernooi, waar voor alle Boskoopse kinderen en jongeren zich met een eigen team kunnen inschrijven, was deze over last van de baan. Het bleek een zeer succesvolle formule, waar de laatste jaren gemiddeld 800 tot 900 jongeren aan deelnemen. Het eve nement kent intussen heel eigen regels en tradities, waaronder som mige zeer ludieke: zo bedenkt ieder team een eigen naam waar onder het meedoet aan het toer nooi. Een overzicht van alle namen van de teams in alle jaren, toont in de tentoonstelling hoe de tijdgeest de keuze van de namen beinvloed heeft. Ook de jaarlijkse aanwezig heid van een bekende Nederlander voor de prijsuitreiking, brengt de herinnering van de afgelopen vijf tig jaar in beeld.. De tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met het bestuur Stichting Luilakvoetbal Boskoop, dat al het materiaal voor de exposi tie ter beschikking stelde. De expo sitie is vormgegeven door Gert Gelderblom. Het Boomkwekerijmuseum is geo pend van dinsdag tot en met vrij dag van 13.30 tot 16.30 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie: www.boom- kwekerijmuseum.nl Gouda - In de maanden juli en augustus is er op de Jozeflocatie van het Groene Hart Ziekenhuis de expositie 'Mandala als zelfportret' te zien. Deze expositie bestaat uit mandala's, getekend door acht cursisten van Ria van Santen. De werken zijn gemaakt tijdens de cursus Mandala teke nen 'Zelfkennis als sleutel tot geluk - ontdek je innerlijke godin'. De cur sisten hebben zich laten inspireren door de eigenschappen van de ver schillende Griekse godinnen. De expositie is te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren. Voor meer informatie: 0182- 505262. oe,n,:Ue Zlch een r'J van geduldig wachtenden in de zaal van dorpshuis Op Moer, waar de afscheidsreceptie vuaen werd. Boskoop - Sinds de opening op 6 april, hebben 4300 personen de tentoonstelling "Vier oogen zien meer dan twee. Boskoop 1940- 1945" in het Boomkwekerijmu seum in Boskoop bezocht. Hieron der waren 559 kinderen van Bos koopse basisscholen, die het museum aandeden als onderdeel van een speciale fietstocht langs locaties die aan de Tweede Wereld oorlog herinneren. De reacties van het publiek zijn lovend. Citaten in het gastenboek getuigen van de waardering voor het getoonde. Voor oudere bezoekers, die de oor log van nabij hebben meegemaakt, brengt de tentoonstelling persoon lijke herinneringen tot leven. Jon geren krijgen een beter beeld van de gebeurtenissen tijdens de oor log in hun eigen woonplaats, maar ook van de invloed die oorlog in het algemeen heeft op het dage lijkse bestaan en op de keuzes en dilemma's die een oorlogssituatie met zich meebrengen. De tentoonstelling geeft aan de hand van originele documenten en voorwerpen een indringend beeld van de gebeurtenissen in Boskoop tijdens de oorlog en de bevrijding. In de tentoonstelling staat de bete kenis van de oorlog en bevrijding voor het dagelijks en persoonlijk leven van Boskopers centraal. Belangrijke thema's zoals de voed selschaarste, onderdrukking en ver zet, propaganda, censuur en illega le pers, onderduikers en de bevrij ding, zijn in Boskoops perspectief geplaatst.Te zien is onder meer hoe Boskopers oplossingen vonden voor problemen als het tekort aan brandstof en voedsel en welke acties het verzet ondernam tegen de bezetter, van vervalsing van per soonsbewijzen tot steun aan onderduikers. Bronnen om dit verhaal te vertellen zijn gevonden in het rijke archief van de Historische Vereniging Bos koop, dat beschikt over vele foto's van bezetting en bevrijding, officië le en ondergrondse kranten, dag boeken en interviews, boeken en artikelen. Daarnaast zijn er zeer recent unieke stukken boven water gekomen, na oproepen daartoe in Paktijd en de Gouwe Koerier. Brief jes van verzetsleden aan elkaar, zelfgemaakte oranjeversiering van papier ter viering van de bevrij ding, een typisch Boskoops nood- kacheltje, een door een Boskoper gemaakte carbidlamp, vervalste persoonsbewijzen, bijzondere per soonlijke dagboekaantekeningen en de verpakking van shag met een aantekening daarop van een Bos koper dat hij daar 90 gulden voor betaald heeft, zijn slechts enkele voorbeelden van deze recente aan winsten. Ze zijn door de eigenaars geschonken aan de Historische Ver eniging of voor de tentoonstelling in bruikleen afgestaan. Hoewel dit bijzondere geëxposeer de materiaal een goed beeld geeft van Boskoop in de Tweede Wereld oorlog is het verhaal nog lang niet compleet. Veel is nog onbekend of verloren gegaan. De samensteller van de tentoonstelling roept daar om Boskopers op om contact op te nemen met de Historische Vereni ging Boskoop, als zij materiaal of herinneringen hebben aan deze periode, zodat dit ten behoeve van een nog beter beeld van deze peri ode kan worden vastgelegd: tel (0172) 213086. De tentoonstelling is te zien tot en met 30 juli 2005, van dinsdag tot en met vrijdag van 13.30 uur tot 16.30 uur en op zaterdag van 12 uur tot 16 uur. Boomkwekerijmuseum, Reijerskoop 54, Boskoop, www.boomkwekerijmuseum.nl

Hart van Holland | 2005 | | pagina 13