Ü3 MEVROUW KERSBERGEN - VAN NIEUWENHUIZEN 102 JAAR HART VAN HOLLANDS VAKANTIEFOTOWEDSTRIJD DE DUIVEN VLOGEN I RECREEREN LANGS DE ROTTEMEREN 1 I I 1 I I I 1 1 I I I I 1 I 1 1 I 1 1 1 1 I I I 1 1 n I 1 I I I I 1 I I I I 1 1 1 I I I 1 1 1 I I DE DUIVEN VLOGEN Hart van Holland 27 juli 2005 ZEVENHUIZEN - MOERKAPE i Moerkapelle- In een kamer van zorgcentrum Beth San wijst een vrolijke poster op de deur de weg naar mevrouw A.C. Kersbergen - Van Nieuwenhuizen die hier vandaag, zaterdag 23 juli, haar 102e verjaardag viert. Koffie met gebak, bezoek van familie en loco burgemeester Zijderhand die namens het bestuur van de gemeen te de felicitaties over komt brengen getuigen hiervan. Een moment om terug te kijken op een veelbewogen leven. Haar aan wezige kleinkinderen vertellen de familieverhalen. Oma zelf weet het ook nog wel, maar de drukte is eigenlijk teveel, dan lukt het niet meer. Mevrouw Kersbergen is 102 jaar geleden geboren in de omgeving van Haarlem, in de buurt van Spaarndam. Binnen de familie circuleert het verhaal van boerderij 'De dolle hond', in de buurt van de leefomgeving van mevrouw Kersbergen in die tijd. Al snel woont zij in Valkenburg (Zuid- Holland) waar zij op jonge leeftijd in dienst komt bij een doktersfami lie. Zij kreeg een betrekking, zoals dat toen heette. Daar in Valken burg kwam zij haar latere echtge noot tegen, hoewel zij volgens de overleveringen best op een 'andere stand' had kunnen trouwen. Mevrouw Kersbergen volgde ech ter haar hart, huwde een tuinder en ging een leven van hard werken tegemoet. Als tuindersvrouw was het leven niet eenvoudig. In de crisistijd waren de geteelde producten niets waard, alles werd doorgedraaid. Menigmaal heeft zij haar kleinkin deren verteld dat zij "nog geen drie cent had om naar de kerk te gaan." En dan ging zij ook niet, als er geen geld was om te offeren. Het gezin Kersbergen woonde op een boerderij naast het vliegveld Valkenburg. Op de eerste oorlogs dag vluchtte zij met drie kinderen en haar schoonzus naar Leiden. De heer Kersbergen vocht de eerste oorlogsdagen bij Strijer. Na de capi tulatie ging zij terug naar de boer derij die tijdens die eerste dagen door een legereenheid bezet was geweest. Mevrouw Kersbergen trof haar huis vervuild aan. Gelukkig kwam ook de heer Kersbergen ongeschonden door die eerste oor logsdagen. Met geleende burger kleding kwam hij te voet weer thuis. Mevrouw Kersbergen komt uit een gezin van 12 kinderen, zij is op een na de jongste. Haar 'jonge zusje' is de enige die nog in leven is, zij woont in Canada en is 101 jaar. Mevrouw Kersbergen heeft zes kin deren gekregen, waarvan er drie vrijwel direct na de geboorte zijn overleden. Van de andere drie kin deren is een meisje ook op jonge leeftijd overleden: zij kreeg difterie op 11-jarige leeftijd. Twee kinderen zijn getrouwd en hebben zelf ook kinderen gekregen. Inmiddels zijn beide kinderen overleden. Zij heeft dus al haar kinderen overleefd. Er zijn wel veel nakomelingen: in het totaal zijn er elf kleinkinderen en negenendertig achterkleinkinde ren. Ondanks dat is mevrouw Kers bergen altijd een vrolijk mens geweest. Er wordt heel wat afgela- chen door de aanwezige familiele den als zij verhalen ophalen. Over de 'pinken' die een keer in de sloot moesten om bang voor het water te worden en hoe zij toen zelf in de sloot terechtkwam. Of hoe zij heeft moeten lachen als iemand anders dat overkwam: zij zag dat de pink aan de overkant van de sloot eruit kwam en degene die het touw om zijn pols had onder het kroos kwam te zitten. Hoe zij eigenhandig op late leeftijd inbrekers heeft verjaagd en nog een andere poging tot diefstal heeft verijdeld. Mevrouw Kersber gen was nergens bang voor en stond vol in het leven. Ze heeft een van haar kleinkinderen op 80-jarige leeftijd geholpen een boom om te zagen. Eigenlijk was er vergunning nodig maar oma vond dit niet nodig. Bij controle door de gemeenteambtenaar zei zij gevat: "Dat kan zijn maar je bent een knappe jongen als je hem weer op zijn plaats krijgt." Mevrouw Kersbergen heeft erg lang zelfstandig gewoond, pas in 1998 is zij in Beth San komen wonen. Toen zij hier pas woonde vertelde zij haar kleinkinderen vaak over 'die oudjes' in het huis terwijl zij zelf toch ook al 95 jaar was. De dag van haar verjaardag gaat voor een deel aan haar voor bij, toch komt de familie graag bij oma, een bijzonder mens en een bijzonder moment waar een ieder graag bij aanwezig is. De eerste vakantiegangers zijn al weer terug. Van verre oorden soms, of van amper 50 kiolometer verderop, maar allemaal met prachtige foto's die beslist uitermate r fr geschikt zijn om in te sturen voor de "Hart van Holland-vakan tiefotowedstrijd". De redactie verwacht dan ook vele inzendingen: wie maakt de mooiste, leukste, meest spectacu laire of ontroerende vakantiefoto van 2005? Waddinxveen - De duiven van de leden van Postduivenvereniging de Sperwer vlogen vanuit Chateau- roux, 619km. met in concours 37 duiven. Met een gemiddelde snel heid van 71 km. per uur was de eer ste duif van W. Breedijk. De verdere uitslag:1,2,4: W. Bree dijk; 3,6,7: A. van der Made; 5: C.A. Bode; 8: R. Hofman: 9: Joh. L. Bol De jonge duiven vlogen vanuit Strombeek 128km. en in concours 249 duiven. Met een gemiddelde snelheid van 83km. per uur was de eerste duif van A. van der Made. De verdere uitslag: 1,2,3,13,16,17,18: A. van der Made; 4,5,6,7,19,20,22: Joh. L. Bol; 8,15: D. Breedijk; 9,10,11,24: K. Hofman; 12,14,21,23: W. Breedijk; 25:C.A. Bode. De foto's worden niet alleen T'' beoordeeld op techniek, maar vooral op originaliteit. Dus niet I alleen de bijna professionele foto graaf met de duurste apparatuur komt voor een prijs in aanmerking, iedereen kan meedoen! De foto's, liefst met een begeleidend verhaaltje, kunnen ingeleverd worden tot en met woensdag 17 augustus. Dat kan digitaal (als jpg-bestand met een resolutie van 300 dpi) naar. redactie@hart-van-holland.nl of lever de foto in bij het kantoor van Hart van Holland, Nrd. Dwarsweg 1a, 2761 GA Zevenhuizen. Vermeld waar en wanneer de foto gemaakt is en door wie. Er zijn drie geldprijzen te verdienen: €50,-, €20,- en €10,-. Door Paulien de Graaf Zevenhuizen - Hart van Holland is nieuwsgierig hoe er 's zomers zoal gerecreëerd wordt langs de Rotte. Wie zijn daar en wat doen ze? Aan een steiger ligt een motorjacht: Pe.Ri.Mo. De heer Visser uit Zwijndrecht is de eigenaar van de boot en is met zijn vrouw, schoondochter en klein kinderen Charlotte (4) en Nico (6) een rondje aan het varen. De naam van de boot verwijst naar de namen van hun kinderen: Peter, Richard en Monique. De boot ligt gewoonlijk in Zwijndrecht bij watersportvere niging Zwijndrecht. Ze zijn al een paar dagen onderweg en zijn van plan nog drie dagen op de Rotte te blijven. "Mijn schoondochter gaat met de kinderen vandaag weer naar huis. De kleinkinderen vinden het erg leuk op de boot. Ze mogen soms ook sturen van me; vooral de kleine meid heeft er gevoel voor. Ze zal helaas nog moeten wachten tot ze 16 is voordat ze haar vaarbewijs mag halen." 0 Zevenhuizen - Er waren twee con coursen voor postduivenverenig1^ de Stormvliegers. De laatste ou duivenvlucht kwam vanuit a teauroux, 614 km. 121 duiven we den om 7.15 uur gelost' omi 15-* uur was het een duif van C. No> die met een gemiddelde sne van 73 km/u als eerste thuis kwam. Anderhalf uur later waren alle p I duiven thuis. Uitslag: 1, 8: C. No 2, 3: C. Zweere; 4, 13, 22: Michel en Gerrit Brands; 5, 10, 14, 15, N. Koppenaal; 7, 12, 17, 19. Wensem; 9: J.S. Heijkoop, Flier; 18: B. Koole; 19: Joh. st°'bc9p; 21: Jeffrey van den Haak; 2"- Edeling; 25: Gebr. Jongenelen. 652 jonge duiven 9l"9en,^)te Niergnies, maar door het weer in Noord-Frankrijk w terug gereden naar Strornbee Brussel, 120 km. Daar kkonde duiven om 13.30 uur gelort den. Om 14.57 kwamen twee duiven tegelijk aan Stofberg, die hiermee oo in de regio Leiden naar trok, tegen 6500 duiven heid van de duiven be km/u. Een kwartier later w prijsduiven thuis. De uits ag_ 25: Joh. Stofberg; 3, 11. fl. 6 8, Brands; 5, 9: D.C. den Hertog, 10, 16, 17, 18, 19, 20: D.C Brem,ef L. van Wensem; 12: M'c ,fe en rit; 13, 14: C. Zweere, 15: An Marjan Paul; 21, 22: C

Hart van Holland | 2005 | | pagina 12