POLITIEK j HET GAAT ALLEMAAL VEEL TE SNEL" n BEWONERS UITEN ZORG OVER VERKEERSPLAN CENTRUM CHRISTENUNIE ZUID-HOLLAND DEBATTEERT OVER INVULLING VAN DE RZG-ZUIDPLAS pagina 16 Hart van Holland 21 september 2005 Waddinxveen Bespreking concept-voorontwerp Intergemeentelijk Structuur Plan Ingezonden: "Onrust in de Polder" GEMEENTE REKENT MAXIMALE LEGES VOOR LICHTZINNIGE AANVRAGEN PLANSCHADE Zevenhuizen-Moerkapelle Waddinxveen - Tijdens de commis sievergadering van de commissie Openbare Ruimte werd het Inter gemeentelijk Structuur Plan besproken. Dit is het plan voor de invulling van de Zuidplaspolder (voor de inhoudelijk invulling wordt verwezen naar de serie arti kelen in het Hart van Holland van 31 augustus tot en met 21 septem ber- red.). De raadsleden bezoch ten eerder een presentatie waar alle gemeenteraden van de Zuid- plasgemeenten aanwezig waren. Hier zijn de laatste wijzigingen en tekeningen gepresenteerd. Het ISP moet op korte termijn ter visie gelegd en uiterlijk in januari 2006 geaccordeerd worden. Burge meester Roijers was aanwezig om, samen met verantwoordelijk wet houder Dijksterhuis, de vragen te beantwoorden. De raadsleden waren abso luut niet tevreden over het onderhandelingswerk van het college. "We hebben u er op uitgestuurd met een aantal moties, maar die zien we niet terug," aldus de heer Peters (WeWa). "We krijgen meer glastuinbouw dan we hadden gepland, er komt vervuilende industrie van de zwaarste catego rie op ons grondgebied en we krij gen een halve rondweg. Is er ook nog iets positiefs te melden?" De heer Van Berkesteijn (CDA): "Het gaat allemaal razendsnel. Er is een grote dwang van de Wet Voor keursrecht Gemeenten, we heb ben nog maar vijf maanden. We moeten het plan ter visie leggen. Het gaat mij allemaal iets te snel." Er was grote weerstand in de raad om het ISP op deze manier aan te nemen. Vooral de rondweg is een heet hangijzer. De rondweg is ingetekend op de kaart ten zui den van Waddinxveen tot aan de Onderweg. De raad wil echter een rondweg die aansluit op de Hoog- eveenseweg. Wethouder Dijkster huis: "De rondweg willen we vooral vanwege een lokaal ver keersprobleem. We stonden in onze motie dan ook alleen. Er is wel een toezegging dat hij even tueel kan worden doorgetrokken, maar dat is afhankelijk van de stu die naar het Noord-Zuidverkeer, die nog afgerond moet worden, en omdat de rondweg in het Ben- twoudgebied zou komen, moet daar eerst nog een milieu-effec- tenraportage van gemaakt wor den. Het is dus niet zo dat het noordelijk deel er per definitie niet komt, maar dat hangt af van verschillende factoren. Meer kon de provincie op dit moment niet toezeggen." Een ander punt waar veel kritiek op kwam was het feit dat er boven de Zesde Tochtweg toch glastuin bouw is ingepland. Hierover is door alle gemeenten een motie ingediend dat er boven deze lijn geen glastuinbouw zou komen. In de nieuwe plannen lijkt het erop dat men ruimte te kort komt voor de glastuinbouw en dit wordt een reserve-gebied. "Het is dus nog niet zeker dat daar glas komt en in ruil daarvoor hebben wij extra woningbouw gekregen," aldus Dijksterhuis. Schoorvoetend moest hij toegeven dat het ging om een paar honderd woningen. Burgemeester Roijers gaf nog eens duidelijk aan wat de gang van zaken is, wat er nu besloten moet worden en wat de gevolgen zijn als Waddinxveen het ISP afwijst: "Het ISP is een basis voor de streekplanherziening en een basis voor de gemeentelijke bestem mingsplannen. Het geeft de con touren aan voor de toekomst. Als wij dit plan afwijzen, zetten we onszelf buiten spel. De provincie zal de gemeente aanwijzingen geven, en als wij die weigeren uit te voeren, zal de provincie dit op onze kosten doen. Het is dus van het grootste belang dat wij het ISP accorderen." Er waren ook twijfels over de burgerparticipatie: Op de inspraakavonden die reeds gehou den zijn was de opkomst erg klein. "Het is van groot belang dat het ISP meer onder de aandacht wordt gebracht bij de burgers." De raad wilde op deze manier geen akkoord geven aan het plan. Het plan is te belangrijk voor de toekomst en vraagt om meer tijd om erover te bezinnen. Het colle ge werd door de PvdA aangera den om aan de andere gemeenten te vragen het plan ook niet ter visie te leggen. Burgemeester Roij ers: "Het gaat veel over details, maar wat ik vooral voel is een gebrek aan vertrouwen. Ik zal met de woordvoerders van de verschil lende fracties spreken over welke wijzigingen zij nog willen en pro beren die voor de volgende raads vergadering van 28 september op te lossen, zodat we het plan dan kunnen bespreken. Ik zal het uiterste eruit proberen te halen." De raad zal een aangepaste visie ontvangen en er zal worden onderhandeld over het tijdstip van de tervisielegging. Ingezonden: Waddinxveen - Bewoners van de straten rondom het centrum van Waddinxveen zijn verontrust door de voorstellen die in het rapport 'Verkeersvisie Waddinxveen' van adviesbureau Goudappel Coffeng zijn gedaan. De bewoners hebben via de Werkgroep 'Passage Rond om' hun bezwaren kenbaar gemaakt aan B&W en de leden van de Commissie Openbare Ruim te. Deze commissie heeft dinsdag 13 september de voorstellen behandeld. Enkele bewoners van Stations straat en Prins Bernhardlaan heb ben hun bezwaren neergelegd in een brief die eerder huis-aan-huis in het betreffende gebied werd bezorgd. Er bestaat grote zorg over het voornemen de hoofdstro men van het verkeer, inclusief zwaar vrachtverkeer, door hun straten te leiden en de Kanaal straat daarvoor voor vijftig pro cent af te sluiten. Al in 1992 is erop gewezen dat met name de Sta tionsstraat voor een dergelijke verkeersstroom totaal ongeschikt is en alleen tegen absurd hoge kosten daarvoor geschikt gemaakt kan worden. Het afsluiten van het stuk Kerkweg dat nu Passage heet, wordt algemeen gezien als een historische fout. 'Onze belangen komen mede in gevaar nu blijkt dat die historische fout om vage redenen niet wordt hersteld', aldus de bewoners. Zij geven een opsomming van de ongewenste effecten van de voor stellen. Zo zal het instellen van eenrichtingsverkeer in de Kanaal straat (vanaf de Kerkweg tot aan de Stationsstraat) en de Prins Bern hardlaan en halverwege afsluiten van de Julianastraat betekenen dat bewoners alleen via grote omwegen hun bestemming in de gemeente kunnen bereiken. De invloed van zwaar vrachtverkeer (bevoorrading winkels) blijft onderbelicht in het rapport. Waar om de toekomstige situatie met een winkelcentrum op het terrein op Be Fair niet als uitgangspunt wordt gehanteerd, is een raadsel voor de werkgroep. De Commissie Openbare Ruimte is door de werkgroep verzocht geen besluiten te nemen of voorstellen te doen alvorens er voldoende draagvlak voor mogelijke maatre gelen bestaat. "In de huidige vorm zouden slechts veel protesten en bezwaarschriften het gevolg zijn." Aldus de werkgroep Passage Rondom. De ondertekenaars zijn ervan overtuigd dat de oplossing van de verkeersproblemen alleen kan worden bereikt door een posi tieve benadering. Dat er aan de bespreking van het rapport in juni geen algemene bekendheid is gegeven, baart de bewoners dan ook zorgen. Namens de Werkgroep Passage Rondom, de heer H. Olie Waddinxveen - In een nieuw wetsvoorstel is geregeld dat gemeenten voortaan leges moeten heffen over planschadeaanvragen. De wettelijke richtlijn is 300 euro maar deze mag met 200 euro verhoogd of verlaagd worden. De gemeenteraad van Waddinxveen heeft besloten om het maximale bedrag van 500 euro te rekenen. Als na onderzoek blijkt dat het een lichtzinnige aanvraag is, en er geen planschade wordt toege kend, blijven de kosten voor rekening van de aanvrager. Als de aanvraag gegrond blijkt, worden de legeskosten verrekend met het toegekende planschadebedrag. Regio - De provincie Zuid-Holland, het Waterschap en de gemeenten Moordrecht, Rotterdam, Zeven huizen-Moerkapelle, Waddinx veen, Nieuwerkerk aan den IJssel en Gouda moeten gaan samen werken om aan alle plannen in hun gebied een goede invulling te geven. Kunnen en mogen ook alle wensen worden vervuld? Volgens de Christenunie is dat nu precies waarom er onder de bewoners uit dit gebied veel onrust ontstaat. Dit onderwerp was dan ook het centrale thema van de avond van de Christenunie 'Onrust in de pol der'. Donderdag 8 september hield de Christenunie Zuid-Holland in dorpshuis Swanla in Zevenhuizen een bijeenkomst over de invulling van het Zuidplasgebied. In een goed bezette zaal hebben de leden van de Christenunie, waar onder ook wethouders en raadsle den van de Christenunie uit het RZG-Zuidplasgebied met de Christenunie statenleden gede batteerd over een verantwoorde invulling aan het gebied tussen Gouda, Zoetermeer en Rotterdam. Vanuit het rijk is al groen licht gegeven voor verstedelijking van dit gebied. Er komen huizen, kan toren en kassen bij, naast nieuwe recreatiemogelijkheden en natuur. Begin dit jaar is de Interre gionale Structuurvisie (ISV) vastge steld. De Christenunie vormt met de SGP één fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De doelstelling van deze avond was om als Christenunie Zuid-Holland elkaar te informeren. De statenleden Joop Evertse, Andries van Dijk en Gerrit-Wim van Veelen kregen dan ook veel huiswerk mee vanuit de zaal om zo de provinciale besluitvorming te beïnvloeden. De Christenunie Zuid-Holland zet nog veel vraagtekens bij de plannen in dit gebied, die vanaf 2010 gaan spelen. Men is van mening dat de invulling van het RZG-Zuidplasge- bied vooral zo zorgvuldig en ver antwoord mogelijk moet gebeu- De leden van de Christenunie uit ten hun zorgen over het behoud van het groen in dit gebied. Zij vroegen zich af of er voldoende recreatiemogelijkheden overblij ven. De verplaatsing van tuinders en boeren uit dit gebied was onderwerp van gesprek en tegelij kertijd werd gekeken naar de mogelijkheden hoe deze sectoren zich kunnen gaan ontwikkelen en de manier waarop dit gefinan cierd moet worden. Met boeren en tuinders die uitgekocht worden zullen goede financiële regelin gen getroffen moeten worden. Ook maakt men zich in de polder zorgen om inname van het gebied door buurgemeente Rotterdam. Dan is er nog de bestuurlijk aan sturing van het hele gebied. Kie zen we voor één grote Zuidpias- gemeente of kiezen we voor het behoud van de bestaande gemeenten. Gouda zal een cen trumfunctie gaan vervullen in dit plan, maar krijgt hier vervolgens geen faciliteiten voor aangebo den. Een goede infrastructuur en een goed openbaar vervoersplan zijn essentieel voor de uitvoering van dit plan volgens de Christen- Unie Zuid-Holland. De drie staten leden hebben toegezegd de opmerkingen vanuit de zaal mee te nemen in de besluitvorming door de Christenunie/ SGP fractie. De Christenunie Zuid-Holland zal bij de realisering van de plannen in het RZG-Zuidplasgebied vragen om ijkpunten in te bouwen, om eventueel het beleid te kunnen bijsturen. Ook wil de.Christenunie dat voordat er bebouwing komt een goede infrastructuur (weg en openbaarvervoer) gerealiseerd is. Maak geen nieuwe woonkernen in het RZG-Zuidplasgebied, maar kies voor bebouwing rondom bestaande kernen, dat komt de leefbaarheid en de samenhang met de oorsprong van het gebied ten goede. De Christenunie is voor een goede samenwerking tussen de gemeenten en is tegen van boven opgelegde herindelin gen. Gemeenten moeten vooral zelf initiatieven ontplooien bij een eventuele herindeling. Ook in de sfeer van grenscorrecties kunnen gemeenten onderling zelf zaken regelen. (...)Het behoud van natuur en recreatiemogelijkheden is een belangrijk punt voor de Christen unie. Ook een goed openbaarvervoers- beleid is voor de Christenunie van belang, en is daarom ook voor de realisering van de Rijn-Gouwelijn, maar zet tevens veel vraagtekens bij de financiering en uitvoering van dit project. Ook de uitvoering van het Ont werp- Intergemeentelijk Struc tuurplan RZG-Zuidplas zal zeer kri tisch gevolgd worden vanuit de Christenunie Zuid-Holland. Het rijk heeft groen licht gegeven, maar voor de provincie Zuid-Ho - land en de betreffende gemeen ten is het zaak om te bewaken, dat het rijk niet door het rode nc gaat. De leden van de Christen- Unie in de provinciale staten en de gemeenten zullen in ieder geval zeer kritisch de komen e grote veranderingen in het RZ Zuidplasgebied bewaken. Namens PU-bestuur Christen.n e Zuid-Holland, R. Struijk-de Haan Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2005 | | pagina 16