vicieuze DIER VERMIST OF GEVONDEN? MUZIEKLESSEN VOOR DREUMESEN EN PEUTERS JAZZTIEK BIJ O.S.S. RABO-BEDRIJVENADVISEUR CIJNIE SPEKMAN "KOESTER MIJN OPGEBOUWDE RELATIES" pagina 6 Hart van Holland 21 september 2005 [zevenhuizen - moerkaTTTTTI www.amivedi.nl Veranderingen Tendens Kenmerken Onbetaalde facturen Nesselande Oogstfeest IIII1V I li Dorpsstraat, Ons Dorp Stichting AMIVEDI, Kosteloze re gistratie vermiste en gevonden huisdieren. Hulppost 3B-Hoek- Zevenhuizen/Moerkapel Ie-Pij- nacker/Nootdorp. VERMIST: Kater, (rossig)rood/witte bef, borst. Leliestraat, Zevenhuizen; GEVONDEN: Kater, cypers-grijs/ witte kin nek, hals, borst, poten. Twee manspolder, Zevenhuizen; GOED TEHUIS GEZOCHT VOOR: Cyperse kater gecastreerd van 3 jaar Cyperse kater gecastreerd van 1 jaar Rode kater gecastreerd van 2 jaar ledereen die vragen heeft of informatie kan geven kan bellen naar: Stichting Amivedi Hulppost: 3B-Hoek - Pijnacker/Nootdorp - Zevenhuizen-Moerkapelle, telefoon 010-5121937 of kijk op Zevenhuizen - De Zeven Muzen start dinsdag 27 september de cur sussen Muziek op Schoot. Acht muzieklessen voor ouders met een baby (4-12 maanden), dreumes (12- 24 maanden) of een peuter (2-4 jaar). De lessen vinden plaats in dorpshuis Swanla aan de Burg Klinkhamerweg 86. Tijdens de cursusochtenden kunnen de baby's, dreumesen en peuters genieten van samen zingen, dan sen, bewegen en het spelen met kleine instrumenten. Ouders heb ben voor deze cursus geen muzika le kennis nodig. Van hen wordt ver wacht dat ze samen met de kinde ren zingen en spelen. Deelnemers aan de cursus kunnen de liedjes mee naar huis nemen zodat de kin deren ook thuis kunnen zingen. Voor meer informatie en aanmel ding: 0180-632829 of email: v_gestel@hotmail.com. Zevenhuizen - JAZZTIEK is een les voor kinderen van groep 1en 2, waarin dans - en bewegingsvormen en gymnastiek-elementen worden aangeboden. Het eerste gedeelte van de les bestaat uit het bewegen op muziek en dansexpressie. De kinderen leren zich vrij te bewegen op muziek. Door middel van kleine opdrachtjes en het luisteren naar de muziek worden de kinderen gestimuleerd hun fantasie te gebruiken. Daarbij wordt het lichaam van het kind uit gedaagd tot soms vreemde bewe gingen en is het kind grensverleg gend bezig en leert zijn lichaam beter kennen. Het tweede gedeelte bestaat meestal uit een klim- en- klauter- baan. Hier worden toestellen in een uitdagende maar veilige situatie neergezet. Het kind wordt op eigen niveau gestimuleerd zijn motori sche ontwikkeling te bevorderen en ook hier grensverleggend bezig te zijn. Ook hier worden tijdens de activiteit eenvoudige opdrachtjes gegeven. Donderdagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur wordt deze les gegeven in de gymzaal aan de Dorpsstraat. Voor meer informatie: www.ossbe- fit.nl Bart Bakker weet al jaren via zijn pen door te dringen tot iemand zijn leef- en gevoelswereld. In de wekelijkse rubriek 'Het Voetstuk' zet hij mensen uit de lokale samenleving in de schijnwerpers. e entree van de plaatselijke Rabobank Zevenhuizen- Moerkapelle is meer dan repre sentatief. In een moderne, fraai inge richte en rustige omgeving wor den de klanten en relaties ontvan gen. Dit geldt ook voor de onder nemers uit het midden- en klein bedrijf, waarvan een groot aantal meteen naar Cijnie Spekman vraagt. De bedrijvenadviseur, sinds juni 1977 werkzaam in het filiaal van de Rabobank in de Dorps straat, is al enige jaren een vast aanspreekpunt voor de (kleinere) ondernemer en vertegenwoordi gers van stichtingen en verenigin gen. Sterker nog, ook degenen die (nog) geen klant zijn, vragen regelmatig naar Cijnie Spekman "Natuurlijk is het aardig als men sen je naam al weten, zonder dat je hen eerder hebt ontmoet", lacht Cijnie. "Ik heb kennelijk een bepaalde naam opgebouwd. Maar in mijn gesprekken maak ik wel een duidelijk onderscheid tussen bancaire aangelegenheden en andere zaken. Uiteraard blijft alles vertrouwelijk, maar over het alge meen staan de zakelijke aspecten voorop. Het geeft me plezier in m'n werk dat ik veel contact met de mensen heb. Ik zie dat als een meerwaarde en koester dan ook deze opgebouwde relaties." Cijnie Spekman heeft de plaatse lijke Rabobank in de loop der jaren zien veranderen. Zowel het pand als bij diverse bankaangele- genheden. "Vroeger was hier nog een grote wachthal", vertelt ze. "Op een marmeren vloer was er een balie waar je dan achter de klanten hielp. Hoewel deze perio de best zijn charme had, is het voor de uitstraling goed geweest dat het pand is gemoderniseerd. Van het interne bankproces heb ik de omslag van de handmatige naar de geautomatiseerde syste men meegemaakt. In eerste instantie was er sprake van een geleidelijke omslag van vijftig pro cent. Daarna ging het snel en inmiddels verloopt alles via het de computer. De praktijk leert dat dankzij de computer veel zaken nu efficiënter verlopen en dat de systemen veiliger zijn geworden." Cijnie, die overigens samen met Anita de Ruygt de ondernemer sportefeuille beheert, signaleert een tendens dat steeds meer men sen een eigen bedrijf beginnen. "In veel gevallen gaat het om ex- werknemers of startende onder nemers die al in een bepaalde branche werkzaam zijn", aldus Cij nie. "Men stort zich dan enthousi ast het ondernemersavontuur in. Desondanks wijzen we de starten de ondernemer er op dat hij of zij zich goed moet realiseren wat ondernemerschap allemaal inhoudt. Er moet tenslotte wel brood op de plank komen. Het is daarom belangrijk dat een accountant of de brancheorgani satie de helpende hand biedt bij de opstartfase, waarin het onder nemersplan centraal dient te staan. Want zonder een goed onderbouwde aanpak kom je ner gens, zeker niet in de huidige eco nomische tijden." "Een ondernemer moet aan een aantal kenmerken voldoen", ver volgt Cijnie. "Hij moet een helde re visie hebben, over de juiste expertise beschikken en sociaal aangelegd zijn. Of een over zijn lijk mentaliteit eveneens noodza kelijk is? Zeker als het gaat om het werken met een strakke planning en de discipline om de opdrachten naar behoren uit te voeren. Maar zo'n mentaliteit moet hij zeker niet uitdragen. Zoiets schrikt opdrachtgevers af en blijft het vaak een eenmalige opdracht." Maar hoe moet het dan als factu ren lang onbetaald blijven? De laatste cijfers van het MKB laten zien dat ondernemers gemiddeld drie tot vier maanden moeten wachten alvorens hun klanten betalen. Door deze ontwikkeling zijn er spanningen in het MKB en kampen bedrijven met liquiditeits problemen. "Bij het innen van facturen is het raadzaam om je in eerste instantie niet al te hard op stellen", vindt Cijnie. "Je moet er tenslotte ook voor zorgen dat de relatie met de klant goed blijft. Hoewel het lastig kan zijn, moet je proberen om hier zo slim mogelijk in te han delen." Ook Cijnie volgt de ontwikkelin gen over het voortbestaan van de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle met interesse. "De plannen staan al vast", aldus Cijnie. "Daar ben ik echt van overtuigd. We worden onderdeel van Rotterdam, zoals dat nu het geval is met Nes selande. Als bewoonster van het Zuideinde zal ik daar weinig invloed op kunnen uitoefenen. Zevenhuizen zal een wijk van Rot-1 terdam gaan worden. Ik vrees dat we daar weinig aan kunnen doen en dit moeten accepteren." Cijnie Spekman heeft nog steeds een prettig gevoel bij de Zeven- huizense gemeenschap. "Zo'n I Oogstfeest, waarbij diverse onder nemers actief zijn betrokken, is toch fantastisch?", zegt ze. "Hier door wordt Zevenhuizen jaarlijks op de regionale kaart gezet. Ik constateer dat Zevenhuizense bedrijven ook scoren in het onder linge gunningcircuit. Doordat men elkaar in het dorp kent, is men eerder geneigd om zaken met elkaar te doen. En als de opdracht is verstrekt, dan is er ook sprake van enig prestige. Want in je eigen dorp, doe je natuurlijk extra best om een prima stukje werk af te leveren." Een dorp heeft ontzettend veel charmes. Het is intiem, overzich telijk, dichtbij en persoonlijk. In deze mondiale tijd is er vooral ook de menselijke maat. Het is overzichtelijk en het voelt eigen. Een stad kenmerkt zich door het tegenovergestelde, hoewel het intieme daar ook bestaat maar dan in de vorm van anonimiteit. Deze beleving van een dorp wordt op tweeërlei wijze ervaren. Zo heb je de autochtone bevol king en anderzijds wat in de volksmond 'de buitenlanders' worden genoemd. Het verschil tussen deze twee groepen zit hem vooral in het feit dat de een het met de paplepel heeft mee gekregen en dat de andere aan den lijve heeft ondervonden hoe het ook anders kan zijn. Vaak zie je dat de een is gevlucht en de ander zou willen vluchten. Het onbekende trekt en het gras lijkt elders altijd groener. Het is een spanningsveld wat ergens diep van binnen meespeelt in de rela ties die er in een dorp zijn en die op cruciale momenten onbewust kunnen meespelen. Men is eigen lijk allemaal bang het kwijt te raken, maar vanuit een iets ande re achtergrond. Deze angst heeft men gemeenschappelijk en dat maakt het een kernwaarde van een dorp. Ik ben persoonlijk een buitenlan der, maar dat hoef ik de binnen- landers niet te vertellen, zij ken nen hun pappenheimers. Ik ben opgegroeid in een stad en ik ken alle voor- en nadelen. Ik vind het heerlijk om nog eens naar de stad te gaan, maar ben altijd blij wan neer ik weer terug kan. Je denkt daar niet bij na, want het is een gevoel waar je je niet van bewust bent. Onze kinderen wonen inmiddels in de grote stad. Het kon niet anders, de beschikbaar heid en de prijs/kwaliteit verhou ding van de woonruimten was daar te verleidelijk. De beperkin gen van een dorp drijft de jeugd naar elders. Er zijn daar echter nog zeer weinig faciliteiten en ze moeten voor hun aankopen naar een andere plaats. Wat mij daar bij opvalt, is dat Zevenhuizen bij hen nog steeds de voorkeur heeft. In eerste instantie verklaar je dat heel rationeel naar het feit dat ze daarmee bekend zijn. Wanneer je echter wat nauwkeu riger kijkt dan valt op dat ze nog even naar Jan gaan voor vleeswa ren, dat het brood van Geurt het lekkerste is, dat bij Klaas alles zo vers is, dat Remco de auto kent, dat Fransje de fiets effe nakijkt, dat Cees altijd wel een advies heeft bij het klussen, dat Nellian van die mooie boeketten heeft, dat mijnheer Man precies weet wat ik lekker vind en dat Peter de nummers van de kleuren verf uit zijn hoofd kent. Natuurlijk ver geet ik mensen te noemen, maar u begrijpt mijn punt. Daarbij is het ook nog zo dat de herken ning en het noemen van hun naam de relatie bij binnenkomst al bevestigt. Ik kan u zeggen dit komt in de stad maar sporadisch voor. Het is een uiting van de kernwaarde van een dorp. De vorm en intensiteit van rela ties is de voedingsbodem van coherentie en chemie in een groep of gemeenschap. Dat heb ben wij, maar we zijn als de dood dat we juist dat gaan verliezen. De oprukkende Randstad met eerst Nesselande en nu de Zuid- plas, het vernieuwen van een dorpskern brengt onze kern waarden in gevaar, dat voelen we. Het vraagt aanpassing en twijfel en die beide brengen ons eerder in een passieve dan in een actieve houding. Het is het ont staan van vicieuze cirkels, waar van we het doorbreken maar lie ver uitstellen in de hoop dat het zich vanzelf oplost. En dat is juist een misrekening, het wordt eer der een self-fulfilling prophecy (waarbij je juist krijgt wat je niet wilt). Een gezegde is: 'Waar je je tegen verzet, blijft. Waar je naar kijkt, verdwijnt.' Dit zou inhou den dat wanneer we ons verzet ten, dat alles bij het oude blijft- Er zit echter juist een verdraaiing in. Wanneer je je tegen een bedrei ging verzet dan blijft hij, maar wanneer je vanuit je kernwaarden met een bedreiging omgaat, dan ver dwijnt hij naar wat, hoe en waar jij wil. Angst voor verlies, een sel - fulfilling prophecy en een vicieu ze cirkel vraagt maar een ding. DURF. Het vraagt gewoon lemana die, ondanks de regels en de ro len, op het cruciale moment M DE VUIST OP TAFEL SLAAT. Dit brengt bij de ander waardering en respect voor kernwaarden. Arno Lamot (arno@lamot.nl)

Hart van Holland | 2005 | | pagina 6