ONDERNEMERSKRING VERGADERT OVER ISP BEGROTING 2006 MET VEI MOEITE TOCH SLUITEND 4 ISfyy i POLITIEK ROTTERDAMPAS OOK IN ZEVENHUIZEN-MOERKAPELLE STATENLID KRITISCH OVER WAARNEMEND BURGEMEESTERSCHAP pagina 16 Hart van Holland 12 oktober 2005 Waddinxveen Discussie in commissie vergadering Informatieavond Voorzieningen Gevolgen voor de inwoners Zevenhuizen-Moerkapelle Zevenhuizen-Moerkapelle - De Ondernemerskring Zevenhuizen- Moerkapelle heeft het tijdens haar vergadering van donderdag 6 oktober gehad over het Interre gionaal Structuurplan (ISP). De ondernemers werd hun mening gevraagd over het ISP zoals het nu ter visie ligt. In een emotievolle vergadering zijn de aangesloten ondernemers tot de conclusie gekomen dat zij bezwaar gaan indienen tegen het ISP zoals het er nu ligt. Zij hebben een doemsce nario voor ogen: beperkende maatregelen, opgeslokt worden door 'de grote broer' en dwang tot verplaatsing. In een reactie wil de secretaris van de Ondernemers kring, de heer Van der Steen, kwijt dat het bestuur van de vereniging uitermate verbaasd is over de inhoud van het plan, dat het niet is zoals zij hadden verwacht. De verbazing van de leden van de Ondernemerskring is vooral gele gen in het feit dat zij tijdens een vooroverleg met de gemeente op de hoogte zijn gesteld over het voornemen een onderzoek te doen naar de mogelijkheden voor verplaatsing van de bedrijventer reinen in de kernen Zevenhuizen en Moerkapelle. In verband met de voorgenomen extra nieuw bouw die moet zorgen voor ver sterking van die kernen, het zoge naamde 'vlees op de botten', is het wenselijk dat de bedrijventer reinen, over grote delen daarvan, verplaatst worden omdat er anders een situatie ontstaat dat de bedrijventerreinen tussen twee woongebieden in komen te lig gen. Zeker voor de wat zwaardere industrievormen waarbij ook spra ke is van milieueisen is dit niet wenselijk. Dit plan is aan de Ondernemerskring voor gelegd tijdens een bijeenkomst in sep tember en daarbij werd de moge lijkheid genoemd de terreinen te verplaatsen naar de buurt van de nieuwe rondweg N219. De onder nemers waren dan ook verbaasd op de genoemde locatie op de ISP kaart zoals deze nu voorligt, geheel geen bedrijventerrein ingekleurd te zien en ook niet meer ingekleurd op de plaats waar zij nu gevestigd zijn. Wethouder mevrouw Te Meij, ver tegenwoordiger namens de gemeente Zevenhuizen-Moerka pelle in de stuurgroep Zuidplas- polder, reageert met gemengde gevoelens. Enerzijds is zij blij met reacties, deze zijn nodig om voe ling te houden met de gevoelens zoals deze leven binnen de samen leving. Anderzijds noemt zij deze reactie jammer omdat zij met het beleggen van vooroverleg deze reactie juist heeft proberen te voorkomen. "Het is een misver stand te denken dat we geen bedrijventerreinen meer willen, dat is natuurlijk onzin. Het uit gangspunt is dat de bestaande bedrijven, indien verplaatsing noodzakelijk of gewenst is, binnen de gemeentegrenzen moeten kunnen worden herhuis vest. Hierbij is het college van mening dat gronden nabij op- en afritten van de snelweg ook voor een aantal bedrijven gunstiger is. Het ISP geeft niet zozeer beper kingen voor de huidige onderne mers, maar geeft juist nieuwe kan sen op bedrijfsgronden welke qua verkeer en milieu beter zijn gele gen. Er is ook steeds gesteld dat de verplaatsing gefinancierd moet kunnen worden uit de opbreng sten van de woningbouw, anders gaat het natuurlijk geheel niet door. De gemeente is op dit moment druk bezig met een Plan van Aanpak voor de bedrijventer reinen, zodat de ondernemers begin 2006 weten waar ze aan toe zijn." Tijdens de commissievergadering van maandag 10 oktober gaf de heer De Bruin (WD) er blijk van op de hoogte te zijn gebracht van de emoties die tijdens het overleg van de Ondernemerskring Zeven huizen-Moerkapelle naar voren kwamen. Tijdens de rondvraag hield hij de wethouder voor dat er onduidelijkheid bestaat bij de ondernemers. Hij benadrukte dat het zaak is snel duidelijkheid te verschaffen omdat hij van mening is dat het belangrijk is dat de loka le werkgelegenheid behouden blijft. Ook andere fracties spraken hun ongerustheid uit en vonden de wethouder erg optimistisch. Ook tijdens de commissievergade ring heeft de wethouder toege zegd onderzoek te doen en te komen met een Plan van Aanpak. Het ISP ligt sinds 6 oktober ter visie bij alle betrokken relevante partijen. Vanavond, woensdag 12 oktober is er in dorpshuis Swanla een informatieavond gepland waarbij alle belangstellenden ken nis kunnen nemen van het struc tuurplan zoals het er nu ligt. Wet houder Te Meij heeft kenbaar gemaakt graag interactief te wil len communiceren over de inhoud van dit plan. Het Hart van Holland biedt iedereen de gelegenheid om de eigen zienswijze kenbaar te maken binnen de samenleving en de redactie ziet daarom reacties graag tegemoet. Zevenhuizen - Tijdens de commissievergade ring was de heer Reitsma, hoofd van de Rot terdampas, aanwezig om uitleg te geven over de invoering van de Rotterdampas. Het colle ge stelt de raad voor om deze pas in te voeren om op deze manier invulling te geven aan het armoedebeleid binnen de gemeente. De pas is in Rotterdam ontstaan met hetzelfde doel en is inmiddels uitgegroeid tot 94.000 pas houders, zowel in Rotterdam als in 13 regio gemeenten. De heer Reitsma heeft toegelicht welke mogelijkheden er zijn voor houders van de pas, ook op lokaal gebied. De raad beslist in de komende raadsvergadering over de invoering hiervan. Voor minima en voor ouderen met geen of weinig aanvulling op de AOW is de pas tegen een gering tarief aan te schaffen en voor kin deren kosteloos. Ook mensen die boven een inkomen zitten van 120% van het minimum zijn in de gelegenheid een Rotterdampas aan te schaffen tegen kostprijs van vijfenvijftig euro. Met de pas is de toegang bij een groot aantal toeristische attracties in Rotterdam gratis, gratis onbeperkt toegang bij bijna alle musea, korting op strippenkaarten, ruime korting bij Diergaarde Blijdorp, theater, bio scoop, bibliotheek, zwembaden enzovoort. Op het moment dat ook in Zevenhuizen- Moerkapelle de pas wordt ingevoerd zijn ook lokale instellingen en bedrijven in de gele genheid mee te doen met een aanbod voor pashouders. Zij worden daarvoor voor een deel vergoed. De heer Van Rijn (GemeenteBelangen) wilde van de wethouder weten waarom gekozen werd voor de Rotterdampas, terwijl in Zoeter- meer een vergelijkbare pas te verkrijgen is en ook Gouda volgend jaar een pas heeft. Wet houder Zijderhand was van mening dat het beter is gebruik te maken van een beproefd model waarvan ook op voorhand duidelijk is dat het vele mogelijkheden biedt voor de gebruikers. Regio- Statenlid Robbert Baruch heeft in de Staatscourant een kritisch artikel gepubli ceerd over het grote aantal burgemeesters in Zuid-Holland dat door de Commissaris van Koningin is benoemd en niet Kroonbenoemd Een deel van de publicatie: "In bijna een kwart van de gemeenten in Zuid-Holland zit geen kroonbenoemde burgemeester maar een waarnemer. In dat geval mag de Commis saris van de Koningin zelf beslissen welke pro cedure hij hanteert om tot benoeming over te gaan. De belangrijkste voorwaarde voor benoeming lijkt of de naam van de waarne mer in de Rolodex van de Commissaris voor komt. In Zuid-Holland is een discussie ontstaan over de inhoud die de Commissaris van de Konin gin aan zijn rol als rijksorgaan toekent bij het niet openstellen van vacatures voor kroonbe noemde burgemeesters. Nadat eerder vragen waren gesteld over het niet openstellen in Zevenhuizen-Moerkapelle (de gemeente wilde dat de vacature wél opengesteld werd, de commissaris niet) en een interpellatie over het stopzetten van een herindelingsprocedu re in de Hoeksche Waard (na bijna een half jaar zijn hier de vacatures niet opengesteld) wilde een meerderheid van de Staten CdK Jan Franssen interpelleren over zijn beleid. De commissaris weigerde dit, zodat de staten van Zuid-Holland nu naar een manier zoeken om de politiek te betrekken bij de beslissing om een burgemeestersvacature niet open te stel len. Er is een grote maatschappelijke vraag naar zichtbaar en herkenbaar politiek handelen. Die vraag is niet nieuw, maar van oudsher een belangrijk onderdeel van onze democratie. Om zichtbaar en herkenbaar te zijn moet het politieke handelen in ieder geval aan een paar basisvoorwaarden voldoen. Politiek han delen moet zich in de openbaarheid afspelen, beslissingen moeten op grond van het uit wisselen van argumenten worden genomen en de beslissingen moeten democratisch gele gitimeerd zijn. Door Robbert Baruch zijn inmiddels vragen gesteld aan de Minister van Binnenlandse Zaken over het beleid en vandaag, woensdag 12 oktober, vindt hierover een debat plaats. Waddinxveen - Ondanks dat het college eerder dit jaar constateerde dat de finan ciële gevolgen van eerder beleid in de komende jaren zou leiden tot een struc tureel tekort van 2 miljoen euro, is het toch gelukt de begroting voor 2006 slui tend te krijgen. Van het structurele tekort bleek later dat een bedrag van ongeveer 700.000 euro niet structureel was, maar eenmalig voor 2006. "Dit bedrag moeten en kunnen we dan ook eenmalig dekken", aldus wet houder van financiën Lont. "1,3 miljoen euro blijft voor de komende jaren een structureel probleem. Op lange termijn is Waddinxveen echter een gezonde gemeente. Door nieuwe projecten zoals Triangel, het nieuwe Centrum en ver schillende inbreilocaties zullen we meer inkomsten ontvangen. Op lange termijn moeten we dus zeker niet somberen." Een van de voorzieningen waarvoor het al langer noodzakelijk is dat er iets aan gebeuren gaat is Gouwebad De Sniep. Jaarlijks kost dit de gemeente 750.000 euro en er zijn verschillende aanpassin gen noodzakelijk op gebied van Arbo en milieu. Het college vindt het zwembad echter te belangrijk om te sluiten. Lont: "Het college heeft daarvoor de volgende oplossing gevonden. Uit de algemene reserve wordt een bedrag gehaald om de kosten voor de komende vier jaar te dek ken. Uiterlijk in 2007 willen we bepalen wat er met het zwembad gaat gebeuren: verbouwen, opnieuw inrichten of mis schien zelfs nieuwbouw. Dit willen we in 2010 realiseren. Tot die tijd zal alleen noodzakelijk onderhoud worden gedaan." Ook voor de bibliotheek heeft het colle ge gunstig besloten. "De provincie vraagt van de gemeente een bijdrage van 11 euro per inwoner. We hebben besloten dat we dat bedrag inderdaad gaan bijdragen omdat we het belangrijk vinden dat Waddinxveen een bibliotheek heeft", aldus de wethouder. Ook voor de jeugdadviesraad is weergeld beschikbaar en er zal een contactpersoon worden aangesteld voor het arbeidsmarktproject. Gezien de bezuinigingen van afgelopen jaren, wilde het college de burgers zo min mogelijk direct raken. Er zijn toch enkele besluiten genomen die toch van invloed kunnen zijn op de portemonnee van de Waddinxveners. Het gebruikers deel van de OZB komt volgend jaar te vervallen. Wat dat voor de gemeente voor gevolgen heeft is nog niet helemaal te overzien, maar het college verwacht dat dat voor Waddinxveen neutraal zal uitvallen. Toch gaat de OZB met 2% extra omhoog voor de huiseigenaren. Ook de bouwleges worden verhoogd. "Uit een vergelijkend onderzoek bleek dat Wad dinxveen in de regio rondom Rotterdam ongeveer de laagste bouwleges bereken de, dit zal in 2006 stijgen tot ongeveer op het gemiddelde van de regio." "Verder wordt er binnen de ambtelijke organisatie bezuinigd: een lager budgei voor opleiding en scholing en de bestuurskosten omlaag brengen. Dit zij bezuinigingen waarvan de inwonen niets zullen merken." "Deze begroting is een goede overgang tussen de problemen op korte termijn en de gunstiger tijd op lange termijn zegt wethouder Dirk Lont. Deze begroting za worden besproken in de raadsverga e ring op 9 en 10 november. II Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2005 | | pagina 16