ONDERNEMERSKRING MAAKT ZIENSWIJZE KENBAAR DICUSSIEAVOND OVER ROTTEWIG DRIE PROVINCIES EN KABINET EENS OVER ONTWIKKELINGEN IN HET GROENE HART HOBBELPAARD HEEFT LAST VAN VERNIELINGEN POUTIEK pagina 18 Hart van Holland 16 november 2005 Nesselande Waddinxveen Boskoop Milieufederatie blij met 1300 hectare nieuw groen-gebied Uitnodiging discussie Gemeente Politie Wonen, werken en recreëren Zevenhuizen-Moerkapelle Regio - De komende twee jaar komt er ongeveer 1300 hecta re nieuw natuur- en recreatiegebied rond grote steden in Zuid- Holland. De Zuid-Hollandse Milieufederatie is zeer verheugd over dit voornemen, maar wil graag dat burgers en lokale organisaties betrokken raken bij de plannen. De provincie Zuid-Holland heeft in juli overeenstem ming bereikt met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit over de uitbreiding van groen-gebie- den in de omgeving van grotere steden. Vooral rond Leiden, Dordrecht, Den Haag en Rotter dam moeten bewoners al binnen een paar jaar in het buitenge bied korte fietstochten en wan delingen kunnen maken. Provinciebestuurder Leen van der Sar vindt meer groen ook economisch van belang. Hij ver wacht dat bedrijven door de komst van meer groene recrea tiegebieden eerder in Zuid-Hol land zullen blijven of zich er wil len vestigen. De provincie moet door de nieuwe natuur aantrek kelijker worden om in te wonen en te werken. De Zuid-Hollandse Milieufedera tie is zeer enthousiast over het voornemen om natuur aan te leggen en recreatie dichtbij huis mogelijk te maken. Het buiten gebied rond de grote steden heeft veel last van de oprukken de stad en staat onder grote druk. Bedrijven vestigen zich in het landelijk gebied, nieuwe woonwijken slokken groene weilanden op en de boer kan zijn bedrijf niet meer voortzet ten zoals hij dat jarenlang gewend was. Beleidsmedewerker van de Milieufederatie, Stijn van Belleg- hem, wil dat lokale natuur- en milieugroepen, de gebruikers van het gebied, lokale politici en bewoners ook meedenken over de toekomst van de groene recreatiegebieden. "Het zou zonde zijn als de kennis die in de hoofden van lokale mensen aan wezig is, niet bij de overheid terecht komt. Het is daarom goed om de meningen te peilen over recreatie aan de randen van de stad en dit over te brengen aan de provincie, zodat zij daar mee rekening kunnen houden." Aldus Stijn van Belleghem. Samen met zes andere Natuur- en Milieuorganisaties houdt de Milieufederatie een discussie avond over recreatie in de stads randen. Op donderdag 24 november kunnen belangstellen den om 19.30 uur in café-restau rant Engels bij het Centraal Stati on in Rotterdam in gesprek over Rottewig, het landelijke gebied ten noord-oosten van Rotterdam en ten westen van Zoetermeer; ongeveer het stroomgebied van de Rotte, ledereen is welkom om een standpunt in te brengen in de discussie. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden door hun naam door te geven via info@milieufedera- tie.nl of 010-4765355. Op de website www.milieufederatie.nl kunnen mensen ook in discussie met elkaar over de recreatiege bieden nabij grote steden. Door Karin Heeren Zevenhuizen-Moerkapelle - Na een openbare discussie, twee gesprekken met ondernemers uit zowel de kern Zevenhuizen als Moerkapelle en een inge diende motie door de VVD is de kou nog niet uit de lucht: de ondernemers zijn veront rust over hun toekomst binnen de gemeente. Sinds 6 oktober ligt het ISP ter visie, samen met het ontwerp par tiële Streekplanherziening. De geruststellende woorden van de wethouder dat er wordt gewerkt aan een knelpuntenanalyse en een plan van aanpak is voor de ondernemers, verenigd in de Ondernemerskring Zevenhuizen- Moerkapelle onvoldoende. Het is immers zo dat de termijn om zienswijzen kenbaar te maken verstrijkt voordat het plan van aanpak gereed is. Reden voor de Ondernemerskring om een signaal af te geven en hun zienswijze ken baar te maken. Hun grootste bezwaar is dat er in hun directe omgeving woningbouw staat gepland waar een deel van hen voor moet wijken en een ander deel ernstige belemmeringen door kan krijgen. In de gesprekken met de wethou der is het de ondernemers duide lijk geworden dat de tekening zoals deze er ligt bij de ter visi elegging inmiddels wat wordt genuanceerd, niet alle bedrijven hoeven weg en er is ruimte gecre ëerd aan de randen van de dorps kernen die vestiging van bedrijven op termijn mogelijk moet maken. De gebieden die worden geduid als mogelijk nieuw industrieter rein zijn in de optiek van de ondernemers echter amper vol doende voor de herplaatsing van de 'besmette' bedrijven, laat staan dat er nog uitbreiding mogelijk is. De Ondernemerskring heeft daar bij geconstateerd dat er verschil len zijn in de berichtgeving. In september is er nog een bijeen komst geweest waarbij gezegd is dat er problemen waren met het uitgeven van de vier hectare bedrijfsterrein die nog in de plan ning staan om ingevuld te wor den. Nu is er gedraaid in het standpunt, nu wordt er gesproken over herplaatsing op een andere locatie binnen de gemeentegren zen. Er is onduidelijkheid ontstaan over de mogelijkheden binnen de eigen gemeentegrenzen en de Ondernemerskring stelt zich op het standpunt dat er in feite al schade is berokkend: door ondui delijkheid over alternatieven, de procedure en de financiële afwik keling is het gebied 'besmet' geraakt. De Ondernemerskring heeft besloten haar zienswijze kenbaar te maken via de officiële procedu re die verbonden is aan de tervi- sielegging van het ISP. "We wor den in de loopgraven gedwon gen, in een positie die wij niet in eerste instantie zelf gekozen zou den hebben, maar we willen ten koste van alles voorkomen dat ons straks verweten wordt dat we niet binnen gestelde termijnen heb ben gereageerd", aldus de heer Lamot en mevrouw Van den Berg namens de Ondernemerskring. Er is gekozen voor deze weg omdat er veel rondom de communicatie nog niet duidelijk is voor de ondernemers: "Er komt een klank bordgroep, daar zijn we voor uit genodigd, maar we hebben nog geen idee hoe, met wie en wan neer." Als laatste willen de ver tegenwoordigers van de kring opmerken dat van bedrijven stabi liteit en continuïteit wordt gevraagd omdat dit goed is voor de economische ontwikkeling, maar dat dit moeilijk wordt als de eigen toekomst zo onzeker is. Moerkapelle - Peuterspeelzaal 'Het Hobbelpaard', gevestigd in het pand van dorpshuis Op Moer, heeft sinds geruime tijd last van vernielingen. Vermoedelijk wor den deze gepleegd door hangjon geren, die rondhangen bij de ska- tebaan achter en naast de peuter club. De muren van de peuterspeelzaal worden beklad met hakenkruizen en lelijke woorden. Afvoeren wor den dichtgestopt, sleutelgaten worden voorzien van kauwgom. Op het dak van het pand en op het schoolplein worden condooms en gebruikte naalden gevonden. De struiken rondom de speelzaal wor den kapotgetrokken en de ramen worden ingegooid. Bestuursleden van peuterspeelzaal Het Hobbel- paar' gaan enkele keren per week kijken of er vernielingen zijn. Er zijn inmiddels allerlei aanpassin gen gedaan om de jongeren weg te houden maar dat heeft nog niet het gewenste resultaat. De kosten voor reparatie worden deels door de peuterclub gedragen en deels door dorpshuis Op Moer, hoofdge bruiker van de accomodatie. De wijkagent is inmiddels geweest, maar zag volgens het bestuur geen aanleiding om op te treden. Ook de gemeente heeft nog weinig res pons gegeven. Ook in de buurt van het dorpshuis wordt geklaagd over de overlast en het (niet) optreden van de poli tie De buurtbewoners geven aan dat de politie niet komt als er mel ding gemaakt wordt van overlast. Bij de buurtbewoners is bekend dat er iemand is geweest geweest die de jongeren heeft aangespro ken op hun gedrag en dat hij de volgende morgen zijn auto terug vond met vier lekgestoken ban den. De gemeente betreurt de overlast en de gevolgen daarvan bij peuter speelzaal Het Hobbelpaard. De gemeente neemt de situatie serieus. "Het is een maatschappe lijk probleem, waar niet een, twee, drie een halt aan toe te roepen is. Als er melding van vernielingen en/of bekladdingen bij de gemeente wordt gedaan, wordt er gehandeld. Dat geldt voor iedere melding. Het doen van aangifte bij de politie is aan te bevelen om de pakkans van de overtreders te ver groten", aldus een woordvoerder van de gemeente. De gemeente zal het bestuur van Het Hobbelpaard en de beheerder van dorpshuis Op Moer voor een persoonlijk gesprek uitnodigen om de situatie zo spoedig mogelijk te bepreken. In een reactie laat teamchef de heer J. de Kok weten dat dit nieu we informatie voor hem is: "Als er meldingen of aangiften worden gedaan dan gaan wij daar actief mee aan de slag en zal dit onder werp ook besproken worden met de burgemeester en de jongeren werker. Tot nu toe zijn duidelijke signalen van groepen op die loca tie die ongewenst gedrag verto nen mij onbekend." Regio - De Randstadprovincies en het Kabinet zijn het eens over de maatregelen die nodig zijn voor de ontwikkeling van het Natio naal Landschap Groene Hart. Minister Veerman heeft het Ont wikkelingsprogramma voor het Groene Hart in ontvangst geno men. Tijdens het gesprek met de minister benadrukten de provin cies dat het nu of nooit is: "Als rijk, provincies en anderen nu met deze plannen gezamenlijk aan de slag gaan, dan kunnen we het concept 'Groene Hart' invullen; zo niet dan moeten we het streven naar een samenhangend open Nationaal Landschap midden in de Randstad loslaten", aldus de Zuid-Hollandse gedeputeerde Lenie Dwarshuis tevens voorzitter van de gezamenlijke Stuurgroep Groene Hart. Er zijn tien concrete projecten die snel een kwaliteitsimpuls kunnen geven aan het Groene Hart. Een belangrijk vraagstuk in het Groe ne Hart is het water. Door onder andere bodemdaling en klimaat verandering worden de belangrij ke veenweidegebieden steeds natter. Het peil zal in toenemen de mate de functie gaan bepalen. De minister steunt deze benade ring voluit. Dat beperkt de land bouw in de veengebieden, maar biedt ook kansen voor natuuront wikkeling en recreatie. Rijk en provincies willen afspraken over hoe daarmee om te gaan en wat er nodig is om boeren te helpen bij bijvoorbeeld bedrijfsaanpas- singen. Voor het Groene Hart is afgespro ken dat alleen gebouwd mag worden om het inwoneraantal van het Groene Hart op peil te houden, het zogenaamde migra tiesaldo nul. Per regio worden ontwikkelingen selectief toege staan waar dat kan, maar tegen gegaan waar dat ongewenst is. Opbrengsten door bebouwing moeten, volgens de drie provin cies, worden gebruikt voor investeringen in groen en natuur ontwikkeling. Toerisme en recrea tie moeten worden bevorderd, onder andere door investeringen in marketing en de aanleg van een netwerk van wandel- en fiets paden en doorgaande vaarroutes. De provincies vragen verder van het Rijk een actieve betrokken heid bij het aanboren van Euro pese fondsen. De Zuidplaspolder was voorheen ook onderdeel van het Groene Hart. Met het oog op de toekom stige ontwikkelingen in deze pol der is het predikaat Groene Hart hier niet meer van toepassing. Omdat rondom de polder wel Groene Hart gebied is, zal het gebied in de toekomst belangrijk zijn voor recreatie voor inwoners van de Zuidplaspolder.

Hart van Holland | 2005 | | pagina 18