Kleurige (herfst)combinaties met coniferen Tuintips voor november Dwergdennen kleden het winterterras aan Waarom gaat men voor wand- en vloertegels (liever) naar Jan Groen? ^CALYPSO www.tegelhandel-groen.nl pagina 26 S§ 31: De ongekende verscheidenheid Waar het om gaat is: combineren Verzorging Dwergvormen Winterterras i 'Altijd scherpe prijzen! Daarom hebben ze ook nooit acties: het is altijd voordelig.' Makkelijk parkeren. Je kunt je auto altijd kwijt, gratis! Ze hebben gewoon alles en in alle prijsklassen 'En wat dacht je van die showroom?! 2500 m2! Wat een ruime keuze! Vaak direct uit voorraad leverbaar.' En ze hebben er verstand van. Ze bestaan dan ook al 35 jaar!' Maandag t/m zaterdag geopend Vrijdag koopavond Hoefweg 95, Bleiswijk Telefoon 010 - 521 5055 - Zuideinde 22, 2761 DB Zevenhuizen ZH T 0180-638647 F oi8o-6}864g M 06-33327405 www.profect.infoprofect@planet.nl Schilders- en onderhoudsbedrijf Bel voor een vrijblijvende ojferte. V. Wi c O) CO O) r- 05 CC O I Q. CD Comusbaan 23 2908 KB Capelle aan den IJssel Tel. 010-4414418 o 3 Coniferen met hun naald- en schubvormig blad zijn heel intrigerend. Het lijkt of ze weinig veranderen, maar ondertussen. Wie oplet ziet door het jaar heen soms enorme kleurvariaties optreden, merkwaardige groei, bij zondere reacties. Alleen doen ze het heel geleidelijk. Er zijn er bijvoor beeld maar een paar die in één keer hun blad laten vallen (Ginkgo, Larix), de andere doen dat bijna naaldje voor naaldje. Dat gaat zo langzaam, dat zien we bijna niet. Wie wil onthaasten, moet zeker coniferen in de tuin nemen. Niet alléén coniferen natuurlijk, in combinatie met andere plan tengroepen. Dan ontstaat al gauw iets heel bijzonders dat vooral intense rust ademt. Coniferen lijken eeuwig de tijd te hebben. En dat is ook zo, want er zijn coniferen van 5000 jaar oud. Ongelooflijk, maar waar. Waar zou je je dan druk om maken? Coniferen zijn dus niet alleen wintergroen. De genoemde Larix en de merk waardige Ginkgo met z'n eendenpotenblad verkleuren schitterend geel in de herfst voor ze hun blad afwerpen. Andere als de Japanse cipres (Cryptome- ria) verkleuren geleidelijk door het jaar heen: 'Elegans' wordt in de herfst van blauwachtig groen paars, andere van groengeel meer blauwgroen enzo voort. Er zijn ook soorten die bronskleurig worden. Bijna alle coniferen heb ben sterk in het oog springend jong blad in het voorjaar, sommige hebben opvallende kegels (violetblauw bij de Servische spar (Picea omorika)), ande re bont, geel, blauw of nog anders gekleurd blad. En dan al die verschillen de groeivormen: zuilen, bollen, wilde struiken, hoge kroonvormen, treurbo men, kruipers, dwergen en reuzen en natuurlijk speciale snoeivormen. De natuur en kwekers hebben een gigantische variatie 'gemaakt'. Dit is de perfecte maand om van alles te herstellen ofte veranderen in de tuin. Ook planten en verplanten kan volop. Maak (als dat kan) met snoeiafval en bladeren ergens een hoop in de tuin waarin allerlei dieren kunnen overwinteren. Maak tuin meubels schoon en berg ze zonodig op. Zorg voor winterbescherming bij planten die dat nodig hebben. Zet de laatste kuipplanten binnen. Zorg dat er geen blad in de vijver waait. Ook het gazon bladvrij houden. Het schijnbaar tijdloze van coniferen heeft een geweldig positieve uitstraling in een tuin als ze solitair mogen groeien tussen planten uit groepen die veel meer 'lawaai' maken: rust gevende geelgroene bolconiferen omgeven door oker/oranje herfstbloeiers, grijsblauwe, bodembedekkende coniferen temidden van een blauwpaarse, grijze en witte beplanting, groene zuilconiferen in hele velden lage, kleu rige planten. Het is allemaal mogelijk, met tal van soorten en kweekvormen van zilverspar (Abies), ceder (Cedrus), dwergcipres (Cha- maecyparis), Japanse cipres (Cryptomeria), Cupressocyparis (waar de bekende Leyland- cipres toe behoort), Japanse notenboom (Ginkgo biloba), jeneverbes (Juniperus), spar (Picea), den (Pinus), Taxus, Thuja, Tsuga en nog veel meer. Zet coniferen nooit in de drup van dakranden of andere planten. Plant ze even diep als ze in pot of op de kwekerij stonden (te zien aan de verkleuring op de stam). Snoei of knip ze niet tot achter het groen. Kale takken lopen niet meer uit, behalve bij Taxus. De meeste coniferen houden van licht zure grond. Geef dus geen kalk of beendermeel. Geef in het voorjaar speciale coniferenmest. Daar zit alles in wat ze nodig hebben (ook de juiste sporenelementen). Dwergdennen in stoere, grote potten kleden het winterterras aan. Ze zijn groenblijvend, langzaam groeiend en winterhard. Door hun langzame groei van slechts enkele centimeters per jaar zijn dwergdennetjes uitermate geschikt voor in de rotstuin, in kleine tuinen en op het balkon of ter ras. Het dwerg bergdennetje Pinus mugo 'Humpy' bijvoorbeeld is na 10 jaar pas 35 centimeter. Pinus mugo pumilio is tegen die tijd 50 centimeter en Pinus mugo 'Mops' 80 centimeter. Ze heb ben ieder een eigen kleur en vorm. 'Humpy' is een kleine groene dwerg. Pumilio is een groene kruiper en 'Mops' een donker grijsgroen bolvormig dennetje. De dwergdennen vormen ieder voorjaar nieuwe, frisgroene naalden en na een paar jaar krijgen ze ook heuse kegels. Kortom ze doen alles wat een grote den ook doet. Dwergvormen zijn er in alle vormen, kleuren en maten. Ze zijn op verschillende manieren gewoon in de natuur ontstaan en geselecteerd door kwekers. Wat ze met elkaar gemeen hebben, is dat ze kleiner blijven dan hun familieleden die we kennen als forse bomen of struiken. Een ander voor beeld is de Abies balsamacea 'Nana'. Dit is een dwergvorm van de zilverspar. Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca' en 'Minima Aurea' zijn dwergcypressen. En zo zijn er nog veel meer dwergen om het terras mee aan te kleden. Planten op het winterterras vergen extra aandacht, ook al zijn ze winterhard, zoals onze dwerg dennen. Dat komt omdat ze in potten groeien. Bij strenge vorst is tijdelijk naar een schuur ver huizen een oplossing, de pot inpakken met noppenfolie of er een rietmat omheen plaatsen. v Jan Groen Een verzameling dwergdennen in pot kleedt het winterterras aan

Hart van Holland | 2005 | | pagina 26