SINTERKLAAS NIET OP JUISTE PLEK GELAND PLEINVREES ZORGVERZEKERING OUD PAPIER VERZAMELEN IN OUD VERLAAT BRIDGECURSUS MANDALA TEKENEN pagina 16 Helikopter mocht niet, luchtballon wel Hart van Holland 7 december 2005 ZEVENHUIZEN - MOFRICArrrT1 Oud Verlaat - In het Hart van Hol land werd vorige week vermeld dat de aankomst van Sinterklaas bij basisschool de Nessevliet anders zou moeten gaan verlopen dan eerder gepland. De Sint zou met zijn Pieten in een helikopter landen in het aan de school grenzende weiland. Een controle door de plaatselijke politie heeft echter roet in het eten gegooid. Het stuk grond naast de school bleek niet geschikt voor een landing met een helikopter en bovendien zou zo'n helikopter de rust in het gebied te veel verstoren. De agent stelde voor om een ver gunning voor een ballonlanding aan te vragen. Dit levert voor het milieu rond de school geen schade op en voor de dieren ter plaatse geen overlast. Het is de piloot-Piet niet gelukt om in het weiland dicht bij de school te landen. Alle kinderen hadden daar een lan dingslint neergelegd, zodat de piloot-Piet goed kon zien waar hij naar toe moest. Maar de eerste Piet kwam op de fiets want hij had last van hoogtevrees en was Sinterklaas kwijt. Even later kwam er een trek ker aan met fier achterop Sinter klaas. Hooi stak uit zijn mijter en zijn baard en de tweede piet had wat last van zijn been. Het bleek dat de luchtballon geland was in een hooiberg van boer van Veelen. Na wat eerste hulp voor Sint en de Piet kon het feest met de kinderen gewoon door gaan. (foto: De Nessevliet) VAN DE SPECIALIST Nu enkele verzekeringsmaatschap pijen (o.a. Trias) de nieuwe offerte voor 2006 inzake de te betalen pre mie hebben uitgebracht, alsmede uit diverse publicaties, reclames etcetera zult u ongetwijfeld op de hoogte zijn dat 1 januari 2006 het nieuwe zorgstelsel in werking treedt. Het onderscheid tussen par ticuliere en ziekenfondsverzeke ring komt te vervallen, ledereen is dus vanaf dat moment verplicht verzekerd tegen ziektekosten. De premie bestaat uit een nominaal en inkomensafhankelijk deel. Om de financiële achteruitgang die de zorgverzekering voor lagere inko mens veroorzaakt op te vangen, is er een zorgtoeslag ingevoerd. De nieuwe zorgverzekering voor ziet in een basisverzekering voor ziektekosten die vergelijkbaar is met het huidige ziekenfondspak ket. Verzekeraars zijn verplicht iedereen, zonder voorafgaande medische keuring, te accepteren. Daarnaast kunt u er vrijwillig voor kiezen om aanvullende verzekerin gen af te sluiten. De acceptatie plicht geldt niet voor deze aanvul lende verzekeringen. Vóór 16 december 2005 moet uw huidige verzekeraar u een aanbieding doen gebaseerd op uw huidige verzeke ring. De financiële gevolgen hier van kan ik op dit moment nog niet overzien. Wel wil ik verder ingaan op de financiële gevolgen voor de verzekerden en werkgevers alsme de de heffingspercentages voor de basisverzekering. De inkomensaf hankelijke bijdrage wordt geheven over het zgn. bijdrage-inkomen. Dit inkomen bestaat uit: - belast baar loon; - bijtelling i.v.m. privé gebruik auto; - winst uit onderne ming; - belastbaar resultaat uit ove rige werkzaamheden; - periodieke uitkeringen en verstrekkingen (o.a. alimentatie, lijfrente-uitkering etc.) Op grond van de huidige Zieken fondswet wordt geen ziekenfonds premie geheven over niet-arbeids- inkomsten. In het nieuwe zorgstel sel gebeurt dit wel. Dit verschil wordt verdedigd met de stelling dat de nieuwe zorgverzekering een brede heffingsgrondslag heeft die voor iedereen geldt. Bij lijfrente uitkeringen en alimentatie is in de nieuwe wet zorgtoeslag van toe passing terwijl de betaling van de alimentatie en premies lijfrente niet leidt tot verlaging van te beta len zorgtoeslag. Uitsluitend voor alimentatie-uitkeringen die eind 2005 al werden ontvangen geldt tijdelijk een 0% tarief om onge wenste inkomenseffecten te bestrijden. Werkgevers zijn ver plicht om de inkomensafhankelijke bijdrage aan hun werknemers te vergoeden. Dit betekent dat deze bijdrage geheel ten laste van de werkgevers komt. In vergelijking met de huidige ziekenfondswet gaan werkgevers er niet op achter uit. Momenteel betaalt de werkge ver 6,75% premie en dit wordt 6,5%. De vergoeding van de werk gever is voor werknemers belast loon. De lasten voor de werknemer blijven dus beperkt tot loonbe lasting over deze bijtelling. Daar naast betaalt de werknemer nomi nale premie en premie voor aanvul lende verzekeringen. De eerste aanbiedingen zijn gedaan en hieruit blijkt dat de maandelijkse premie inclusief aan vullende verzekering stijgt van ca. €56,00 naar ca. €118,00 per maand. Zelfstandigen zijn over hun bijdra ge-inkomen 4,4% verschuldigd over maximaal €30.015. Voor deze groep is de totale premie maximaal dus (€30.015x4,4%) €1.320 exclu sief nominale premie van ca. €1.400, dus totaal ca. €2.720. De belastingdienst is belast met het vaststellen en invorderen van de verzekeringspremie. Het systeem is gelijk aan de inkomstenbelasting. Medio 2006 wordt er voor zelfstan digen etcetera een voorlopige aan slag ziekenfondswet opgelegd. Het grote probleem gaat zich voor doen bij werknemers met meerde re banen of gepensioneerden met diverse pensioenuitkeringen welke totaal de €30.015 per jaar over schrijden. Men moet dus zelf in de gaten hou den of er teveel premie via het loon wordt verrekend. Indien dit het geval is moet er een verzoek tot terugbetaling bij de Belasting dienst worden ingediend. De teveel betaalde premie (welke door werk gever wordt betaald) leidt tot hoge belastingdruk zodat u zelf belang hebbende wordt. De belasting dienst moet op een verzoek een beschikking afgeven welke aan de werkgever c.q. uitkeringsinstantie naar rato moet worden verrekend. Hoe dit in de loop van het jaar kan worden berekend is voor mij een raadsel, maar voor veel mensen een probleem. ledereen die minder verdiend dan €25.000 of met toeslagpartner samen minder dan €40.000 kan een zorgtoeslag aanvragen. De aan vraag voor het jaar 2006 kan uiter lijk tot 01-04-2007 worden aange vraagd. Deze uiterste aanvraagda- tum kan problemen opleveren wan neer het schatten van het inkomen lastig is. Bij twijfel is het raadzaam om toch maar een zorgtoeslag aan te vragen en rekening te houden met later terug te betalen indien het inkomen toch hoger uitvalt. Al met al een zeer complexe mate rie die de nodige vragen zal oproe pen en die door de Regering op het bordje van de pre mieplichtige en werkgevers wordt gelegd. De wet is zo vreselijk uitgebreid, dit is slechts een summiere opsomming van enkele punten. Gerard van der Ham Sint achterop de trekker; dat baarde opzien in Oud Verlaat. Oud Verlaat - Voor het inleveren van oud papier kan men vrijdag 9 en zaterdag 10 december terecht bij de container naast de Vierkap. De opbrengst is bestemd voor extra leermiddelen voor basisschool de Nessevliet. De container is open op vrijdag en zaterdag. Zaterdag avond wordt hij afgesloten. Men wordt verzocht het oud papier gebundeld of in dozen verpakt in te leveren en zoveel mogelijk ach ter in de container op te stapelen. Als de container vol of op slot is, wordt men verzocht geen papier naast de container te zetten. Zevenhuizen/Reeuwijk - In het nieu we jaar wordt een bridge-cursus voor gevorderden gegeven in dorpshuis Swanla (Zevenhuizen) op dinsdag van 13.30 tot 15.30 uur. De cursus omvat zes lessen, de kosten bedragen €35,-. De onderwerpen die aan de orde komen zijn onder andere negatief doublet, ophou den bij sans-atout, eliminatie en ingooi, controlebiedingen, troef- controle. Maar ook zal het bied- systeem nog een door de stofkam gehaald worden. In Reeuwijk-Brug wordt een cursus voor beginners gegeven. Deze cur sus is gepland op donderdag van 20.00 tot 22.00 uur. Er zijn 10 lessen €59,-. Voor de echte liefhebber heeft docent Frans Schiereck een cursus 'tegenspelen' in zijn pakket. Plaats en tijd nog nader in te vullen. Voor meer informatie en aanmelding: fcschiereck@hotmail.com, 06- 51920663 of 0182- 392590. Zevenhuizen - Het tekenen in een cirkel wordt mandala tekenen genoemd.Vanaf januari starten in Zevenhuizen cursussen Mandala tekenen voor kinderen en voor vol wassenen. Kinderen tekenen graag in een cir kel. De beelden gaan rond en ont moeten elkaar weer. Hierdoor ziet het kind de voorstelling in bewe ging, zoals bij een draaimolen. Een ronde voorstelling heeft een grote re onderlinge betrokkenheid dan een gewone rechte afbeelding. Mandala tekenen is echter niet alleen bedoeld voor kinderen, vol wassenen raken evenees geïnspi reerd door deze kunstvorm. Zowel voor de beginnerscursus Mandala tekenen voor kinderen als voor volwassenen zijn nog plaatsen vrij. Voor meer informatie: www.studiotekentaal.nl of 0180- 634002. Wie weet het nog? Was het een linde die op het schoolplein van de openbare school aan de Dorps straat stond? Een pracht boom, de grootste die we in ons dorp hadden. Er werd een afvloeiingsrege ling getroffen voor het fiere exemplaar. Je kon er toch niet mee praten en voor zo'n grootheid was geen plaats meer. Hij mocht het schuin aan de overkant verder gaan proberen. Ja, totdat er een parkeerplaats juist op die plek moest komen. Er zijn nu eenmaal zaken die vóórgaan. Het was allemaal, zeiden ze, niet voor niets. Er moest een heus Dorpsplein komen. In dat kader. Nou, dat trof, want er was gebrek aan wat appar tementen. Bovendien woedde er een grootgrut ters strijd met 'grote' behoefte aan winkelruimte. Nu al weer zo'n 2 jaar lang is een kraakrijp, snel degenererend beleggingsobject de respectloze en beeldbepalende factor van het plein. Een treuriger decor voor de komende kerstmarkt is niet voor te stellen. Is er nu echt niets beters te verzinnen? Al maken ze ter ere van het Kindeke en de linde er maar tijdelijk een kerststal van. Reacties?: gerardbaaij@hotmail.com (tekst) of ernstw@mail.com (illustratie)

Hart van Holland | 2005 | | pagina 16