Rita Oudijk is 'zorgboerin' 4IM YflH JlOlLflND DÉ MM OP IINGO IN ZONNIG ZUID WINNAARS KLEURWEDSTRIJD KRIJGEN WENSCADEAU Waddinxvener Waddinxveen leeft! pagina 15 in het nieuws... Deelnemers gezocht Aandacht en begeleiding GERDA EBBENHORST UIT WADDINXVEEN In Waddinxveen is iedere week van alles te beleven. Niet alle onderwerpen halen de krant. In deze rubriek laten we u kennismaken met een bijzondere 'Waddinxvener in het nieuws'. En ziet u wat er allemaal gebeurt in ons dorp... Waddinxveen/Moordrecht - Rita Oudijk is getrouwd met Paul en heeft vier kinderen in de leeftijd van 6 tot 13 jaar. Het gezin Oudijk woont op boerderij 'De Bovenstee' in Moordrecht. De Bovenstee ligt tegenover natuurgebied 't Weegje, op de rand van Waddinxveen en Gouda. De Bovenstee is naast een regulier boerenbedrijf ook 'zorg boerderij'. Dit betekent dat mensen met een zogeheten zorgindicatie een dagbestedingprogramma op De Bovenstee kunnen volgen. Of arbeidservaring kunnen opdoen in het kader van arbeidsreïntegratie. De Bovenstee biedt - net als 600 andere zorgboerderijen in Neder land - een afwisselende en gezellige arbeids- of stageplek. De cliënten zijn doorgaans mensen met een lichamelijke of verstandelijke beper king, mensen met psychische of psychiatrische problemen, langdu rig werklozen of ex-verslaafden. In principe kan iedereen met een goede motivatie én een 'zorgindica tie' bij De Bovenstee terecht. Op dit moment zijn er twee cliënten die twee dagen in de week, op maan dag en donderdag, naar de boerde rij van Rita en Paul. Daarnaast zijn er nog twee stagiaires. Rita Oudijk: "De cliënten helpen zoveel mogelijk mee bij alle voorkomende werk zaamheden. Ze voeren bijvoorbeeld de dieren, helpen mee met het uit mesten en opstrooien van de hok ken of assisteren bij de geboorte van een kalfje. De combinatie van de rustige buitenomgeving en het werken met de dieren maakt een zorgboerderij tot een ideale plek voor deze mensen. Het is overigens wel belangrijk dat ze goed gemoti veerd zijn. De cliënten die we nu hebben zijn dat zeker." Hard werken Rita Oudijk bracht haar jeugd door op de boerderij van haar ouders in Ommen. Later woonde ze voor haar studie verpleegkunde in Rijswijk en werkte ze vijf jaar als psychiatrisch verpleegkundige in een ziekenhuis in Delft. Haar man Paul woont al zijn hele leven op een boerderij in de buurt van 't Weegje. Inmiddels wonen Rita en Paul alweer vijftien jaar op De Bovenstee. "We hebben gemiddeld zo'n 70 melkkoeien, 50 schapen en een stel kippen. In februari worden de lammetjes geboren. Hiervan blijven er altijd een paar en de rest wordt verkocht. Ook wordt er bijna wekelijks een kalfje geboren. Het is best hard werken om de dieren te verzorgen, maar we doen het nog altijd met veel plezier." "Toen ons jongste kind naar school ging, dacht ik erover om mijn oude beroep weer op te pakken en de verpleging in te gaan. De combina tie van gezin, het boerenbedrijf en de onregelmatige werktijden in de zorg bleek toch moeilijk. Ik las in vakbladen over de opkomst van de zorgboerderijen. Ik sloot me aan bij Den Haneker, een organisatie die zich sterk maakt voor de verbreding van de landbouw en het agrotoe- risme promoot. In die tijd waren er al wat zorgboerderijen in de Krimpe- nerwaard en de Zuidplaspolder. De eigenaars van die boerderijen vorm den samen een studieclub en samen met hen onderzocht ik de mogelijkheid om van De Bovenstee ook een zorgboerderij te maken. Twee jaar geleden gingen we van start en inmiddels hebben we al een enthousiaste groep cliënten. Het zou fijn zijn als die groep nog wat uitbreidt. Mensen stimuleren elkaar en cliënten die al wat langer komen of wat meer in hun mars hebben kunnen hun ervaringen overdragen op anderen. De studieclub fungeert overigens nog steeds als klankbord. Dat is ook wel hard nodig, want veel zaken rondom de zorgboerderij moet je als zorgboer zelf regelen. Zo KERKDIENSTEN - 18 december Waddinxveen Victorkerk 9.30 uur communie viering. Wijkgemeente Ontmoetingskerk 9.30 uur drs. T. Prins; 11.15 uur Eucharistieviering. Wijkgemeente Immanuelkerk 10.00 uur da. D.C. van Houwelingen-Ver- donk. Wijkgemeente De Rank 10.00 uur ds. M.A. Bos; 18.30 uur ds. M. de Boer. Geref. kerk vrijgemaakt 9.30 uur ds. E. Brink; 16.30 uur ds. O.W. Bouw- sma. j De Bruggen 11.00 uur Jan Delhaas. Remon. Gem. 16.30 uur ds. A.S. Len- selink. Boskoop j rlerv. kerk 9.30 uur prof. dr. W. Ver- ooom; 18.30 uur ds. M.D. van der Giessen. j Geref. kerk 9.30 uur ds. J.A. van Hooijdonk. De Stek 9.30 uur ds. M.D. van der Giessen. Chr. Geref. kerk 9.30 uur ds. C.C. den Hertog; 17.00 uur ds. J. Hardeman. Geref. Gem. 9.30 en 16.30 uur Lees- dienst. Vrijz. Prot. Gem. 16.30 uur ds. J.A. Brostrom-Bruin. Parousia 10.00 uur H. Wulffraat. Bethel 9.30 uur Gaby Hetyey. MEDISCHE WEEKENDDIENST Senthuizen, Boskoop en Wad dinxveen: voor spoedeisende huis artsenhulp buiten kantooruren (17.00-8.00 uur, weekenden/feestda gen): HuisArtsenPost Midden-Hol land (HAP MH), Jan van Beaumont- straat 4, Gouda, 0182-322488. Dienst Apotheek Midden-Hol land (DAM), Ronsseweg 138 (tegen over de Bleuland-locatie van het Groene Hart Ziekenhuis), Gouda, 0182-698820. Diabeteslijr (033) 463 05 66, info@dvn.nl, voor alle vragen over diabetes (24 uur per dag, 's nachts alleen in geval van nood). Groene Hart Ziekenhuis: Bleulandlo- catie: Bleulandweg 10, 2803 HH Gouda, (0182) 505050. Postadres: Postbus 1098, 2800 BB Gouda. Joze flocatie: Jan van Beaumontstraat. Voor informatie over wachttijden, opname, afdelingen etc.: www.ghz.nl Waddinxveen- Bij wijk- en speel tuinvereniging Zonnig Zuid wordt dinsdag 20 december een bingo gehouden. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. ledereen is welkom aan de St.Victorstraat 2. Beloningen voor de mooiste kleurplaten, (foto: OVW) Waddinxveen - Voor de tien win naars van de kleurwedstrijd die de Ondernemers Vereniging Waddinx veen organiseerde, leek er even geen eind te komen aan pakjes avond. Zij ontvingen dinsdagmid dag 6 december in brassière De Drie Meiden uit handen van burge meester H.C.J. Roijers hun verdien de prijs. Om een cadeau naar wens te kunnen geven, schakelde OVW- lid Coby Cuvelier hun trotse ouders in. De makers van de mooiste kleur platen zijn Ruben van der Poel (4), Symon Gotschin (5), Romy Huizer (6), Bob van der Kraats (7), Yentl de Wilde (8), Anneloes Postma (9), Rebecca Segers (9), Melissa Koren (10) en Hadassah van der Roest (11). Kees Jan van der Starre kreeg een ingelijste foto gemaakt tijdens de intocht van Sinterklaas op de Groensvoorde. moet je zelf cliënten werven, bij voorbeeld via instellingen die een zorgindicatie afgeven. We werken er nu hard aan om naamsbekendheid te krijgen, zodat meer mensen zich aanmelden." Mensen die op een zorgboerderij werken of stage lopen krijgen veel aandacht en begeleiding. "Op een boerderij is een redelijk strak dagrit me. Dat helpt enorm bij mensen die proberen terug te komen in het arbeidsproces. Voor mensen met een verstandelijke beperking is het werken op een boerderij afwisse- Heeft u vorig jaar een kerstpakket gekregen? Nee, ik niet. Maar mijn man wel. Wat zat er in het pakket? Het was een kaasstolp met aller lei buitenlandse kazen. Verder zat er drank bij en ragout en nog andere levensmiddelen. Wat vond u van het pakket? Het was een mooi pakket en we konden de dingen die er in zaten allemaal goed gebruiken. Wat zou u dit jaar voor kerst pakket willen ontvangen? Dat maakt me helemaal niet uit. Je krijgt het en dat is leuk. Ik heb geen speciale wensen over wat er in moet. Wat ik wel heel han dig vind is dat mijn man het pak ket al vroeg krijgt. Dan kan je er rekening mee houden met bood schappen doen. De Bovenstee heeft een aparte ruimte ingericht waar de cliënten kunnen eten of ontspannen. Deze ruimte kan ook benut worden voor incidentele bijeenkomsten, bijvoor beeld vanuit een regulier dagbeste dingcentrum. Voor meer informatie: www.zorgboeren.nl of Rita Oudijk, telefoon 0182-528145. lend en plezierig. Er wordt een beroep gedaan op allerlei vaardig heden, die anders onbenut zouden blijven. Hoewel er af en toe best hard gewerkt wordt, is het hebben van een goede en plezierige sfeer overigens heel belangrijk."

Hart van Holland | 2005 | | pagina 15