PERSOONLIJKE BENADERING CENTRAAL BIJ POLZ'N PERSONEELSDIENSTEN CURSUS 'OMGAAN MET WERKSTRESS' EÉN ORGANISATIE, ÉÉN TARIEFSTELSEL START CURSUS 'ANGST DE BAAS 55 REGIO Wijziging contributie tarieven en uitleenregels basisbibliotheek Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 13 december 2006 pagina 13 Door Natasha Qualm Moordrecht - Sinds juli dit jaar is Moordrecht een nieuw bedrijf rijker. Het gaat om Polz'n Perso neelsdiensten, een reïntegratie- bedrijf waar het individu cen traal staat. Trotse eigenaar van dit bedrijf is Jeroen van der Pol. Een man met grote passie voor zijn werk. Elf jaar werkte Jeroen van der Pol bij diverse reïntegratie- en uitzend- bedrijven en deed daar veel erva ring op. In die periode merkte hij dat het reïntegratieproces veelal in groepsverband plaatsvond en dat daardoor de individuele wensen van mensen vaak niet aan bod ko men. Voor hem aanleiding om te starten met een eigen reïntegra- tiebedrijf in mei 2005, waarbij hij in eerste instantie vanuit huis werkte. Afgelopen juli verhuisde hij zijn be drijf naar Moordrecht. Het loopt goed: er zijn plannen voor een tweede kantoor in Waddinxveen en er is een zusterbedrijf in Rot terdam. Hoewel het bedrijf groeit, biijven het aantal trajecten per con sulent klein. Van der Pol: "We stre ven er niet naar om de grootste te worden, maar wel de beste!" Zijn bedrijf onderscheidt zich van veel andere reïntegratiebedrijven door de individuele aanpak. Jeroen van der Pol: "Veel reïntegratiebureaus werken met klasjes. Bij ons staat de mens centraal. Om deze reden werken wij altijd één op één en ver schillen de trajecten per persoon." Door de vele ervaring die hij in het verleden heeft opgedaan heeft hij een groot netwerk van werkge vers opgebouwd. Hierdoor kan hij zijn cliënten een goede combinatie bieden van reïntegratie en arbeids markt. "Want uiteindelijk gaat het wel om een goede baan!" Polz'n Personeeldiensten onderscheidt zich verder doordat ze dichter bij de cliënt gevestigd willen zijn. Veel reïntegratiebureaus zitten in de grote steden. Voor cliënten van buiten de stad brengt dit een lange reisduur en parkeerkosten met zich mee. Mensen die (weer) aan de slag willen komen op eigen initiatief bij een daartoe gespecialiseerd bedrijf. Soms wordt er bij verschillende be drijven een kennismakingsgesprek gehouden. Tijdens dit gesprek wordt er geïnventariseerd wat de wensen van de cliënt zijn en of het bedrijf en de cliënt bij elkaar pas sen. Van der Pol: "Als dit het geval is wordt er een intake gehouden. Tij dens dit gesprek wordt er gekeken wat de wensen van de cliënt op de arbeidsmarkt zijn en wat de achter grond van de cliënt is. Vervolgens koppelen we dat aan de vraag van de arbeidsmarkt. Mensen helpen te ontdekken wat ze nu echt willen en kunnen, daar helpt dit bedrijf bij. Daarnaast bieden wij gedurende het gehele traject naar passend werk persoonlijke ondersteuning. Ook tijdens het solliciteren. Sollici teren is niet leuk, maar is het vinden van een baan wel waard. Werken maakt gelukkig. Je zet resultaten neer, je genereert een eigen inko men en je ontwikkelt jezelf." Jobcoach Naast het reïntegratietraject biedt Polz'n Personeeldiensten ook an dere diensten aan. Zo is het voor mensen met een langdurige beper kingen mogelijk om een jobcoach in te schakelen. Van der Pol: "We on dersteunen mensen met een han dicap op de werkvloer. Daarnaast begeleiden we ook de werkgever." Ook biedt Polz'n Personeeldiensten outplacement aan. "Als er zich een situatie aan dient waarbij er frictie is ontstaan tussen werkgever en werk nemer, bijvoorbeeld door bovental ligheid, ziekte of conflict, worden wij ingeschakeld. Wij bekijken de situatie dan vanuit een neutraal standpunt en werken samen met de medewerker en leidinggevende naar een passende oplossing. Soms is die oplossing intern en soms gaan we op zoek naar een functie elders. De gang naar de rechter wordt in elk geval bespaard, en daarmee veel geld en tijd." Jeroen van der i Pol haalt veel voldoening uit zijn werk. "Vanochtend is een cliënt begonnen in haar nieuwe baan die totaal verschilt van wat ze daarvoor deed. Maar nu heeft ze haar plek gevonden. Iemand die wegens om standigheden negatief binnenkomt en uiteindelijk weer positief de deur uitgaat, daar haal je energie uit." Regio - Steeds meer mensen heb ben last van stress op het werk. Voor wie daar iets aan wil doen organiseren GGZ Midden-Hol land en Stichting Kwadraad de cursus 'Omgaan met werkstress'. Voor de cursus, die op dinsdag 9 januari start, zijn nog plaatsen beschikbaar. Uit onderzoek blijkt dat ruim driekwart van de werkenden vindt dat ze voortdurend onder bjdsdruk moeten werken. Eén °P de tien werknemers geeft aan zich regelmatig mentaal uitge put en opgebrand te voelen als gevolg van het werk. Het aantal Mensen dat door burn-out in de WAO terechtkomt stijgt nog st«eds. Werkstress is dus een seri eus probleem met ernstige gevol gen voor de lichamelijke en gees telijke gezondheid en iemands 'unctioneren (zowel op het werk als privé). het is van belang om in een zo vr°eg mogelijk stadium met stress te leren omgaan. In de cur sus wordt veel aandacht besteed aar' het verband tussen werk, stress en gezondheid en het aan een van vaardigheden ter ver kering van stressbeheersing. gebeurt aan de hand van the- "1° s en oefeningen. Voorbeelden van thema's die behandeld zullen V' 'ten zijn; assertiviteit, nee- ^e9gen, kritiek geven/ontvan- "eT realistisch denken en sociale steun zoeken. Met deze cursus proberen we te voorkomen dat zich bij mensen met werkstress ernstige psychische problemen, welke zich soms als lichamelijke klachten uiten, ontwikkelen. Als mensen beter met werkdruk en spanningen in de werksituatie om kunnen gaan, zullen deze niet meer het hele functioneren beïnvloeden en men komt min der snel in een negatieve spiraal terecht. De cursus is bedoeld voor mensen die stress ervaren op het werk en aan het werk zijn of korter dan 3 maanden met ziekteverlof thuis zijn; de laatsten met het vooruit zicht weer aan de slag te gaan. Vaak komt iemand er alleen niet uit; het vraagt namelijk bepaalde vaardigheden om goed met stress op het werk om te kunnen gaan. De cursus bestaat uit 8 bijeen komsten op maandagavond (van 18.30 tot en één terugkombij- eenkomst na afloop van de cur sus. Het is geen therapie. Deel nemers krijgen elke bijeenkomst opdrachten en leeswerk mee naar huis 1 uur per week). Er kun nen maximaal 12 mensen deelne men en de kosten voor deelname bedragen 45,-. De kennisma kingsgesprekken worden deze maand gehouden. Voor meer in formatie: 0182-563656 of www. ggzmiddenholland.nl. Regio - Per 1 januari 2007 voeren de gefuseerde bibliotheken in Bo degraven, Boskoop, Moordrecht, Reeuwijk, Waddinxveen en Ze venhuizen nieuwe contributieta rieven en uitleenregels in. Het algemene contributietarief stijgt. Daarentegen kan men met de lidmaatschapspas lenen in de zes bibliotheekvestigingen waar door een uitgebreidere collectie boeken, cd's, dvd's, cd-roms, tijd schriften beschikbaar is. Binnen de basisbibliotheek kunnen ma terialen die niet in de eigen vesti ging aanwezig zijn gratis worden gereserveerd. Lenen wordt in alle vestigingen gratis voor de jeugd tot en met 15 jaar. Het contributietarief voor jongeren van 16 en 17 jaar blijft gelijk of wordt goedkoper. Vanaf 1 januari heeft het abon nement meer mogelijkheden en kunnen leden van 18 jaar en ou der kiezen tussen een standaard, een klein of een plus abonne ment. In enkele bibliotheken wordt leengeld gevraagd. Vanaf 1 januari wordt dat afgeschaft. De laatgeldregeling verandert van een bedrag per week in een lager bedrag per dag. Ook zonder lidmaatschap kan men in de bibliotheek terecht, bijvoorbeeld voor het lezen van kranten, (de nieuwste) tijdschrif ten, voor het raadplegen van de collectie, voor informatie of voor het gebruik van internet. Regio - GGZ Midden-Holland start maandag 8 januari een cursus voor 55-plussers die willen leren omgaan met angstklachten. Deze cursus wordt georganiseerd door de afdeling preventie en dienst verlening van GGZ Midden Hol land. Angstklachten komen veel voor. ledereen kent gevoelens van angst. Dat is heel normaal. Maar sommige mensen worden angstig als daar geen of nauwelijks aan leiding voor is. In Nederland krijgt ongeveer 10% van de 55-plussers te maken met ernstige angst klachten of zelfs angststoornissen. Angstklachten bij 55-plussers zien er vaak anders uit dan bij jonge ren. Veel 55-plussers zijn bang voor lichamelijke achteruitgang, geheugenproblemen, ziekte van een naast familielid, verlies van zelfstandigheid, depressieve klach ten en vooral ook het verliezen van familie of vrienden. De invloed van de angstklachten op het welbevin den en functioneren is heel hoog. 55-plussers durven bijvoorbeeld het huis niet meer uit, tobben en/ of piekeren vaak of zijn bang om in paniek te raken. Meestal gaan mensen met heftige angsten situa ties uit de weg die zij met angst in verband brengen. Ze gaan bijvoor beeld niet meer naar verjaarda gen. Dergelijk vermijdingsgedrag bepaalt hun leven steeds sterker. Het aanpakken van de klachten in een zo vroeg mogelijk stadium is erg belangrijk. Voorkomen (van een echte angststoornis) is immers beter dan genezen. In de cursus, die uit acht bijeenkomsten be staat, leert men vaardigheden die kunnen helpen om angstklachten te overwinnen: - leren omgaan met spannings klachten - leren angstklachten te verande ren - opnieuw leren om te gaan met moeilijke situaties en het doorbre ken van het vermijdingspatroon De cursus gaat uit van de situatie in het heden, niet van eerdere situ aties uit het verleden. Het maken van huiswerkopdrachten is een belangrijk onderdeel. Immers, al doende leert men! De kosten voor deelname bedragen 45,-. De cur sus vindt plaats in Gouda. Voor afgaand aan de cursus is er een persoonlijk kennismakingsgesprek met de groepsbegeleiders. Voor meer informatie: 0182- 563656 of r.vanrooijen@ggzmid- denholland.nl

Hart van Holland | 2006 | | pagina 13