CONIFEREN IN BOLLE VORMEN "imhuis «ouda NIEUW JAAR NIEUW TALENT de Haij van der Wende m BORSTVOEDING IN DE EERSTE WEKEN ad vocate n Probleemoplossers voor het bedrijfsleven INLOOPMIDDAG BORSTKANKERPATIËNTEN NIEUWJAARSRECEPTIE RTW FM REGIO Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 3 januari 2007 Lang niet iedere soort conifeer kan bolvormen opleveren. In prin cipe kan dat alleen bij soorten die (minimaal voor een deel) van na ture opgerichte takken vertonen. Maar zoals altijd zijn er ook uit zonderingen. Sommige bolvormen zijn uit heksenbezems of andere vergroeiingen ontstaan, andere worden bewust zo gesnoeid. Van Taxus bijvoorbeeld zijn prachtige bollen te vormen. Ook worden er wel bollen gesnoeid aan de takken van soorten die zelf helemaal niet bolvormig zijn. De laatste zijn zelfs grote mode en zeer decoratief voor zowel strakke designtuinen als klassieke tuinen. Zulke snoei- vormen worden in allerlei soorten en loofkleuren aangeboden. 'Natuurlijke' bolvormen Soorten en cultivars die van nature een duidelijke bolvorm vertonen en dus niet zo gesnoeid hoeven te worden, zijn er ook volop (in maximummaten van 50 cm tot 3 m bij de allergrootste bolle culti vars). Picea glauca bijvoorbeeld, de 'witte' spar, heeft prachtige bolvormen opgeleverd. Zoals P.g. 'Alberta Globe' met zachte, licht groene naalden en het uit een heksenbezem voortgekweekte kleine bolletje 'Echiniformis' met blauwgrijze naalden. De laatste is uiterst geschikt voor een trog of mini-rotstuintje. De iets afgeplat bolvormige Picea pungens 'Glauca Globosa' is een dwergvorm met zuiver blauwgrijze, scherpe naal den. Een van de leukste bolvormige dennen is Pinus strobus 'Radiata' (een vorm van de Weymouthden). Hij kan tot 2 m hoog worden en heeft grijsgroene naalden. Pinus pumila 'Globe' wordt ongeveer even hoog met gedraaide blauwe naalden en (heel mooi!) wijnrode mannelijke bloemen in het voor jaar. Pinus mugo (de bergden) heeft de bekende 'Mops' opgele verd, een klein groen bolletje dat na heel veel jaren ca. 1 m hoog kan worden. 'Benjamin' is ook zo'n dwerg, 'Allgau' een aardige groe ne bolvorm. De lichtgroene Pinus Deze Japanse cipres (Cryptomeria japonica 'Vilmoriniana') heeft van nature al een bolle vorm. densiflora 'Globosa' wordt tot 3 m hoog en breed. Bij de levensbo men (Thuja) vormt T. occidentalis 'Rheingold' een grote oranjegele bol, 'Golden Globe' is geler, 'Lit tle Champion' blijft vrij klein en 'Woodwardii' vormt een wat losse bol, net als'Globosa'. Heel bijzon der zijn de bruingroene verschil lende Japanse cipressen, (Crypto meria japonica) 'Globosa Nana' en de extreem dichte 'Vilmoriniana', maar ook de bolceder, Cedrus liba- ni 'Comte de Dijon'. Nog meergoe- de bolconiferen: de donkergroene en zeer winterharde, kleine Abies balsamea 'Nana' (een balsemspar- cultivar, erg goed voor heide- en rotstuinen en troggen) en zelfs een dwergjeneverbes: Juniperus squamata 'Blue Star' (blauwgrijs). Er is dus keuze genoeg! Verzorging In pot gekweekte coniferen kun nen ook nu bij vorstvrij weer wor den geplant in goed doorlatende en onbevroren grond. Zorg bij het inplanten dat de grond goed rond de wortelkluit aansluit en geef royaal water. Geef pas in het voor jaar wat organische mest. De tuin in januari Snoei appel en peer (alleen bij niet-vriezend weer). Kruisbessen en rode bessen lopen vroeg uit. Daarom moet de snoei, net als bij druif en kiwi voor eind januari zijn gebeurd. Controleer opgesla gen bollen en knollen regelma tig op schimmels. Controleer ook overwinterende kuipplanten op aantastingen. Loop niet over be vroren gras. Dat kan het gras be schadigen. Gouda/Regio - Onder dit thema exposeren zes kunstenaars tot en met 28 januari in de Stadsgalerie Gouda. Els Borger, Marianne Bos, Rixt Mekenkamp, Thea Monte- mann, Wiepkje Spoelstra en Nico Winnubst zijn in juli 2006 afge studeerd aan de Koninklijke Aca demie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Tijdens de examenexpositie zijn zij gescout door leden van de ten toonstellingscommissie van de RKG. Els Borger toont in haar werk het verschijnen en verdwijnen van het leven. Haar inspiratiebron vindt ze in het verval, vaak gewoon op straat. Foto's van platgereden die ren, die ze vervolgens schildert en daarna weer fotografeert als af druk van hetgeen geweest is. Ze maakt zichtbaar wat ons nauwe lijks opvalt in het dagelijkse leven. Van haar zijn schilderijen en een kaarteninstallatie te zien. Voor Marianne Bos is het politieke cartoon uitgangspunt van haar werk. Dit bestaat uit houtdrukken, boeken en schilderijen. Het poli tieke toneel: hetzelfde verhaal in steeds andere kleuren. Vandaag voeren zwart en wit de boventoon. Voor de kunstenaar met een zwak voor politieke cartoons is het een eindeloze bron van inspiratie. Rixt Mekenkamp is de enige dag student en afgestudeerd aan de richting mode en textiel. Ze is dol op handwerken, tekenen en oma's. Van haar is een installatie te zien waarin kleine vergissingen een ei gen leven gaan leiden. Hierin ver wijst ze naar de dementie. Humor, ambacht en heel veel liefde ken merkt haar werk. Thea Montemann heeft jarenlang gewoond in de USA. Dit is van grote invloed op haar werk. Haar schilderijen laten een universum zien waar twee parallelle werel den naast elkaar te zien zijn. De benedenwereld die heel erg ver want lijkt aan de onze en een bo venwereld waar dromen worden waargemaakt en de outcasts van de benedenwereld, de ouderen, daklozen en junks, het uitschot van deze maatschappij, een nieu we kans geboden wordt. Het werk van Wiepkje Spoelstra handelt over schijnveiligheid, inge beelde angst, verlatenheid, schuld. Van haar is de video 'Haas' te zien, waarin ze een werkelijk plaatsge vonden ontmoeting tussen haar en een haas verbeeldt. In zijn schilderijen neemt Nico Win nubst ons mee met zijn zoektocht naar de ultieme tuin en de ware tuinman. De tuin is metafoor voor het leven en de wereld, de tuinman beeldt een emotie of beweging en is ook op te vatten als zelfbeeld. De expositie wordt zondag 7 janu ari om 15.00 uur geopend, leder een is welkom. Waddinxveen - Bij Nel Veenman aan de Prinses Beatrixlaan 98 wordt dinsdag 9 januari een bij eenkomst gehouden van Borst- voedingsorganisaltie LLL. Onder werp is 'de kraamtijd, het gezin, en de baby' De bijeenkomst is bestemd voor een ieder die meer wil weten over borstvoeding. Baby's zijn van harte welkom. De aanwezigen krijgen ruimschoots de gelegenheid om vragen te stellen en ervaringen uit te wisselen. Het bijwonen van de avond is ge heel vrijblijvend; de kosten bedra gen 4.-. Voor meer informatie: 0182-619964. Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 Gouda - Bij Filmhuis Gouda wor den in de week van voor donder dag 4 tot en met woensdag 10 ja nuari de volgende films vertoond. 'Perfume' - regie: Tom Tykwer; met: Ben Whishaw, Dustin Hoff man, Rachel Hurd-Wood; 147 mi nuten. "In de tijd waarover wij spreken heerste in de steden een voor mo derne mensen nauwelijks voorstel bare stank", zo trekt de karakte ristieke vertelstem van John Hurt (Dogville, Manderlay) je de wereld binnen van Perfume. Een treffend citaat uit de gelijknamige über-sel- ler van Patrick Süskind, waarin al les draait om geuren. Voor wie de historische roman niet heeft gelezen: Süskind beschrijft in Het parfum de bizarre geschie denis van Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw), een weesjongen die in zeventienzoveel wordt ge boren tussen het afval van de Pa- rijse vismarkt. Zelf heeft Grenouil le geen lichaamsgeur, maar dit gebrek compenseert de jonge man met een uitzonderlijke gave: hij kan duizenden-en-duizenden geuren van elkaar onderscheiden. Nadat hij in de leer is geweest bij de beroemde parfumeur Gi useppe Baldini (Dustin Hoffman) start Grenouille zijn persoonlijke queeste: het creëren van het ultie me geurpalet. Dat hij daarvoor in parfumstad Grasse jonge vrouwen moet vermoorden om hun geur te 'vangen' ziet de autistische Jean- Baptiste niet als een probleem. Hij kent namelijk geen verschil tussen goed en kwaad - zijn leven be staat slechts uit lekkere en vieze geuren. 'Requiem' - regie: Hans-Christian Schmid; met Sandra Hüller, Burg- hart Klaussner, Imogen Kogge - 93 minuten. In 1976 overleed in Duitsland An- neliese Michel tijdens een duivel uitdrijving. Na een opzienbarend proces werden de betrokken ka tholieke priesters veroordeeld tot drie jaar voorwaardelijke gevan genisstraf. Requiem van de Duitse regisseur Hans-Christian Schmid is gebaseerd op deze geschiedenis. Hij hield zich aan de feiten, maar veranderde wel de namen van de betrokkenen. Michaela is 21. Ze is opgegroeid in een diep religieus gezin in het zuiden van Duitsland. Sinds haar tienerjaren lijdt ze aan aanvallen waarvan artsen niet zeker weten of ze epileptisch zijn. Ze gaat stu deren in de grote stad - ondanks tegenwerking van haar overbe- zorgde, dominante moeder. De 'vrije wereld' doet haar goed, maar ze krijgt wel last van span ningen. Oorzaak: de werkdruk, de noodzaak een nieuwe vrienden kring op te bouwen en haar eerste liefde, Stefan. Michaela krijgt een zenuwinzinking die gepaard gaat met beelden en stemmen in haar hoofd. Haar vrienden raden haar aan psychiatrische hulp te zoeken, maar zij zoekt haar toevlucht tot een priester. Hij vertelt haar dat ze bezeten is van de duivel en wil deze uitdrijven. Met desastreuze gevolgen. REQUIEM is geen aanklacht tegen geloof of exorcisme, noch een hor rorfilm. De film vertelt ingetogen het erbarmelijke verhaal van een jonge vrouw die op weg naar vol wassenheid heen en weer wordt geslingerd tussen haar familie, ziekte en geloof. Theateractrice Sandra Hüller won begin 2006 met haar speelfilmdebuut de Zilveren Beer voor beste actrice op het Filmfestival van Berlijn. Suske en Wiske: De duistere di amant - regie: Rudi Van den Bos sche; met Joeri Busschots, Céline Verbeeck; 88 minuten. In april 2004 ging in Antwerpen de eerste live action Suske&Wiske- film in première: De duistere di- mant, een bewerking van één van de oudste stripverhalen van het be roemde duo. Lambik, Suske, Wiske en tante Sidonia gaan op vakantie naar de Ganzenhoeve, een oude boerderij die bewoond wordt door Alwina. Doordat ze afstamt van tovenaars uit de middeleeu wen beschikt zij over toverkrach ten. Als Suske en Wiske een don kere diamant in het moeras vinden worden ze ervan beschuldigd de edelsteen gestolen te hebben. Zij vluchten met professor Barabas in zijn teletijdmachine naar de mid deleeuwen, naar het jaar 1400. Daar proberen zij het geheim van de diamant te achterhalen en de vloek die erop rust te verbreken. Bij deze zoektocht worden zij las tig gevallen door de mysterieuze Zwarte Ridder. De duistere dimant is een verhaal vol vriendschap, humor, spanning, magie en avontuur, dat onze hel den naar de mystieke middeleeu wen van Breugel en Jeroen Bosch brengt', aldus regisseur Rudi van den Bossche over zijn film. 'De mo derne animatietechniek gaf mij de kans de woelige tijden van de Vlaamse geschiedenis kleurrijk en levensecht op het scherm te bren gen.' Naast het spel van een groot aan tal Belgische en Nederlandse ac teurs (waaronder Thekla Reuten en Rik Launspach) zien we nog twee piepkleine optredens van zuiderbuur Urbanus en 'onze' Wil- leke van Ammelrooy. Filmhuis Gouda is te vinden aan de Lethmaetstraat 45. Voor meer in formatie (aanvangstijden, prijzen): www.filmhuisgouda.nl Gouda/Regio - In het patiënten servicebureau op de Jozef Locatie van het Groene Hart Ziekenhuis (ingang Jan van Beaumontstraat) wordt woensdag 10 januari van 14.00 tot 16.00 uur een inloopmid dag voor borstkankerpatiënten gehouden. De middag is bedoeld voor vrou wen met borstkanker die voor, tijdens of na hun behandeling vra gen en/of problemen hebben en het prettig vinden hierover met lotgenoten te praten. Voor meer informatie: 0182-617627, 0182-538214 of ehevwdb@hotmail.com Waddinxveen - De lokale om roep RTW FM houdt zaterdag 6 januari haar traditionele nieuw jaarsreceptie. De receptie wordt gehouden van 12.00 tot 18.00 uur gehouden in de studio aan de Tol lenslaan 2. Tijdens de receptie, die live wordt uitgezonden, wordt met veel gasten teruggekeken op 2006 en vooruit geblikt naar 2007. Van 12.00 tot 15.00 uur ontvan gen Hans den Tuinder en Lotte Hartman lokale politici en andere maatschappelijk betrokken Wad- dinxveners. Daarna neemt Peter Rubeling de microfoon over en zal tot 18.00uur de sportwereld in en rond Waddinxveen onder de loep nemen. Belangstellenden die eens een kijkje in studio willen nemen zijn van harte welkom. RTW FM is via de ether te ontvangen op 105.5 Fm en via de kabel op 103.4 Fm in Waddinxveen en 98.3 Fm jn Gouda-Bloemendaal en Reeuwijk- Dorp.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 19