genda WEDERZIJDS BEGRIP IS BELANGRIJKSTE DOEL VAN BUURTBEMIDDELING ORGEL-EN PANFLUITCONCERT NIEUWERKERK. Jllill VEDJ DANCE PARADE '07 GEZOCHT: SPORTIEVE TEAMS GOEDE START VEDJ'S BOLLYWOOD DANCE LES BuurtbemiddeloarHenk Jon von der Torren Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 31 januari 2007 pagina 25 Nieuwerkerk aan den IJssel - De orgelcommissie van 'De Lichtkring' organiseert voor zaterdag 3 febru ari een concert. De concerterenden zijn de organist Peter Burger en de panfluitiste Liesbeth Domen. Een deel van het concert zal bestaan uit samenzang. Het concert vangt aan om 20.00 uur. Peter Burger kreeg al op jonge leeftijd orgelles en in de loop van de jaren heeft hij bij diverse lera ren verschillende stijlen muziek gestudeerd. Uiteindelijk heeft Pe ter bewust gekozen voor de kant Het bijzondere Bishop Son orgel. van het geestelijk lied. Naast het orgelspelen is Peter actief als diri gent van een drietal koren. Bij Liesbeth Domen bleek al vroeg haar liefde voor de panfluit door het luisteren naar beroemde pan- fluitisten, zoals Georghe Zamphir, Nicolai Pirvu en Fred Mann. Op 16-jarige leeftijd besloot zij les te nemen bij de bekende Waddinx- veense panfluitbouwer en panflui- tist Ton Jansen. Regelmatig maakt ze deel uit van concerten waar zij soleert in combinatie met het kerk orgel en diverse koren. Nieuwerkerk aan den IJssel - Voor de vierde editie van de Vedj Dance Parade op zaterdag 8 september is nog één trailer voor een DJ team te verdelen. Voor meer informa tie en voorwaarden: e-mail info. vedj@gmail.com of kijk op www. vedj.info. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting VEDJ houdt zaterdag 31 maart van 14.00 tot 18.00 uur haar jaar lijkse bedrijfzaalvoetbaltoernooi in de sporthal Parkzoom. Spor tieve teams kunnen zich opgeven via e-mail jung.vedj@gmail.com of telefoon 06-23490385. Nieuwerkerk aan den IJssel - Stich ting Vedj is enkele weken geleden gestart met het aanbieden van Bollywood dance lessen, een In diase dansles voor jong en oud. Dansdocent Surilli van Dijk geeft de lessen op vrijdagavond in lo catie Con Musica; van 19.00 tot 20.00 uur voor kinderen tot 11 jaar en van 20.00 tot21.00 uur vanaf 12 jaar en ouder. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Voor meer informatie: www.vedj. info, e-mail info.vedj@gmail.com of telefoon 06-38787180. ¥f Een uitgave van de Stichting Cultureel Netwerk Nieuwerkerk aan den IJssel die tot doel heeft activiteiten van alle individuen en instanties die iets met cultuur hebben onder de aandacht te brengen van alle Nieuwerkerkers. Mededelingen voor deze agenda zijn welkom bij SCNN, t.a.v. Patricia van Schaick, Uilendaal 9, 2914 RC Nieuwerkerk aan den IJssel, Q 0180-319041 of info@scnn.nl. M Woensdag 31 januari Lampionoptocht Locatie: Raadhuisplein aanvang 19.00 Woensdag 31 januari zingen met Dinie en Hans Locatie: Chrysantheum Boslaan 1 aanvang 14.30 Zaterdag 3 februari Continental kids Locatie: Ontmoetingscentrum, Bospolderstraat - 16.00 Donderdag 8 februari Schrijver Kees van Beijnum 0 Locatie: Openbare Bibliotheek aanvang 20.00 Zondag 11 februari Praise avond Locatie: Ontmoetingscentrum Bospolderstraat 10 - 19.30 Expositie schoolplaten door HVN R Locatie: Openbare bibliotheek van 10 januari tot en met 6 februari PODIUM Door Natasha Qualm Nieuwerkerk aan den IJssel - Sinds vijf jaar zijn vrijwilligers van de buurtbemiddeling actief in Nieuwerkerk en omstreken. De buurtbemiddeling is een onderdeel van Fac tor G, de Organisatie voor Maatschappelijke Ondersteuning uit Gouda. Het team bestaat uit zestien mensen uit het hele werkgebied van de buurtbemiddeling. Overdag heb ben ze allemaal hun eigen werkzaamheden, maar in de avonduren proberen ze buren dichter bij elkaar te brengen. Een van die vrijwilligers is Henk Jan van der Torren. Jaren geleden kwam hij langs de zijlijn van het hockeyveld in gesprek met de directeur van het toen nog geheten Stichting Welzijn Gouda. Van der Torren: "Hij vertelde mij over buurtbemiddeling. Naar aanleiding van dit gesprek heb ik een keer de Stichting gebeld en aangegeven dat ik wel interesse had om buurtbemiddeling te gaan doen. Blijkbaar heb ik mijn contactgegevens daar achterge laten, want een jaar na dit telefoongesprek werd ik door de Stichting gebeld. Er was een vrijwilliger gestopt en ze wilde weten of ik nog steeds interesse had om dit vrijwilligers werk te doen. Inmiddels doe ik het vijf jaar. Heel belangrijk in dit werk is dat je mensen direct kunt helpen. En dat geeft een goed gevoel." Overlast Overlast is vaak de basis van het inroepen van buurtbemiddeling. Van der Torren: "Ge luid is een belangrijke factor. Situaties waar iemand continu de televisie van de buren hoort of waarbij de kinderen van de buren de muziek hard aanzetten als de ouders niet thuis zijn. Verder ontstaat overlast bijvoor beeld door fietsen die in de weg staan, au to's die verkeerd geparkeerd worden of de boom van de buren die het zonlicht in de tuin wegneemt. Het zijn vaak dingen die mensen erg dwars zitten. Wat je ook wel tegenkomt zijn situaties waarbij ouders het huis aan la ten passen voor hun gehandicapte kind. De ouders hebben primair de zorg voor het kind in hun hoofd staan en vergeten daarbij de overlast die de buren door de verbouwing kunnen ervaren. Dit soort situaties zijn niet het gemakkelijkst." Aanpak Als een aanvraag voor buurtbemiddeling bij het hoofdkantoor is binnen gekomen wordt een vrijwilliger benaderd. Van der Torren zegt daarover: "Als vrijwilliger ga je eerst naar de partij die buurtbemiddeling heeft aangevraagd. Mijn ervaring is dat je het beste in gesprek komt als je er gewoon op af stapt. Niet eerst opbellen, maar gewoon aanbellen. Daarna bezoek je de wederpartij. Met je kennis probeer je op dat punt te ko men waarbij de mensen proeven dat er ook voor hen belang zit aan een gesprek met de buren. Als beide mensen ja hebben gezegd, maak je een verslag. Het kantoor regelt daarna een afspraak tussen beide partijen op neutraal terrein. Naast de twee partijen zijn daar twee vrijwilligers van de buurtbe middeling bij aanwezig. De vrijwilliger die het intakegesprek heeft gedaan is hierbij niet aanwezig. De reden hiervoor is dat we als vrijwilliger tijdens het bemiddelingsge sprek zo objectief mogelijk willen zijn." Werkwijze Het doel van buurtbemiddeling is in gesprek te komen en begrip voor elkaar te krijgen. "Als bemiddelaar breng je de oplossing niet aan," zegt van der Torren. "De bedoeling is dat de partijen samen tot een oplossing ko men. Wij zijn erbij om er voor te zorgen dat één partij niet overheerst en dat beide par tijen echt luisteren naar de argumenten van de ander. Daarnaast zorgen we ervoor dat beide partijen aan het woord komen. Bijna altijd is dat een kwestie van beide partijen evenveel tijd geven. Soms is het voor een partij moeilijk om dingen onder woorden te brengen. Als bemiddelaar help je daarbij." Het bemiddelingsgesprek heeft ook vaste regels. "Er wordt niet gescholden en niet ge vochten, ook niet verbaal. De toon van het gesprek moet inhoudelijk en vriendelijk blij ven," aldus Van der Torren. Resultaat Van der Torren: "Soms eindigt een gesprek met een overeenkomst. Beide partijen spre ken dan bijvoorbeeld af om elkaar beter te informeren als er een feestje wordt gegeven of als er verbouwd gaat worden. Of er wordt afgesproken dat er geen muziek wordt ge draaid na een bepaald tijdstip. Soms komt na een intake geen buurtbemiddeling tot stand. Dan krijg je een afwijzende reactie. Een enkele keer proefje daarbij een enorme boosheid. Vaak is er dan al veel gebeurd. Als een bemiddelingsgesprek niet plaats zal vin den wil dat niet zeggen dat je dan niets hebt bereikt. Voor de partij waar je mee hebt gepraat ben je een luisterend oor geweest. Daarmee heb je dan toch een bijdrage gele verd. Eén keer heb ik meegemaakt dat een partij tijdens een bemiddelingsgesprek op stond en wegliep. Ik had toen erg te doen met de achterblijvende partij. Deze situatie blijft me nog altijd bij." Toch heeft van der Torren geen moeite om situaties van hem af te zetten. "Vroeger vond ik dat wel moeilijk, maar je leert. Ik mediteer ook elke dag. Dat helpt me om dingen los te laten. Dat moet je ook bewust doen. Als je los laat heb je twee handen vrij."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 25