DE GROENBLIJVENDE CAMELIA BIEDT VROEG IN HET JAAR AL KLEUR IN DE TUIN EERBETOON AAN BACH IN ISALA CAPELLE AAN HET SPOOR EUROPA KINDERHULP: GROTE ZORGEN OM DALENDE AANTAL GASTOUDERS DE KUNST VAN HET OUDER WORDEN REGIO WAAR LEVEN IS REÜNIE "DE SCHAKEL" LITERAIRE ONTMOETING CHRONISCHE PIJN PRATEN OVER PEUTERS KERK EN ISRAËL KOFFIEOCHTEND pagina 34 Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 31 januari 2007 De vroegste bloeiers Nu de zon al sterker wordt, maar de winter nog heerst, komen de stralende bloemen van de vroeg ste bloeiers te voorschijn. Februari heeft al veel te bieden De eerste bolgewassen, maar ook de eerste heesters. Samen kunnen ze een fantastisch spektakel te zien ge ven, bovendien geuren deze vroe ge bloeiers vaak overheerlijk. Als er één spectaculaire winter- bloeiende struik is, is dat wel Ca mellia japonica. Deze heester is verwant aan de theestruik, maar kan tegen lage temperaturen. Jon ge planten kunnen al rijk bloeien. De dikke bloemknoppen zitten al in het najaar aan de struik. Er zijn rode, roze en witte Camellia's, ook tweekleurige. Voor struiken die enkele jaren buiten staan is een gemiddelde winter geen pro bleem, maar plant hem beschut "om vorstschade te voorkomen en zeker niet op het oosten. Wel zijn de bovenste wortels gevoelig, om dat ze heel oppervlakkig groeien. Een dikke laag blad aanbrengen in de herfst geeft voldoende be scherming. Om een idee te geven Er is een rijkdom aan vroege bloei ers om uit te kiezen. Bekend zijn natuurlijk de toverhazelaars (Ha- mamelis), die nu ook hun geuren de, spinachtige bloemen tonen in geel, oranje of rood. Winterheide, vooral Erica carnea en E. darleyen- sis, is er in tientallen kweekvormen met rode, lila, paarse, roze en wit te bloempjes. Al deze dopheivari anten geuren. U kunt er maanden lang van genieten (u vindt er ook bijzondere bladkleuren bij). De mahoniestruik (Mahonia) heeft de meest bekende cultivars bij de soort M. x media. 'Buckland', 'Charity' en 'Winter Sun' bijvoorbeeld zijn zeer betrouwbare vroege bloeiers. Ze steken in februari/maart series lange aren met gele bloempjes bo ven hun stekelige blad uit. De krui dige geur is al van verte ruiken. De sneeuwbal Viburnum bodnantense 'Charles Lamont' bloeit donkerroze aan de nog kale takken, bij 'Dawn' zijn de trossen bloemen iets lichter roze en de laatste geurt zo moge lijk nog sterker (een heerlijke ho- ninggeur). Een andere sneeuwbal, de groenblijvende Viburnum tinus, is vooral bekend door cultivars als 'Eve Price', waarbij uit rode knop pen schermen witte bloemen ver schijnen die heel zacht geuren. Een vroegbloeiende en groenblijvende Capelle aan den IJssel - In het Isala Theater komt donderdag 1 febru ari het leven van Johann Sebastian Bach als een intieme opera aan het licht. Na haar eerste concertvoor stelling 'Chopin?' vertelt actrice Yvonne van den Hurk nu het ver haal van de noodlottige levens loop van Johann Sebastian Bach. De grote barokcomponist blijkt na zijn dood zelfs een straatarme we duwe achterte laten. In 'Frau Bach' krijgt zij het woord. Een uniek en zeer persoonlijk eerbetoon aan deze grote componist. Pater Moeskroen Hoewel Pater Moeskroen begon als een uit de hand gelopen grap, staat deze band vrijdag 2 februari Capelle aan den IJssel - Beeldend kunstenares Marguerite Fan- champs exposeert in de maand fe bruari met haar schilderijen in Bi bliotheek aan den IJssel, vestiging Capelle-Centrum. Onder de naam "waar leven is, daar is God aanwe zig" kan men een serie kunstwer ken bezichtigen, gebaseerd op re ligie, spiritualiteit en mysterie. De expositie is te bezichtigen tijdens openingsuren van de bibliotheek. heester die veel meer bekendheid waard is, is Sarcococca, bijv. S. hoo- keriana var. digyna met zoetgeu- rende, sierlijke witte bloempjes die in de bladoksels staan. Ga ze zelf bekijken, want deze maand kunt u ze bij kweker en tuincentrum volop in bloei zien staan. En dan zult u ontdekken dat er nog veel meer soorten heesters zijn die nu bloeien. De juiste verzorging Planten kan nu ook, mits de plan ten in pot zijn gekweekt, als het niet vriest en als ook de grond niet bevroren is of lang nat blijft. Maak altijd een ruim plantgat, verbeter de grond met compost (of met hei- deplantengrond of turfmolm voor zuregrondminnaars) en druk de grond goed rond de wortelkluiten aan. Geef na het inplanten royaal water. De tuin in februari Controleer opgeslagen knollen en bollen (dahlia's, gladiolen) en uw overwinterende kuipplanten op schimmels en ongedierte. Be scherm bladhoudende heesters tegen felle zon tijdens vorst om uitdrogen te voorkomen (doe er tijdelijk tuinvlies overheen). Geef groenblijvende planten bij vorst- vrij weer water als het lang droog blijft. Fruitbomen e.d. kunnen nu nog worden gesnoeid. Nu geen voorjaarsbloeiende heesters snoei en. Door vorst opgedrukte vaste planten weer vastdrukken. Ver geet de vogels niet. Geef ze ook stukjes fruit; ze hebben nu hard vitamines nodig. in het Isala Theater om hun twin tigjarig jubileum te vieren met een nieuwe theatershow. Nadat de band vijf jaar geleden de feestzalen verruilde voor the aterzalen, is de muziek veel meer volwassen geworden. Pater Moes kroen neemt het publiek mee langs verschillende muzikale stro mingen. Van opzwepende deunen tot prachtige ballades. Geen feest band meer, maar Pater Moeskroen zorgt er nog wel steeds voor dat het publiek niet stil kan blijven zit ten. Reserveren: telefoon 010-4586400 of www.isalatheater.nl. Isala Thea ter, Stadsplein 5, Capelle aan den IJssel. Capelle aan den IJssel - Het Co- menius College Unit Pelikaanweg, voorheen "De Schakel", bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum is er op 24 maart van 14.00 tot 17.00 uur een reünie voor oud-leerlingen en docenten. Voor meer informatie: www.comenius. nl, kies voor Pelikaanweg en klik op Website Reünie. Capelle aan den IJssel - In de Luc Lutz zaal van het Isala Theater vertellen en spelen op woensdag 14 februari om 20.30 uur Tine Ruysschaert en Bart Cafmeyer in een sobere setting liefdesbrieven van Mozart, Havel, Timmermans, Bonaparte, Mahler, Van Ostayen, Wilde, Miller, Victor Hugo, Annie M.G., Rubens, Van Beethoven en Carmiggelt. Ze treden op in de serie Literaire Ontmoetingen, een samenwerking tussen de biblio theken aan den IJssel en het Isala Theater die in 2006 is gestart. De kaarten zijn te koop via Isala The ater en vanaf 24 januari in de bibliotheekvestigingen Capelle- Centrum, Capelle-Schollevaar en Capelle-'s-G raven land. Gouda - In het patiëntenservicebu- ro op de Jozeflokatie van het Groe ne Hartziekenhuis is op woensdag 7 februari van 10.00 tot 12.00 uur een inloopochtend voor mensen met chronische pijn. Patiëntenver eniging Stichting Pijn/Hoop is aan wezig, voor een gesprek en/of het geven van informatie. Voor meer informatie over de inloopochtend: telefoon 0182-375619. Gouda - Veel ouders hebben vra gen over hun lieve, maar ook wel eens lastige peuter. Vragen over de ontwikkeling en over de manier waarop hun peuter zich gedraagt. 'Praten over peuters' probeert daar antwoord op te geven. Tijdens vier wekelijkse bijeenkomsten van twee uur komen onderwerpen aan de orde, zoals het stellen van regels en grenzen, drift, jaloezie, angst, eten, slapen en spelen. De cursus is bedoeld voor ouders/ver zorgers van peuters in de leeftijd van 1,5 tot 4 jaar. De cursus start 27 februari om 20.00 uur in Gouda. Aan deelna me aan de cursus zijn geen kosten verbonden.Inschrijven kan telefo nisch via 0182-594500 of e-mail le dendiensten® vierstroom.nl. Europa Kinderhulp maakt zich ern stig zorgen om het dalende aantal gastouders. De organisatie helpt jaarlijks in heel Nederland zo'n tweeduizend kansarme kinderen aan een vakantie bij een gastge zin. Daarvan komen er ongeveer 400 in Zuid-Holland terecht. Om dit aantal minimaal te behouden, zijn de vrijwilligers dit jaar extra vroeg gestart met de werving van 50 tot 60 nieuwe gastouders. Eu ropa Kinderhulp vraagt iedereen die interesse heeft, te reageren. Gezinnen met of zonder kinderen, opa's en oma's en alleenstaanden met of zonder kinderen; iedereen kan gastouder zijn. Ooit konden landelijk ruim driedui zend kinderen genieten van een zomervakantie bij gastgezinnen. In de afgelopen jaren is dat aantal langzaam gedaald naar 2002 gast ouders in 2006. Ook in de regio is een daling waarneembaar. In 2005 waren er nog 405 gastouders, vorig jaar stokte de teller bij 363. Onder de 400; een dieptepunt. De rede nen zijn uiteenlopend: de periode dat de kinderen komen valt onge lukkig, er is gezinsuitbreiding of er is net een verhuizing geweest. Desondanks is Europa Kinderhulp ervan overtuigd dat er nog altijd genoeg mensen zijn die met de organisatie willen proberen weer boven de 400 gastouders uit te komen. En daarmee kinderen, die het al zo moeilijk hebben, een fij ne vakantie geven. De kinderen komen uit kansarme gebieden; achterstandswijken in Engeland, Duitsland, Frankrijk maar ook Nederland en voorma lige oorlogsgebieden in Bosnië. Het aantal kinderen dat dagelijkse armoede kent, neemt steeds meer toe. De kranten staan er dagelijks vol mee. Een voorbeeld: één op de zes Britse kinderen leeft onder de armoedegrens en moet het doen zonder dagelijkse behoeften als kleding, voedsel, speelgoed en georganiseerde activiteiten buiten schooltijd. In Nederland is de situ atie al niet veel beter: één op de tien kinderen leeft op of onder het sociaal minimum (totaal: 354.000 kinderen in Nederland), steeds meer mensen doen een beroep op de voedselbanken. Armoede heeft trieste effecten op kinderen. Schoolprestaties blijven achter en veel kinderen kampen met psycho sociale problemen. Een vakantie is net dat steuntje in de rug dat deze kinderen zo hard nodig hebben. Kennismaken met een 'normaal' gezinsleven, kan soms voor hen net die motivatie zijn om een di ploma proberen te halen. Europa Kinderhulp bestaat 45 jaar en heeft in die jaren meer dan 70.000 kinderen ondergebracht. Als de dalende trend zich doorzet, haalt de organisatie de komende 45 jaar niet. Dat mag niet gebeu ren! De data dat de Europese kinderen dit jaar naar ons land kunnen ko men, zijn al bekend. Franse kinderen: van 1 juli t/m 19 juli, van 4 juli t/m 25 juli en van 21 juli t/m11 augustus. Duitse kinderen: van 16 juli t/m 3 augustus, van 23 juli t/m 11 augus tus. Engelse kinderen van 26 juli t/m 13 augustus. Nederlandse kinderen (onder an deren uit kindertehuizen): van 23 juli t/m 10 augustus. Daarnaast heeft Europa Kinder hulp ook dit jaar een speciaal pro ject voor Bosnische kinderen. Zij komen van 30 juli t/m 17 augustus naar ons land. Voor reacties of meer informatie 0180-320379, 0182-640584, 078-6149522 of 078-6149522 of info@j-ringelberg.speedlinQ.nl Aanmelden of informatie opvra gen via internet: www.europakinderhulp.nl Capelle aan den IJssel - De exposi tie 'Capelle aan het Spoor' is een groot succes. Binnenkort wordt de duizendste bezoeker verwacht. De expositie, die in samenwerking met de NVBS en de Stichting Doorreis is ingericht door vrijwilligers van de Historische Vereniging Capelle, vertelt vooral het verhaal van de voormalige spoorlijn Rotterdam- Gouda (1855-1953), het tracé van de huidige Abram van Rijckevor- selweg. Naast foto's en curiosa zijn schaalmodellen van historische treinen te zien. Aandacht wordt ook besteed aan de aanleg van het vervangende spoor dat vandaag nog steeds door Capelle-Schol levaar voert. Middelpunt van de expositie is een door Martin van Holst gebouwde, fraaie en gede tailleerde maquette van het oude verdwenen Capelse station aan de Kerklaan. Nieuw is dat sinds begin januari een bij de expositie be horend boekje in het museum te koop is. Het geïllustreerde boekje op A5 formaat, net als de expositie getiteld 'Capelle aan het Spoor telt 20 pagina's en kost drie euro 'Capelle aan het Spoor' is tot en met 26 mei 2007 te zien in het Historisch Museum, gevestigd n het voormalig ketelhuis van het gemaal Jan Anne Beijerinck, aan de Bermweg 13 in Capelle aan den IJssel. Openingstijden: iedere zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Groepen op afspraak: hvc-capel- le@hetnet.nl. Gouda - Leven met plezier. De ba lans opmaken van het verleden en de toekomst positief en met zelf vertrouwen tegemoet zien. Soms valt dat niet mee, zeker niet voor mensen die zich somber voelen. Een steuntje in de rug is dan meer dan welkom. Daarom start GGZ Midden-Holland in samenwerking met Stichting Kwadraad op maan dagochtend 19 maart de cursus "Op zoek naar zin", die dit steuntje kan bieden. De cursus wordt gege ven in het gebouw van GGZ Miu- den-Holland aan de J.P. Thijsselaan in Gouda op maandagochtend van 9.30 tot 12.00 uur. Voor meer informatie: telefoon 0182-563656 (maandag tot en met donderdag) of e-mail r.vanrooijen@ggzmid- denholland.nl. Reeuwijk - Kerk en Israël houdt maandag 5 februari een avond: "De olijfboom is Israël" kan de kerk zonder Israël? De lezing vindt plaats in de Ichtuskerk aan de Nieuwdorperweg 1 en vangt aan om 19.45 uur. Spreker is drs. Jan van Barneveld. Benthuizen - In "De Bron", Dorps straat 48, is op woensdag 7 fe bruari een koffieochtend. Tjiske Lemstra komt spreken over "Geen pasklaar antwoord". Het pro gramma begint om 9.30 uur. Er is kinderoppas aanwezig. Voor meer informatie: telefoon 079-3313817.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 34