"NIET BOUWEN IN DE ZUIDPLASPOLDER" pagina 3 Kassenbouw in Zuidplaspolder: verwarming woonwijken door middel van restwarmte realistisch? Door Karin Heeren t Regio - De ontwikkeling van de Zuidplaspolder lijkt een (be stuurlijke) trein die niet meer te stoppen is. ISV, gevolgd door ISP, aanpassingen van de bestemmingsplannen, Interimbeleid, werk groepen die nadenken over inrichting, infrastructuur en voorzie ningen. Toch zijn er vraagtekens: steeds vaker worden geluiden gehoord over alarmerende ontwikkelingen van de waterhuis houding, stijgende waterspiegels en dalende bodem maakt het gebied kwetsbaar. Ook de noodzaak is niet voor iedereen een uitgemaakte zaak. AHeen positieve opvattingen Het platform duurzaam Waddinx- «een heeftbij monde van Will Erath hun standpunt verdedigd tijdens de 'Kortste Dag van de Zuidpias', gehouden op 21 december 2006. Het standpunt van het platform is niet terug te vinden in het ver slag van de dag. Will Erath: "Onze gespreksleider van de praatgroep rnaakte duidelijk dat er alleen 'positieve' opvattingen mochten worden uitgedragen." Toch heeft het Platform Duurzaam Waddinx- veen een heldere boodschap, kort en kernachtig: "Niet bouwen in de Zuidplaspolder." Erath vraagt zich af of bestuurders als Al Gore, Bill Clinton, Tony Blair en Van Dorland van het KNMI net zo gemakkelijk terzijde worden geschoven. Zij hebben immers ook de noodklok geluid. Wat dat betreft bevindt het Platform zich in goed gezelschap. Al dan niet specifiek voor de Zuidplaspolder wordt de laatste tijd steeds meer gesproken over de waterproble- matiek die zich onafwendbaar zal gaan voordoen. De Zuidplaspol der ligt ongeveer zes meter onder NAP en met het vooruitzicht van stijging van het waterpeil in com binatie met klimatologische ver anderingen lijken in tegenspraak met grootschalige ontwikkelingen in het gebied. De Zuidplaspolder wordt sinds 1818 gebruikt voor landbouw en momenteel steeds meer voor glastuinbouw. De Zuidplaspolder lijkt de ideale locatie voor verste delijking in de Zuidvleugel door zijn positie: een (nu nog) lande lijke omgeving vlak bij alle grote steden en een ideale uitvalsbasis dichtbij aansluitingen op de A12 en A20. De geplande lightrailver- binding stelt hoge eisen aan de woningdichtheid rond de stations in de Zuidplaspolder, zonder ont wikkeling in de lijn niet rendabel. De landschappelijke condities vor men een risico voor het bebou wen van dit gebied en ook de waterstaatkundige huishouding in niet ideaal. Toch hebben grote partijen hun grondposities inge nomen. De Zuidvleugelpartijen hebben bovendien overeenstem ming bereikt en de Zuidpias aan gewezen als overlooplocatie voor Rotterdammers. De discussie of de locatie ontwikkeld moet worden lijkt daarmee gesloten. Een vraag die blijft staan is hoe de waterop- gave gecombineerd kan worden met de woonopgave en glastuin- bouwclaim. Venetië met gratis licht Tijdens de planontwikkeling van de Zuidpias heeft het Platform Duur zaam Waddinxveen, samen met de Zuid-Hollandse Milieufederatie en de Stichting 'Natuur en Milieu' actief stelling genomen tegen de, naar hun mening, ongebreidelde uitbreiding van kassen in het ge bied. Tevergeefs, de economische belangen zijn te groot. Het plat form heeft ook geen goed woord over voor het idee om de laagca- lorische restwarmte van kassen te gebruiken voor huisverwarming, waarbij de voorwaarde is dat de afstand tussen huizen en kassen klein is: "De kas van een ander in de achtertuin? Willen we dat? Die vraag doet er kennelijk niet meer toe want er ligt al een aanbod bij de gemeente en die roept dat het een aantrekkelijke prijs is. De con sequentie is dat naast huizen in de Triangel die duurzaam gebouwd worden en honderd jaar mee kun nen kassen komen die ongeveer achttien jaar mee gaan. Dat bete kent dus vervanging voor kassen, door kassen, dus eeuwig en waar schijnlijk drijvend. Handig voor de komende Triangelbewoners, een soort Venetië met gratis licht." Krimpend land, krimpende bevolking Nog meer argumenten om niet te bouwen in de Zuidpias komen van 'Dubbelkrimp' een initiatief van een team specialisten op het ge bied van ruimtelijke ontwikkeling. Na onderszoek stellen zij vast dat de cijfers er niet om liegen: zowel de bevolking als het land van Ne derland krimpt in de nabije toe komst. De bevolking zal afnemen door dalende geboortecijfers en een stijgende emigratie. Volgens het rapport van Dub belkrimp zal het land in toene mende mate nodig zijn om water te bergen en als zeewaterkering, terwijl in delen van Nederland de bodem daalt. Uit klimaatonder zoek blijkt dat de zeespiegel de komende eeuw zal stijgen en dat er niet alleen meer neerslag zal optreden maar ook met veel ex treme pieken, wat betekent dat zowel wateroverlast als zomer- droogte vaker zullen voorkomen. Er zal ruimte gecreëerd moeten worden om het water te bergen. De waterproblemen komen samen in de regio waar de meeste men sen wonen, het meeste kapitaal is verzameld en die het laagste ligt, met name de Randstad. De nood zakelijke waterberging zal land- krimp tot gevolg hebben. De bevolkingsgroei daalde tussen 2001 en 2005 van 118.125 mensen naar 28.684 per jaar. Daling van de groei in tijden van recessie is op zich geen nieuw verschijnsel maar een dergelijke scherpe daling is opmerkelijk. Het aantal geboren kinderen daalde de afgelopen ja ren en zal blijven dalen. Deze ont wikkeling is niet alleen in Neder land gaande maar is wereldwijd. In Zuid-Holland ligt de nationale krimpkoploper. Het stadsgewest Rotterdam kromp in 2005 met cir ca 8000 inwoners. Dit is bijzonder, dit gebied vormt de kernzone van de zuidvleugel van de Randstad. Precies hier is een omvangrijke ste denbouwkundig project: de Zuid plaspolder. Dit roept vragen op. Is er in de toekomst wel behoefte aan nieuwbouw in dit gebied? Liggen de woonwijken qua water beheer wel op de meest gunstige plekken? Dubbelkrimp heeft ge tracht het antwoord te vinden op onder andere deze vragen en komt tot de conclusie dat er onderzoek nodig is naar aanleiding van de dubbelkrimp om te komen tot een fundamentele heroverweging.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3