COALITIE BENOEMT VIJF OFFENSIEVEN VOOR ZUID-HOLLAND PLAN VAN AANPAK EN COMMISSIE VAN DE BERG TER DISCUSSIE 11 ■uj| ZUIDPLAS L TO College von Gedeputeerde Stoten van Zuid-Holland bekend gemaakt Raden Nieuwerkerk aan den UsselZevenhuizen-Moerkapelle en Moordrecht vergaderen samen Reactie wethouder Karakus van Rotterdam Sfei. Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 25 april 2007 pagina 3 Regio - Vandaag, woensdag 25 april worden in het provincie huis de gedeputeerden benoemd. CDA, VVD, PvdA en Christen- Unie/SGP hebben woensdagmid dag 18 april hun coalitieakkoord gepresenteerd. Duurzaam denken, dynamisch doen, is het motto voor de periode 2007-2011. Duurzaam denken, omdat een beter milieu en een veilige leefomgevingcentraal staan in het akkoord, onder meer door het stimuleren van kenniseco nomie die zich met deze vraagstuk ken bezig houdt. Daarnaast wil de coalitie zorgen voor minder regels en ligt het accent de komende vier jaar op uitvoering. De coalitiepartners benoemen in het akkoord vijf offensieven: duurzaamheidsoffensief; groenof- iensief, bereikbaarheidsoffensief; economisch offensief en jeugdof- fensief. De offensieven in 't kort: Duurzaamheidsoffensief De coalitie wil een C02-reductie van 20% in Zuid-Holland; een aan deel duurzame energie van 20%; een energiebesparing van 20% (in 2020), realisatie 350 MW wind energie. De provinciale organisatie moet een C02 neutrale huishou ding en 100% duurzame aanbeste ding. Voor dit offensief wil de coa litie 70 miljoen inzetten. Groenoffensief De komende vier jaar moet zo'n 3500 ha extra groen- en recrea tiegebieden worden gerealiseerd. Hiervoor wil de coalitie via het Provinciaal Meerjarenprogramma Groen 385 miljoen inzetten. Bereikbaarheidsoffensief Dat betekent: extra investeringen in wegen, vaarwegen, fietspaden, openbaar vervoer en vervoers knooppunten om de bereikbaar heid van Zuid-Holland te verbete ren. Hiervoor wil de coalitie circa 1 miljard inzetten. Economisch offensief Investeren in een krachtige econo mie met sterke innovatieve clusters (60 min.); de aansluiting van onderwijs en arbeidsmarkt verder verbeteren (16,5 min.); 750 ha bedrijventerrein herstructure ren en 250 ha nieuw aanleggen (50 min.) en investeren in vrijetijdseco- nomie (13 min.). Jeugdoffensief De wachtlijsten in de jeugdzorg moeten ieder jaar met een week worden teruggebracht; jongeren die ten onrechte in een justitiële inrichting zitten moeten daar uit worden geholpen en de groei in de jeugdzorg moet worden opgevan gen. Hiervoor wil de coalitie naast de rijksmiddelen ruim 75 miljoen inzetten. "Voor en tijdens de coalitieonder handelingen hebben we veel ad viezen ontvangen uit de samenle ving, en die nemen we tei harte. We streven naar een groot draag vlak voor het provinciaal beleid We zullen bij de uitwerking van het akkoord dan ook gesprekken gaan voeren met de samenleving," aldus coalitiewoordvoerder Asje van Dijk. "Het is daarbij zaak dat de provincie de komende vier jaar veel duidelijker aan de burger laat zien, waar zij mee bezig is en wat daar van de directe gevolgen zijn voor de burger." Provinciale Staten hebben het coa litieakkoord ontvangen. Op 25 april is de officiële presentatie in PS. Dan wordt ook het nieuwe college be noemd. Het hele akkoord is te vin den op: www.zuid-holland.nl. Kandidaten en portefeuillever deling De kandidaat-gedeputeerden en de portefeuilleverdeling zijn: J.W.A (Asje) van Dijk (CDA) krijgt de portefeuille verkeer en vervoer, economie en onder ander de in tegrale ruimtelijke projecten Rijn- Gouwelijn en Zuidplaspolder. M.E.H (Manita) Koop (CDA) de portefeuille ruimtelijke ontwikke ling en wonen, onderwijs en ar beidsmarkt. F.D. (Erik) van Heijningen (VVD) de portefeuille financiën en middelen, milieu en handhaving. H.M.C. (Lenie) Dwarshuis-van de Theo Edel lid Provinciale Staten Nieuwerkerk aan den Ussel - Na de statenverkiezingen viel Theo Edel net buiten de verdeling in de Provinciale Staten, dertien zetels werden er behaald door het CDA en de heer Edel stond op de veer tiende plaats. Nu het college van GS is gevormd en er twee leden van het CDA zitting nemen, is de heer Edel aan de beurt om de leeggekomen zetel in de staten te vervullen. Hij wordt vandaag, woensdag 25 april geïnstalleerd. Beek (VVD) de portefeuille water, kust, EU/IA (Europese en interna tionale betrekkingen). A.G.M. (Tonny) van de Vonder voort (PvdA) krijgt de portefeuille samenieving en zorg, sport, grond beleid. M. (Martin) Huls (PvdA) de porte feuille: bestuur, vrije tijd, communi catie en Groene Hart. J.L. (Joop) Evertse (Christenunie/ SGP) de portefeuille: groen en lan delijk gebied. Nieuwerkerk aan den Ussel - Het gemeentehuis van Nieuwerkerk was plaats van handeling, omdat dit de beste beschikbare locatie was voor alle raadsleden van de drie gemeenten. Verdeeld per frac tie aan afzonderlijke tafels werden tijdens de gemeenschappelijke raadsvergadering op donderdag 19 april een tweetal onderwerpen behandeld: het plan van aanpak om te komen tot een fusie van de drie gemeenten per 1 januari 2010 en een reactie op het advies van de commissie Van den Berg. Bur gemeester Bonthuis van Nieuwer kerk neemt de rol van voorzitter op zich en kijkt daarbij nog even terug op de eerste gezamenlijke bijeenkomst in januari. Een num mer van De Dijk, 'Het gaat nu pas beginnen', stond daarbij centraal. Een ander nummer 'Binnen zonder kloppen' was de opmaat voor de discussie over de wens van Rotter dam om een deel van het grondge bied van de Zuidplaspolder bij de gemeente Rotterdam te voegen. Het plan van aanpak werd gepre senteerd door de projectleider die aangesteld is om het fusieproces te begeleiden, Ardie van Erkel. Zij heeft een ruime ervaring in het begeleiden van fusieprocessen, re cent was zij ook betrokken bij de fusie van Lansingerland, de voor malige 3B-gemeenten. Zij gaf in zicht in de procedure die vanaf nu strak gevolgd moet worden om te kunnen voldoen aan alle wettelijke eisen die zijn verbonden aan een dergelijke fusie in de wet Arhi. Een aantal raadsleden had toch vragen over de houdbaarheid van het fusieproces, hoe zwaar de cri teria wegen die door de provin- Naar aanleiding van elkaar tegen sprekende berichten in de media is wethouder Karakus gevraagd naar zijn standpunt over de com missie Van de Berg: "Allereerst wil ik zeggen dat ik blij ben dat de discussie nu op gang komt. Ook wil ik benadrukken dat de integraliteit overeind blijft, wat wil zeggen dat Rotterdam zal meebetalen aan de ontwikkeling van het natuurgebied in het 'Rest- veen en waterparel gebied' en aan het herplaatsen van de kassen. Wij hebben in Rotterdam de aan tallen woningen nog eens goed bekeken en onze studies neerge legd in de Stadsvisie Rotterdam, de partners warën daar van tevo ren van op de hoogte. Wij hebben ze ook gevraagd om zelf ook te kijken hoeveel er nog binnenste delijk gebouwd kan worden zo dat een deel van de ruimte in de Zuidplaspolder ongebruikt kan blijven en een ventielfunctie kan vervullen. Wij hebben er dus voor gezorgd dat een deel van het ge bied landelijk blijft en ik ben blij dat de partners dat nu ook heb ben ingezien. Voor wat betreft de commissie Van de Berg waren wij verrast dat wij werden benaderd door de commissie, wij wisten niets van een onderzoek. Wij hebben de commissie onze wensen kenbaar gemaakt en dat is dat wij alle woonmilieus willen invullen op ons eigen grondgebied en dat wij dus een grenscorrectie willen, net als Gouda dat als wens heeft aan gegeven. Die wens blijft voor Rot terdam overeind. Wij wachten de reactie van de provincie hierbij af. cie zijn gesteld. De heer Romph (SGP/CU Nieuwerkerk) vroeg zich af of het proces ook onvrijwillig kan worden. De reactie hierop van mevrouw Van Berkel was dat de beste remedie om zelf de regie te houden vooral tempo houden in het proces. Voor een deel valt het proces buiten de invloedsfeer van de gezamenlijke gemeenten, bij voorbeeld als het kabinet valt. De beleidsharmonisatie, de inhoud van het herindelingsadvies en het wegwerken van de achterstanden bij de verschillende gemeenten en de kwaliteitseisen die daaraan verbonden zijn waren andere dis cussiepunten. Op dat gebied moet er nog veel werk verzet worden en daartoe worden op korte termijn ambtelijke werkgroepen in het le ven geroepen die veel moeten voor bereiden. Binnen de werkgroepen zal ook een prioritering gemaakt worden waarbij een balans ge zocht zal worden tussen de uitwer king van het nieuwe beleid en de beleidsvrijheid die moet overblij ven voor de nieuwe gemeente. De heer Will (CDA Moordrecht) vroeg zich af wat er gebeurt als de drie afzonderlijke raden het niet eens worden. Mevrouw Van Berkel was van mening dat dit in ieder geval geen goede indruk maakt bij een vrijwillige fusie van onderaf. Commissie Van de Berg De gezamenlijke colleges van de beoogde fusie gemeente had voor afgaand aan de raadsvergadering een brief opgesteld met een reac tie aan de provincie. In deze brief wordt stevig neergezet dat de colleges de aanspraken van de ge meente Rotterdam afwijzen. Ook de discussie tot de vorming van een grote Zuidplasgemeente met Wad- dinxveen en Gouda als partner is volgens de colleges overbodig en ongewenst. In de brief wordt ge steld dat de nieuwe gemeente op termijn een inwoneraantal zal hebben van rond de 70.000 inwo ners en daarin vinden de colleges het argument dat de fusie onge deeld moet plaatsvinden, dat wil zeggen zonder de grenscorrectie bij de Gouweknoop. De heer Lamberts (Gemeentebe langen Nieuwerkerk) vroeg naar de suggestie van de commissie Van de Berg over de aansluiting van de nieuwe gemeente bij de Stads regio Rotterdam. Burgemeester Bonthuis gaf aan dat een over weging om aansluiting te zoeken volstrekt niet aan de orde is. Wet houder Oomen van Moordrecht gaf als vertegenwoordiger binnen de stuurgroep RZG, waar een week eerder een 'stevig gesprek' had plaatsgevonden met ontwikke lingspartner Rotterdam de zeker heid aan de gemeenschappelijke raden dat Rotterdam zich neerlegt bij het advies van de commissie Van de Berg en dat dit ook schrif telijk bevestigd zal worden.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3