IN MEM0RIAM: JAN BAGIJN RESPECT4ALL: SPORTEN MET TOUZANI r €uióe tii'ücn Heten... nFeuwerkérk Ingezonden: OnderduikerIndiëgangeronderwijzerhoofdonderwijzer Mevrouw Truus de Bruin- Zonneveld - geboren 1920 - uit Nieuwerkerk aan den IJssel aan het woord: Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 mei 2007 Nieuwerkerk aan den IJssel Rot- terdam-Overschie- Onder veel be langstelling werd op 28 april op het Crematorium Hofwijk afscheid genomen van Johannes Bagijn (4 maart 1925-23 april 2007). Jan Bagijn was lid in de Orde van Oranje Nassau en onderscheiden met het Ereteken voor Orde en Vrede (vier gespen). Jan woonde vanaf de jaren '60 in Nieuwerkerk aan den IJssel en was voorzitter van de bewonersvereniging ZEAM (Zeestraat, Europalaan, Alexander- laan, Mauritssingel) en tevens van het gezamenlijke centraal anten nesysteem. Jan Bagijn is van grote betekenis geweest door zijn grote activiteiten in de KNBLO, onder meer voor de organisatie van de Nijmeegse Vierdaagse. Hij was ver bindingsofficial op Heumensoord, het grote militaire kamp tijdens de vierdaagse. Zijn verdiensten hiervoor werden omgezet tot een 'hoofdbestuurerelidmaatschap. Namens de KNLBO waren de heren Doctors van Leeuwen en oud-mars leider Chris Bos aanwezig tijdens de crematieplechtigheid. Ik kende Jan Bagijn uiteraard óók vanwege onze gezamenlijke Oranje Nassau- decoratie op het gemeentehuis in 1998. Direct na zijn onderduikerperiode werd Jan Bagijn dienstplichtig mi litair bij de LUA-GP-NL, Lucht Artil lerie, groep Militaire Luchtvaart. Bagijn werd als soldaat bij de ge neeskundige troepen als hospik naar de 'Gordel van Smaragd' ge zonden. In interviews vertelt hij over zijn uitzending deze altijd te hebben gezien in het teken van vrede, vriendschap, hulpvaardig heid en menslievendheid. "Ik voel de me geen aanvaller, maar ook geen aangevallene". Jan Bagijn verbleef in de Oost van 1946 tot en met 1949. Ter gelegenheid van de herdenking bij het Indiëmonument aan de Kerklaan op 14 augustus 2002 verzorgde hij zijn eerste 'Indi- etentoonstelling' in het gemeente huis. Nog twee keer zou Jan Bagijn uit zijn grote privé-verzameling en persoonlijk archief een ten toonstelling inrichten. Beide in de Openbare Bibliotheek, samen met Jan Schouten, in Indië geboren en gedetineerd in Japanse kampen. Jan Bagijn, inmiddels als lid toege treden tot het comité Oud Militai ren Nieuwerkerk was van onschat bare waarde vanwege zijn kennis. vriendelijkheid en organisatorisch vermogen. Henk van Bergen Bravenboer, Frans Schrijber, Gerard van Teefelen, Jan Bagijn, allen waren zij Indiëvetera- nen en allen zijn overleden. Luut Osinga (Nieuw Guinea-veteraan), mevrouw Margo Terlouw als secre taresse en ik, blijven uiteindelijk met z'n drieën over. De generatie, die Nederlands-lndië moest paci ficeren in twee politionele acties met achterlaten van 6200 doden, heeft er in Nieuwerkerk, naar ons idee, geen vertegenwoordigers meer van. Henk, Frans, Gerard, Jan: "Terimah kassie banjak". Ingezonden door Coen Deering Hoogtepunt: straatvoetbalshow met Soufiane Touzani. Nieuwerkerk aan den IJssel - Het sportbuurtwerk van Stichting Jeugdwerk Nieuwerkerk aan den IJssel hield woensdag 2 en don derdag 3 mei een groots opgezet sportevent op het verharde veld naast de Bron. Respect 4 All werd een bijzonder toernooi met onder andere een optreden van het Ta- verna Dance Team, DJ's Leroy en Sunan en een straatvoetbalshow met Soufiane Touzani. Hoofdon derdeel van het programma was het straatvoetbaltoernooi, waar beide dagen veel teams in mee speelden. Op woensdag 2 mei was de jeugd onder de 14 jaar aan de beurt. Om 11.00 uur werd het spektakel ge opend door wethouder Jan Ver beek. Hij verzorgde ook de aftrap van het toernooi. Teams speelden mee met namen als The Reds, The Mocro's, het Regenboogteam, For- tis, the Red Devils, Cocktail en Fair- play. Tussen de wedstrijden door ging alle aandacht naar de tricks van de voetbalheld. De jongeren konden de strijd met hem aangaan en allerhande tricks leren. De fi nale werd uiteindelijk gespeeld door The Red Devils tegen Fairplay, waarvan de laatste er met de be ker vandoor ging. Donderdag 3 mei begon het sport- spektakel om 16.00 uur voor de jeugd van 14 jaar en ouder. Weder om waren er volop teams die in het toernooi de strijd met elkaar aan gingen: Ro's, Moordrecht, Street United, Moordrecht 2, Vraagte ken, Psycho's en Fairplay. Gezien het succes van de vorige dag werd deze naam wederom gehanteerd. De Moordrechtse Elly van Gelderen gaat voor Hart van Holland op pad om oude tijden te doen herleven. Elly is als vrijwilliger en interviewer actief bij de Moordrechtse Historische Vereniging. Zij is auteur van de boeken "Herinneringen rondom de Hollandse IJssel"en "Leven en werken rond IJssel en Lekwaarin zij onder andere verhaalt over de slechte arbeidsomstandigheden van de steen plaatsen en touwbanen langs de IJssel, over verdwenen beroepen (rietsnijders en zalmvissers), verdwenen scheepswerven en andere bedrijven, oorlog, watersnood enzovoort. Door Elly van Gelderen Dit keer bracht de naam minder geluk, het team eindigde op de vijfde plaats. Voor de finale werd gespeeld, verzorgde het Taverna Dance Team een wervelende show. Ze bleven als achtergrond dansen bij de soccer showdown van Soufi ane Touzani; ongelofelijk wat die man met een bal kan. Briljante bal behandeling en voetbewegingen in de lucht. Na deze spectaculaire dans- én voetbalshow werd de fi nale gespeeld door Vraagteken te gen de Psycho's. Uiteindelijke werd de hoofdprijs door Touzani uitge reikt aan de Psycho's. Respect4AII was een groot succes met beide dagen heerlijk weer, vele bezoekers en voetballers en volop spektakel. Op naar een tweede editie.... Moeder Zonneveld, Truus en zus Tinie. "Mijn vader en moeder kochten al voor ik was geboren de lege kolen- schuur van Dekker aan de Parallelweg bij de gele(ophaal)brug. Va der kwam uit Zevenhuizen en vond de bevolking daar vriendelijker, daar danste men tenminste de klompendans nog (in Nieuwerkerk op schoenen) en hadden veel lol met elkaar. Zij begonnen met reparaties van meubelen, voor 1.10 gulden moesten ze een stoel lijmen, ha len en brengen. Vader werkte met knecht Simon van Vianen die naast ons woonde met zijn gezin. Vader maakte ook de zo genaamde Zonneveldmeubels, onder andere buffetkasten met glas. Toen ik 7 jaar was overleed vader. Moeder en Simon gingen verder met de zaak en namen woninginrichting erbij. Eerst de biezenmatten en later de Holtap vloerkleden, die aan beide zijde te gebruiken was. Zo'n kleed werd de oorzaak dat moeder niet meer naar de kerk wilde. Ze zag dat buurman die ouderling was met een holtapkleed uit de bus komen dat hij gekocht had in Rotterdam. Zij vond dat men haar als weduwe moest steunen. Naast ons woonde oom Doris Hoevelaken, hij had een fietsen- zaak en verhuurde auto's. Zijn telefoon stond bij ons en moeder regelde veel voor hem. Mijn man Maarten de Bruin heb ik in het oude Nieuwerkerkse station ontmoet; daar was het zaterdagsavonds 'Beurzen'. Moe der was er niet gecharmeerd van, mensen uit Kortenoord (waar hij woonde), waren volgens haar al leen maar armoedzaaiers en zuip lappen, overdreven natuurlijk! Toen ze zag dat Maarten goede werkhanden aan zijn lijf had was het gauw over. Maarten werkte eerst bij een tuinder van 5 tot 18 uur, daarna bij machinefabriek Rademaker. Hij ging het vak wo ninginrichting leren bij Verduyn in Rotterdam en stoffeerde vele schepen, onder andere de Nieuw Amsterdam. Na ons trouwen kochten we eerst één huis en later het buurpand erbij aan de Burgemeester Jasstraat (nu Vrij heidslaan). Wij begonnen daar een zaak en boven woonden wij samen met mijn moeder en broer Aart. De werkplaats bleef aan de Parallelweg. We begonnen de eerst vier da gen met vloer- en tafelkleden en dekens te venten over onze schouders. We verkochten niets, de moed zonk ons in de schoe nen, totdat we een huisje in Oud Verlaat moesten inrichten. Door mond tot mond reclame werden het er steeds meer. Het stugge balatum en linoleum moest gelegd worden bij een petroleumkachel want bij kou scheurde het onder je handen. De eerste sisalvloerbedekking Jabo kwam, wat zo hard was dat je vingers zeer deden als we alle banen aan elkaar moesten naaien. Na het leggen ging het golven, daarna begrepen wij dat je zoiets moest spannen. Ook lag ik traplopers op draaitrap- pen met roeden, soms zag ik het niet meer zitten, al die moeilijke plooien, thuis ging ik een potje janken, de andere dag lukte het vaak wel! Vaak kwamen er klanten een hele dag lang vloerbedekking, bedden en gordijnen uitzoeken. Moeder zorgde voor brood en warm eten, zo ging dat. Op een keer zaten we de hele oudejaars avond met klanten, we wenste elkaar nieuwjaar boven de sta len. Maarten werkte soms een dag en de nacht daarop aan één stuk door. Broer Aart bracht met een bakfiets altijd alle bestellin gen rond. Bij het stofferen van een school aan de van Beetho- venlaan viel hij in het donker van een onbeschermde keldertrap en overleed, hij was 67 jaar. Zoon Alexander probeerde het in de zaak maar hield het al gauw voor gezien met volgens hem gezeur met railtjes en stof jes en zeurende vrouwen. Hij verbouwde het pakhuis tot zijn woning. Wij wonen hier mooi langs de Ringvaart in de Eureka en genieten van onze welver diende rust."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 32