"MEER NUANCE IN DISCUSSIE IN DEN HAAG BRENGEN" REIZENDE TENTOONSTELLING 'HET CULTURELE GEHEUGEN' de Haij van derWende advocate n PROVINCIE ONDERSTEUNT BEDRIJVEN BIJ BODEMSANERING ZUIDPLAS INLOOPAVONDEN STARTNOTITIE MER INFRASTRUCTUUR Thuis in de regio. ï____zyiDPLAL Minster Cramer op werkbezoek in Zuidplaspolder Twee weken in gemeentehuis en bieb te Zevenhuizen Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 9 mei 2007 pagina 3 Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel - Mi nister Cramer van VROM heeft in het kader van 'Mooi Nederland' een werkbezoek gebracht aan de provincie Zuid Holland waarbij zij zich onder andere een bezoek bracht aan het Abraham Kroes gemaal bij Nieuwerkerk. De mi nister ging hier in gesprek met een aantal vertegenwoordigers van diverse organisaties, zoals de dijkgraaf het Hoogheem raadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, de plaatsver vangend voorzitter van de stuur groep RZG, de LTO, milieuorgani saties en het Platform Duurzaam Waddinxveen. Minister Cramer maakt zich sterk voor een mooi Nederland waarbij slim omge gaan wordt met ruimteclaims. Dat betekent dat zij tegen verspilling en verrommeling is, gebieden als geheel ontwikkeld moeten wor den en waar wonen, werken en I wegen goed op elkaar afgestemd moeten worden. De planvorming voor de herin richting van de Zuidplaspolder kwam hierbij aan de orde waar bij werd gerefereerd aan op merkingen die door een aantal volksvertegenwoordigers van de nieuwe Tweede Kamer zijn ge maakt over het bouwen in diepe polders zoals de Zuidplaspolder. Ook minister Cramer heeft zich in dat opzicht kritisch uitgelaten en wilde de belangen nog eens goed tegen elkaar afwegen. I In het gesprek bij het Abraham Kroesgemaal ging het met name I over waterbeheersing, calami- I teitenberging en kassenbouw in I relatie tot woningbouw. Minister I Cramer vroeg naar mogelijkheden I voor glasconcentratie en de af- I spraken die zijn gemaakt rondom I lichtuitstoot. Hierover zijn duide- I lijke afspraken gemaakt met mi- Regio - In mei provincie Zuid-H loopavonden ov< tuur in de Zuidpk de driehoek Ro meer-Gouda. De worden gehoudi Regio - In mei organiseert de provincie Zuid-Holland vier in loopavonden over de infrastruc tuur in de Zuidpias, het gebied in de driehoek Rotterdam-Zoeter- meer-Gouda. De inloopavonden worden gehouden in het kader van de formele inspraak op de startnotitie Milieueffectrapport (MER). Van links naar rechts: Dijkgraaf Oosters, Minister Cramer, wethouder Siagt, Gedeputeerde Huls en directeur projectbureau RZG Hordijk. lieuorganisaties dat dit per 1 janu ari 2008 definitief tot het verleden moet behoren. De LTO noemt dit nog een 'fikse kluif' maar werkt hard aan nieuwe manieren voor lichtuitstootreductie. Bovendien kwam aan de orde dat naar duur zame manieren wordt gezocht voor hergebruik van energie die vrijkomt uit de kassen en gebruikt zal kunnen worden voor bijvoor beeld verwarming van woningen. Minster Cramer kwam tot de con clusie dat de vraag of woningbouw wel of niet mogelijk is in de polder hier niet de hoofddiscussie is, in tegenstelling tot de discussie in Den Haag. Minister Cramer: "Hier wordt al nagedacht over klimaat- Zevenhuizen - Wie geïnteresseerd is in hoe de historie van Zuid-Hol land wordt gebruikt bij het maken van nieuwe plannen, kan van 12 tot en met 25 mei in de hal van het gemeentehuis en de bibliotheek in Zevenhuizen de reizende tentoon stelling 'Het culturele geheugen' bezichtigen. De tentoonstelling is in opdracht van de provincie Zuid-Hol land samengesteld door Parklaan landschapsarchitecten. Memoriespel Het culturele geheugenspel is een opvallend onderdeel van de ten toonstelling en om die reden ook leuk voor de jonge bezoeker. Met een groot memoriebord wordt steeds een plaatje van oude en een nieuwe situatie bij elkaar gepast, bijvoorbeeld een oud kaaspakhuis en een opgeknapt kaaspakhuis met appartementen. Een andere combi natie is een tekening van de Zuidpias en een tekening van de Zuidplaspol der. Het memoriespel geeft allerlei voorbeelden van deze manier van denken zowel op het gebied van gebouwen en landschappen als van Barbizonlaan 82 2908 ME Capelle a/d IJssel telefoon 010-2204400 fax 010-2204499 bestendig bouwen. Ik denk dat we veel meer moeten kijken hoe de ontwikkeling in de Zuidplaspolder een voorbeeldfunctie kan vervul len als parel voor heel Nederland." Dijkgraad de heer Oosters rea geerde hierop dat er men hier wel druk bezig is met wat in Den Haag wordt geroepen, maar dat er al door velen in diepe polders wordt gewoond, dat dit een deel van de Nederlandse cultuur is en dat duizenden mensen uit de polder halen en laten verhuizen gewoon geen optie is. De heer Kemper van het Platform Duurzaam Waddinx veen benadrukte nog dat er wel een stringente controle moet ko men op het naleven van de afspra ken en dat het landelijk aspect niet verloren moet gaan. Minister Cramer beaamde dat dit een van de dilemma's is van haar ministerie: "We kunnen ook de discussie met elkaar aangaan of we allemaal wel zo ruim moeten willen wonen. Maar we wonen nu eenmaal niet in een samenleving waar alleen maar veel ruimte is voor natuur. Na de discussie overhandigde plaatsvervangend voorzitter van de stuurgroep RZG, wethouder Jan Siagt van Nieuwerkerk aan den IJs sel, een informatiepakket voor de minister en stond daarbij nog even stil bij alle besluiten die inmiddels genomen zijn. Minister Cramer beoordeelde haar bezoek aan de Zuidplaspolder als nuttig. minderbekende onderwerpen als archeologie en tradities. Achtergrond De Provincie Zuid-Holland heeft de afgelopen jaren samen met veel gemeentes en andere organi saties gewerkt aan de uitvoering van het beleid op het gebied van de culturele planologie. Culturele planologie heeft als doel ruimte lijke processen te laten profiteren van de lokale geschiedenis van ge bouwen, steden en landschappen. Het gaat om het cultuurbeleid in de brede zin van het woord: van archeologie en cultuurhistorie tot beeldende kunst en vormgeving. Het beleid helpt de kwaliteit van de stedelijke en landelijke omge ving te vergroten en cultuurhisto rische waarden te behouden en te ontwikkelen. De tentoonstelling is tijdens de openingstijden van het gemeentehuis en de openbare bi bliotheek aan de Dorpsstraat 89 te Zevenhuizen te bezichtigen. In juni is de tentoonstelling ook nog te zien in de bibliotheek van Nieu werkerk aan den IJssel. Regio - De provincie Zuid-Hol land helpt ondernemers en ter reineigenaren bij het verkrijgen van een financiële bijdrage voor bodemsanering. Zij kunnen zich voor advies en de mogelijkheid van een tegemoetkoming in de kosten vóór 1 januari 2008 aanmelden. Met de aanmelding verzekeren zij zich van onder steuning door de provincie Zuid- Holland. De belangrijkste voorwaarde om in aanmerking te komen voor een saneringsbijdrage - maximaal 70 procent van de totale sanerings- kosten - is dat terreineigenaren zich vóór 1 januari 2008 aanmel den bij de provincie Zuid-Holland (of bij het Bodemcentrum.nl). Zonder aanmelding vervalt na 1 januari 2008 het recht op een financiële bijdrage van de over heid. De hoogte van het bedrag hangt af van de duur van de ver ontreiniging, de oorzaken ervan, de datum van verwerving van het terrein en de grootte van de on derneming (MKB of niet). De meerderheid van de bedrijven kan het saneringstijdstip zelf be palen, bijvoorbeeld bij verbou wing of uitbreiding. De sanering moet voor 2030 zijn uitgevoerd. Uitstel van de sanering is dus mogelijk, afstel niet. Slechts in enkele gevallen moet met spoed gesaneerd worden als er sprake is van grote gezondheidsrisico's voor de omgeving. Voor het MER wordt onderzocht welke de effecten van nieuwe in frastructuur in deze polder heeft voor het milieu. De projecten waar het om gaat zijn: verleggen N 219 bij Nieuwer kerk a/d IJssel (de huidige N 219 loopt nu door Nieuwerkerk en veroorzaakt overlast); verdubbelen rijbanen N 219 bij Zevenhuizen; verleggen N 456 van aanslui ting Moordrecht tot Zuidpunt Triangel (tussen A20 en A12) om huidige Middelweg/Brede- weg te ontlasten; verbinding Veilingweg/N 456- West. Het milieuonderzoek zal enkele maanden in beslag nemen. Het conceptrapport ligt daarna ter inzage. Het milieurapport wordt vervolgens gebruikt bij het op stellen van de bestemmingsplan nen voor de Zuidpias. Inloopavonden Inwoners van de gemeenten Lansingerland, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen en Zevenhuizen- Moerkapelle kunnen vooraf in vloed uitoefenen op het onder zoek. De provincie organiseert vier in loopavonden over de startnotitie MER. Tijdens deze avonden kun nen bezoekers de startnotitie in zien, vragen stellen aan deskun digen en een schriftelijke reactie indienen. Alle avonden beginnen om 19.30 uur en eindigen om 21.30 uur. Op iedere avond wordt om 20.00 uur een presentatie ge geven over de startnotitie. De inloopavonden vinden plaats op de volgende locaties en data: Nieuwerkerk a/d IJssel en Ze- venhuizen-Moerkapelle heeft inmiddels plaatgevonden in Dorpshuis Swanla op 8 mei; Moordrecht: Restaurant de Pleisterplaats, 14 mei; Waddinxveen: Zalencentrum 't Trefpunt, 22 mei. De startnotitie ligt ter inzage op de gemeentehuizen en is ook in te zien op het provinciehuis in Den Haag. Inwoners kunnen hun inspraakreactie geven. Op de website van de provincie Zuid- Holland (www.zuid-holland. nl, onder het thema Verkeer en Vervoer, Wegverkeer) is de start notitie over de MER regionale infrastructuur Zuidpias te down loaden. Na aanmelding kunnen de eige naren en erfpachters van de be drijfsterreinen een indicatie van de hoogte van de bijdrage op vragen. De provincie put voor de tegemoetkoming in de kosten uit de subsidieregeling 'Bedrijven- regeling Bodemsanering' of zij doet een beroep op een aanvul lende bijdrage van de rijksover heid. De ondernemers hoeven zichzelf niet te verdiepen in de wirwar van regelingen. Welke regeling het meest voordelig is en of de ondernemer ervoor in aanmerking kan komen, zoekt de provincie voor hen uit. Meer informatie over de Bedrij- venregeling is te vinden op de website www.meldbedrijvenre- geling.nl

Hart van Holland | 2007 | | pagina 3