mm m mmm MARTIN REUI OP PARANORMALE AVOND .•ut Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 16 mei 2007 pagina 25 jssel - Naast de jumelage luitsland) heeft Nieuwer- Idrag met Chelmza (Po le contacten met Sablé sur Dui partnergemeente Büc- jume ge met deze Franse stad lelva tsweekend wordt de 40e I van e Frans-Duitse jumelage. ie va gemeente Nieuwerkerk k Sti ting Jeugdwerk Nieuwer- I uit nodigd om deze verjaar- Taverna Dance Team. dag mee te vieren. Vanavond, woensdag 16 mei, vertrekken 35 jonge ren en begeleiders vanuit Taverna naar het Franse land. Onder hen acht jongeren die in Frankrijk mee gaan doen aan een jongeren-uitwisselingspro gramma, samen met jongeren uit Bückeburg en Sablé. Het grootste deel van de groep bestaat uit het Taverna Dance Team dat in Sablé diverse op tredens gaat verzorgen en aldaar een uitwisseling heeft met de Franse dansgroep 'Wolse'. De uitwis seling duurt tot en met zondag 20 mei. Door C$r|Q Wiltemsen Naam Woonplaats School Leeftijd Hobby's Mijn toekomst Jurriën Franken Waddinxveen Coenecoop College, Havo 5 19 Muziek, boksen en voetbal Leraar basisonderwijs De examens staan voor de deur. Voor veel scholieren een stressvolle periode. Eerst wekenlang leren en daarna... het moment van de waarheid. Is alles voor niets geweest? Moet je het hele schooljaar overdoen? Of ga je met een heerlijk gevoel de zomer in om je voor te bereiden op een nieuwe start? Schoolplein vroeg aan Jurriën Franken hoe het er met zijn examens voor staat. "Goed. Ik ben momenteel hard aan het blokken. Vandaag (16 mei, red) had ik mijn eerste examen. De volgende is op 21 mei. Ik heb dus voldoende tijd om te leren. Van stress heb ik totaal geen last. Ik ben er sowieso de persoon niet naar om me ergens druk om te maken. Ik zie het allemaal wel. Of ik het met zo'n instelling niet te licht opvat? Nee, want ik ga met goede cijfers mijn examens in. Daarnaast is de stof niet al te moeilijk. Voor Nederlands, Engels en Duits kan ik weinig doen, dat is alleen maar tekstvertaling. Voor de andere vakken moet ik domweg leren. Daar mag je nooit op zakken. Ik weet zeker dat het helemaal goed gaat komen. Dat moet ook wel, want ik ben momenteel de oudste leerling van de school. Ik heb eerst mijn Mavo-diploma gehaald, heb vervolgens een sportopleiding gevolgd en ben toen pas naar de Havo gegaan. Het is dus geen schande, omdat ik nooit ben blijven zitten, maar ik moet er niet aan denken om hier op mijn twintigste nog steeds rond te lopen." isei ga iet ec rste jongerenpersbureau in Wad- tiat van Stichting Jeugd- en Jongerenwerk id do Janti Beton. In het persbureau voeren skundige journalistieke producties uit. >f cai aman naar buiten, op zoek naar nieuws er to ie kt Di iert eo Jurriaan Kraak. Laatstgenoemde n universiteit in Utrecht. "Ik was op zoek Vi lichting Jeugd- en Jongerenwerk ben ik ii p al een tijdje met het idee om begi: nen. Nadat ze mij al haar plannen Wthcusiast." n de igd meer bij hun wijk te betrekken. "Als nbe lan een voetbalveldje in de buurt, kun- orb d de burgemeester interviewen", aldus je dent 'Zodoende leren ze een beetje ichï op te Komen. Eindelijk kunnen ze hun ing rr\ de buitenwereld kenbaar ma ten. Bij elk project worden de jongeren door ervaren journalisten en mediamakers begeleid. Met elkaar worden afspraken gemaakt. Wie doet de interviews en wie maakt de foto's? "Maar ze moeten zelf met ideeën komen", zegt Jurriaan. "Wij gaan vervolgens kijken of die uitvoer baar zijn. Natuurlijk hopen wij de komende periode op veel animo. Dit is een kans die de jeugd van Waddinxveen niet kan laten lopen. Niet alleen de kans om hun eigen mening te laten horen, maar ook de kans om een unieke ervaring op te doen. Een leuke naschoolse activiteit, die bovendien heel leerzaam is." Het persbureau wordt driemaal per jaar georganiseerd, met steeds verschillende deel nemers en steeds in een andere buurt. De Oranje- en de Vondeiwijk zijn als eerste aan de beurt. Middels flyers wordt de jeugd op de hoogte gesteld. Jurriaan: "Elk project duurt tien weken. Deelnemers krijgen een heuse perskaart. In groepjes gaan de jongeren op pad om artikelen en foto's te verzamelen. Ze praten met bewoners en politici. Als alle informatie is verzameld, gaat de krant in productie. Er kan ook worden gekozen voor het maken van een film pje, tv-programma of een radio-interview. De mogelijkheden zijn eindeloos." De stageperiode van Jurriaan duurt zeven weken. Blijft hij daarna nog wel betrokken bij het persbureau? "Dat weet ik nog niet. Dit project spreekt me enorm aan. Ik ga er in elk geval alles aan doen om dit tot een groot succes te laten uitgroeien. Daarna zien we wel verder. Maar met of zonder mij; het jongerenpersbureau blijft een geweldig initiatief." se bui Dagi i Europa, ietvo honderd Jnder ijs en het itleg an genot d om de schiet lis van de teut ttele en waar van E n kol' king van an de its zullen de Eu- imeente het Eu- °Pa: "Op van B' enlandse )uitsls I zouden en staal, nieuwe gaf unnan de rolgen ging Ver- Europese iropes Gemeen- andbt A/politiek lfo en de idstati De kern Jan Verlaan in vogelvlucht door geschiedenis Europese eenwording. van de samenwerking werd volgens Verlaan gevormd door het streven naar verzoening en stabiliteit binnen Europa. Hij benadrukte dat de Europese Unie vooral een economisch sa menwerkingsverband is en dat er op andere terreinen nog grote verschillen te overbruggen zijn. Dit wil niet zeggen dat we onze eigen nationaliteit straks moeten opgeven: "De slo gan van Europa is 'Eenheid in verscheidenheid'. Dit betekent bijvoorbeeld dat we de Nederlandse taal niet aan de kant hoeven te zetten." Nadat Verlaan was uitgesproken konden de leerlingen vra gen stellen over de Europese eenwording. De eerste vraag greep terug op de beginfase van de Europese samenwer king: was de oprichting van de Benelux niet het daadwer kelijke beginpunt van de Europese integratie in plaats van de verklaring van Schuman? Verlaan antwoordde dat dit in zekere zin zo is: "De Benelux heeft model gestaan voor de Europese eenwording. Het was een douane-unie. Dit bete kent dat invoertarieven werden afgeschaft. Op die manier ontstond een interne markt die ook kenmerkend is voor het huidige Europa." Daarna werd Verlaan de vraag gesteld waarom sommige Eu ropese landen niet willen toetreden tot de Europese Unie. Verlaan gaf aan dat vooral welvarende staten terughoudend zijn met betrekking tot het lidmaatschap van de Europese Unie: "Arme landen zijn genoodzaakt mee te doen, terwijl rijke staten als Zwitserland en Noorwegen het zich kunnen permitteren om aan de kant te blijven staan. Ze willen hun soevereiniteit niet prijsgeven en hebben daarom bedenkin gen bij de Europese eenwording." Tot slot werd gevraagd waarom de invoering van de euro heeft geleid tot forse prijsstijgingen. Verlaan ontkende dat Nederlandse producten duurder zijn geworden. Wel gaf hij Nieuwerkerk aan den IJssel - Stichting Vedj organiseert voor woensdag 23 mei van 20.00 tot 22.30 uur in Gebouw Con Musica, Sportpark Dorrestein 2 (2e ge bouw op de voetbalvelden) een paranor male avond met Martin Reul. Zaal open om 19.30 uur. De entree bedraagt €4,50. Opgeven is verplicht op info.vedj@gmail. com of via 06-38787180. Meer info: www. vedj.info. Voor het raadhuis van Nieuwerkerk werd 9 mei in het kader van de Dag van Europa de Europese vlag gehe sen door leden van het Comité Internationale Betrekkingen. toe dat sectoren als de horeca misbruik hebben gemaakt van de komst van de euro. "In deze branche verhoogde men de prijzen, maar verschillende berekeningen geven aan dat over de gehele linie het leven niet veel duurder is geworden."

Hart van Holland | 2007 | | pagina 25