HEFTIGE DISCUSSIE OVER FUSIEPROCES NOODZAAK TOT CAMERATOEZICHT POUTIEK m Tftfl 4 VT1 l\ V\ T Hi HM 4H mm KV «p POLITIEK Moordrecht Nesselande Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 15 mei 2007 pagina 35 Door Natasha Qualm Moordrecht - Tijdens de raadsvergadering van dinsdag 8 mei werd een stevige dis cussie gevoerd over het fusieproces van de drie gemeenten Nieuwerkerk aan den IJssel, Zevenhuizen-Moerkapelle en Moor drecht. Het onderwerp werd aangekaart door de fractie Beter Moordrecht naar aanleiding van het advies dat de commis sie Van den Berg op verzoek van de Ge deputeerde Staten had opgesteld over de fusie van de drie gemeenten en de reactie van de drie gemeenten op dit advies. Voorgeschiedenis Eind 2006 besloten de gemeentebesturen van Nieuwerkerk aan den IJssel, Moor drecht en Zevenhuizen - Moerkapelle om de drie gemeenten in 2010 samen te voe gen tot één gemeente. Deze samenvoeging zou als voordelen hebben dat er beter in gespeeld kan worden op toekomstige ont wikkelingen in de regio, zoals de ontwik keling van de Zuidplaspolder. Maar ook de dienstverlening aan de inwoners zou op die manier efficiënter en beter kunnen worden georganiseerd. Op verzoek van Gedeputeerde Staten heeft commissie Van den Berg deze fusie onderzocht. In haar advies is de commissie positief over de vrij willige fusie van de drie gemeenten en vol gens haar ontstaat hierdoor een robuuste en solide partner in de Zuidplasontwikke- ling. Daarnaast adviseert de commissie om de Gouweknoop over te laten gaan naar Gouda. In een reactie op dit advies heb ben de drie gemeenten aangegeven over dit laatste teleurgesteld te zijn en raden Gedeputeerde Staten ten stelligste af het advies van de commissie op dit punt over te nemen. De drie gemeenten reageerden ook met verbazing op de aanspraken die de gemeente Rotterdam maakt op grond gebied van de Zuidplasgemeenten. Het afwijzende standpunt van de commissie met betrekking tot deze plannen wordt dan ook krachtig ondersteund door de ge meenten. Zij zien niets in aansluiting van de gefuseerde gemeente bij de Stadsregio Rotterdam. Zorgen De heer de Koning van Beter Moordrecht wilde aan de hand van het advies en de re actie van de drie gemeenten, met de ove rige fractieleden van gedachte wisselen: "Beter Moordrecht is een groot tegenstan der van het afstaan van de Gouweknoop aan Gouda. Wij hebben absoluut geen in formatie over het hoe en waarom de nood zaak van het afstaan, anders dan er naarte gissen. Moet het afstaan van de Gouwe knoop worden gezien als een goedmaker- tje naar Gouda?" Beter Moordrecht maakt zich ook zorgen over de vorming van één grote Zuidplasgemeente. De heer de Ko ning: "Het zal toch niet zo zijn dat een fu sie van de drie gemeente resulteert in een verdere samenvoeging van deze nieuwe gemeente met Gouda en Waddinxveen?" Ook over de aanspraak die de gemeente Rotterdam maakt op het grondgebied van de Zuidplasgemeente maakt Beter Moor drecht zich zorgen. "Recent heeft het col lege van Burgemeester Wethouders van Rotterdam met een schrijven aan Gedepu teerde Staten kenbaar gemaakt dat in het geval er voor Rotterdam in de Zuidplaspol der gebouwd gaat worden Rotterdam er van uitgaat dat die gebieden toegevoegd gaan worden aan de stadsregio Rotter dam. Rotterdam wil gewoon grondge bied annexeren of grof gezegd overgaan op landjepik. Naar onze mening leidt het rapport Van der Berg tot meer onduide lijkheid dan duidelijkheid. Wij vragen ons dan ook af of het fusieproces van de drie gemeenten niet even tussen aanhalings tekens in de koelkast kan worden gezet. Totdat er meer duidelijkheid is over de rol van Rotterdam en Gouda." Tegenstand Vanuit de overige fractieleden was er veel weerstand tegen dit laatste voorstel. De heer Will (CDA): "Wij hebben begrepen dat de commissie Van de Berg positief staat tegenover de fusie zoals gesteld door de drie gemeenten. Stilzetten van het fu sieproces levert wat ons betreft geen bij drage aan het welzijn van de burgers van Moordrecht." Mevrouw Beekman (VVD): "Wij zijn het eens met Beter Moordrecht op het punt dat er geen grenswijziging moet plaatsvinden. We vinden de fusie echter wel nodig. Wij zijn niet van plan om onze mening te veranderen alleen maar omdat andere gemeenten anders tegen ons gebied aankijken. Nu terugkrabbelen getuigt volgens ons niet van een rechte rug." De heer Appelman (PvdA): "Wij ondersteunen het plan van aanpak." We hebben inmiddels een voorsprong opge- Door Natasha Qualm Moordrecht - Tijdens de Raadsvergade ring van 8 mei is besloten over te gaan tot cameratoezicht gedurende een proef van een half jaar. Aanleiding hiervoor was een verzoek van de Gemeenteraad in november 2006 aan het College van B8iW om een notitie op te stellen inzake overlastgevoelige plaatsen in het dorp en de beantwoording van de vraag of came ratoezicht al dan niet een goede optie is. Uit onderzoek is onder andere gebleken dat inwoners van Moordrecht van mening zijn dat de gemeente meer moet doen aan de aanpak van hangjongeren en toezicht door plaatsing van camera's. Pilot Gedurende een halfjaar zal de directe om geving van de Kanaalbrug (omgeving van de cafetaria, videotheek en Rabobank) on der cameratoezicht komen te staan. Deze locatie leent zich voor een pilot omdat hier sinds geruime tijd een bepaald overlastpa- troon aanwezig is, waarbij vermoedelijk criminele activiteiten plaatsvinden. Daar naast ervaart de omgeving de aanwezig heid van deze jongeren veelal als bedrei gend. Gezien het feit dat plaatsing van camera's kan leiden tot een verplaatsing van de overlast is het besluit genomen om over te gaan tot mobiel cameratoezicht. Hierbij is het mogelijk om snel en op een voudige wijze de cameraopstelling te ver plaatsen. Plaatsing van deze camera's kan preventief werken omdat men met deze maatregel de anonimiteit wegneemt. Bo vendien kunnen camerabeelden een be langrijk middel zijn bij daderherkenning waardoor de mogelijkheid tot vervolging vergroot wordt. De startdatum van de pi- lot zal in overleg met de politie worden bepaald. Burgemeester van der Meer: "In de notitie wordt gesproken over 1 juni. Het zal heel veel inspanning kosten die datum te halen. Daarnaast moeten we ons afvragen of het wel doelmatig is om met de pilot te starten als iedereen op vakan tie is. Wellicht is 1 september hiervoor een betere datum." Goede resultaten Bij het multifunctionele gebouw De Zuid- plas is al ervaring opgedaan met camera's. Hier werden camera's opgehangen vanwe ge diefstal en vernielingen aan fietsen, de aanwezigheid van hangjongeren bij de en tree en omdat het personeel van de biblio theek regelmatig werd lastiggevallen. De aanwezigheid van de camera's hier hebben geleid tot een vermindering van inbraken en fietsdiefstal. In september 2006 heeft op basis van opgenomen beelden een aan houding plaatsgevonden in verband met een insluiper. Ook de goede communicatie met omwonenden en een duidelijke regi stratie hebben ervoor gezorgd dat de pro- bouwd. Als we nu een pas op de plaats maken raken we die kwijt." Krachtige woorden Tegen het einde van de discussie vatte burgermeester van der Meer het geheel samen: "We kunnen constateren dat het plan van aanpak in grote lijnen onder steund wordt door de commissie. Ik be grijp het verhaal en de achterliggende ge dachte van de heer de Koning. Toch hoop ik dat wij met elkaar kunnen zeggen dat we inmiddels een voorsprong hebben op gebouwd. En die voorsprong zou je gaan verliezen op als je op dit moment een pas op de plaats zou maken en je gaat af wachten wat anderen gaan doen. Op dit moment hebben de Colleges en de Raden van de drie gemeenten een stuk liggen waarin we unaniem zeggen: we gaan ver der, dat is de richting en laat je niet van de wijs brengen." De burgemeester geeft aan dat hij niet uitsluit dat er een strate gisch spel wordt gespeeld met betrekking tot de Gouweknoop. Met betrekking tot de aanspraak van de gemeente Rotterdam op grondgebied van de Zuidplasgemeente leest de burgemeester een deel voor uit een brief van de gemeente Rotterdam die hij op 24 april heeft ontvangen, waarin dit standpunt wordt teruggenomen. "Ik denk dat we daar eigenlijk heel blij mee moe ten zijn. Kortom, ik zou graag een pleidooi willen blijven houden om ons niet van de wijs te laten brengen. Laten we met kracht vooruit gaan en dan denk ik dat er zeker een kans moet liggen dat we de eindstreep goed kunnen halen." blemen hier zijn teruggedrongen. Spreekrecht Voorafgaande aan het besluit werd er door de heer Hoogendoorn gebruik ge maakt van het inspreekrecht: "Mijn advies is om het gebied van het nieuwe winkel centrum mee te nemen in het plan camera toezicht. Door de camera's op de Kerklaan te plaatsen en bij de Kanaalbrug verwach ten wij een verschuiving van de overlast. Dit zal alleen maar toenemen als het winkelcentrum klaar is. Men kan nu nog voorzieningen treffen door dit plan direct mee te nemen in de besluitvorming." La ter reageerde de heer Will (CDA) hierop: "De opmerking van de heer Hoogendoorn komt ons wel sympatiek over, maar in de pilotperiode zal het winkelcentrum nog niet gereed zijn. Zijn voorstel is dus niet van toepassing voor de pilotperiode." Steun Vanuit alle fracties werd er instemmend gereageerd op het voorstel cameratoe zicht. De heer van der Linden (SGP): "Onze fractie had liever geen camera's in ons mooie dorp gezien, maar het kan helaas niet anders. In 2006 is een toename gecon stateerd van autoinbraken, bedrijfsinbra- ken en geweldsmisdrijven. Wat ons betreft voldoende aanleiding om tot het experi ment van cameraplaatsing over te gaan. Veel mensen ervaren overlast van slechts een kleine groep jongeren en die klachten moeten we serieus nemen. Wij als fractie kunnen instemmen dat er gekozen wordt voor een proef." De heer van Tilborg: "De VVD is blij met de notitie. Duidelijk is dat bij velen in het dorp een gevoel is van on veiligheid wat wordt ondersteund door de jaarcijfers van de politie. Ook duidelijk is dat een deel van deze overlast veroor zaakt wordt door Moordrechtse jongeren. Wij vinden dit een zorgwekkende ontwik keling." Burgemeester van der Meer rea geerde hierop als volgt: "Het is inderdaad heel triest is dat we vandaag de dag tot dit soort maatregelen moeten overgaan. Afgelopen weekend zijn er op 13 plaatsen autoinbraken geweest. Op dertien plek ken zijn er weer mensen die ontzettend veel last hebben van een hoop ellende. De camera's willen we inventief inzetten en op een manier dat wij hoe dan ook die inbraken gaan terugbrengen. Want dat is het beleid dat wij nastreven. Daarnaast wil ik benadrukken dat het met 95 van de Moordrechtse jeugd goed gaat. Daar heb ben we helemaal geen problemen mee. Er is een heel klein groepje dat het toch voor heel veel mensen verziekt en die groep moeten we aanpakken. Behalve camera toezicht moetje ook een flankerend beleid uitvoeren, wat betekent dat je jeugd- en jongerenwerk goed moet doen. Als dat al lemaal functioneert dan is cameratoezicht een goede aanvulling op het beleid." Op deze pagina politieke onderwerpen in de samenleving. Deze pagina wordt samengesteld onder redactie en verantwoordelijkheid van medewerkers van het Hart van Holland

Hart van Holland | 2007 | | pagina 35