1 WETHOUDER LONT: "BLIJKBAAR STOTEN WE NU OP GRENZEN" VEEL VRAGEN OVER NIEUWE LOCATIE SCHOOLGEBOUW POLITIEK POLITIEK Moordrecht Waddinxveen ^_^gssetafi0 Algemene beschouwingen over Strategische Beleidskeuzes Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 4 juli 2007 pagina 20 Door Paulien de Graaf Waddinxveen - In de raadsvergadering werden algemene beschouwingen gehou den over de Strategische Beleidskeuzes, die een aantal weken geleden bekend gemaakt zijn door het college, en de ka dernota 2008 - 2011. Er werden veel mo ties ingediend door de fracties, die moeite hadden met veel voorgenomen besluiten. Een aantal punten kwamen terug in de be togen van alle fracties: De verhoging van de OZB met 30 procent, de handhaving van de 2 km verwijsgrens voor de school in de nieuwe wijk Triangel, de huurverhoging van sportaccommodaties en de verhoging van de toeristenbelasting. De VVD kwam zelfs met een tegenbegroting. Verder spra ken de partijen hun zorg uit over bezuini gingen voor de schoolbegeleidingsdienst en het gebrek aan beleid voor de WMO. "Er wordt een inkomensafhankelijke bij drage doorgevoerd, terwijl nog niets dui delijk is over de uitvoering van de wet." Het college werd aangemoedigd om voor al de voortgang van het Centraal Voetbal park goed in de gaten te houden. "Zorg dat het niet reduceert tot een uitplaatsing van Be Fair." Over de handhaving van het zwembad en het uitstel van de bouw van een nieuwe brandweerkazerne had de raad niets dan lof. Grens bereikt "Deze kadernota vind ik heel bijzonder", stelde wethouder Lont. "Het is de opmaat naar de begroting en gebaseerd op een motie van de raad. Daarin heeft u het col lege opgedragen om te streven naar een sluitende begroting, om daar strategische beleidskeuzes in te maken, creatief te zijn en moed en lef te tonen in de keuzes. We hebben deze kadernota met veel plezier opgesteld. We hebben veel naar de lange termijn gekeken zodat we veel kunnen realiseren. We zijn dan ook verbaasd dat ons gebrek aan visie, creatief vermogen en durf wordt verweten. Als we ver vooruit kijken, wil dat niet zeggen dat we niet zien wat er op korte termijn gaat gebeuren. Strategische keuzes vragen om een strate gische dekking." Hij constateerde aan de hand van het aantal ingediende moties dat ze blijkbaar op een grens gestoten waren: "We snijden blijkbaar niet meer in vlees, maar raken bot." Moties Van de veertien moties die door de ver schillende fracties waren ingediend, wer den er uiteindelijk zes aangenomen: Het college werd gevraagd de inkomensafhan kelijke bijdrage voor de voorzieningen ge handicapten in de WMO pas in te stellen na vaststelling van de beleidsnota voor de WMO en in overleg met de WMO-raad en daar bij zoveel mogelijk de kwetsbaren in de samenleving te ontzien. Het college werd gevraagd van de ver dubbeling van de toeristenbelasting af te zien. Voor de planning van de onderwijsvoor ziening in Triangel wilde de raad de 2 km verwijsafstand niet hanteren. Daarbij moet het college samenwerking zoeken met der de partijen om de kosten zo laag mogelijk te houden. Voor het nieuwe centrum is alleen een bibliotheek ingepland als cul tureel aanbod. De fracties wilden dat er gestreefd wordt naar een groter cultureel aanbod en daarbij de jongvolwassenen als specifieke doelgroep een plaats te geven. Voorde huurverhoging van desportaccom- modaties werd een motie aangenomen om zo snel mogelijk te komen tot een sport- nota waarin onder andere de tarieven structuur transparanter wordt gemaakt. De bezuiniging van 100.000 moet het col lege wel realiseren maar in eerste instan tie zoeken in efficiency, schaalvergroting in de organisatie van beheer, overdracht van beheer aan verenigingen, toepassen van BTW structuren en andere kostenver lagende maatregelen. Voor de Schoolbegeleidingsdienst wil de raad dat de bezuinigingen worden her steld tot 70 procent. OZB verhoging van 30% Het college van B&W van de gemeente Wadddinxveen heeft ook het voornemen om de Onroerendgoed Zaken Belasting (OZB) in 2008 met 30% te verhogen. Dat komt neer op een lastenverzwaring van 60 per jaar voor woningen met een WOZ waarde van 225.000,-. Dit kwam het col lege op zware kritiek vanuit de oppositie te staan die een sluitende tegenbegroting indiende waarbij het niet nodig is de OZB zo ver te verhogen. Burgemeester Roijers en raadsleden van PCW en CDA spraken lo vende woorden over het initiatief van de drie oppositiepartijen. Teleurstellend was de reactie van de wethouder van finan ciën, de heer Lont. Hij vond het een goed initiatief, maar had geen vertrouwen in de tegenbegroting. De drie oppositie partijen verwijten de wethouder regentesk optre den en zullen tijdens de behandeling van de begroting voor 2008 op 31 oktober hier weer op terug komen. Een motie over het afzien van de verhoging van de OZB werd weggestemd door de coalitiepartijen. Door Natasha Qualm Moordrecht - Het college van Moordrecht stemt in met nieuwbouw voor de samen te voegen basisscholen De Rank en De Sja- loom. Voor het nieuwe schoolgebouw zijn vier mogelijke locaties onderzocht. Een duidelijke voorkeur heeft het college voor de locatie Vijfakkers-Noord, ten noorden van basisschool de Achtbaan, vanwege de mogelijkheden om ook andere functies op deze locatie onder te brengen en vanwege de goede stedenbouwkundige inpassing van de school in de nieuwe woonwijk. Op de extra ingelaste commissievergadering van donderdag 28 juni werd echter duide lijk dat er bij de aanwezige fractieleden nog veel vragen over dit onderwerp zijn. Sint Jozefschool Vooraf aan de vragenronde van de fractie leden maakte de heer Aarden, directeur van de Sint Jozefschool, gebruik van het inspreekrecht. "Graag zouden wij onze school een plekje toe bedelen in de be sluitvorming van de nieuwe school en wel om de volgende redenen. Wij hebben als school te maken met een erg hoge onder houdsgevoeligheid. Zowel voor de school als voor de gemeente betekent dit aanzien lijke lasten. De school heeft te maken met voortdurende vochtproblemen en de lucht kwaliteit is van bedenkelijke kwaliteit. De speelplaats is dermate gezakt dat arbeids inspecties op dit moment hebben aangege ven dat het niet verantwoord is om kinde ren daar veilig te laten spelen. Daarnaast is het gebouw als zodanig redelijk gedateerd en is het eigenlijk niet meer toereikend om modern onderwijs goed vorm te geven." Vanuit de raad kwamen op dit voorstel voorzichtig positieve reacties. De heer Will (CDA): "Dat de Sint Jozefschool in laat sta dium belangstelling toont om mee te doen vinden wij een interessant gegeven, ook fi nancieel gezien. In beginsel staat CDA daar positief tegenover. Dit mag echter niet lei den tot verder uitstel." Wethouder Gast gaf aan dat er wel randvoorwaarden zijn voor deelname van de Sint Jozefschool. "Het moet financieel mogelijk zijn en het mag geen vertraging opleveren. We moeten op dit moment nog uitzoeken of het mogelijk is, maar als de raad beslist dat hier naar ge keken moet worden zullen we dat doen." Burgemeester van der Meer: "Als de Sint Jozefschool bij het proces betrokken wordt leidt dat waarschijnlijk wel tot vertraging. Ik verwacht van hen die iets te laat zijn dan ook wel enige inschikkelijkheid. We willen dat de eerste paal de grond in gaat, voor dat we geen gemeente Moordrecht meer zijn." Budget De fractieleden gaven tijdens de verga dering aan dat zij de financiële onder bouwing niet voldoende vonden. De heer Loch (PvdA): Wij lezen dat er een stijging wordt verwacht in de kosten van maximaal 20.000, - op jaarbasis. De verantwoording over deze stijging vinden wij niet in de stuk ken." De heer van Dam (Beter Moordrecht) noemde de financiële onderbouwing bui tengewoon mager. De heer van de Linden (SGP) en mevrouw Beekman (VVD) vroegen het college om een betere financiële onder bouwing. Het CDA reageerde positief: "Het kost een paar centen, dat is duidelijk. Maar als het niet goedkoper kan heeft het CDA voor deze plannen wel 20.000, - over om dat we er iets moois voor terug krijgen." Wethouder Gast reageerde op de gestelde vragen: "Wij hebben op dit moment ge tracht heel beperkt aan u te rapporteren. In het besloten deel later op deze avond zijn wij bereid meer gegevens aan u te pre senteren. In het openbare gedeelte van de vergadering kunnen wij dit niet uitgebreid aan u tonen. Dit om de reden dat wij nog moeten onderhandelen met de grondeige naren en we willen onze strategie daarin niet te veel onder druk zetten." Locatie Met name de keuze van de locatie voor de nieuwe school leidde tot discussies. Me vrouw Beekman (VVD): "Het College heeft aan ons voorgesteld in te stemmen met de locatie Vijfakkers Noord. Van de vier loca ties hebben wij alleen van Vijfakkers Noord enige globale berekeningen gezien. Ik zou graag willen weten of de andere locaties vergelijkbaar waren. Als alternatief wordt er alleen gesproken over huidige locatie van de school de Rank. Bij ons leeft nog altijd de veronderstelling dat de Boslocatie toch ook nog een goede locatie zou zijn." De heer van de Linden (SGP): Wij vinden het buitengewoon belangrijk dat er een school in het centrum komt. Wat dat be treft is het voor ons belangrijk om de Ran- klocatie nog steeds als optie te handhaven, vanwege ondermeer de centrale liggipfl in het gebied en de gunstige actieradius tot woningen en voorzieningen. Voor ons is op dit moment niet duidelijk wat de door slaggevende argumenten zijn van het Col lege om een keuze te maken voor Vijfak kers Noord." De heer Will (CDA) reageerde hierop als volgt: "Ik hoor net een paar col lega's zeggen dat zij niet begrijpen waarom het College gekozen heeft voor Vijfakkers Noord. Dat kan ik u wel vertellen. Het grote voordeel van die locatie is dat er ruimte is. Dat kun je dus heel goed gaan inrichten." Wethouder Gast gaf een verdere toelich ting: "Bij de Ranklocatie zouden we op de bestaande locatie moeten gaan bouwen. De school zal dan tijdelijk elders gehuisvest moeten worden. Hierdoor zou je eenmalig een fors bedrag moeten uitgeven. Bij de Boslocatie speelt voornamelijk mee dat het moeilijk te ontsluiten is. De locatie Vijfak kers Noord biedt de mogelijkheid om het naar wens in te richten en op later tijdstip zouden er overige voorzieningen kunnen worden aangelegd." Besloten verder Vooral het CDA was positief over de plan nen van het College. Bij de overige fracties bleven er nog wat vragen liggen, vooral over de locatie en het budget. In het be sloten gedeelte van de vergadering, wat op het open gedeelte volgde, werd het bud get uitvoeriger besproken. Verder zei het College de Raad toe te bezien hoe de Sint Jozefschool meegenomen zou kunnen wor den in de plannen voor de nieuwe school. Op de Raadsvergadering van dinsdag 3 juli is het voorstel verder besproken.

Hart van Holland | 2007 | | pagina 20