cQhivs in 2>ê iHLtjie... PROTEST TEGEN BOUW SENIORENWONINGEN IN RIJNLANDSTRAAT ZONNIGE BRADERIE IN MOERKAPELLE AANDACHT VOOR LEVENSVATBAARHEID AGRARISCHE BEDRIJVEN Pion Groene Zoom gepresenteerd Hart van Holland: dé krant voor de Zuidpias 11 juli 2007 een weergave van de diverse voorpagina's in het verspreidingsgebied Door Elias van der Plicht puntdaken op het complex, waar door zonlicht wordt tegengehou den. Bovendien kijken de mensen die aan de Stationsstraat wonen tegen een torenhoge kale muur op." Inmiddels is een vergunning afge geven voor het afbreken van de leegstaande panden, die plaats moeten maken voor de senioren appartementen. Een bouwver gunning ontbreekt echter nog. Groenendijk en Van den Bosch zijn bang dat het terrein langdurig braak komt te liggen: "Het is be langrijk dat de sloop niet begint voordat er een goed bouwplan is waar iedereen zich in kan vinden. Men wil op korte termijn beginnen met slopen. Het gevolg is dat het terrein langdurig braak kan komen te liggen met alle gevolgen van dien." Er bestaan ook andere zorgen. Van den Bosch: "Een paar jaar geleden was het grondwaterpeil in deze wijk te laag, waardoor de palen onder de huizen droog kwamen te staan. Het herstel leverde een flinke kostenpost op. Eenderde van het bedrag moest door de ei genaren van de huizen worden op gehoest, de rest nam de gemeente voor haar rekening. Wij willen niet het risico lopen dat door de bouw van de seniorenwoningen nog maals problemen ontstaan met het waterpeil." Vervolg van dit verhaal met een reactie van de gemeente Waddinx- veen en Woonpartners Midden- Holland op pagina 22 Waddinxveen - Omwonenden maken bezwaar tegen de bouw plannen van een hoog apparte mentencomplex voor senioren in de Rijnlandstraat. Een derge lijk gebouw past niet in de wijk, zo menen ze. Peter Groenendijk en Monica van den Bosch, twee buurtbewoners, uiten hun onge noegen. Genoeg fietspaden en wandelpaden, wel oppassen voor de oversteek bij de Hoofdweg. Door Karin Heeren Nieuwerkerk aan den IJssel - "Groen, open en eindelijk wordt de fietstun- nel na al die jaren gebruikt" is een veelgehoord positief commentaar op het gepresenteerde plan voor de Groene Zoom in de raadszaal van Nieuwerkerk. Donderdagavond 5 juli werd er een informatieavond gehouden voor direct betrokkenen en andere belangstellenden over de Groene Zoom. Naast deze posi tieve opmerkingen werden ook de nodige kritische kanttekeningen bij het plan gezet: de overblijvende agrarische bedrijven in het plange bied zijn op de langere termijn niet levensvatbaar en bovendien is niet duidelijk hoe de keuze van bedrijven tot stand is gekomen en lijkt wille keurig te zijn. Ontsluiting Essezoom Lidewij Schellevis, landschapsarchi tect voor het bureau dS+V van de gemeente Rotterdam houdt een presentatie over het plan. Zij licht toe dat de opmerkingen die ge maakt zijn tijdens een bijeenkomst in november vorig jaar zijn gebruikt in het nieuwe plan. De Groene Zoom is gelegen tussen het Hitlandgebied, het Schollenbos in Capelle aan den IJssel en het Rietveldpark in Nesse- lande. In het plan is veel ruimte voor groen, de ecologische verbindings zone en intensieve recreatie. Fiets en wandelpaden en onverharde struin- paden in overvloed. De ecologische verbindingszone wordt een breed moerassig gebied met poelen en ruigtes. De ontsluiting roept nog wat vragen op, een van de aanwezigen in de zaal is teleurgesteld. Zij ver wijt wethouder Slagt dat enige tijd geleden tijdens het plan van de Es sezoom de ontsluiting niet was aan gegeven en dat daar werd gezegd dat bij de plannen voor de Groene Zoom dit punt aan de orde zou zijn, zij voelde zich met een kluitje in het riet gestuurd. Wethouder Slagt rea geerde hierop door te stellen dat de ontsluiting opgenomen wordt bij de planvorming voor Essezoom laag. gen vragen zich dan ook af of het plan voor de buren is gemaakt. Er moet ook aandacht moet zijn voor de veiligheid van de fietsers die de Hoofdweg moeten kruisen. Agrarische sector In het plan worden een aantal huidi ge agrarische bedrijven uitgeplaatst naar elders. Een aantal kunnen ook blijven. De algemene opmerking hierover was dat er niet echt geko zen wordt. De overgebleven ingete kende bedrijven zijn glastuinbouw bedrijven. Deze zijn kwetsbaar in een recreatiegebied en is vandalis- megevoelig. Een gehoorde opmer king tijdens de plenaire afsluiting: "Agrarisch met koeien is leuk voor de recreant, met glas niet." Op de vraag waar de twee sportvel den zijn gebleven antwoordde wet houder Slagt dat er in overleg met zijn collega van sport twee onder- zoekslocaties zijn vastgesteld in een ander gebied voor een sporthal en velden. Daarmee vervalt de nood zaak voor twee velden in de Groene Zoom. Het plan zal met de gemaak te opmerkingen worden aangepast waarna in december 2007 de raad het definitieve plan moet vaststel len. In mei 2008 komt het plan ter visie te liggen en in december 2013 moet het geheel gereed zijn. Sinds januari 2004 willen gemeen te en Woonpartners dertien senio renwoningen bouwen aan de Rijn landstraat. Een onbewoond huis aan de Jan Dorrekenskade-Oost en het leegstaande winkelpand aan de Rijnlandstraat moeten hier voor worden gesloopt. Het nieuwe complex zou uit drie woonlagen moeten bestaan en meer dan tien meter hoog worden. Buurtbewo ners hebben zich gegroepeerd om te proberen deze bouwplannen te verijdelen. "Het gebouw zou er al gestaan hebben als de omwonen den niet gereageerd hadden," al dus Van den Bosch. Groenendijk en Van den Bosch wonen op de Julianastraat. Pal achter hun tuin moeten de seni orenwoningen verrijzen. Als het plan doorgaat kijken de bewoners van het complex direct hun tuin in. Hier komen de buurtbewoners te gen in opstand. In maart 2006 werd voor de eerste maal een bewonersavond georga niseerd. Vertegenwoordigers van de gemeente, Woonpartners, de architect en omwonenden kwa men bijeen om standpunten uit te wisselen. Van den Bosch: "Af gesproken werd om samen tot overeenstemming te komen, maar de plannen om drie woonlagen te bouwen blijven onveranderd. In principe zijn wij er niet op tegen dat er gesloopt en gebouwd gaat worden, maar kies dan voor een project dat in de wijk past, bijvoor beeld eengezinswoningen." Groe nendijk: "Het bouwplan is sinds dien weliswaar op enkele punten aangepast, maar dit zijn in onze ogen geen verbeterpunten. Zo is de galerij van het complex van de straatkrant naar de achterkant verplaatst, zodat de bewoners regelrecht onze tuin in kijken en onze privacy nog meer in het ge ding komt. Daarnaast komen er nu Door Paulien de Graaf Moerkapelle - De zon scheen zaterdag 7 juli sinds lange tijd weer; daar door trok de braderie op de Dorpsstraat en de Herenweg veel publiek. Een heel aantal plaatselijke middenstanders had hun waar uitgestald en in de oude drogisterij was een rommelmarkt. Voor de kinderen was er paard/ponyrijden en een draaimolen. Vrijwilligers van de senioren- reis verkochten lootjes voor een loterij en een rad van avontuur. Ook de inwendige mens was niet vergeten: er waren oliebollen, poffertjes, popcorn, suikerspinnen, haring en een biertent van het café. Enkele kin deren verkochten spulletjes op een kleed en verder was er in de kramen van alles te koop: kleding, cd's, ceintuurs, speelgoed en planten en bloe men. Geen brommers en ruiters Na de presentatie gaan de aanwe zigen onder leiding van een voor zitter uit de gemeenteraad aan de slag met het plan in kleine groepen. Hierbij worden een aantal vragen beantwoord: het aantal fietspaden, de ligging van de paden en zowel de beste als de slechtste punten uit het programma. In zes groepen wordt het plan bekritiseerd, toch zijn de resultaten opvallend eens luidend. Geen brommers en ruiters op de fiets- en wandelpaden, denk aan overlast bij plaatsing van horeca in het gebied en hoe zit het met de rolstoeltoegankelijkheid gezien het feit dat Gemiva aan de rand van het plangebied een vestiging heeft. Vooral de buurgemeente Capelle heeft goed uitzicht op de ecologi sche verbindingszone, de aanwezi-

Hart van Holland | 2007 | | pagina 38