Doe mee in de maatschappij Ondersteuning dichtbij Drie wethouders over de Wmo O C* \\A Moordrecht Informatie contact Wmo Wat is Wmo? Hart van Holland 11 juli pagina 5 zoveel en zolang mogelijk zelfstandig functioneren tegenover toegankelijke laagdrempelige voorzieningen." Welke ideeën/wensen heeft u als het gaat om: "ledereen moet kunnen meedoen in de maat schappij? "Mensen zo lang mogelijk zelf standig hun zaken laten regelen." Wethouder Bosman vertelt dat de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (Wmo) voor Zevenhuizen- Moerkapelle en Nieuwerkerk aan den IJssel een enorme klus is geweest. "Dat kwam vooral omdat er onder grote tijdsdruk gewerkt moest worden om op 1 januari 2007 volgens de nieuwe regels te kunnen gaan werken." Voor wethouder Venrooy is de Wmo weliswaar een nieuwe wet, maar zij ervaart dat heel veel dingen die daarin geregeld worden, de gemeen ten al deden en doen. "Vrijwilligersbeleid, jongerenbeleid, leefbaarheid en veiligheid in de wijken, aandacht voor mensen met een beperking... het mooie van de Wmo is dat we nu als gemeente een prikkel krijgen om niet meer afzonderlijk naar al deze onderwerpen te kijken maar juist als een totaalplaatje. De overgang was best spannend, vooral omdat er nieuwe dingen inzaten voor de gemeenten, maar de uitdaging om bijvoorbeeld de hulp bij de huishouding ook op 1 januari goed te leveren was heel stimulerend voor de sa menwerking." "In Moordrecht is de over gang goed en soepel verlopen", aldus de Moordrechtse wethouder Gravesteijn. "Geen hobbels op de weg. De snelheid waarmee een en ander moest gebeuren was een forse inspanning. Ik ben erg blij dat er regionaal goed is samengewerkt, waardoor onder andere de aanbesteding goed is verlopen." Voor wie/wat maakt u zich sterk? "Eén van de grote kansen van de Wmo is dat er weer aandacht voor 'onze buren' ontstaat." Gravesteijn wil zich in eerste instantie sterk maken voor alle inwoners. "Dat is mijn functie. In het bijzonder; dat in het kader van de Wmo niemand buiten de boot valt. Ervoor zorgen dat iedereen mee kan doen in de Moordrechtse ge meenschap." Venrooy streeft er naar om "Aangezien we als drie gemeenten met een fusieproces bezig zijn, is het logisch om op het terrein van de Wmo ook zoveel mogelijk samen te werken. Daarom komen wij nu met een gezamenlijke pagina uit om u te informeren. Een uitgave van de gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle. de inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel een goede startpositie te geven van waaruit zij hun leven naar eigen behoefte en zin kunnen vormgeven. "Die vrijheid is het allerbelangrijkste. Allerlei mooie dingen gebeuren er dan, zelfs meer dan dat je als overheid kunt organi seren." Voor Bosman biedt de Wmo mo gelijkheden om met inwoners samen te werken aan een zorgzame samenleving. Daarbij zal bijzondere aandacht worden besteed aan mensen met een beperking, die niet in staat zijn om zelfstandig in het maatschappelijk gebeuren mee te doen. "Een van de voordelen van de Wmo is dat er kortere lijnen zijn en dat lokale bekendheid betere invulling van onder steuning kan betekenen." Aan welke eisen vindt u dat de dienstverlening op het terrein van zorg moet voldoen? r "Zorg moet kwaliteit hebben en toegankelijk zijn voor wie het nodig heeft." "Laagdrempelig en kwalitatief hoogwaar dig", aldus wethouder Gravesteijn. "Maar de zorgvrager blijft wel zelf verantwoorde lijk voor zijn eigen leven/keuzes." Venrooy vindt dat er verder moet worden gekeken dan de dag van vandaag alleen. "We weten dat mensen die op een gegeven moment hulp krijgen, vaak op termijn zwaardere hulp nodig hebben. Daar moe ten zorgverleners dus op letten. Wat ook meespeelt is dat we met z'n allen nog een hoop jaren mee moeten kunnen in het zorgsysteem, dus dat we ook efficiënt om moeten gaan met onze financiële middelen. Hoe je het ook wendt of keert, als we dat niet zuinig doen, dan slaan we de basis weg onder het hele systeem." Wethouder Bosman reageert: "We moeten hier realistisch zijn. Enerzijds moet waar mogelijk tegemoet worden gekomen aan de zorgvraag, anderzijds moeten we rekening houden met de financiële mogelijkheden van de gemeen te. Kortom een balans creëren tussen w ^CIIICCIUC - I 1 'fJLfEr Gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel Gemeente Zevenhuizen-Moerkapelle Lees mee over de Wet Maatschappelijke ondersteuning in uw gemeente juli 2007 WWW.ZEVENHUIZEN-MOERf^PEU-EJ^L^ Informatie op het internet: www.info-wmo.nl www.postbus51.nl Colofon Eindredactie: tel. (0180) 63 77 47 De volgende uitgave verschijnt na de zomer met daarin onder andere aandacht voor de Wmo advies raden. Openingstijden Wmo zaken Moordrecht Westeinde 1 te Moordrecht ma, wo en vr 09.00-12.00 uur Telefonisch spreekuur Alle werkdagen van 10.00 tot 11.00 uur, tel. (0182)34 61 61 Nieuwerkerk aan den IJssel Raadhuisplein 1 te Nieuwerkerk aan den IJssel maandag 9.00 tot 10.30 uur woensdag 13.30 tot 14.30 uur donderdag 9.00 tot 10.30 uur Telefonisch spreekuur Alle werkdagen van 11.00 tot 12.00 uur, tel. (0180) 33 03 00 Inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel kunnen gebruik maken van het spreekuur in Zevenhuizen-Moerkapelle. Zevenhuizen-Moerkapelle Dorpsstraat 89 te Zevenhuizen Maandag 10.00 tot 12.00 uur ielefonisch spreekuur Alle werkdagen van 11.00 tot 12.00 uur, tel. (0180) 63 77 77 Inwoners van Zevenhuizen- Moerkapelle kunnen gebruik maken van het spreekuur in Nieuwerkerk aan den IJssel. De wethouders Rinus Bosman (Zevenhuizen-Moerkapelle), Tamara Venrooy (Nieuwerkerk aan den IJssel) en Gea Gravesteijn (Moordrecht) zijn in hun gemeente verantwoordelijk voor de in- en uitvoering van de Wet maat schappelijke ondersteuning. Hoe is de overgang verlopen? Waar maken zij zich sterk voor? Wat vinden zij belang rijk? En last but not least aan welke eisen moet de dienstverlening op het terrein van zorg voldoen? De redactie legde al deze vragen aan hen voor. ledereen moet kunnen meedoen Sinds 1 januari 2007 is er een nieuwe wet; de Wet maatschap pelijke ondersteuning. Het doel van deze wet is dat iedereen kan meedoen in de maatschappij. Als dat door een beperking niet lukt, is er hulp dichtbij. Wie hulp nodig heeft, stapt naar het ge meentehuis, want de gemeente voert de Wmo uit. Elke gemeente legt daarbij eigen accenten. V.l.n.r.: de wethouders Gea Gravesteijn, Tamara Venrooy en Rinus Bosman. Gravesteijn wil mensen zo lang mogelijk zelfstandig hun zaken laten regelen. "De zogenaamde civil society begint echter al met hoe de mensen wonen. Met andere woorden een wijk moet niet te eenzijdig worden opgebouwd. Een grote vergrijsde groep met een hoop ervaring kan nog breed ingezet worden voor bijvoorbeeld vrijwilligerswerk, mantelzorg." Venrooy vult aan: "Wat ik zou wensen is dat men sen contact met elkaar kunnen leggen. Want waar mensen elkaar ontmoeten ontstaat wederzijds begrip. Overal zie je dat als mensen met elkaar in gesprek gaan, er per saldo meer ruimte voor iedereen ontstaat. Daarom is het ook zo belangrijk dat we genoeg plekken hebben waar mensen elkaar kunnen ontmoeten." Bosman: "Laten we met beide benen op de grond blijven staan. De Wmo is een instrument voor de gemeente om inwo ners de helpende hand te bieden. Niet meer en niet minder. Via de Wmo kunnen we proberen op buurt en wijkniveau het verantwoordelijkheidsgevoel voor elkaar weer te versterken." Het volledige interview kunt u nalezen op de websites van de gemeente Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle. www.moordrecht.nl www.nieuwerkerk-ijssel.nl www.zevenhuizen-moerkapelle.nl

Hart van Holland | 2007 | | pagina 5